Piątek 19 Kwietnia 2024r. - 110 dz. roku,  Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 27.05.21 - 20:58     Czytano: [481]

Zioła w kulturze Słowian


Słowiańscy rodzimowiercy

W Polsce żyją słowiańscy rodzimowiercy, czyli inaczej mówiąc miłośnicy kultury słowiańskiej. Ci niecodzienni pasjonaci uwielbiają kuchnię dawnych Słowian, a jak wiadomo żadna ich potrawa nie mogła się obejść bez ziół oraz wszelkiego rodzaju przypraw. Nasza Redakcja została zaproszona do świętokrzyskiej miejscowości Belno, aby tam uczestniczyć w pokazach jak stosować zioła we współczesnym życiu każdego z nas.

Zioła w medycynie Słowian


Rośliny zielne dzielimy na przyprawowe i lecznicze. Nasi słowiańscy przodkowie wykorzystywali zioła na przykład do przygotowywania wywarów na przeróżne dolegliwości. Wiele ziół służyło im jako przyprawy oraz uzupełnienie codziennej diety. Stosowano je zarówno latem, jak i późną jesienią i zimą. Zioła wysuszone stanowiły niesamowity dodatek i wartościowy składnik pożywienia, zwłaszcza podczas przedłużającego się przednówka. Sposobem na urozmaicenie smaku są właśnie zioła, których aromat i właściwości znane już były w dobie średniowiecza.

W zasięgu ręki Słowian

Dawni Słowianie nie mieli do dyspozycji wszystkich ziół i przypraw. Były to m.in.: cukier, pieprz, papryka, bazylia, goździki, liście laurowe, ziele angielskie, gałka muszkatołowa, chili, wanilia, cynamon oraz imbir. Wszystkie one przybyły do Europy Środkowej wraz z chrześcijaństwem, a także po odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Dawni Słowianie zbierali rośliny dziko rosnące, ale wiele z nich sami uprawiali. Na stołach naszych przodków królowały: kminek, kolendra, chrzan, czosnek, gorczyca, mięta i jałowiec. Gdy na terenach Polski „pojawiło” się chrześcijaństwo, do listy ziół i przypraw dopisały się rozmaryn oraz cząber.

Na złe duchy i do smaku

Czosnek, Słowianie używali do mięs ale i do naparów, gdy chcieli jego aromatem przegnać złego ducha z człowieka lub zwierząt gospodarskich. A dodatkowo czosnek posiada działanie rozgrzewające i bakteriobójcze.

Na dobrą miłość

Suszone listki macierzanki są dobrą przyprawą do mięs, dziczyzny, ryb, drobiu, roślin strąkowych, i sosów. Słowianie dodając ją do swoich potraw, dodawali tym samym ponętnego wyglądu kobietom, aby bardziej nimi byli zainteresowani panowie. Zatknięty wiecheć macierzanki w futrynie drzwi, wyganiał złe licho z domu, które warzyło mleko i powodowało gorączkę u dzieci.

Polskie zwyczaje zielne

W dawnych wiekach, ziołami witano nadejście wiosny i lata. Czyniono tak ze śpiewem i tańcem, aby tym samym oddawać cześć ziemi rodzicielce, aby w danym roku wydała dorodny plon. Z nastaniem chrześcijaństwa, we wspomnianym czasie, śpiewano na polach pieśni nabożne, aby Bóg pobłogosławił polną niwę, która potrafi wyżywić wiele ludzi i zwierząt. A kwiaty i naręcza ziół, składano pod krzyżami mieszczącymi się na rozstajnych drogach.


Nasza Redakcja dziękuje za cudowną prelekcję na temat ziół i przypraw stosowanych dawniej i dziś.





Ewa Michałowska- Walkiewicz

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

19 Kwietnia 2005 roku
Joseph Alois Ratzinger został 265 papieżem i przyjął imię Benedykta XVI.


19 Kwietnia 1988 roku
Zmarł Jonasz Kofta, polski dramaturg, satyryk (ur. 1942)


Zobacz więcej