Poniedziałek 8 Marca 2021r. - 67 dz. roku,  Imieniny: Beaty, Juliana, Wincentego

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 30.01.21 - 20:44     Czytano: [275]

Tarcze zadziałały

Wczoraj GUS podał wstępny szacunek dotyczący PKB w 2020 roku, z którego wynika, że był on realnie niższy o 2,8 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim (w cenach stałych z roku poprzedniego).

Spadek PKB, choć występujący po raz pierwszy od roku 1991 jest jednak niższy niż przyjęto w budżecie na 2020 rok po jego jesiennej nowelizacji (przyjęto w nim spadek PKB o 4,6 proc.) czy też prognozowało wielu ekonomistów (wielu z nich prognozowało spadki PKB sięgające 4 proc.).

Spadek PKB jest także blisko 3 razy niższy niż średnia w całej UE (wg szacunków KE spadek PKB w całej UE wyniósł w 2020 roku 7,8 proc.), a Polska zajdzie się najprawdopodobniej na 3 miejscu wśród krajów o najniższym spadku PKB w całej Unii.

Mniej importujemy

Z komunikatu GUS wynika, że PKB w całym roku 2020 zmniejszył się realnie o 2,8 proc., podczas gdy jak przypomniał GUS w roku 2019, PKB wzrósł o 4,5 proc. i dopiero to porównanie pokazuje, jak negatywny wpływ na polską gospodarkę miała pandemia koronawirusa w całym 2020 roku.

Do tego spadku przyczynił się przede wszystkim wyraźny spadek konsumpcji, głównie gospodarstw domowych, oraz jeszcze mocniejszy inwestycji, jak wszystko na to wskazuje w przeciwnym kierunku ciągnął PKB eksport netto.

Spożycie gospodarstw domowych spadło o 3,0 proc., natomiast spożycie ogółem spadło tylko o 1,5 proc., co oznacza, że spożycie zbiorowe mimo kryzysu, miało pozytywny wpływ na kształtowanie się PKB.

Z kolei spadek akumulacji brutto wyniósł w całym 2020 roku 12,2 proc., w tym nakłady brutto na środki trwałe czyli nakłady inwestycyjne, zmniejszyły się o 8,4 proc. w ujęciu realnym.

Natomiast mimo tego, że na skutek kryzysu spadły zarówno rozmiary eksportu jak i importu, w ujęciu rok do roku, to jednak mocniej spadł import i w związku z tym mieliśmy do czynienia z pozytywnym wpływem eksportu netto na PKB.

Popyt krajowy wpłynął negatywnie na PKB

Na spadek PKB w 2020 roku w wysokości 2,8 proc. złożył się negatywny wpływ spożycia ogółem w wysokości -1,6 p. proc. przy czym mieliśmy do czynienia z negatywnym wpływem spożycia gospodarstw domowych aż o -1,7 p. proc. i pozytywnym wpływem spożycia zbiorowego o +0,1 p. proc.

Również negatywny wpływ na PKB miała akumulacja brutto w wysokości -2,4 p. proc i złożył się na to zarówno popyt inwestycyjny w wysokości -1,6 p. proc. jak i przyrost rzeczowych środków obrotowych o -0,8 p. proc.

W rezultacie popyt krajowy (łącznie konsumpcyjny i inwestycyjny) wpłynął negatywnie na PKB w wysokości -3,6 p. proc i tylko eksport netto skorygował w górę poziom spadku PKB.

Jak już wspomniałem mimo spadku zarówno eksportu jak i importu w 2020 roku, eksport netto miał pozytywny wpływ na tempo wzrostu gospodarczego i wyniósł on +0,8 p. proc.

Recesja w Polsce okazała się stosunkowo płytka

Okazuje się, że zarówno Tarcze rządowe zasilające Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, Fundusz Pracy czy Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych nastawione na wsparcie dla przedsiębiorstw aby ratować miejsca pracy jak i dwie Tarcze Finansowe poprawiające płynność firm spowodowały że recesja w Polsce okazała się stosunkowo płytka.

Z obydwu rodzajów tarcz do przedsiębiorstw w postaci różnych instrumentów wsparcia popłynęło już ponad 175 mld zł, a gdy zakończy się działanie niedawno uruchomionej Tarczy Finansowej 2.0, środki te sumarycznie przekroczą 200 mld zł.

Dzięki nadzwyczajnej aktywności przedsiębiorców, pracowników, a także wsparciu polskiego państwa na poziomie przynajmniej 8 proc. naszego PKB, nasza gospodarka była w 2020 roku 3 krajem w całej UE o najniższym spadku PKB, a także krajem który od wielu miesięcy utrzymuje się na 2 miejscu w UE jeżeli chodzi o najniższy poziom bezrobocia.

autor: Zbigniew Kuźmiuk
Doktor nauk ekonomicznych, wykładowca akademicki, europoseł z ramienia PiS
wPolityce

Wersja do druku

Konfederata - 26.02.21 18:03
Małpa z brzytwą!?

Ekonomista dr Sławomir Mentzen o działaniach rządu na konferencji praswej Konfederacji w Sejmie dla mediów:

"... Rok temu rząd PiS wprowadził w życie ustawę tzw. cowidową. Już wówczas przewidywaliśmy, że rząd będzie nadużywał władzy, którą sobie przyznał tą ustawą. Z perspektywy roku muszę powiedzieć , że rzeczywistość przerosła nasze najgorsze przewidywania. Przez ten rok widzieliśmy zamykanie lasów, fryzjerów, kosmetyczek, zamykanie całych branż gospodarki zwykłymi rozporządzeniami na chwilę przed pónocą, skazywanie ludzi na bankructwo, zamykanie cmentarzy kilka godzin przed dniem Wszystkich Świetych a następnie interwencyjnym skupem zniczy. Obserwowaliśmy wprowadzenie godziny policyjnj za pomocą slajdu na konferencji prasowej pana premiera. Trzeba jasno powiedzieć, że ten cyrk należy zakończyć. Mamy już wiele wyroków sądów stwierdzajacych że nie można zamykać całych branż na podstawie rozporządzenia ....

Nasz rząd zachowuje sie jak ta małpa z brzytwą, tnie na ślepo gdzie popadnie. Dlatego chcemy temu rządowi zabrać tą brzytwę zanim zrobi nam jeszcze większą krzywdę......
Celem życia nie jest tylko przeżycie. Urodziliśmy sie po to by żyć i rozwijać się a nie siedzieć zamknięci w czterech ścianach...." perrorował dr Menzen.

video z konferencji w linku jn. :
https://www.youtube.com/watch?v=6cXxbAqG9MA

Dr Sławomir Mentzen, z wykształcenia ekonomista, członek partii Korwin,
wchodzącej w skład Konfederacji Wolność i Niepodległość.
Analityk ekonomiczny partii Konfederacja WiN.

Ania - 15.02.21 21:32
Goebbels nie dorastał do pięt takim mistrzom propagandy jak numer jeden Jakow Swierdłow czy choćby jego rodak Edward Bernays.
Nie rozumiem dlaczego u nas nawet osoby z wyższym wykształceniem historycznym mówią tak samo jak proste osoby cytujące propagandę i ciągle przywołują nieszczęsnego Goebbelsa.
Jeśli chodzi o Górali to 1 września 1939 roku wywiesili flagi niemieckie.
Wczoraj przyszła do mnie sąsiadka z córką i pokazały mi zdjęcia ośmiu osób i chciały się dowiedzieć czy potrafię określić ich nazwiska.
Funkcjonariuszka ucząca zatwierdzonej propagandy historycznej takie zadanie zadała piętnastolatkom.
Kiedyś uczono się dat na pamięć teraz doszły zdjęcia więc nie ma się co dziwić, że Polak nie zna i nic nie rozumie z historii.

Szperacz - 15.02.21 20:42
Panie super-szperacz! Też mi przykład? TVP(dez)info jest jak niektórzy znawcy tematu mówią "lepsza w propagandzie od samego mistrza czyli Goebbelsa".
Nie po to tworzono środek propagandy w TVP by coś wyjaśniać. Takie centrum przekazywania informacji tworzy się zawsze na użytek władzy przeciwko ogłupianym odbiorcom propagandową treścią.

Architekt z wykształcenia Sebastian Pitoń ma poglądy narodowe i konserwatywne.
Wali w lewicę i zboków i "strajk wściekłych macic" z "grubej berty".
Albo ty kłamiesz albo TVP(dez)info łże jak bura s...a.
Na twoim miejscu nie rozpowszechniałbym kłamstw. Kompromitacja!
No chyba, że masz oficera prowadzącego.

SuperSzperacz - 14.02.21 23:23
Kim jest górol Pitoń?
Popiera Konfederację, bywał na proaborcyjnych strajkach, zastanawiał się, "czy Adolf Hitler był agentem Wall Street", chce "w odpowiednim momencie utworzyć Królestwo Podhalańskie". Żądał "likwidacji Tatrzańskiego Parku Narodowego i oddania Tatr góralom". Stwierdził, że nie ma pandemii. Koronawirus to przyjemna choroba. itd, itp
https://www.tvp.info/51760945/sebastian-piton-kim-jest-popiera-konfederacje-chce-stworzyc-krolestwo-podhalanskie-inicjator-akcji-goralskie-veto-tvp-info

Szperacz - 08.02.21 23:47
Z wywiadu w "Radiu Z". Góral z Podhala Sebastian Pitoń:

"To my stoimy w prawie, rząd jest rebeliantem"
Góralskie weto działa i jest faktem. Rząd ugiął się pod naporem górali.

szczegóły tutaj w linku:

https://www.youtube.com/watch?v=AlQE6B2il5s

MariaN - 08.02.21 22:28
Jakim trzeba być pustym dzbanem zeby tak bezmyslnie pis atakować i to razem z lewactwem z partii obłudy i sld, ile trzeba mieć złej woli żeby nie widzieć obiektywnie i konstruktywnie sytuację, a tylko totalnie i bezmyślnie atakować. Tak sie intelektualnie kompromitować to potrafi tylko polska opozycja...
Info prosto z Niemiec:
..."Kto pomimo zakazu nadal prowadzi bar, dyskotekę lub siłownię, zapłaci 5000 euro, zaś 4000 euro to kara dla restauratora, który jeszcze nie zamknął swojego lokalu. - Sytuacja jest poważna - chodzi o życie i śmierć. Dlatego musimy karać nierozsądnych, i to konsekwentnie i surowo - ostrzegł premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet...."

Konfederata - 08.02.21 17:58
Tak, tak, tarcze zadziałały. Zdecydowanie i skutecznie.

W Przedostatni weekend w Rybniku na właściciela restauracji władze nasłały uzbrojone oddziały prewencji w liczbie kilku wozów (może 8 lub 9) mających za zadanie spacyfikowanie klientów i właściciela restauracji.

Zamiast tarczy finansowej rząd nasłał na skromnego obywatela, który otwarł lokal zgodnie z prawem uzbrojonych po zęby w tarcze (plexiglas), pałki, gaz łzawiący oraz strzelby (broń gładkolufowa) policjantów. Policjanci zdemolowali lokal i wyrzucili z lokalu wszystkich klientów. Po czym z rykiem syren odjechali do swoich placówek. Dlaczego aż tyle wozów i tylu policjantów oraz asekuracji na jednego właściciela? Chyba miała być to akcja pokazowa by przestraszyć innych.

Zdarzenie zostało sfilmowane przez ludzi z otoczenia właściciela lokalu jako dowód bezprawnych i brutalnych działań policji. Lokal po najściu uzbrojonych osiłków nie nadawał się do użytku. Właściciel liczy straty po ataku przedstawicieli prawa i porządku. Przy pomocy klientów lokal udało się przywrócić do stanu użytkowania.

Na akcji policji w lokalu nie kończy się jednak. W ostatni weekend właściciel restauracji został zwabiony na komisariat przez miejscowego komendanta pod pretekstem pokazania mu filmu świadczącego o brutalnych i bezprawnych działaniach policji, i zatrzymany w areszcie przez ok. 18 godz. i oczywiście skuty w kajdanki przez cały okres zatrzymania.
Przez okres zatrzymania odmawiano zatrzymanemu wody do picia i przyjmowania leków (choroba) oraz uniemożliwiano kontakt z prawnikiem (adwokatem). Kiedy jednak pojawił się adwokat zatrzymanego właściciela restauracji sąd nakazał zwolnienie restauratora z powodu braku jakichkolwiek podstaw prawnych aresztowania(zatrzymania).
Sędzina była bardzo zdziwiona aresztowaniem i tłumaczeniem policji.

Z czyjego polecenia działał komendant policji w Rybniku? Na podstawie jakiego prawa?
Kto pokryje straty wyrządzone przez policjantów w mieniu właściciela?
Kto zadośćuczyni klientom poturbowanym przez policjantów w lokalu.
Czy tak ma wyglądać działanie prawa w Polsce?

Jak widzimy władze naszego nieszczęśliwego kraju zamiast pomocy finansowej w postaci tzw. Tarczy Finansowej (chyba już Tarcza 3.0+) wysyła na obywateli i przedsiębiorców TARCZE trzymane w rękach policjantów, którzy demolują mienie, tłuką pałkami i opsikują bezbronnych gazem pieprzowym i łzawiącym.

Chyba prawdziwe jest stwierdzenie komunistów , że "władza wyrasta z lufy karabinu". Oczywiście również władza PiS.

MariaN - 05.02.21 15:28
Psy szczekają karawana jedzie dalej a totalnie zjednoczona opozycja niech dalej wymyśla głupoty i sciga sie w dokopywaniu pisowi. To juz nie działa, za długo to trwa, ludzie widzą kto chce dobrze dla Polski a kto sypie piach w tryby. Kolejna kadencja dla pisu niewyjeta, a dalej zobaczymy, bo któz mógłby przejąć władzę? Holownia czy Trzaskowski? przeciez to za przeproszeniem puste dzbany, zadnego programu a ludzie już sie przyzwyczaili, że trzeba spełniać obiecanki wyborcze, era tuskowa minęła bezpowrotnie, szkoda tylko że brak wdzięczności u niektórych, bo życie im sie polepszyło. W d...pach sie poprzewracało, zapomnieli jak tuski grabili ich w biały dzień... OFE, wyzszy wiek emerytalny, nieudane próby cenzurowania internetu itdd i nie protestowali a ten bez peselu mówił piniendzy nie ma i nie bedzie... i uwierzyli a dziś cały czas dawaj i dawaj, mało i mało - wredni ludzie. Za jakiś czas Kaczyński, jeden i drugi, będą mieli pomniki w każdym mieście

Konfederata - 05.02.21 13:54
Tarcze ratują czy likwidują? Czy tarcze to betonowe koło ratunkowe polskiej gospodarki?
Spostrzeżenia posła Grzegorza Brauna, reżysera, działacza politycznego, patrioty.

Poseł do Sejmu III RP Grzegorz Braun umieścił w sieci bardzo mocne przesłanie związane działaniami rządu, podobno mającymi zwalczać epidemię koronawirusa. Zdaniem posła Brauna ludzie Mateusza Morawieckiego
działają na szkodę polskiej gospodarki, a to może skończyć się upadkiem wielu rodzimych biznesów.

"Władza atakuje przedsiębiorców, którzy zawinili tym, że chcą pracować.
Chodzi o wrogie przejęcie polskiej własności, chodzi o to,
żeby polskie firmy ze szczególnym uwzględnieniem firm rodzinnych, żeby pobankrutowały, żeby je w ramach akcji ratunkowej wykupić" - stwierdził.

"Nie będzie dla nas usprawiedliwienia jeśli na to pozwolimy temu łajdackiemu reżimowi,
którego łajdactwa i zdradzieckiego działania nie zasłoni ani biało-czerwona flaga, ani orzeł z orłem w koronie, którym oni się bezczelnie posługują" - podkreślił.

W treści publikacji Braun zaznacza, że rząd ma na sumieniu "dziesiątki tysięcy zabitych" i to sami politycy PiS powinni być izolowani od społeczeństwa.

"Zima wasza, wiosna nasza! Zima Kaczyńskiego, Morawieckiego, Niedzielskiego...
Wiosna niechaj należy do narodu polskiego, który tych ludzi, postawi przed sądami, posadzi do więzienia za to, co czynią, mając na sumieniu dziesiątki tysięcy ludzi zabitych nie przez wirusa, ale właśnie przez rząd, który zablokował system usług medycznych, mający na koncie miliony Polaków nielegalnie pozbawionych wolności.
To oni powinni być jak najszybciej odizolowani od społeczeństwa!" - wyartykułował poseł Braun.

Grzegorz Michał Braun - polski reżyser, scenarzysta, nauczyciel akademicki, publicysta i polityk.
Kandydat na urząd Prezydenta RP w wyborach w 2015, poseł na Sejm IX kadencji, prezes partii politycznej Konfederacja Korony Polskiej i jeden z liderów federacyjnej partii Konfederacja Wolność i Niepodległość.(Wikipedia).

Aaron Waxmann - 05.02.21 12:47
Czy ten pan MariaN to funkcjonariusz bezPrawia i nieSprawiedliwości?

Obostrzenia i reżim sanitarny oraz nakładane na obywateli kikudziesięciotysięczne mandaty z punktu widzenia istniejącego w Polsce prawa są NIELEGALNE!
Tak stwierdzają Sądy Administracyjne.

I nic do tego nie mają słupki sondażowe panie MariaN! Nawet 42 % nie zmienia sytuacji bezprawia jakie uprawia obecnie w legislacji i sprawowaniu władzy partia PiS. W obecnym stanie PiS można nazwać bezPrawie i nieSprawiedliwość.
I pomyśleć że głosowałem kiedyś na PiS. Władza PiS zdegenerowała się.

Rząd działałby legalnie czyli zgodnie z prawem gdyby wprowadził stan klęski żywiołowej przewidziany w Konstytucji RP. Dlaczego rzad tego nie robi?
Bo to co robi, robi na koszt obywateli odmawiając prawa do odszkodowań w pełnej wysokości, wg. prawa wynikającego z Konstytucji.

Reasumując rząd kontynuuje bezprawie na koszt obywateli. Firmy upadają, coraz więcej ludzi umiera na choroby nie związane z Covid 19, spada drastycznie PKB.

Tylko SOROS i jego fanatyczni wyznawcy cieszą się. No i chyba Pan MariaN bo słupki dla PiS w górę ale i nadprogramowe, nie związane z Covid i niepotrzebne zgony też w górę.
Czy ludzie muszą umierać na Covid? Nie, nie muszą. Można ich leczyć skutecznie amantadyną co pokazał dr Bodnar w Przemyślu. Rzad PiS jednak nie kwapi się.
Ilu jeszcze Polaków musi niepotrzebnie umrzeć? Może taki jest plan.

Perth - 04.02.21 23:26
Nie będzie dobrowolnego wchodzenia do trumien - z powodu strachu - pisze Lubomir
Ależ drogi i odważny Lubomirze, kiedy trumna będzie już gotowa - zbita z deseczek - to przecież żałobnicy opłakujący twoje odejście już na Amen, nie będą cię pytać, czy chcesz się w niej ułożyć dobrowolnie. Ułożą Cię w niej na wznak, wyniosą z nogami do przodu tam gdzie trzeba i tyle. Bądź realistą!

MariaN - 04.02.21 20:22
Jak to mowią, w internecie nic nie ginie i mam nadzieje że i te niemądre i haniebne i antypolskie posty nie zginą i bedziemy mogli za parę lat wrócić do tego i wyśmiać wyppociny niektórych komentatorów. Wszystko co robi rząd robi dla dobra Polski i dlatego takie wycie niektórych obcych agentów jest całkiem zrozumiałe. Robmy swoje jak to w piosence Młynarskiego było. Dzisiejszy sondaz.... dla PiSu 42 procent, i co robaczki, na ulicy nie robi się polityki

Lubomir - 02.02.21 14:18
Re: Ania A co nie byłoby Panamą Bis? 'Polen', niemiecki land, zdalnie sterowana i okupowana z Berlina kraina, czy 'Polin', kraj zdalnie zarządzany z Nowego Jorku lub Bliskiego Wschodu? Wyszydzić można wszystko, tylko pasowałoby mieć jakiekolwiek argumenty na obronę swoich propozycji, o ile w ogóle istnieją takie.

Ania - 31.01.21 17:30
"Polska ma swoje ambitne projekty, takie jak Grupa Wyszehradzka i Trójmorze, czy nieco zarzucony Nowy Bursztynowy Szlak."

"Trójmorze" to polski ambitny projekt ?
Dobre, a wygląda to jak Panama bis.

Lubomir - 31.01.21 12:42
Przy takich sukcesach, to tylko czekać jak z 'Żerania' spłyną tysiące polskich elektryków i hybryd, w tym napędzanych wodorem - pozyskiwanym z polskiego węgla. Oczywiście nie zabraknie również polskich 'Caracali' i polskich 'Boeingów'. Może trochę więcej realizmu i mniej kitu. Polacy zaczynają ze sobą rozmawiać o atrybutach niewolnika, kagańcach niewolnika i o konieczności zajmowania niemieckich hipermarketów i podobnych niemieckich obiektów - w ramach odbierania niewypłaconych przez Niemców odszkodowań wojennych. O tym też należałoby pisać i mówić. Proniemiecki rząd, poza nielegalnym dyscyplinowaniem Polaków, zatrzymywaniem i hamowaniem wszystkiego, - niewiele robi, żeby wyrwać się ze szpon kolonialnej zależności od Berlina i zgermanizowanej Brukseli. Ambitne hasła na partyjnych sztandarach, nie mogą być jedynie kamuflażem do działania na szkodę Polski i Polaków. Nie będzie dobrowolnego wchodzenia do trumien - z powodu strachu, nie będzie Wielkiego Sabotażu', to i nie będzie także 'Nowego Porządku Świata' , który wciąż chcą budować w Europie, drapieżni i straszący wszystkich - Niemcy. Polska ma swoje ambitne projekty, takie jak Grupa Wyszehradzka i Trójmorze, czy nieco zarzucony Nowy Bursztynowy Szlak

Ania - 31.01.21 12:23
Jak zwykle, na papierze jesteśmy najlepsi.

Wszystkich komentarzy: (16)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

08 Marca 2005 roku
Asłan Maschadow, prezydent Czeczenii, zamordowany przez oddział armii rosyjskiej (ur. 1951)


08 Marca 1944 roku
Urodził się Waldemar Łysiak, polski pisarz i publicysta


Zobacz więcej