Dodano: 17.07.08 - 22:19 | Dział: Godne uwagi

Pacjent zagrożony

Dziś nad ranem Sejmowa Komisja Zdrowia, po kilkunastu godzinach pracy nad ustawą o zoz, pod nieobecność partnerów społecznych, przyjęła w trybie błyskawicznym projekt ustawy o ochronie indywidualnych i zbiorowych praw pacjenta i o rzeczniku praw pacjenta.

Ostatecznej wersji projektu przyjętego przez komisję oczywiście jeszcze nie znamy, lecz przy tym tempie prac jest on prawdopodobnie taki sam, jaki przedstawiła podkomisja d/s praw pacjenta:
http://orka.sejm.gov.pl/opinie6.nsf/nazwa/spr_283/$file/spr_283.pdf

Forma pracy nad projektem ustawy, w środku nocy, bez obecności partnerów społecznych, jak i sam projekt budzą nasz ostry sprzeciw. Poniżej kilka najistotniejszych uwag dotyczących ustawy:

1.Rzecznik Praw Pacjenta ma zostać wyłoniony w drodze konkursu przez ministra zdrowia spośród osób o wykształceniu medycznym i powołany na stanowisko przez Premiera. Ta forma powołania Rzecznika, zamiast powoływania go przez Parlament, pozbawi Rzecznika niezależności i spowoduje, iż jego działanie nie będzie różnić się istotnie od działającego obecnie Biura Prawe Pacjenta przy ministrze zdrowia.

2. Rzecznik Praw Pacjenta wedle przyjętego przez podkomisję projektu nie ma obowiązku pomagania osobom poszkodowanym w następstwie błędów lekarskich.

3. Rodzina zmarłego pozbawiona jest nadal dostępu do jego dokumentacji medycznej, jeśli zmarły ze względu na swój stan nie wypełnił przed śmiercią odpowiedniego pełnomocnictwa (w praktyce uniemożliwia to wniesienie pozwu o błąd lekarski).

Mimo iż Stowarzyszenie Primum Non Nocere od lat walczyło o powołanie instytucji Rzecznika Pacjenta, publicznie apeluję do parlamentarzystów o odrzucenie tego projektu ustawy, jako niewnoszącego niczego, poza utworzeniem nowego prawdopodobnie intratnego stanowiska, a kompromitującego ideę instytucji Rzecznika Pacjenta.

dr Adam Sandauer
PrzewodniczÄ…cy Stowarzyszenia
Warszawa 17 lipca 2008 r.