Poniedziałek 8 Marca 2021r. - 67 dz. roku,  Imieniny: Beaty, Juliana, Wincentego

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 27.01.21 - 12:43     Czytano: [256]

Dział: WPiS

Nowy Numer WPiS 1/2021 już do nabycia


Pojawił się już najnowszy, pierwszy w 2021 r. numer „Wpisu”, a w nim – jak zwykle – wyselekcjonowany zbiór felietonów na aktualne tematy, jak również cała seria znakomitych artykułów poświęconych historycznym zagadnieniom. Rozpoczynamy ogłoszony przez Ojca Świętego Franciszka Rok Świętego Józefa, nie mogło zatem zabraknąć poświęconego temu świętemu artykułu Czesława Ryszki, który przypomina nam, iż w dobie powszechnego ataku sił zła na rodzinę nie jesteśmy pozostawieni samym sobie wobec tego zagrożenia. Nie jesteśmy już też całkowicie bezbronni wobec epidemii koronawirusa, o czym przekonuje nas wybitny polski immunolog prof. Janusz Marcinkiewicz, w klarowny sposób wyjaśniając działanie szczepionek. Nie mogło także zabraknąć arcyciekawego artykułu znakomitego publicysty Leszka Sosnowskiego, który z dziennikarską maestrią wyjaśnia, w jaki sposób jednoczącą Europę ideę Christianitas wyparła bliżej nieokreślona „idea europejska”. Zamieszczamy też rewelacyjny tekst prof. Andrzeja Nowaka, w którym autor, prezentując bogatą panoramę kierunków myśli politycznej – od świata starożytnego po czasy najnowsze – opisuje zagrożenia, jakie ze sobą niosą koncepcje polityczne sprowadzające obywateli wyłącznie do roli konsumentów; temat osadzony w historii, ale zadziwiająco aktualny. Prezentujemy także m.in. tekst prof. Artura Śliwińskiego, który dokonuje wnikliwej analizy popandemicznej sytuacji gospodarczej Polski. Nie zabrakło także artykułu dr. Marka Klecela, który, opisując obecny kryzys cywilizacyjny, pisze, że po odrzuceniu chrześcijaństwa los Europy będzie przesądzony… Styczniowy „Wpis” to ponad 100 stron lektury na najwyższym poziomie merytorycznym i językowym!

• „Unia Europejska Narodu Niemieckiego”. Znany z ciętego pióra świetny publicysta Leszek Sosnowski nie patyczkuje się, rozprawiając się z nadal ekspansywną polityką Niemiec.
• „Napełnianie żołądków i opróżnianie serc”. Wybitny historyk prof. Andrzej Nowak prezentuje znakomitą analizę dziejów myśli politycznej na przestrzeni wieków; niektóre z osadzonych w historii koncepcji politycznych pozostają niebezpiecznie aktualne…
• „Półtora wieku temu w Wersalu wydarzyło się coś gorszego od rewolucji”, czyli prof. Grzegorz Kucharczyk wyjaśnia, w jaki sposób doszło do upokorzenia Francji przez Niemcy podczas wojny francusko-pruskiej (1870-1871) i dlaczego rosnące w potęgę Prusy stały się śmiertelnym zagrożeniem dla Europy.
• „Święty na czas wojny z rodziną”. Czesław Ryszka przypomina dzieje kultu św. Józefa w Polsce.
• „Przeciwciała to żołnierze stojący na straży ludzkiej twierdzy – tylko one nas obronią”. Światowej sławy immunolog prof. Janusz Marcinkiewicz w rozmowie z Jolantą Sosnowską opisuje działanie szczepionek przeciwko COVID-19.
• „Czy można zabezpieczyć się przed nadchodzącym krachem?” Prof. Artur Śliwiński przekonuje, że krytyczne spojrzenie na rzeczywistość jest jedynym sposobem na pokonanie kryzysu; dotyczy to nie tylko polskiej sytuacji gospodarczej.
• „Między niepodległością a zdradą”. Wnikliwa analiza historii polskiej sceny politycznej od okresu zaborów po czas obecny pióra eksperta w dziedzinie nauk wojskowych, prof. Romualda Szeremietiewa.
• „Druk gazetek wymuszał rozbudowywanie struktur konspiracyjnych”. O historii polskiej działalności podziemnej od II wojny światowej po czas „Solidarności” pisze prof. Wojciech Polak.
• „Zapomniani wielcy Polacy czekają, by stać się bohaterami sztuk i filmów”. Temida Stankiewicz-Podhorecka przypomina znakomite spektakle Sceny Faktu, wyreżyserowane w oparciu o archiwalne materiały IPN-u. W 2011 r. Scena… przestała istnieć. Nadszedł czas, aby ją przywrócić i upomnieć się o pamięć o polskich bohaterach.
• „Kim jest nowy szef CDU” Armin Laschet, nieznany bliżej Polakom, ale będący ważną postacią niemieckiej sceny politycznej? O tym można się dowiedzieć z artykułu Adama Sosnowskiego.
• „Koneczny, Quigley i Roszkowski o upadku cywilizacji”. Wnikliwe refleksje Jakuba Maciejewskiego wokół znakomitych książek prof. Wojciecha Roszkowskiego – „Roztrzaskane lustro” i „Bunt barbarzyńców”.
• „Po odrzuceniu chrześcijaństwa zapanuje islam lub judaizm” – przestrzega dr Marek Klecel, oceniając kondycję moralną społeczeństw zachodniej Europy.
• „Filipiny – największy sukces ewangelizacji na kontynencie europejskim” z cyklu „Karty z dziejów Kościoła” – artykuł pióra prof. Wojciecha Roszkowskiego.
• „Historia dzielnej Henryki Pustowójtówny, adiutanta gen. Langiewicza”, postać walecznej dziewczyny, bohaterki powstania styczniowego, przypomina dr Monika Makowska.
• „Miłość do starego Krakowa miarą polskości”. Kolejny artykuł z krakowskiego cyklu prof. Ryszarda Kantora. Tym razem o uroczystościach pogrzebowych wielkich Polaków, które przekształcały się w manifestacje patriotyczne.
• „Gorący patriota, pasjonat nauki, orędownik pokoju w narodzie”. Wspomnienie o śp. Andrzeju Ossowskim pióra prof. Bogusława Doparta.
• „Wszechstronna pomoc dla kobiet w ‘niechcianej’ ciąży”. O stowarzyszeniu „Dwie Kreski” pisze Adam Sosnowski.
• „Zielona energia miedziowego giganta”. Artykuł Artura Guzickiego o najnowszej inwestycji KGHM Polska Miedź.
• „Ekonomista o duszy artysty”. Postać Adama Heydla – profesora UJ, ofiary Sonderaktion Krakau i więźnia KL Auschwitz przybliża prof. Piotr Biliński.
• „Dzieje pierwszego tłumaczenia ‘Pana Tadeusza’” (na język niemiecki) – artykuł zamieszczony w przedwojennym „Kuryerze Literacko-Naukowym”, pióra dr Zofii Krzemickiej – uczennicy znakomitego historyka Szymona Askenazego.
• „Polskie sławy sportów zimowych i ich zaciekła walka o olimpijskie medale”. Od Franciszka Gąsienicy-Gronia i Wojciecha Fortuny aż po Adama Małysza, Justynę Kowalczyk, Kamila Stocha i Dawida Kubackiego. Ci ostatni ciągle dają nam powody do radości... Artykuł Krzysztofa Szujeckiego.
• Świato-podgląd: przegląd informacji ze świata, m.in. o tym, że regularne praktyki religijne chronią psychikę także podczas pandemii.
• Krzyżówka z nagrodami.
A ponadto: materiały promocyjne najnowszych książek „Białego Kruka”, propozycja prenumeraty „Wpisu”, propozycja internetowego zamawiania książek i „poświętny” wiersz Leszka Długosza.

WPiS

 



Wersja do druku

Ania - 27.01.21 17:13
Dawno temu czytałam polskiego autora analizy nad tym jaki wpływ na losy narodów miały ustawy o dziedziczeniu. Autor porównywał Anglię, w której ziemię w całości dziedziczył najstarszy syn z Irlandią w której tak samo jak u nas ojcowiznę dzielono na poszczególnych synów. W Anglii ilość właścicieli ziemi się nie zmieniała i nie było konfliktów pomiędzy rodzeństwem. Najstarszy syn był formalnie właścicielem całości ale musiał zapewnić byt rodzicom i rodzeństwu. W krajach w których ziemię dzielono a ilość właścicieli rosła w postępie geometrycznym, szybko rozdrobniono gospodarstwa do areału z którego nie mogła się utrzymać kilku osobowa rodzina. Powodowało to walki o ziemię pomiędzy rodzeństwem.
Rodzeństwo stawało się coraz biedniejsze i skłócone a obławiali się na tym sędziowie i adwokaci.
Unia wprowadziła dopłaty do rolnictwa tylko po to by ograniczyć ilość właścicieli ziemi. Bogaci bardzo szybko wykupili ziemię od małorolnych.
Powstał problem z małorolnymi, kto ma ich karmić ?
Część pojechała na roboty do Niemiec. Obcy mieli nabudować nam fabryk i resztę zatrudniać ale to kropla w morzu potrzeb.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

08 Marca 1944 roku
Urodził się Waldemar Łysiak, polski pisarz i publicysta


08 Marca 1936 roku
Urodził się Janusz Stanisław Zakrzeński, znakomity polski aktor, wcielał się w postać Józefa Piłsudskiego. Zginął w Katastrofie Smoleńskiej 10/04/10


Zobacz więcej