Sobota 20 Kwietnia 2024r. - 111 dz. roku,  Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 12.06.21 - 22:24     Czytano: [433]

Akordeon


Aerofon z regionu świętokrzyskiego

Nasza Redakcja została zaproszona do Stawu Kunowskiego, by tam posłuchać szeregu ciekawostek dotyczących akordeonu i gry na tym już często zapomnianym instrumencie muzycznym. Tych jakże interesujących informacji, udzielił nam pan Marian Kryśkiewicz, specjalista muzyki akordeonowej.

Czym jest akordeon


Akordeon to instrument muzyczny, zaliczany do grupy aerofonów. Jest on rodzajem harmonii, która jest oparta na szeregu stroików przelotowych. Jak mówił nam pan Marian, prąd powietrza wytworzony przez ręcznie poruszany miech, wprawia w drganie wspomniane stroiki wywołując dźwięk. Początkowo działał on przy użyciu miechów nożnych, które z czasem zostały zastąpione przez wygodniejszy dla osoby grającej miech ręczny. Instrument ten z prawej strony ma stosowną klawiaturę lub guziki.

Chiński wynalazek

Stroik przelotowy zastosowany w akordeonie, znany był już prawie 3000 lat p.n.e. w Chinach. Tam podobny instrument nosił nazwę „szeng”. Szeng zewnętrznie nawiązywał do kształtu legendarnego ptaka feniksa. W latach 1770 - 1750 Bernhard Eschenbach wraz z budowniczym fortepianów Casparem Schlimbachem, zbudował instrument o nazwie eolina. Był to instrument z klawiaturą obejmującą ponad 3 oktawy, pod którą znajdowały się dwa miechy obsługiwane kolanami- relacjonuje pan Marian. Christian Friedrich Ludwig zbudował w 1822 roku eolinę, czyli ręczną zaopatrzoną w miech harmonię. Najważniejszym wynalazkiem w tym urządzeniu było wykorzystanie przepływu powietrza z obu kierunków, oczywiście wydobywane z pracy miecha- opowiada artysta ze Stawu Kunowskiego. W 1829 roku w Wiedniu budowniczy organów Cyrill Demian oraz jego synowie Carl i Guido, opatentowali instrument o nazwie accordion. Budowniczowie jako najważniejszą cechę instrumentu podali możliwość gry akordami, stąd jego właściwa nazwa. Sposób gry i trzymania instrumentu był odmienny od obecnego. Prawą ręką trzymano miech, kciuk lewej ręki wkładano w skórzany pasek przymocowany do gryfu. Miech pracował wertykalnie. Pozostałe palce lewej ręki obsługiwały klawisze- mówi pan Marian Kryśkiewicz.

Polskie tradycje związane z grą na akordeonie

W Polsce ulubionym instrumentem muzycznym jest oczywiście akordeon. Jest on najczęściej używany podczas ceremonii weselnych. Obowiązuje nawet takie powiedzenie,... że bez gry na akordeonie….smutno będzie młodym w domie. Przy grze na wspomnianym instrumencie, odbywały się oczepiny panny młodej, a i przy okazji słuchając takowej muzyki goście weselni zbierali dla młodych pieniądze, na ich nowe gospodarstwo. Przy grze na akordeonie, młoda para wychodziła z domu panny młodej do kościoła, a matka weselna musiała rzucić za siebie białą chusteczkę, aby nigdy nie była ona potrzebna młodej parze. Często też grą na akordeonie weselono się na chrzcinach i zaręczynach. Wtedy to narzeczony podczas gry na akordeonie, wkładał na palec ukochanej piękny pierścionek. Akordeon od zawsze był oznaką miłości, dobra i oczywiście szczęścia.

Dziękujemy panu Marianowi Kryśkiewiczowi za uraczenie nas piękną grą na akordeonie i za ciekawe opowieści na temat wspomnianego instrumentu muzycznego.



Ewa Michałowska - Walkiewicz

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

20 Kwietnia 1936 roku
Prezydent Ignacy Mościcki wydał dekret o utworzeniu Funduszu Obrony Narodowej.


20 Kwietnia 1920 roku
Rozpoczęły się VII Letnie Igrzyska Olimpijskie w Antwerpii.


Zobacz więcej