Wtorek 16 Kwietnia 2024r. - 107 dz. roku,  Imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 03.12.19 - 19:12     Czytano: [877]

Dział: WPiS

WPiS - Numer 11/2019 - Zapraszamy do lektury


Ukazał się nowy numer miesięcznika społeczno-kulturalnego „Wpis”. Na prawie 100 stronach poruszamy zagadnienia ważne, aktualne i ciekawe. Piszemy m.in. o sytuacji po wyborach, świeckich zwyczajach świątecznych i krajowym rynku mediów radiowo-telewizyjnych. Recenzujemy film „Legiony”, przypominamy sylwetkę asa myśliwskiego Stanisława Skalskiego oraz pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Ojczyzny. Zapraszamy do lektury listopadowego „Wpisu”.

W bieżącym numerze

● „Nie wie prawica, co knuje lewica” – Leszek Sosnowski opisuje sytuację w kraju po niedawnych wyborach parlamentarnych.
● „Orzeł, aby móc swobodnie szybować, potrzebuje gniazda” – wystąpienie prof. Andrzeja Nowaka w Pałacu Prezydenckim w Warszawie po otrzymaniu Orderu Orła Białego.
● „Matejki wyścig pracy ze śmiercią” – Bohdan Urbankowski pisze o malarskiej twórczości i życiowych zmaganiach Jana Matejki.
● „Pogromca gangsterów” – Leszek Sosnowski rozmawia z prezesem Najwyższej Izby Kontroli Marianem Banasiem.
● „Pluralizm nie obejmuje prawdziwych imperialistów radiowych i telewizyjnych” – prof. Janusz Kawecki pisze o krajowym rynku radiowo-telewizyjnym i medialnych przedsięwzięciach o. Tadeusza Rydzyka.
● „Kłódki miłości, koszmarki od serca i wyrugowanie św. Mikołaja biskupa” – artykuł o świeckich zwyczajach bożonarodzeniowych, wypierających te znane nam od lat – religijne.
● „Pozbawieni tożsamości miotani będziemy przez każdy podmuch ideologii” – wykład prof. Andrzeja Nowaka wygłoszony podczas V Dnia Patrioty w Krakowie.
● „‘Legiony’, czyli o pokoleniu, które rzuciło na stos swój życia los” – Adam Sosnowski recenzuje historyczny film Dariusza Gajewskiego „Legiony”.
● „Bądźmy nietolerancyjni! W jazzowym rytmie wolności” – relacja z corocznej warszawskiej gali Towarzystwa Patriotycznego Jana Pietrzaka.
● „Pilot najlepszy z najlepszych” w 15. rocznicę śmierci gen. Stanisława Skalskiego przypominamy jego sylwetkę i lotnicze osiągnięcia.
● „Uznali, że nikogo nie przeraziła eksplozja religijności” – ks. Marcin Kapłon pisze o przygotowaniach i przebiegu pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski w 1979 r.
● „Kto Boga i Ojczyznę miłuje, musi kochać las” – pożegnanie zmarłego niedawno byłego ministra środowiska Jana Szyszki.
● „W grobowcach nieszczęścia i nędzy największego więzienia świata” – dr Marek Klecel o polskich duchownych zesłanych przez Rosjan na Syberię.
● „Kardynał-patriota, który uniknął austriackiej szubienicy” – prof. Piotr Biliński przypomina postać biskupa krakowskiego kard. Albina Dunajewskiego.
● „Jej arcymuzykalna mość Maria Szymanowska – królowa tonów” – sylwetka pianistki Marii Szymanowskiej.
● „Bóg przez Maryję tylekroć zawstydzał nieprzyjaciół naszych” – Czesław Ryszka o kulcie Matki Bożej w dawnej Rzeczypospolitej.
● „’Latający doktor’ Stefan Lewandowski – zapomniany olimpijczyk” – historyk sportu Krzysztof Szujecki pisze o lekarzu-ortopedzie i utalentowanym biegaczu Stefanie Lewandowskim.
● „Mocarstwa europejskie wobec Powstania Listopadowego” – prof. Henryk Kocój opisuje reakcję Europy na powstańcze wystąpienie Polaków.
● „Świato–podgląd” – przegląd informacji ze świata, a w nim m.in. o śmierci katolickiego księdza w Syrii, o Niemce, która przyłączyła się do Państwa Islamskiego i nowej domenie działań NATO.
● Krzyżówka z nagrodami

A ponadto: nowości książkowe wydawnictwa Biały Kruk, zaproszenie na święto książki historycznej w Krakowie oraz jesienny wiersz Leszka Długosza.

WPiS

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

16 Kwietnia 1919 roku
Wojsko Polskie ruszyło na Wilno, okupowane przez Armię Czerwoną.


16 Kwietnia 1943 roku
Rząd RP na Wychodźstwie zwrócił się do Czerwonego Krzyża o zbadanie okoliczności Zbrodni Katyńskiej


Zobacz więcej