Dodano: 31.08.07 - 10:57 | Dział: Godne uwagi

Pamiętamy

W 37. tygodniu „wojny jaruzelskiej”, w drugÄ… rocznicÄ™ porozumieÅ„ sierpniowych, na rynku w Lubinie rozegraÅ‚a siÄ™ tragedia. Do protestujÄ…cych pokojowo ludzi strzelano z ostrej amunicji. Zginęło 3 mÅ‚odych mężczyzn, wiele osób zostaÅ‚o ciężko rannych, kilkanaÅ›cie zostaÅ‚o kalekami. Milicjanci zaczÄ™li strzelać, gdy demonstranci koÅ„czyli już swój protest i rozchodzili siÄ™ domów.
Świadkiem tragedii był m.in. Krzysztof Raczkowiak, który z narażeniem życia wszystko sfotografował.

Jak pisze Super Express, negatywy najbardziej dramatycznych zdjęć stanu wojennego niestety zaginęły. - PoczÄ…tkowo obawiaÅ‚em siÄ™ zarówno zomowców, jak i demonstrujÄ…cych. Ci drudzy mogli mnie przecież wziąć za esbeka szykujÄ…cego materiaÅ‚ na demonstrantów. Jednak tak naprawdÄ™ to strach mnie ogarnÄ…Å‚, gdy z drzewa, pod którym staÅ‚em, posypaÅ‚y mi siÄ™ na gÅ‚owÄ™ liÅ›cie skoszone seriÄ… pocisków – wspomina pan Krzysztof.
Razem wykonał przeszło 300 zdjęć, z czego tylko 30 zdążył wywołać, reszta zaginęła w ... Berlinie, dokąd zawiózł w 1984 r. ze względów bezpieczeństwa. Fotoreporter od kilkunastu lat bezskutecznie szuka zaginionych rolek. Najnowszy ślad wiedzie do niemieckiego odpowiednika naszego IPN-u, w którym zgromadzono dokumenty enerdowskiej bezpieki.

W 25. rocznicÄ™ tej komunistycznej zbrodni, odbyÅ‚y siÄ™ w Lubinie uroczystoÅ›ci, w których uczestniczyÅ‚ także prezydent Lech KaczyÅ„ski, który po uroczystej mszy Å›w. powiedziaÅ‚ – ZwyciÄ™stwo w Szczecinie i w GdaÅ„sku, a później także w Katowicach, JastrzÄ™biu i caÅ‚ym kraju nie miaÅ‚o charakteru militarnego. To nie byÅ‚a bitwa pod Grunwaldem, czy KÅ‚uszynem, to nie byÅ‚ Kircholm, czy WiedeÅ„, ale byÅ‚o to jedno z najwiÄ™kszych zwyciÄ™stw w historii; zwyciÄ™stwo, które rozpoczęło ostatniÄ… prostÄ… w naszym biegu ku wolnoÅ›ci, biegu, który okazaÅ‚ siÄ™ zwyciÄ™ski
Jak podała PAP, zdaniem prezydenta, olbrzymią rolę odegrała tu odwaga i determinacja tych, którzy podjęli nierówną walkę m.in. w konfederacji barskiej, w obronie Konstytucji 3 Maja, wzniecili Powstanie Kościuszkowskie, walczyli w Powstaniu Listopadowym, Styczniowym, w rewolucji 1905-7, obrońcy polskiej niepodległości w roku 1920, 1939, w Powstaniu Warszawskim.

Ciężko dziś - kiedy przede wszystkim dominują informacje z politycznego pola bitwy - przebijają się w mediach informacje, przypominające o wydarzeniach z tamtego okresu. Mało jest merytorycznych dyskusji i niestety z roku na rok widać coraz większy podział między tymi, którzy wtedy walczyli ramię w ramię z komunistycznym oprawcą. Symptomatycznym jest fakt, gdy legendarny przywódca Solidarności skłócony z współtowarzyszami walki, obchodzi 27 rocznicę porozumień sierpniowych w ...samotności.

(ZS)