Niedziela 27 Września 2020r. - 271 dz. roku,  Imieniny: Damiana, Wincentego

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 26.08.20 - 14:34     Czytano: [334]

W setną rocznicę Cudu nad Wisłą


Cudowny występ Reprezentacyjnego Artystycznego Zespołu Wojska Polskiego

Nasza Redakcja, została zaproszona przez Romana Figarskiego grającego we wspomnianym zespole na altówce do Wsoli, gdzie odbył się uroczysty koncert instrumentalno-wokalny z okazji zwycięskiej Bitwy Warszawskiej rozegranej w roku 1920.

W kościele św. Bartłomieja


Reprezentacyjny Artystyczny Zespół Wojska Polskiego wystąpił w niedzielę 23 sierpnia br. kościele św. Bartłomieja we Wsoli. Uroczystą homilię wygłosił ksiądz bp Piotr Turzyński. Eucharystia sprawowana była w intencji zwycięskiej przez stronę polską 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej, a także w 100 rocznicę urodzin papieża Polaka. W wygłoszonej homilii ks. bp zwrócił uwagę, że jako mała społeczność i wielki naród mamy za co dziękować Panu Bogu. Wspomniał o bohaterach Bitwy Warszawskiej. Podkreślił on, że każdy Polak powinien stać na straży obrony wartości chrześcijańskich, naszej kultury i dziedzictwa narodowego. Bitwa Warszawska, ocaliła Stary Kontynent przez bolszewicką nawałą. Brały w niej udział oddziały Wojska Polskiego, będące głównie pod rozkazami Józefa Piłsudskiego i Tadeusza Rozwadowskiego.

Dzień 15 sierpnia 1920

Jej najważniejsza potyczka była stoczona w dniu 15 sierpnia. Początkowo prawe skrzydło wojsk Michała Tuchaczewskiego, otrzymało rozkaz opanowania obszaru Grudziądza i Torunia, a także powolnego przechodzenia przez Wisłę, w stronę polskich oddziałów. Wtedy najważniejszym manewrem dla polskich żołnierzy, było skupienie sił bolszewickich, które skierowane były na twierdzę w Modlinie. Marszałek Józef Piłsudski wybrał rejon koncentracji wojsk polskich w okolicy rzeki Wieprz. W czasie Bitwy Warszawskiej, w dniach 15 i 16 sierpnia polska radiostacja umiejscowiona na Cytadeli Warszawskiej, skutecznie zagłuszała radiostacje sowieckie nadawanym bez przerwy przez 36 godzin tekstem Nowego Testamentu. Zdekoncentrowane wojska bolszewickie, pozbawione ze sobą łączności, odstąpiły od granic Warszawy, wycofując się jednocześnie z pola walki.Przepiękny koncert Reprezentacyjnego Artystycznego Zespołu Wojska Polskiego, na który składał się występ kwartetu smyczkowego i chóru, uświetnił w cudowny sposób tę niezwykłą sierpniową rocznicę. Raz jeszcze dziękujemy panu Romanowi Figarskiemu, za to jakże szczególne zaproszenie do Wsoli.

Ewa Michałowska- Walkiewicz

       Wersja do druku

Witold - 30.08.20 21:28
Dziekujemy za taki tekst....patrioci

Irek Jaskowicz - 26.08.20 22:05
Pani Ewo artystyczne cudo dziennikarskie

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

27 Września 1331 roku
Władysław I Łokietek stoczył z zakonem krzyżackim bitwę pod Płowcami.


27 Września 1991 roku
Zmarł Eryk Lipiński, grafik i satyryk - założyciel tygodnika satyrycznego Szpilki i Muzeum Karykatury (ur. 1908)


Zobacz więcej