Poniedziałek 25 Stycznia 2021r. - 25 dz. roku,  Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 01.08.20 - 16:47     Czytano: [646]

Prawdziwy przebieg tragedii

Sejmowej komisji obrony przedstawiony został materiał filmowy o ustaleniach podkomisji smoleńskiej, zawierający wniosek, że przyczyną katastrofy Tu-154M były dwa wybuchy. Posłowie opozycji domagają się raportu z prac podkomisji. Według Antoniego Macierewicza, może on pojawić się w ciągu kwartału.

Sejm poznał prawdziwy przebieg największej tragedii jaka spadła na Polskę po 1945 r., w tym przekrój symulacji na bazie wnikliwych badań naukowych z ośrodków w Polsce, USA i innych państw NATO. Podziękowania dla zaangażowanych w dążenie do prawdy
— napisał na Twitterze Antoni Macierewicz, załączając link do materiału filmowego.

Wnioski podkomisji

Wnioski podkomisji zostały zaprezentowane podczas czwartkowego posiedzenia sejmowej komisji obrony narodowej, zwołanego na wniosek posłów Koalicji Obywatelskiej. Materiał podkomisji polemizuje z raportem komisji Jerzego Millera, która w latach 2010-2011 badała przyczyny katastrofy z 10 kwietnia 2010 r. Pojawiły się w nim zarzuty pod adresem wiceszefa tej komisji, obecnie posła KO Macieja Laska.

Szef podkomisji ds. ponownego zbadania przyczyn katastrofy z 10 kwietnia 2010 r., były szef MON Antoni Macierewicz zastrzegł, że przedstawiony w czwartek film to załącznik do raportu, który nie został jeszcze przyjęty. Według niego może się to stać „w ciągu kwartału”.

Raport znajduje się w sejfie w siedzibie komisji. Gdy zostanie przegłosowany przez członków komisji, wtedy zostanie dostarczony (…) ministrowi obrony narodowej
— poinformował b. szef MON. Według niego dokument ma liczyć wraz z załącznikami kilka tysięcy stron.

Macierewicz zaznaczył również, że rolą podkomisji nie jest określenie, czy w Smoleńsku doszło do zamachu.

To jest zadanie prokuratury i sądu. Komisja stwierdza co się stało, jak doszło do tego, że polski samolot runął na ziemię - czy to była wina pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego, czy to była wina generała Błasika (jednej z ofiar katastrofy, ówczesnego dowódcy Sił Powietrznych - PAP), czy to była wina polskich pilotów, jak decydował pan Lasek, oszukując i kłamiąc w swoich materiałach dotyczących raportu SmallGIS, fałszując ten raport i inne, czy też było to to, co wynika z materiału dowodowego i z analiz, jakie zostały dokonane po podstawie materiału dowodowego
— powiedział szef podkomisji.

Główna teza przedstawionego w czwartek materiału filmowego to dwa wybuchy, do których miało dojść najpierw na lewym skrzydle, następnie w centropłacie tupolewa. Jak podano w materiale na szczątkach samolotu znaleziono ślady trotylu, heksogenu i pentrytu.

Według członków podkomisji o tym, że w tupolewie doszło do eksplozji, świadczą - z jednej strony charakter zniszczeń samolotu i rozrzucenie jego fragmentów, z drugiej - obrażenia ofiar, a rozrzut części maszyny świadczy o „gwałtownym rozpadzie samolotu w powietrzu”.

Nie ma wątpliwości, że na tragedię złożyło się szereg świadomych działań zarówno w obszarze remontu samolotu Tu-154M numer boczny 101, sposób przygotowania oficjalnej delegacji rządowej do Katynia, świadomego, fałszywego sprowadzania samolotu do lądowania tysiąc metrów przed lotniskiem przez rosyjskich kontrolerów, jak i awarii oraz eksplozji, które ostatecznie zniszczyły Tupolewa i doprowadziły do śmierci prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz całej delegacji rządowej lecącej na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę ludobójstwa w Katyniu w 1940 roku
— stwierdzono w materiale.

„Komisja Millera i Laska chciała uniknąć ukręcenia bicza na własne plecy”

Pojawiły się w nim też zarzuty pod adresem rosyjskich śledczych, którzy badali przyczyny katastrofy, iż starali się ukryć dowody na wybuchy w tupolewie. Komisji Millera i Maciejowi Laskowi zarzucono, iż nie zajmowali się „rzeczywistym badaniem tragedii smoleńskiej”.

Komisja Millera i Laska chciała uniknąć ukręcenia bicza na własne plecy, chciała zaspokoić żądania Donalda Tuska i Władimira Putina, wykonała znikomą ilość badań naukowych, otrzymane ekspertyzy i informacje pomijała lub fałszowała pod z góry założoną tezę
— stwierdzono w materiale podkomisji.

Ponad cztery lata działalności podkomisji krytykowała opozycja. Maciej Lasek, prezentując wniosek o zwołanie posiedzenia komisji poświęconego pracy Antoniego Macierewicza i jego współpracowników, zwrócił się z apelem do rządu o „zamknięcie tego ponurego rozdziału polskiej polityki”. Zarzucił brak kompetencji członkom podkomisji oraz krytykował podjęte przez nich działania.

Lasek atakuje podkomisję i byłego szefa MON

Zwrócił uwagę, że za kilka dni miną „54 miesiące” od powołania podkomisji.

Czego dowiedzieliśmy się przez minione 54 miesiące? Niczego nowego jeśli chodzi o przyczyny katastrofy. Przez ponad cztery lata podkomisja nie pojechała dalej niż do Mińska Mazowieckiego, zobaczyć jak wygląda Tupolew
— ironizował Lasek. Wytknął przy tym członkom podkomisji, że ani razu nie wybrali się do Smoleńska, gdzie znajduje się wrak Tu-154M, czy do Moskwy, gdzie mogliby zrobić własne kopie zapisów z rejestratorów polskiego samolotu.

Poseł KO zarzucił Macierewiczowi, że od lat świadomie wprowadza opinię publiczną w błąd.

Podkomisja nie przedstawiła nowych dowodów na inny przebieg wypadków, podjęte przez nią czynności nie przybliżają jej do tego celu, ale za to drogo kosztują. Ile - nie wiadomo, bo od dłuższego czasu informacje te są ukrywane przed opinią publiczną i parlamentarzystami (…) Brak efektów i niezrealizowanie celu postawionego w uzasadnieniu o wznowieniu zadania - to wizytówka nie tylko podkomisji, ale również i resortu obrony, w strukturach którego ta podkomisja działa
— ocenił Lasek.

Posłowi KO odpowiedział wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz (PiS). Podkreślił, że na posiedzeniach komisji można się spierać, ale „nikt nie dał prawa obrażania innych”. Zwracając się do Laska wiceszef MON powiedział:

Pan gardzi tymi osobami, które pracują w komisji, i które chcą dojść do prawdy.

Skurkiewicz stwierdził ponadto, że wbrew temu, co mówił poseł KO, podkomisja „jest organem, ciałem zupełnie niezależnym” i została powołana na mocy ustawy z 2002 roku o prawie lotniczym oraz rozporządzenia ministra obrony narodowej z 2012 roku, gdy PiS „nie sprawowało rządów”. Skurkiewicz zaznaczył, że podkomisja ta jest „podmiotem samodzielnym, który jest uprawniony i upoważniony do realizacji określonych zadań”, a więc jest niezależna także od kierownictwa resortu obrony, czy jakichkolwiek czynników politycznych.

Już po prezentacji materiału filmowego były szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz (KO) uznał, że jest on trudny do zweryfikowania ze względów metodologicznych, co umożliwiłby, jak mówił, tylko raport, przyjęta w nim metodologia badawcza i konkluzje. Sienkiewicz ocenił też, że podkomisji nie udało się udowodnić swoich tez o „zamachu i morderstwie”, które zostały w filmie omówione. Poseł przekonywał, że za takie efekty prac podkomisji powinien ponieść odpowiedzialność szef MON.

Politycy opozycji chcą publikacji raportu końcowego podkomisji

Część posłów, m.in. wiceszef komisji obrony Czesław Mroczek (KO) i Grzegorz Braun (Konfederacja) upominała się o publikację raportu końcowego podkomisji. Braun przekonywał, że dokument powinien zostać udostępniony wszystkim zainteresowanym i całemu społeczeństwu. Zaproponował, aby zorganizować zamknięte posiedzenie komisji, jeżeli jest potrzeba ochrony członków komisji, których nazwisk do tej pory nie ujawniono. Braun przyznał, że pokazany w czwartek film był dla niego „momentami arcyciekawy”.

W latach 2010-11 katastrofę smoleńską zbadała Komisja Badania Wypadków Lotniczych, której przewodniczącym był ówczesny szef MSWiA Jerzy Miller. W opublikowanym w lipcu 2011 r. raporcie, komisja Millera stwierdziła, że przyczyną katastrofy było zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania, a w konsekwencji zderzenie samolotu z drzewami, prowadzące do stopniowego niszczenia konstrukcji maszyny. Komisja podkreślała, że ani rejestratory dźwięku, ani parametrów lotu nie potwierdzają tezy o wybuchu na pokładzie samolotu.
tkwl/PAP/Twitter

Źródło: wPolityce.pl

Przyczyną katastrofy Tu-154M były dwa wybuchy – MATERIAŁ FILMOWYWersja do druku

Perth - 03.10.20 12:56
Tym razem zgadzam się z Anią w 100%

Ania - 03.10.20 8:38
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Sawicki

Jerzy Sawicki, pierwotnie Izydor Reisler, ps. Lex ....Ze względu na swoje żydowskie pochodzenie od 1942 do 1944 Sawicki ukrywał się w Kraśniku, w majątku państwa Teleżyńskich....Po wkroczeniu sowietów znalazł pracę jako wiceprokurator Prokuratury przy Sądzie Specjalnym w Lublinie.......W latach 1944-1953 był prokuratorem Sądu Najwyższego oraz Najwyższego Trybunału Narodowego ds. ścigania przestępców wojennych w Polsce.....W latach 1945-1946 brał udział w pracach delegacji KRN na procesy norymberskie[1]. Od 1946 z polecenia ministra sprawiedliwości Henryka Świątkowskiego podjął śledztwo dotyczące zbrodni na polskich oficerach w Katyniu, z zamiarem przypisania tej zbrodni Niemcom jako ludobójstwa....Uczniem Sawickiego był m.in. Lech Falandysz, który nazwał go swoim "mistrzem".

Co do Katynia to wciąż najbardziej aktywni w tuszowaniu prawdy są Żydzi. Na procesy Norymberskie wysłano Ilje Erenburga z zadaniem utoworzenia kolejnego oddzielnego procesu przypisującego odpowiedzialność za Katyń Niemcom. Na szczęście genialnemu propagandyście Erenburgowi to się nie udało. Rosjanie, którzy ujawnili zbrodnię katyńską Niemcom zbiegli na Zachód gdzie WSZYSCY zostali skrytobójczo zamordowani.
Osobiście uważam, że w Smoleńsku zginęli ludzie z jakiegoś układu by zostać szybko zmienieni przez agentów z innego układu.
Jak ktoś zna kulisy żydowskiego zamachu stanu w Rosji to to rozumie. Tam mordowali się nawzajem agenci przeszkoleni do kolejnych etapów. Przychodziła nowa grupa to wycinała starą i tak po kolei aż do skutku. Przypuszczam, że gdyby dzisiaj obecne szefostwo polskojęzycznej agentury wybrało się w rejs samolotem to też by tak skończyli. Już nadszedł kolejny czas skrytobójczego usuwania generałów.
Dzisiaj powinniśmy się zastanawiać kto szkolił i kieruje polskojęzyczną agenturą która trzyma nas za gardło.

KIDMAN - 02.10.20 17:43
Niekwestionowanym jest fakt wybuchu,który spowodował tragedie narodową odbierając nam prezydenta oraz kwiat polskiej inteligencji cywilnej,wojskowej oraz kościelnej.Był to w oczxywisty spoisób wykoinany wyrok śmikerci na nich poprzez ten ZAMACH.
Problem w tym,mżę nie mamy skutecznych środków aby to udowodnić.Są ttylko domysły ,speulacje,kalkulacje i tak już pozostanie tym bardziej,że mija jhuż 1 1 rok a nawet nie mamy wroku i napewno go nie odzyskamy mimo,że nażty do Rzeczpospolitej Polskiej tak głosi napis na resztkach kadłuba.Ale kogo to w Rosji Obchodzi.Czas pracuje na nasza niekorzyść chociaż niekoniecznie bo Katyń został ujawjnony prawie po pół wieku.

warszawiacy - 04.09.20 1:15
Prawda zawsze wyjdzie na jaw.Wszyscy winni katastrofy Smolenskiej i zamordowania 96 Osob poniosa kare.Wystarczy popatrzec na twarze i zachowanie Tuska i Putuna ,aby zobaczyc ile w nich strachu i zlosci.Pan Bog nierychliwy ,ale sprawiedliwy.W piekla maja zapewnione mieszkanie.

Maron - 15.08.20 10:24
Pani Aniu wielki szacunek za trzeźwe opinie
tak powinni postępować prawi ludzie
-szkoda, że takich głosów tak mało...

Lubomir - 07.08.20 21:29
Wygląda na to,że chcący powiedzieć prawdę o tym co wyprawiał i wyprawia Putin, trzeba ściągnąć do Polski całą potęgę NATO. Tyrani rozumieją wyłącznie argumenty siłowe. Żadne inne racje, ani najszczersza prawda - na jakikolwiek temat, to nie są dla nich argumenty. Smutna rzeczywistość i smutne sąsiedztwo.

Ania - 05.08.20 8:00
Rzucono po raz kolejny temat by jatrzyć Polaków w czasie gdy powinniśmy dyskutować o tym co robi w Polsce agentura naszego "sojusznika".
Sami spece z Lockheed Martin wyciągnęli nam z budżetu 200 mld PLN, otrzymanych z Niemiec pieniędzy. A to dopiero początek LEGALNEJ okupacji Polski i to na życzenie Polaków.

KOJAK - 04.08.20 23:16
ZarownO Miller jak i Lasek oszukuja ! Oszukuje takze Maciarewicz w sposob zenujacy i jaskrawo bezczelny pomijajac istotne fakty z katastrofy Zarowno PO jak i PIS zaciekle nie chca odkryc prawdy o prawdziwych przyczynach tzw katastrofy smolenskiej ! PYTANIE JEST JEDNO ? DLACZEGO JEDNI I DRUDZY CHCA UKRYC PRAWDE I ZUPELNIE NIE SA ZAINTERESOWANI W JEJ UJAWNIENIU ????!!!

Ania - 03.08.20 17:24
Na zdjęciach zaraz po wypadku widać, że najmocniejsza część samolotu na wysokości skrzydeł jest odwrócona kołami do góry i koła nie są uszkodzone.
Gdyby samolot lądował kołami w dół w miękkim terenie i dodatkowo w lesie koła były by uszkodzone i pierwszy kontakt kół z podłożem byłby wyraźnie widoczny.
Samolot mógł się odwrócić przez włączenie dopalaczy nisko nad ziemią a wtedy byłoby widoczne termiczne oddziaływanie spalin na teren i byłby słyszalny hałas pracujących silników z włączonymi dopalaczami.
My to sobie możemy gdybać a teorie z Putinem i Tuskiem świadczą tylko o chorobie na którą jest sprawdzone lekarstwo, spanie na stojąco lub siedząco.
Do kolejnych fantazji na to kto tym kierował mozna zaliczyć zemstę rodzin ofiar za katastrofę w Mirosławcu.
Kto zyskał na katastrofie w Mirosławcu a kto stracił na katastrofie w Smoleńsku ?
Dzisiaj już jesteśmy mądrzejsi bo znamy fakty jakie nastąpiły po tych katastrofach lotniczych i kto i jak się na nas obłowił.

MariaN - 03.08.20 10:56
Relacja wyczerpująca, wiarygodna i wcale nie trzeba sie znać fachowo żeby stwierdzić ze taka właśnie jest prawda, z resztą którą znamy już od 10 lat, teraz tylko podparte jest to mozolnymi badaniami. Putin z Tuskiem widocznie nie przypuszczali że bez czarnych skrzynek i wraku strona polska będzie mogła rozwikłac tę ponurą zagadkę. Teraz tylko zasadnicze pytanie co dalej, jak to wszystko sprzedać opinii publicznej na całym świecie. A co ważne nadal czekamy na raport końcowy, może wówczas czeka nas miła niesppodzianka i zaczną sie aresztowania, oby. Były 2 wybuchy, tak czy nie, jeśli tak to był ZAMACH i nie ma co dyskutować, owijac w bawełnę, a był wybuch, bo dlaczego np. boczne drzwi były wbite w ziemię na ponad metr w głąb i to przed miejscem upadku samolotu i wiele części samolotu leżących przed tzw. żelazną brzozą.... może mi te ruskie trole, krytykujące te opinie o zamachu wytłumaczą jak to możliwe, no śmiało, czekam....

Ania - 02.08.20 19:28
Nie dajmy się wciągać w antagonizujące Polaków fantazje polskojęzycznych cwaniaczków nie wiadomo komu służących.
Jak to u nas bywa sprawa będzie jątrzona przez dwa pokolenia a potem i tak nikt w tym się nie połapie.

Proponuję przeczytać coś z innej też nie wyjaśnionej do końca historii.
Czy Brytyjczycy kiedyś ujawnią swoje archiwa z okresu tzw. II WŚ ?

https://naszepismo.pl/2020/07/30/liberator-nad-zablociem/

Wszystkich komentarzy: (11)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

25 Stycznia 1913 roku
Urodził się Witold Lutosławski, wybitny kompozytor i dyrygent (zm. 1994)


25 Stycznia 1941 roku
Wojska brytyjskie z udziałem polskiej Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich zdobyły Tobruk


Zobacz więcej