Niedziela 27 Września 2020r. - 271 dz. roku,  Imieniny: Damiana, Wincentego

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 15.09.20 - 13:57     Czytano: [147]

Zbrodnia w Ciepielowie


Kampania wrześniowa 1939

Gdy Niemcy i Słowacy napadali na Polskę w roku 1939, naród polski stawił zbrojnie czoła wrogiej potędze militarnej. Lecz bestialstwo Niemców nie miało sobie równych. Toteż ich nowo wprowadzone rządy, miały na celu wymordowanie rdzennych mieszkańców kraju nad Wisłą.

Dzień 9 września 1939


Masowy mord na polskich jeńców wojennych, dokonany przez żołnierzy Wehrmachtu dnia 9 września 1939 roku we wsi o nazwie Ciepielów, był jedną z największych udokumentowanych egzekucji przeprowadzonych przez Niemców podczas kampanii wrześniowej. Zbrodni tej dokonał niemiecki zmotoryzowany 15 Pułk Piechoty pod dowództwem pułkownika Waltera Wessela. Ofiarami byli polscy żołnierze z 74 Pułku Piechoty.

Wbrew wszelkiemu prawu

Pod względem prawnym zbrodnia ta, stanowiła zarówno złamanie międzynarodowego prawa wojennego, jak też i szeregu umów konwencji haskiej.
Wydarzenie to miało miejsce w lesie państwowym pod Dąbrową w powiecie iłżeckiem. położonym na północy województwa kieleckiego graniczącego z województwem mazowieckim.

Odkrycie zbrodni

Wspomniana zbrodnia została odkryta i udowodniona na podstawie anonimowego maszynopisu niemieckiego (bez daty i podpisu) przekazanego Polskiej Misji Wojskowej w Berlinie, w 1950 roku. Miało to miejsce za pośrednictwem polskiego konsulatu w Monachium. Przekazane dokumenty zawierały 5 zdjęć przedstawiających egzekucję polskich żołnierzy pod Ciepielowem we wrześniu roku 1939. Dołączony tekst stanowił część dziennika, sporządzonego przez oficera lub żołnierza niemieckiego. Autor wspomnianego dokumentu dodatkowo przytoczył fakt zastrzelenia przez patrol niemiecki chłopa i rannego polskiego żołnierza, co potępił w swojej relacji, następnie opisał dokładnie przebieg egzekucji pod Ciepielowem

A jednak prawda

Prawdziwość relacjonowanych przez anonimowego Niemca wydarzeń, opatrzona serią zdjęć, nie budziła wątpliwości. W tym samym dniu siły niemieckie, dokonały w okolicznych wioskach oraz samym Ciepielowie, mordów na osobach cywilnych, wśród których znajdowało się jedno dziecko. Była nim 10-letnia Zosia Wrzochal z Gołębiowa zamieszkująca gminę Lipsko. w powiecie iłżeckim. Oszacowana liczba ofiar wspomnianego mordu wynosi około 300 osób. W większości współczesnych publikacji, także i niemieckich, zbrodnia w Ciepielowie pomimo skąpego materiału źródłowego uznawana jest za fakt historyczny. Mord ten, został po 1990 roku upamiętniony na Grobie Nieznanego Żołnierza napisem na jednej z tablic: „CIEPIELÓW 9 IX 1939”.

Nasza Redakcja udała się tam właśnie, by pod ciepielowskim pomnikiem złożyć naręcze kwiatów, by tym skromnym gestem oddać cześć tym, którzy walczyli o Wolną Polskę.Ewa Michałowska- Walkiewicz

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

27 Września 1944 roku
58. dzień Powst. Warszaw.: kapitulacja Mokotowa. Na Żoliborzu dowodzący obroną dzielnicy ppłk. "Żywiciel" odrzuca propozycje kapitulacji


27 Września 1975 roku
Zmarł Kazimierz Moczarski, dziennikarz, pisarz, żołnierz Armii Krajowej, autor książki "Rozmowy z katem" (ur. 1907)


Zobacz więcej