Piątek 29 Marca 2024r. - 89 dz. roku,  Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 20.11.20 - 17:03     Czytano: [1481]

Dział: Głos Polonii

W Święto Niepodległości





Relacja z uroczystości 102 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.



„Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo
zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska”

Marszałek Józef Piłsudski

„Ilekroć bronisz swojego imienia, nadstawiasz pierś, przyjmując cios w ranny policzek, padasz na ziemię i już wiesz, podnosisz się jak Ikar przed lotem, jedyną świętością jest dom i naród z którego sam się wywodzisz i ziemia co dzieli się chlebem”. W wierszu pisze prof. dr h.c. Janusz Piotr Kowalkowski (1965) Prefekt Królewskiej Akademii Literatury im króla Stanisława Augusta w Krakowie, absolwent Akademii muzycznej w Łodzi, Akademii Polonijnej w Częstochowie, muzykoterapeuta, muzyk, literat, pedagog, ekonomista. Autor RYTMOMETRYKI, metody leczenia pacjentów w chorobach neurologicznych przy zastosowaniu niskich częstotliwości. Oficer Związku Piłsudczyków, autor książki „Raport Marszałka dla przyszłości narodu” Ta jakże wartościowa książka literacko – historyczna dla Polaków, członek ZLP im. JP II w Chicago.
Autor przekazuje nam piękną poezję nasyconą ogromną dawką patriotyzmu, oraz powiedzeń Marszałka Józefa Piłsudzkiego, co stanowi dokument wartości historycznych dla potomnych.
Słowem pełnym ekspresji przedstawia patriotę, walczącego o wolność ukochanej Ojczyzny. Po każdym wierszu zamieszcza przesłanie Marszałka, co czyni książkę bogatszą, nacechowaną troską o losy Ojczyzny.

„stajesz w obronie bo tak ci kazano, chwytasz krwiopijcę za krtań by ujrzeć w jego oczach strach, błagalne konanie, niech zdycha, niech ujrzy u stóp własną śmierć, zwycięzców o zwycięstwo nikt nie zapyta, idźmy po swoje i po ich śmierć, by ktoś nie skłamał, historii nie spisał, zgniłymi literami i źle” /Marszałek J.P./.

Tak często zachwycamy się cudzą historią, nie znając własnej, zmieniamy ją chętnie, aby się przypodobać, podlizać, często wstydzimy się własnych korzeni, choć ta Ziemia nas wykarmiła i wychowała, stajemy się jej wrogami, często zdrajcami, dla własnego wygodnictwa, a może z innych powodów ?

Na takie zachowanie Marszałek J.P. powiedział: „w życiu są rzeczy ważniejsze niż samo życie”… Mówiąc o Niepodległości pamiętajmy o przeszłości, przypominając wydarzenia z przed 248 lat, kiedy to sąsiednie państwa Prusy, Austria i Rosja dokonały kradzieży ziem polskich, wymazując Polskę z mapy Europy na 123 lata.
I rozbiór Polski – nastąpił w roku 1772, pierwszy z trzech rozbiorów Polski, do których doszło pod koniec XVIII wieku. 25 września 1793 doszło do II rozbiór Polski. III rozbiór Polski (1795) – ostatni z trzech rozbiorów Polski, niecały rok po upadku Insurekcji Kościuszkowskiej, 24 października 1795, monarchowie Rosji, Prus i Austrii (a właściwie Imperium Habsburgów uzgodnili wzajemnie traktat, zgodnie z którym przeprowadzili ostatni, pełny, III rozbiór Rzeczypospolitej. Jedynie Turcja nie uznała nigdy.

Pomimo, iż nasi sąsiedzi wymazali Polskę z mapy Europy na długie 123 lata, dopuszczając się grabieży ziem polskich, Polacy nie złożyli broni, pomimo klęsk wielu zrywów patriotycznych, powstania listopadowego, styczniowego, walczyli, za wolność naszą i waszą, za Maryję. Powstały polskie legiony pod dowództwem generała Henryka Dąbrowskiego we Włoszech.



221 lat temu, 20 lipca 1797 r., miało miejsce pierwsze publiczne wykonanie „Pieśni Legionów Polskich” „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy, co nam obca przemoc wzięła szablą odbierzemy(…) - utworu napisanego przez Józefa Wybickiego, podczas pobytu polskich żołnierzy w Reggio Emilia...

Odśpiewaniem Hymnu Narodowego rozpoczęła się ta jakże ważna uroczystość w dobie zakazów i nakazów przez „pandemię”.
15 października 1926 r. Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego uznało wspomnianą pieśń za obowiązkową do śpiewania w szkołach. Po czterech miesiącach, okólnikiem z 26 lutego 1927 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłosiło „Mazurka Dąbrowskiego” hymnem narodowym.
2 kwietnia 1927 r. dołączono do hymnu nuty i oficjalnie uznano jego harmonizację, której dokonał kompozytor i dyrygent Feliks Konopasek.



Uroczystość upamiętnienia 102 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę miała miejsce 14 listopada 2020 w Sali ZKP. Program przygotowany został w oparciu o poezję i przesłania Marszałka z książki Janusza Kowalkowskiego „Raport Marszałka dla przyszłości potomnych”, wystąpili, teatr „Rzepicha” z kapelą (śpiew pieśni patriotycznych), wiersze czytali poeci ze ZLP im.JP II w Chicago w osobach Maria Mili Purymska, Ewa Belicki, Jan Żółtek, autorka relacji. Patriotyczne i religijne pieśni śpiewali, członkowie teatru”Rzepicha” w osobach; Jola Kulikowski, Maria Czerwonka, Terasa Grzasko, Katarzyna Sulejewski, Łucja Strękowska, autorka relacji. Kazimierz Szymański, Władysław Wytrwa, Roman, kapela w składzie: Bronisław Nowak( skrzypce), Zdzisław Kłosowski (klarnet), Józef Kramarczyk (akordeon), Igor Haljanty (perkusja), Stanisław Szulczewski, reprezentujący Stowarzyszenie Ułanów im. Tadeusza Kościuszki. Recytatorzy przypomnieli słowami poety, że Polscy żołnierze przeszli przez okopy, równiny pól bitewnych, grzebiąc trupy w zbiorowych grobach, często tuląc sieroce głowy . Wznosili modlitwy przed wrota niebios, by Bóg otworzył im drzwi, nie trzymał na progu, nie kazał wycierać obuwia. Teraz zapalmy im znicze, za tamtą codzienność, za matkę co kirem dekorowała sztandary, powinna ich wszystkich przytulić do piersi, pobłogosławić w zamian nad ich głowami łany pól szumią pieśniami legionów każdy z nas oddał w darze garści ziemi w zawiniątku biało czerwonym niczym rozdarte kawałki Polski, rozsypane od Tatr do Bałtyku uświęcając ich pamięć, pisze Janusz Kowalkowski. Trzeba się wyrzec samego siebie, zanim ostygnie pamięć, bogactwem narodu jest jego wola, którą możesz podzielić się z przyszłością pokoleń jeśli dano ci słowa, zapisuj prawdę;

„niech krwawi papier,
niech krwawią pióra
by żyła pamięć
a człek zrozumiał
naród bez korzeni umiera”


Strzeżmy się służalczości, która prowadzi do upadku, bo kim będziesz wyrzekając się domu, służąc światu za jego srebrniki, tam gdzie wstaje dzień, roznosi się woń chleba, groby przodków, tam twój dom, a wy mówicie wspólna Europa do kiedy?, pyta autor wiersza i przypomina powiedzenie Marszałka:.

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości
nie zasługuje na szacunek teraźniejszości
i nie ma prawa do przyszłości.”




Wykonawcy programu z prezesem ZKP Janem Kopeć, odmówili modlitwę za Ojczyznę, za poległych i oddalenie wirusa, którą nauczył nas Chrystus, Ojcze Nasz i Pod Twoją obronę do Matki Najświętszej Królowej Polski. Moją relację ze spotkania zakończę słowami jednego z wierszy Janusza Kowalkowskiego, czytanego tego wieczoru, oto te słowa”

„klęczę nad prochami przodków
ściskam ich w garści
z miłością i dumą
ciężar ich dzieł stał się jak głaz
dławi ich wielkość
duma
zaszczyt
czuwam niczym anioł stróż
w ogrodzie biało-czerwonym
nad prawem własności do macierzyństwa
nad miłością która w sobie nie ustaje
ukarz mnie
jeśli zapomnę skąd mój ród
pozbaw szacunku
zapomnij i spal
bym nie miał praw do przyszłości”
,
Marszałek Józef Piłsudzki powiedział
„Polskę, być może, czekają i ciężkie przeżycia.
Podczas kryzysów — powtarzam — strzeżcie się agentur.
Idźcie swoją drogą, służąc jedynie Polsce,
miłując tylko Polskę i nienawidząc tych, co służą obcym.”


Gratuluję Januszowi Kowalkowskiemu, kolejnej książki , z dumą muszę wyznać, że czuję się zaszczycona znajomością z tak wspaniałym poetą, pisarzem, muzykiem patriotą.
Polecam czytelnikom to jakże wartościowe dzieło” Raport Marszałka dla potomnych i przyszłości”. Dziękuję Poetom ze ZLP im.JP II, członkom teatru :Rzepicha”, kapeli za wspaniałą patriotyczną postawę i służbę dla Polski.

Moją relację zakończę słowami Marszałka:
„Myślałem już nieraz, że umierając, przeklnę Polskę.
Dziś wiem, że tego nie zrobię.
Lecz gdy po śmierci stanę przed Bogiem,
będę go prosił, aby nie przysyłał Polsce wielkich ludzi”
.



Janusz Kowalkowski autor książki historyczno-poetyckiej zakończył dzieło słowami:
„zasłużyliśmy
powiało chłodem pod krzyżem Chrystusa
miłość zamieniana w miłość
nie przyjęła miłości ustanowionej na początku
w jej imię ułożą nas po przeciwnych stronach
tej samej alei
byśmy się po śmierci nie pozabijali nienawiścią…”



Alina Szymczyk
Chicago
Fot.: archiwum AB.

       

       



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

29 Marca 1943 roku
Oddział Jędrusiów wspólnie z grupą AK rozbił więzienie niemieckie w Mielcu i uwolnił 126 więźniów


29 Marca 1837 roku
Urodził się Władysław Sabowski, polski poeta, pisarz, dramatopisarz, dziennikarz i tłumacz (zm. 1888)


Zobacz więcej