Dodano: 23.09.07 - 18:37 | Dział: Zakamarki historii

Z miłości do Ojczyzny

PrzeszÅ‚o wiele lat, jak pochylaliÅ›my siÄ™ nad wigilijnym stoÅ‚em. Razem – wszyscy w modlitwie. Tyle lat...PiÄ™knych lat w mÅ‚odoÅ›ci, które odbiegÅ‚y od naszego dziedzictwa. PamiÄ™tam jakby to byÅ‚o wczoraj. Rodzice uczÄ…cy życiowych prawd. Wszystko to pozostaÅ‚o na wieki kolorowym snem.
Zbuż - gniazdo rodzinne. Rozsialiśmy się po świecie, na różnej glebie osiedliśmy, jak jesienne liście rzucone podmuchem kresowo-wołyńskiego wiatru. Uleciało dzieciństwo, przeminęła młodość, życie. W sercach pozostały na wieki wyryte wartości, których nie da się na nic przeliczyć, zamienić, zapomnieć.
Pozostała pamięć z tego, co nam dane było przeżyć.
PamiÄ™tajmy o tych, którzy zasiali nasze ziarno, z historii naszej czerpiemy soki życia. BÄ…dźmy Å›wiadomi swych narodowych korzeni i naszych Ojczystych wartoÅ›ci. MiÅ‚ość do Ojczyzny, Matki Polski modlitwa o NiÄ… – to wyssaÅ‚em z mlekiem Matki Kresowianki, uczÄ…cej pacierza piÄ™knym, zaÅ›piewanym wschodnim akcentem i z tÄ… miÅ‚oÅ›ciÄ… odejdÄ™.

Niechaj skowronek Ziemi mej śpiewa, która jest Najświętszą Urną Prochów Naszych Dziadów.

Urodziłem się jako Polak na dalekich Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej nad ukochanym Horyniem, w dworze polskim ZBUŻ, w ostoi polskości cnót narodowych i patriotyzmu.
BÄ™dÄ…c wnukiem PowstaÅ„ca Styczniowego – StanisÅ‚awa GoÅ‚Ä™biowskiego, zesÅ‚aÅ„ca na Sybir, wychowany byÅ‚em w duchu szczególnym – pielÄ™gnowanie wiary katolickiej, patriotyzmu i umiÅ‚owania Ojczyzny.
Wskrzeszenie w roku 1998 Bractwa Strzelców Kurkowych w Warszawie przyjąłem jako mój obowiązek względem naszej historii i tradycji naszej, by trwać jak trwały pokolenia bo do nas należy dziedzictwo tej Ziemi.

Lech Marian Prawdzic - Orliński







Ważne rocznice Bractwa

1413 – Warszawa otrzymuje Prawa Magdeburskie, powstanie Bractwa Strzelców Kurkowych.
1539 – Otrzymanie wielu przywilejów, umowne powstanie Bractwa.
1552 – WÅ‚adze Warszawy przekazujÄ… srebrnego kura, Królem Kurkowym zostaje Jan Baryczka.
1652 – Przywilejem Króla Jana Kazimierza Bractwo otrzymuje tereny na Lesznie.
1794 – Obrona Zamku Królewskiego. Bractwem dowodzi Jan KiliÅ„ski.
1920 – 3 lipca powoÅ‚ano do życia Bractwo Strzelców Kurkowych. Bracia walczÄ… z najeźdźcÄ…. Prezesem zostaje WÅ‚. hr. SobaÅ„ski.
1931 – Otwarcie strzelnicy w Szczęśliwicach.
1939 – PoÅ›wiÄ™cenie Sztandaru Bractwa. UroczystoÅ›ci przewodzi pÅ‚k Tadeusz Sas-Jaworski. Królem Kurkowym na rok 1939 zostaje brat Janusz Markiewicz, który zdobyÅ‚ nagrodÄ™ Pana Prezydenta RP.
1998 – 7 lipca, wskrzeszenie do życia Bractwa Strzelców Kurkowych.
1999 – Wmurowanie historycznej tablicy w KoÅ›ciele Å›w. Anny w Warszawie, którÄ… poÅ›wiÄ™ciÅ‚ ks. Prymas Polski – Józef Glemp.


Modlitwa z roku 1794

Wszechmocny Boże Ojców naszych Panie,
W Tobie nadzieja nasza i odwaga,
O wsparcie Twoje, o swe zmartwychwstanie
Polska Cię błaga
Tyś co przed wieki był z Ojcy naszemi
Racz wrócić wnukom Dziadów ich spuściznę
O Boże! polskiej pobłogosław ziemi
NaszÄ… OjczyznÄ™
Nas Braci Strzelców wrogi nie ustraszą.
W młodzieńcze serca tchnij rycerzy męstwo,
Za Twoją chwałę i za wolność naszą
Daj nam zwycięstwo.



................................................................................


KoÅ„ – Kontusz – Karabela

Popularność konia wierzchowego w Polsce jest wspaniałą okazją sięgnięcia do historii Naszej Ojczyzny. Od zarania państwowości, koń był nieodzowny w życiu Polaka.

W polskiej kulturze, gospodarce i obyczajowości koń zawsze odgrywał wielką rolę. Stanowił niezbędny element życia, zwłaszcza na rozległych Kresach u kraju Krainy Polskiej.
Służył Polakom w każdej potrzebie: pod siodło, w podróży, w zaprzęgu, na polowaniu, w gospodarstwie i w boju.
W BaÅ‚cie – w województwie BracÅ‚awskim, leżącej na Dzikich Polach, odbywaÅ‚y siÄ™ jarmarki, które uchodziÅ‚y za jedne z najwiÄ™kszych. Targi koÅ„mi, na których oferowano tabuny dzikich rumaków, Å›ciÄ…gaÅ‚y koneserów nawet z Persji i BaÅ‚kanów.

Nie ma miejsca na mapie historycznej Polski, gdzie dźwięczała szabla by nie było polskiego konia.
Dla nas Polaków koń to symbol, symbol męstwa, wierności, oddania, to szum skrzydeł rycerskich, to symbol Kasztanki.
Król WÅ‚adysÅ‚aw JagieÅ‚Å‚o – Grunwald 1410 roku. Król Jan Kazimierz – 1651 rok – Beresteczko nad nad Styrem, sÅ‚ynny atak husarii i chorÄ…gwi pancernych Jaremy WiÅ›niowieckiego. Odsiecz Wiednia – król Jan III Sobieski 1683 roku. „Hubal”- major Henryk DobrzaÅ„ski, 1939 rok.

Przywołując wieki naszej historii, wszędzie gdzie było gniazdo szlacheckie, była karabel, kontusz, koń.
W obrazie dawnej Polski koń zajmował miejsce znaczące. Możnowładcy utrzymywali wielkie stadniny.
Szlachta w swoich majątkach szczyciła się wyselekcjonowaną hodowlą koni. Koń był cenną zdobyczą wojenną, wspaniałym prezentem. Marzeniem każdego dorastającego młodzieńca szlacheckiego stanu był własny wierzchowiec. Każdy szlachcic chciał uchodzić za konesera w sztuce hodowli koni. Często były to stadniny wzorcowe.
Temu powszechnemu zamiÅ‚owaniu do konia, którym to jak mówiono „stan szlachecki stoi”, dawaÅ‚a wyraz dusza sarmacka. Na wizerunek polskiego szlachcica, trwajÄ…cego przez wieki, zÅ‚ożyÅ‚o siÄ™ wiele czynników. WÄ…s sumiasty, polski romantyzm i przebogaty kontusz, czÄ™sto zÅ‚otem tkany. Noszono go rozpiÄ™ty, by móc podziwiać kunsztowny pas kontuszowy tkany najczęściej z jedwabiu. Za wyjÄ…tkowo piÄ™knÄ… sztukÄ™ można byÅ‚o kupić pięć koni.

Na nowogrodzkim spacerujÄ… rynku
Kontusze piękne i barwne żupany,
Płynie nad nimi w niebiańskim ordynku
Pieśń narodowa – rytm nam dobrze znany.
„...Poloneza czas zacząć. - Podkomorzy rusza
I z lekka zarzuciwszy wyloty kontusza,
...Nad murawą czerwone połyskują buty,
Bije blask z karabeli, świeci się pas suty
On zdjąwszy konfederatkę, kłania się pokornie,
Dama raczyła spojrzeć, lecz milczy upiornie;
Stąpa prędzej, pogląda na rywalów z góry
I swą konfederatkę z czaplinymi pióry
To na czole zawiesza, to nad czołem wstrząsa,
Aż wÅ‚ożyÅ‚ jÄ… na bakier i podkrÄ™ciÅ‚ wÄ…sa.”

Strój polski – kontusz, przetrwaÅ‚ zabory, najczęściej można go byÅ‚o spotkać w bractwach Strzelców Kurkowych. KorzystajÄ…c z dużej autonomii, miasta warowne np. w Galicji (Lwów, Tarnów, PrzemyÅ›l, Kraków) kultywowaÅ‚y tradycje. CzÅ‚onkowie tych bractw nosili strój szlachecki.
Po roku 1989 większość restytuowanych bractw nosi: kontusz, żupan, delię, pas kontuszowy, czapkę konfederatkę, szarawary, buty z cholewami (czerwone).
Obowiązkowo przy pasie musi być przypięta karabela. Część z nich dosiada koni, co jest pięknym akcentem w uroczystościach kościelnych i miejskich. Coraz częściej widzi się kontusz u osób prywatnych, na uroczystościach rodzinnych i weselnych, chrzcinach itp.

Przoduje w tym Polonia Polska za granicÄ…. Bractw Strzelców Kurkowych w Rzeczpospolitej jest zarejestrowanych ponad osiemdziesiÄ…t. Część z nich dosiada konia. Brawo! Idziemy w ich Å›lady. Kontusz to strój Polski. Wszyscy jesteÅ›my dziedzicami tradycji naszego paÅ„stwa, Ojczyzny o przebogatej historii, Ziemi Polskiej – NajÅ›wiÄ™tszej Urny prochów naszych Dziadów. Naszej Rzeczpospolitej.


.........................


Redakcja GI KWORUM serdecznie dziÄ™kuje Hetmanowi Lechowi Prawdzic – OrliÅ„skiemu, za przesÅ‚ane materiaÅ‚y oraz zdjÄ™cia i życzy dużo zdrowia jak również zrealizowania wszystkich marzeÅ„.
W Jego imieniu pragniemy również poinformować, że 2 wrzeÅ›nia 2007 roku, w KoÅ›ciele p. w. „ÅšwiÄ™tej Trójcy” w Terespolu, dokonano uroczystego poÅ›wiÄ™cenia tablicy, pamiÄ™ci gen. dyw. Karola Sierakowskiego i jego żoÅ‚nierzy, którzy walczÄ…c na barykadach insurekcji koÅ›ciuszkowskiej w 1794 r., bronili niepodlegÅ‚oÅ›ci i caÅ‚oÅ›ci NajjaÅ›niejszej Rzeczpospolitej Obojga Narodów, walczÄ…c na przedpolach Terespola z zaborcÄ… rosyjskim.

Przygotował:
Zbigniew Skowroński