Sobota 16 Stycznia 2021r. - 16 dz. roku,  Imieniny: Mascelego, Włodzimierza

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 26.11.20 - 19:30     Czytano: [293]

Dział: WPiS

Nowy Numer WPiS 11/2020 już do nabycia


Pojawił się już najnowszy, listopadowy numer „Wpisu”, a w nim – jak zwykle – wyselekcjonowany zbiór felietonów na aktualne tematy, jak również cała seria znakomitych artykułów poświęconych historycznym zagadnieniom. Nie mogło, rzecz jasna, zabraknąć reportażu z VI Dnia Patrioty, który w tym roku ze względów bezpieczeństwa odbył się bez udziału publiczności. W pięknych wnętrzach krakowskiego Pałacu Biskupa Erazma Ciołka red. Anna Popek przeprowadziła interesujące rozmowy z naszymi znakomitymi autorami. Jej gośćmi byli: prof. Andrzej Nowak, prof. Wojciech Polak, prof. Krzysztof Ożóg, Adam Bujak i Jolanta Sosnowska. Reportaż z opisywanego wydarzenia zrealizowany przez TVP Historia będzie można obejrzeć w niedzielę 29 listopada o godz. 19.00. Z okazji dobiegającego końca Roku Bitwy Warszawskiej prezentujemy rewelacyjny artykuł prof. Andrzeja Nowaka poświęcony refleksjom na temat wolności, „którą dziś traktujemy jak oczywistość, a ona ma jednak swoją cenę”. Publikujemy także królewski tekst prof. Krzysztofa Ożoga o Kazimierzu Wielkim dla uczczenia 650. rocznicy śmierci tego wybitnego monarchy. W związku z przetaczającą się przez Polskę falą wulgarnych „strajków” powiązanych z brutalnymi atakami na wiarę katolicką i kościoły nie mogło zabraknąć tekstów sprzeciwiających się temu barbarzyństwu. Minister Antoni Macierewicz wzywa do obrony Polski przed zmasowaną agresją sił postkomunistycznych zagrażających suwerenności państwa, Adam Sosnowski rozprawia się ze źródłami „Strajku kobiet”, zaś Leszek Sosnowski ujawnia uderzające w dobre imię Kościoła karygodne manipulacje w głośnym ostatnio filmie „Don Stanislao”. Publikujemy także interesujący wywiad z ministrem Przemysławem Czarnkiem na temat wyzwań związanych z naprawą polskiego systemu edukacji, wspomnienie o zmarłym niedawno biskupie Józefie Zawitkowskim i wiele innych równie interesujących tekstów. Listopadowy „Wpis” to ponad 100 stron frapującej lektury!

• „Czyściciele Kościoła”. Ten ironiczny tytuł zapowiada błyskotliwy artykuł Leszka Sosnowskiego; okiem wytrawnego filmowca autor rozprawia się z karygodnymi manipulacjami wszechobecnymi w głośnej ostatnio produkcji „Don Stanislao”.
• „VI Dzień Patrioty” odbył się tym razem „w trudnych, ale pięknych okolicznościach”. Prezentujemy reportaż z tego niezwykłego wydarzenia.
• „Pilnujmy Polski!”. Poruszający apel ministra Antoniego Macierewicza o obronę wartości katolickich i narodowych, bez których nie ma polskiej niepodległości.
• „Wolność, którą dziś traktujemy jak oczywistość, ma jednak swoją cenę”, pisze wybitny dziejopis prof. Andrzej Nowak. Wiedzieli o tym młodzi Polacy, którzy 100 lat temu podjęli walkę z siłami czerwonego apokaliptycznego potwora. Jakie dziś wyzwania stoją przed Polakami i w jaki sposób powinniśmy się przeciwstawić ponownemu zmasowanemu atakowi sił zła? Odpowiedź znakomitego historyka jak zwykle trafia w dziesiątkę.
• „Jako jedyny w naszych dziejach zasłużył na przydomek Wielki”. Rewelacyjny mediewista prof. Krzysztof Ożóg przypomina postać jednego z najwybitniejszych polskich królów. Choć Kazimierz Wielki nie był pozbawiony wad, pozostawił po sobie istotnie wielki dorobek, z którego korzystamy do dziś.
• „Mityczni naziści”. Liczne przerażające niemieckie zbrodnie na Polakach do dnia dzisiejszego pozostają nierozliczone – pamięć o wielu z nich celowo jest zacierana, o czym przypominają prof. Wojciech Polak i prof. Sylwia Galij-Skarbińska.
• „Jak współżyć z targowicą”. Nazwa niewielkiego podolskiego miasteczka należącego do Szczęsnego Potockiego na zawsze stała się symbolem haniebnej zdrady narodowej. O mechanizmach zła rządzących tym groźnym zjawiskiem pisze Bohdan Urbankowski.
• „Na uniwersytetach panuje dyktatura lewactwa. Zmienimy to”. Minister Przemysław Czarnek nie patyczkuje się, opisując katastrofalny stan edukacji i promocję lewackich ideologii na polskich uczelniach. Nie ulega wątpliwości, iż sytuacja wymaga zdecydowanych działań naprawczych. Rozmowę przeprowadził Adam Sosnowski.
• „Stają się scentralizowanymi korporacjami z absolutną władzą rektora”. Prof. Wojciech Polak dokonuje znakomitej analizy fatalnego systemu królującego na polskich uczelniach. Absurdalne przepisy dotyczące np. rozdzielania grantów blokują nawet najlepszych specjalistów, którzy nie mają szans na rozwinięcie pełni swoich możliwości.
• „Źródła strajku kobiet”. Odważny głos utalentowanego dziennikarza młodego pokolenia – Adama Sosnowskiego w kwestii przetaczających się przez Polskę wulgarnych manifestacji. Rozszalałym feministkom atakującym kościoły i rząd RP wcale bowiem nie chodzi o dobro kobiet.
• „Jak nawrócić teatr na prawdziwą sztukę?” pyta wybitny krytyk teatralny Temida Stankiewicz-Podhorecka. Recenzentka jak zwykle celnym piórem piętnuje falę brzydoty i brutalizmu, tak chętnie promowaną na deskach teatralnych.
• „Niech bezbożni nie uczą nas praworządności”. Wspomnienie o kapłanie niezłomnym – niedawno zmarłym biskupie Józefie Zawitkowskim pióra Jolanty Sosnowskiej.
• „Wydobyty z cieniów zapomnienia geniusz polskiego baroku Szymon Czechowicz”. Mało kto dziś słyszał o tym wybitnym, wykształconym w Rzymie polskim artyście. Wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie i prezentowany artykuł Jolanty Sosnowskiej umożliwiają zapoznanie się z jego spuścizną.
• „Energetyczna niepodległość”. O istocie ekonomicznej niepodległości, równie ważnej jak ta polityczna. Artykuł powstał przy współpracy z PGE.
• „Zabierz Polę na zakupy”. Tytułowa „Pola” to aplikacja pozwalająca określić pochodzenie danego towaru. Zachęcamy do kupowania polskich produktów na prezenty! Artykuł powstał przy współpracy z PGE.
• „Wychowawcza rola kija i rózgi”. Prof. Ryszard Kantor nie ma wątpliwości, iż tzw. bezstresowy system wychowania prowadzi do tragedii; nie ma bowiem szans na ukształtowanie wartościowego młodego człowieka bez wpojenia mu dyscypliny i poczucia obowiązku.
• „Chrystianizacja Węgier”. Prof. Wojciech Roszkowski opisuje dzieje księżniczki Sarolty i księcia Gézy oraz ich syna – św. Stefana, pierwszego króla Węgier.
• „Smak świata, który Zachód odrzucił”. Reportaż Jakuba Augustyna Maciejewskiego z wyprawy do Mołdawii.
• „Przyjaciele Maryi na dzisiejsze czasy”. Dr Magdalena Kulesza przypomina frapującą historię Sodalicji Mariańskiej.
• „Jerzy Łojek i piękna Bitynka”. Postać znakomitego pisarza i jego słynne dzieło – historię jednej z najpiękniejszych kobiet Europy końca XVIII w. (ale też jednej z największych skandalistek) opisuje Jerzy Kłosiński.
• „Nie było hańbą dla apostoła być pouczonym przez kobietę”. Bez kobiecej odwagi i poświęcenia nie byłoby chrześcijańskiej cywilizacji europejskiej. Warto o tym pamiętać w dobie agresywnego feminizmu zwróconego tak naprawdę przeciwko kobietom, o czym pisze dr Monika Makowska.
• „Graham Greene, czyli ludzkie wybory między życiem a śmiercią”. Postać rewelacyjnego brytyjskiego pisarza – konwertyty na katolicyzm przypomina Czesław Ryszka.
• „Najeźdźcami byli polscy komuniści”. Dr Marek Klecel nie ma co do tego wątpliwości, pisząc o potwornych działaniach działaczy „Polrewkomu” w 1920 r. To oni sprowadzili do Polski bolszewicką dzicz.
• „Serce skute w złocistej obręczy”. Druga część artykułu Krzysztofa Szujeckiego poświęcona polskim medalistom olimpijskich konkursów literatury i sztuki. Pojawia się m.in. błyskotliwy skamandryta Kazimierz Wierzyński.
• Świato-podgląd: przegląd informacji ze świata, m.in. o brutalnym rozpędzeniu przez policję demonstracji w Berlinie, o oświadczeniu kanclerza Austrii wobec ataków terrorystycznych oraz o odważnej postawie francuskich katolików.
Krzyżówka z nagrodami.

A ponadto: materiały promocyjne najnowszych książek Białego Kruka i kalendarza na nadchodzący 2021 r., propozycja internetowego zamawiania książek wydawnictwa i czarnoleski wiersz Leszka Długosza.

WPiS

 Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

16 Stycznia 1919 roku
Ignacy Jan Paderewski został mianowany premierem Rady Ministrów i równocześnie ministrem spraw zagranicznych


16 Stycznia 1990 roku
Rozpoczęły się obrady Okrągłego Stołu w Bułgarii, trwały one do 12 marca 1990


Zobacz więcej