Sobota 27 Lutego 2021r. - 58 dz. roku,  Imieniny: Gagrieli, Liwii, Leonarda

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 18.10.20 - 12:24     Czytano: [247]

Start PO falstarcie

Wczoraj w Warszawie prezydent stolicy Rafał Trzaskowski zainaugurował, trzykrotnie już odkładane, powstanie ruchu, który nazwał „Wspólna Polska”, a nie jak wielokrotnie zapowiadał „Nowa Solidarność”.

Inauguracja odbyła się w sposób zdalny, wzięli w niej udział głównie samorządowcy, w tym prezydenci dużych miast startujący w wyborach w 2018 roku z szyldem Platformy, prezydenci: Poznania – Jacek Jaśkowiak, Łodzi – Hanna Zdanowska (przedstawiana w zdalnym połączeniu jako Zdanowicz), Białegostoku – Tadeusz Truskolaski, Gdańska – Aleksandra Dulkiewicz, Sopotu – Jacek Karnowski, Lublina – Krzysztof Żuk i Wrocławia – Jacek Sutryk.

Połączono się także zdalnie z dyrektorem szpitala podległym Trzaskowskiemu, który mówił o uruchomieniu tzw. łóżek covidowych w tej placówce, nauczycielką jednej z warszawskich szkół, która mówiła o trudnościach oświaty w związku z pandemią, z młodą dziewczyną, która mówiła o ochronie środowiska, a nawet poseł Henryką Krzywonos, która chce wziąć pod opiekę mało zarabiających.

Rafał Trzaskowski i jego koledzy samorządowcy mówili o Wspólnej Polsce i jednocześnie bezpardonowo atakowali rząd, który ich zdaniem centralizuje kompetencje, odbierając je właśnie samorządom, nie rekompensuje utraconych, z powody pandemii, dochodów, nie wspiera szpitali samorządowych, nie przekazuje subwencji w wysokości jakiej życzyliby sobie samorządowcy, tak w ogóle jest przyczyną wszystkich samorządowych niepowodzeń.

Trzaskowski powtórzył znowu fejka o 2 mld zł przekazanych na media publiczne, teraz jego zdaniem te pieniądze powinny być przekazane na walkę z pandemią koronawirusa, choć do niedawna jego koledzy z Platformy domagali się ich przeznaczenia na onkologię.

Szczególny wydźwięk miała rozmowa Trzaskowskiego z młodą dziewczyną o ekologii i konieczności zapobiegania zmianom klimatycznym, w sytuacji kiedy w Warszawie znowu nieoczyszczone ścieki leją się do Wisły. Wojsko musiało rozebrać most pontonowy ze względu na bardzo wysoką falę wezbraniową na Wiśle, a ponieważ przewiert pod Wisłą jest ciągle w powijakach, ścieki z lewobrzeżnej Warszawy trafiają bezpośrednio do Wisły. I nawet jeżeli za parę dni woda opadnie i wojsko znowu most pontonowy odtworzy, to najdalej za miesiąc trzeba będzie go zdemontować, ze względu na warunki zimowe i ścieki będą lały się do Wisły co najmniej do wiosny.

Do tej pory największą katastrofą w Europie była awaria oczyszczalni ścieków w Londynie, na przełomie 2013/2014 do Tamizy odprowadzono 2 mln m3 ścieków, do tej pory w Warszawie wlano do Wisły 6,2 mln m3 ścieków i to raczej początek katastrofy niż jej koniec.

Po inauguracji ruchu Wspólnej Polski wyraźnie widać, że założyciele o żadnej wspólnocie nie marzą, propozycji wspólnych działań nie było wcale, tylko ataki na rządzących i to oparte na półprawdach albo wprost na kłamstwach. Na przykład samorządowcy z Platformy szczególnie po wybuchu pandemii mówią o dramatycznej sytuacji w ich finansach i obciążają odpowiedzialnością rząd, tyle tylko, że zupełnie niedawno ukazały się dane ministerstwa finansów pokazujące sytuację finansów samorządowych za I półrocze tego roku w porównaniu z I półroczem poprzedniego roku, z których wynika, że dochody samorządów są aż o 25 mld zł wyższe.

Wspomniany raport jest oparty o sprawozdania z wykonania budżetów za I półrocze (przygotowanych przez samorządy) i wynika z niego, że łączne ich dochody były wyższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego o ok. 25 mld zł (w I półroczu 2019 roku lekko przekraczały 200 mld zł, w I półroczu tego roku przekroczyły 225 mld zł).

Wprawdzie o 5 proc. mniejsze są wpływy z PIT, o 4 proc. wpływy z CIT, ale o 1 proc. są wyższe wpływy z podatku od nieruchomości, a bardzo wyraźnie wzrosły dotacje dla jednostek samorządu terytorialnego aż o 32 proc., a subwencja ogólna (w tym oświatowa) o 10 proc.

Wpływy z PIT są mniejsze o około 2 mld zł (w I połowie 2019 roku wynosiły około 39 mld zł, w I połowie tego roku wyniosły około 37 mld zł) wpływy z CIT są niższe o około 0,4 mld zł 9 w połowie 2019 roku wynosiły około 9,9 mld zł, w I połowie tego roku wynoszą około 9,5 mld zł. Ale wpływy z dotacji z budżetu państwa są wyższe o około 14 mld zł (w I półroczu 2019 wynosiły one około 49 mld zł, w połowie tego roku 63 mld zł), a wpływy z subwencji ogólnej są wyższe o około 4 mld zł (w I połowie 2019 roku wynosiły ok. 57 mld zł, w I połowie tego roku wynoszą ok. 61 mld zł).

autor: Zbigniew Kuźmiuk
Doktor nauk ekonomicznych, wykładowca akademicki, europoseł z ramienia PiS
wPolityce.pl


Prawo i Sprawiedliwość nie odpuszcza Rafałowi Trzaskowskiemu. Na godzinę przed inauguracją ruchu prezydenta Warszawy wystartuje nowa odsłona witryny ruchtrzaskowskiego.pl punktującej inicjatywę wiceprzewodniczącego PO.

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

27 Lutego 1786 roku
Na Śląsku miało miejsce silne i katastrofalne trzęsienie ziemi z epicentrum w okolicach Cieszyna


27 Lutego 2015 roku
W wieku 93 lat zmarł Bohdan Tomaszewski, żołnierz ZWZ AK (ps. „Mały”), Powstania Warszawskiego, legenda i symbol polskiego dziennikarstwa sport.


Zobacz więcej