Dodano: 01.05.08 - 19:15 | Dział: Zakamarki historii

Konstytucja 3 maja

Konstytucja 3 maja (wÅ‚aÅ›ciwie Ustawa RzÄ…dowa z dnia 3 maja) – uchwalona 3 maja 1791 roku ustawa regulujÄ…ca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje siÄ™, że Konstytucja 3 maja byÅ‚a pierwszÄ… w Europie i drugÄ… na Å›wiecie (po konstytucji amerykaÅ„skiej z 1787 r.) nowoczesnÄ…, spisanÄ… konstytucjÄ…. Konstytucja 3 maja zostaÅ‚a ustanowiona ustawÄ… rzÄ…dowÄ… przyjÄ™tÄ… tego dnia przez sejm. ZostaÅ‚a zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jej zÅ‚otej wolnoÅ›ci. Konstytucja wprowadziÅ‚a polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiaÅ‚a chÅ‚opów pod ochronÄ… paÅ„stwa, w ten sposób Å‚agodzÄ…c najgorsze nadużycia paÅ„szczyzny. Konstytucja zniosÅ‚a zgubne instytucje, takie jak liberum veto, które przed przyjÄ™ciem Konstytucji pozostawiaÅ‚o sejm na Å‚asce każdego posÅ‚a, który, jeÅ›li zechciaÅ‚ – z wÅ‚asnej inicjatywy, lub przekupiony przez zagraniczne siÅ‚y, albo magnatów – mógÅ‚ unieważnić wszystkie podjÄ™te przez sejm uchwaÅ‚y. Konstytucja 3 maja miaÅ‚a wyprzeć istniejÄ…cÄ… anarchiÄ™, popieranÄ… przez część krajowych magnatów, Petersburg oraz Berlin, na rzecz egalitarnej i demokratycznej monarchii konstytucyjnej. W tym samym czasie przetÅ‚umaczono KonstytucjÄ™ na urzÄ™dowy jÄ™zyk litewski, wówczas biaÅ‚oruski.

PrzyjÄ™cie Konstytucji 3 maja sprowokowaÅ‚o wrogość sÄ…siadów Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Podczas wojny w obronie konstytucji, Polska zdradzona przez swojego pruskiego sprzymierzeÅ„ca i prowokatora Fryderyka Wilhelma II zostaÅ‚a pokonana przez Imperium Rosyjskie Katarzyny Wielkiej, posÅ‚ugujÄ…cej siÄ™ konfederacjÄ… targowickÄ… – jako spiskiem polskich magnatów przeciwnych reformom osÅ‚abiajÄ…cym ich wpÅ‚ywy. Pomimo tej klÄ™ski i późniejszego II rozbioru Polski, Konstytucja 3 maja wpÅ‚ynęła na późniejsze ruchy demokratyczne w Å›wiecie. Po utracie niepodlegÅ‚oÅ›ci w 1795, przez 123 lata rozbiorów, przypominaÅ‚a o walce o niepodlegÅ‚ość. Zdaniem dwóch współautorów, Ignacego Potockiego i Hugona KoÅ‚Å‚Ä…taja byÅ‚a "ostatniÄ… wolÄ… i testamentem gasnÄ…cej Ojczyzny".
Polska byÅ‚a jedynym paÅ„stwem w Europie gdzie każdy mężczyzna z milionowej “nacji szlacheckiej” miaÅ‚ prawo być kandydatem w wyborach na gÅ‚owÄ™ paÅ„stwa w osobie króla, który stanowiÅ‚ wÅ‚adzÄ™ wykonawczÄ…. W wyborach na króla mogli kandydować obcy ludzie tak, że wybory nie byÅ‚y ograniczone do obywateli urodzonych w Rzeczypospolitej i obce interwencje w polskich wyborach niestety byÅ‚y legalne i zgubne.

NajwyższÄ… wÅ‚adzÄ… w Rzeczypospolitej byÅ‚ sejm od 1505 r. i obowiÄ…zywaÅ‚o jednakowe dla wszystkich spadkobierców prawo dziedziczenia do 1589 r. kiedy pozwolono na tworzenie “latifundiów” w formie “senioratów” kosztem maÅ‚ych i Å›rednich majÄ…tków szlacheckich, których wÅ‚aÅ›ciciele stanowili w polskim samorodnym procesie demokratycznym, podstawowÄ… “klasÄ™ Å›redniÄ….” Latyfundia tak zaszkodziÅ‚y Polskiej Rzeczypospolitej jak zaszkodziÅ‚y Republice Rzymskiej, z tym że w Rzymie powstaÅ‚a silna wÅ‚adza cesarska, a w Warszawie byÅ‚ sÅ‚aby rzÄ…d centralny i silne “maszyny polityczne” wÅ‚aÅ›cicieli “latyfundia”.

Historycznie, w sejmie odkÅ‚adano ustawy natrafiajÄ…ce na sprzeciw. Starano siÄ™ o jednomyÅ›lność i wiÄ™kszość posłów wrÄ™cz wymuszaÅ‚a zgodÄ™ maÅ‚ej mniejszoÅ›ci, żeby unikać potrzeby tworzenia “sejmu skonfederowanego,” w którym decydowaÅ‚a wiÄ™kszość posłów. Każdy wniosek byÅ‚ rozpatrywany tylko w obecnoÅ›ci wnioskodawcy – w razie jego nieobecnoÅ›ci wniosek nie byÅ‚ rozpatrywany w ogóle.

MarszaÅ‚ek sejmu Andrzej M. Fredro, autor “Paradoksalnej Filozofii Anarchii,” przyjÄ…Å‚ wniosek nielegalnie, pod nieobecność wnioskodawcy. ByÅ‚o to pierwsze Liberum Veto w 1652 r. które pozwalaÅ‚o prawnie każdemu posÅ‚owi na zerwanie Sejmu i odrzucenie wszystkich przyjÄ™tych przez Sejm uchwaÅ‚. UsiÅ‚owania usuniÄ™cia Liberum Veto drogÄ… prawnÄ… przez 139 lat uniemożliwiali magnaci, jak też agenci dziaÅ‚ajÄ…cy na rzecz paÅ„stw oÅ›ciennych, którzy mogli z Å‚atwoÅ›ciÄ… przekupić jednÄ… lub wiÄ™cej osób, aby odrzucić jakiekolwiek niewygodne z ich punktu widzenia reformy.

Jedynie "sejm skonfederowany" był wolny od liberum veto. Sejm Czteroletni (zwany też Sejmem Wielkim), który przyjął Konstytucję Trzeciego Maja był właśnie takim sejmem i tylko to pozwoliło na przyjęcie radykalnych, jak na ówczesne czasy, reform.
Konstytucja 3 maja miała być odpowiedzią na pogarszającą się sytuację wewnętrzną i międzynarodową Rzeczypospolitej Obojga Narodów, która jeszcze 150 lat wcześniej była jedną z największych potęg europejskich i największym krajem w Europie. O potrzebie reform pisał już 200 lat wcześniej Piotr Skarga, piętnując indywidualne i zbiorowe wady obywateli Rzeczypospolitej. W tym samym okresie pisarze i filozofowie tacy jak Andrzej Frycz Modrzewski i Wawrzyniec Goślicki oraz Jan Zamoyski wraz ze szlachtą opowiadającą się za egzekucją praw wzywali do wprowadzenia gruntowych reform wśród których najważniejszymi było zdelegalizowanie latyfundii jak też udziału obcych kandydatów nie urodzonych w Rzeczypospolitej w wyborze na króla.
Podczas panowania ostatniego polskiego króla (1764–1795), StanisÅ‚awa Augusta Poniatowskiego, oÅ›wiecenie zaczynaÅ‚o zakorzeniać siÄ™ na ziemiach polskich. Król przystÄ…piÅ‚ do wprowadzania rozważnych reform – utworzyÅ‚ ministerstwa skarbu i wojska oraz ustanowiÅ‚ cÅ‚o krajowe. RozpoczÄ™to również dyskusjÄ™ nad potrzebÄ… gruntownych reform ustrojowych. Jednakże idea reform w Rzeczypospolitej Obojga Narodów nie byÅ‚a wygodna dla paÅ„stw sÄ…siadujÄ…cych. SÅ‚abość królestwa polskiego byÅ‚a dla nich korzystna, wiÄ™c powstanie potężnego i bardziej demokratycznego paÅ„stwa nie leżaÅ‚o w ich interesie.
Aby zapobiec powstaniu nowoczesnego paÅ„stwa polskiego caryca Katarzyna Wielka i król Prus Fryderyk Wielki sprowokowali konflikt pomiÄ™dzy "konserwatystami" w Sejmie a królem, dotyczÄ…cy praw mniejszoÅ›ci religijnych. Caryca Katarzyna i król Fryderyk stanÄ™li w tym konflikcie po stronie szlachty i październiku 1767 r. pod WarszawÄ… stanęły wojska rosyjskie. W obliczu przeważajÄ…cych siÅ‚ August Poniatowski i jego zwolennicy przystali na narzucone siÅ‚Ä… przez Rosjan warunki o nienaruszalnoÅ›ci wolnoÅ›ci szlacheckich i ich prawa do liberum veto oraz prawa szlachty do buntu przeciwko wÅ‚adzy królewskiej – rokoszu.
Nie wszyscy jednak zgodzili się z decyzją Augusta Poniatowskiego i 29 lutego 1768 roku kilku magnatów, między innymi Kazimierz Pułaski zawiązało konfederację barską mająca stawić czoła rosyjskiej interwencji zbrojnej. Dało to początek wojnie domowej, która trwała aż do roku 1772 kiedy to siły polskie uległy przeważającym siłom rosyjskim.

I rozbiór Polski (1772.)

KlÄ™ska konfederacji barskiej byÅ‚a dramatycznym poczÄ…tkiem nastÄ™pnych, tragicznych dla Polski zdarzeÅ„. 5 lipca 1772 przedstawiciele trzech sÄ…siadów Polski (Rosji, Prus i Austrii) spotkali siÄ™ w Sankt Petersburgu, gdzie podpisali akt I rozbioru Polski. Trzej zaborcy zabrali z terytorium Rzeczypospolitej Obojga Narodów ponad 211 tys. km². WymówkÄ… do tego jawnego ataku na suwerenność Rzeczypospolitej byÅ‚a rzekoma anarchia i brak współpracy z siÅ‚ami zaborców jakoby usiÅ‚ujÄ…cych przywrócić porzÄ…dek. Zaborcy zażądali aby Sejm ratyfikowaÅ‚ ten rozbiór, a w przypadku braku zgody Sejmu zagrozili dalszymi rozbiorami. Pod tÄ… presjÄ… król August Poniatowski zwoÅ‚aÅ‚ Sejm który zebraÅ‚ siÄ™ 19 kwietnia 1773 r. Na posiedzeniu Sejmu stawiÅ‚o siÄ™ tylko 102 posłów. Pozostali wiedzÄ…c już o zgodzie króla na podziaÅ‚ kraju odmówili uczestnictwa w farsie. Pomimo protestów w czasie posiedzenia Sejmu wÅ‚Ä…cznie z dramatycznym gestem Tadeusza Rejtana Sejm ratyfikowaÅ‚ akt, który staÅ‚ siÄ™ znany jako I rozbiór Polski.
Jeszcze przed I rozbiorem konfederaci barscy wysÅ‚ali swojego przedstawiciela MichaÅ‚a Wielhorskiego do francuskich filozofów Gabriela Bonnot de Mably i Jean-Jacquesa Rousseau aby nakreÅ›lili wstÄ™pny projekt przyszÅ‚ej polskiej konstytucji. Mably przedstawiÅ‚ swojÄ… propozycjÄ™ w 1770–1771, a Rousseau ukoÅ„czyÅ‚ swoje dzieÅ‚o (Considérations sur le gouvernement de Pologne[3] [4]) w 1772 roku, a wiÄ™c już w trakcie I rozbioru.
Ze wsparciem króla StanisÅ‚awa Augusta, wprowadzono szereg nowych reform. NajważniejszÄ… byÅ‚o utworzenie w roku 1773 Komisji Edukacji Narodowej – pierwszego w historii Å›wiata ministerstwa oÅ›wiaty. W miastach i na wsiach otwierano nowe szkoÅ‚y, drukowano ujednolicone podrÄ™czniki, ksztaÅ‚cono nauczycieli, a biednych uczniów wspomagano finansowo. Zmodernizowano wojska Rzeczypospolitej tworzÄ…c staÅ‚Ä… armiÄ™. Wprowadzono reformy ekonomiczne i handlowe poprzednio zaniedbane i uważane za nieistotne przez szlachtÄ™ oraz wspierano rozwój produkcji. ChÅ‚opom nadano pewne prawa. Nowe ministerstwo policji zwalczaÅ‚o korupcjÄ™. Reformy byÅ‚y powszechne od systemu dróg do systemu wiÄ™ziennictwa. PowoÅ‚ano RadÄ™ NieustajÄ…cÄ… – nowy organ wykonawczy zÅ‚ożony z 5 ministerstw.

W 1791, "Wielki" lub Czteroletni Sejm miÄ™dzy 1788–1792 przyjÄ…Å‚ Konstytucje 3. Maja w warszawskim PaÅ‚acu Królewskim (odbudowany w latach 70. po celowym zburzeniu przez Niemców podczas II wojny Å›wiatowej jako zemsta Hitlera na Polsce za jego klÄ™skÄ™).
W roku 1776 Sejm polecił kanclerzowi wielkiemu koronnemu Andrzejowi Zamoyskiemu przedstawić projekt kodyfikacji nowego prawa sądowego, znanego później jako Kodeks Andrzeja Zamoyskiego. Pod kierunkiem Zamoyskiego kodyfikacja ta została opracowana do roku 1780. Zgodnie z nią wzmocnieniu uległaby władza królewska, urzędnicy staliby się odpowiedzialni przed Sejmem, kler i jego finanse znalazłyby się pod kontrolą państwa, a bezrolna szlachta (gołota) zostałaby pozbawiona wielu prawnych przywilejów. Postępowej, prawnej kodyfikacji Zamoyskiego, zawierającej zręby reformy konstytucyjnej, Sejmowi nie udało się przyjąć.

Spisanie i przyjęcie Konstytucji

Wydarzenia na Å›wiecie stworzyÅ‚y atmosferÄ™ sprzyjajÄ…ca reformatorom. SÄ…siedzi Polski byli zbyt zaangażowani w wojny (w szczególnoÅ›ci z Imperium OsmaÅ„skim) i w rozwiÄ…zywanie wewnÄ™trznych konfliktów, aby ingerować w Polsce. NajwiÄ™ksze możliwoÅ›ci reform otworzyÅ‚ Sejm Czteroletni obradujÄ…cy w latach 1788–1792. Od roku 1790 przyjÄ…Å‚ formÄ™ sejmu skonfederowanego. W wyniku podniesienia bezpieczeÅ„stwa kraju dziÄ™ki zawiÄ…zaniu 29 marca 1790 roku sojuszu zaczepno-odpornego z Prusami, król StanisÅ‚aw August zaczÄ…Å‚ sprzyjać Stronnictwu Patriotycznemu. WstÄ™pny projekt nowej konstytucji zostaÅ‚ przygotowany przez króla z udziaÅ‚em miÄ™dzy innymi StanisÅ‚awa MaÅ‚achowskiego, Ignacego Potockiego, Hugo KoÅ‚Å‚Ä…taja, StanisÅ‚awa Staszica oraz osobistego sekretarza króla Scipione Piattoliego.
Zwolennicy Konstytucji, w obawie przed groźbą użycia siły przez Stronnictwo Moskiewskie, przyspieszyli termin obrad nad dokumentem o dwa dni (planowanym terminem był 5 maja 1791) korzystając z faktu, że główni oponenci nie powrócili jeszcze z Wielkanocnej przerwy świątecznej. Obrady i przyjęcie Konstytucji odbyło się w warunkach zamachu stanu. Wielu posłów przybyło wcześniej w tajemnicy, a miejsce obrad (Zamek Królewski w Warszawie) był strzeżony przez Gwardię Królewską. Konstytucja została przyjęta tego samego dnia przytłaczającą większością głosów, co zostało owacyjnie przyjęte przez tłum zgromadzony przed zamkiem.

Sygnatariusze
Stanisław Małachowski, referendarz wielki koronny, sejmowy i konfederacji prowincji koronnych marszałek Kazimierz Nestor Sapieha, generał artylerii litewskiej, marszałek konfederacji Wielkiego Księstwa Litewskiego Józef Kossakowski, biskup inflancki i kurlandzki, następca koadiutor biskupstwa wileńskiego, jako deputowany Antoni Barnaba Jabłonowski, kasztelan krakowski, deputat z Senatu Małej Polski Symeon Kazimierz Szydłowski, kasztelan żarnowski, deputowany z Senatu prowincji małopolskiej Franciszek Antoni Kwilecki, kasztelan kaliski, deputowany do konstytucji z Senatu z prowincji wielkopolskiej Kazimierz Konstanty Plater, kasztelan generała trockiego, deputowany do konstytucji z Senatu Wielkiego Księstwa Litewskiego Walerian Stroynowski, podkomorzy buski, poseł wołyński, z Małopolski deputat do konstytucji Stanisław Kostka Potocki, poseł lubelski, deputowany do konstytucji z prowincji małopolskiej Jan Nepomucen Zboiński, poseł ziemi dobrzyńskiej, deputowany do konstytucji z prowincji wielkopolskiej Tomasz Nowowiejski, łowczy i poseł ziemi wyszogrodzkiej, deputowany do konstytucji Józef Radzicki, podkomorzy i poseł ziemi zakroczymskiej, deputowany do konstytucji z prowincji wielkopolskiej Józef Zabiełło, poseł z Księstwa Żmudzkiego, deputowany do konstytucji
Jacek Puttkamer, poseł województwa mińskiego, deputowany do konstytucji z prowincji Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Opracował: I. C. Pogonowski
Źródło: Wikipedia