Dodano: 01.11.08 - 18:43 | Dział: Zakamarki historii

Matematyka a „Cud nad WisÅ‚Ä…”.




Cudowna w „Cudzie nad WisÅ‚Ä…” byÅ‚a nie tylko Matka Boska, którÄ… podobno sowieccy jeÅ„cy widzieli jak unosi siÄ™ nad polskÄ… tyralierÄ… i osÅ‚ania swoim pÅ‚aszczem.

To byÅ‚y naprawdÄ™ ciężkie dni dla II RP. Ledwo co, po 126 latach niewoli Polska odzyskaÅ‚a upragnionÄ… wolność a już bolszewicy w ramach rozprzestrzeniania siÄ™ rewolucji komunistycznej na EuropÄ™ ZachodniÄ… napadli na PolskÄ™. SpowodowaÅ‚o to mobilizacjÄ™ caÅ‚ego narodu. WystarczyÅ‚a nadzwyczajna mobilizacja Polaków gotowych oddać życie za odrodzonÄ… PolskÄ™ oraz paru zdolnych, myÅ›lÄ…cych matematyków z inicjatywÄ…, a w efekcie po wprost cudownym zwyciÄ™stwie, na kilkanaÅ›cie lat wygoniono z Polski tzw. „czerwonÄ… zarazÄ™”.


Bitwa warszawska (nazywana też „Cudem nad WisÅ‚Ä…”) zostaÅ‚a stoczona w dniach 12-25 sierpnia 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Uznano jÄ… za 18 na liÅ›cie przeÅ‚omowych bitew w historii Å›wiata, zadecydowaÅ‚a o zachowaniu niepodlegÅ‚oÅ›ci przez PolskÄ™ i nie rozprzestrzenieniu siÄ™ rewolucji komunistycznej na EuropÄ™ ZachodniÄ…. Autorem planu bitwy warszawskiej byÅ‚ szef sztabu generalnego generaÅ‚ Tadeusz Rozwadowski. KluczowÄ… rolÄ™ odegraÅ‚ manewr Wojska Polskiego oskrzydlajÄ…cy ArmiÄ™ CzerwonÄ…, przeprowadzony przez Naczelnego Wodza MarszaÅ‚ka J. PiÅ‚sudskiego, wyprowadzony znad Wieprza 16 sierpnia, przy jednoczesnym zwiÄ…zaniu głównych siÅ‚ bolszewickich na przedpolach Warszawy, pod Radzyminem.

Złamanie rosyjskich szyfrów

Jedną z ważniejszych cywilnych postaci, które w znaczący sposób przyczyniły się do zwycięstwa w bitwie warszawskiej, był wybitnym profesorem matematyki, specjalista od matematycznej teorii mnogości, topologii i teorii liczb oraz kryptografii, Wacław Sierpiński z Uniwersytetu Warszawskiego, twórca tzw. lwowsko - warszawskiej szkoły matematycznej. Zwycięstwo to było m.in. jego zasługą, jako twórcy polskiej kryptografii, pracującego w Wydziale Szyfrów Sztabu Głównego.

Wg prof. Marka Czachora specjalisty z kryptografii, z WydziaÅ‚u Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki GdaÅ„skiej: (…) „dopiero niedawno, wyjaÅ›niono skÄ…d siÄ™ wziÄ…Å‚ sÅ‚ynny manewr MichaiÅ‚a Tuchaczewskiego, kiedy to odstÄ…piÅ‚ od marszu na WarszawÄ™ i poszedÅ‚ w innym kierunku. Otóż, studenci profesora W. .SierpiÅ„skiego siedzieli w namiotach polowych i gÅ‚owili siÄ™ nad zÅ‚amaniem wciąż zmienianego przez bolszewików szyfru, którym Armia Czerwona porozumiewaÅ‚a siÄ™ z Kremlem. Koordynatorem i doradcÄ…, który doglÄ…daÅ‚ wszystkiego byÅ‚ wÅ‚aÅ›nie ich profesor. W koÅ„cu zÅ‚amano ten kod i wysÅ‚ano rozkaz do M. Tuchaczewskiego w imieniu Lwa Trockiego lub głównodowodzÄ…cego Siergieja Kamieniewa (trudno to po latach ustalić), że ma ruszyć na północ. M. Tuchaczewski rozkaz wykonaÅ‚”( …) a tam na niego już czekaÅ‚o wojsko polskie z „niespodziankÄ…”.*

Według odnalezionych w ostatnich latach i ujawnionych w sierpniu 2005 r. dokumentów Centralnego Archiwum Wojskowego - młody matematyk Stefan Mazurkiewicz uczeń prof. W. Sierpińskiego oraz porucznik inżynier Jan Kowalewski złamali już we wrześniu 1919 roku szyfry XII Armii Rosyjskiej. W czasie bitwy warszawskiej polski wywiad znal zamiary sowieckich dowódców i położenie większych jednostek Armii Czerwonej.

„W nocy z 14 na 15 sierpnia 1920 r. uÅ‚ani z 205. puÅ‚ku pod dowództwem rotmistrza Podhoreckiego z V Armii generaÅ‚a WÅ‚adysÅ‚awa Sikorskiego uderzyli na tyÅ‚y wojsk sowieckich pod Ciechanowem. Natarcie byÅ‚o tak niespodziewane, że sztab Armii Czerwonej uciekÅ‚ w popÅ‚ochu porzucajÄ…c radiostacjÄ™. W ten sposób w najważniejszym momencie Rosjanie zostali pozbawieni dowodzenia. Dopóki uÅ‚ani nie rozbili rosyjskiej radiostacji wojskowej w Ciechanowie, zagÅ‚uszano jÄ… czytajÄ…c gÅ‚oÅ›no na tej czÄ™stotliwoÅ›ci przez dwa dni non stop Pismo ÅšwiÄ™te. Wiedziano też z meldunków dowódców niższych, że rosyjscy żoÅ‚nierze nie majÄ… butów, sÄ… gÅ‚odni, gwaÅ‚cÄ…, rabujÄ… i dezerterujÄ…, że armia teoretycznie liczÄ…ca 700 tysiÄ™cy ludzi ma w istocie tylko okoÅ‚o 200 tysiÄ™cy obutych i zdolnych do walki żoÅ‚nierzy. Dowódcy wyższych szczebli donosili w tym czasie do sztabu w MiÅ„sku o wspaniaÅ‚ym duchu armii maszerujÄ…cej na zachód, by po trupie „biaÅ‚ej Polszy” poÅ‚Ä…czyć siÄ™ z zachodnioeuropejskim proletariatem i ustanowić powszechny komunizm”.**

Jak napisaÅ‚ o pracy polskiego radio-wywiadu w okresie omawianego konfliktu MieczysÅ‚aw ÅšcieżyÅ„ski, „nieprzyjaciel sam informowaÅ‚ dokÅ‚adnie nasze dowództwo o swym stanie moralnym i materialnym, o swych stanach liczebnych i stratach, o swych ruchach, o osiÄ…gniÄ™tych zwyciÄ™stwach i poniesionych klÄ™skach, o swych zamiarach i rozkazach, o miejscu postoju swych dowództw i rejonach dyslokacyjnych swych dywizji, brygad i puÅ‚ków”.***

Manewr polskiej kontrofensywy udaÅ‚ siÄ™ zatem miÄ™dzy innymi dziÄ™ki znajomoÅ›ci planów i rozkazów strony rosyjskiej i umiejÄ™tnoÅ›ci wykorzystania tej wiedzy przez polskie dowództwo. OczywiÅ›cie Polacy pokrzyżowali im te plany, czego J. Stalin do koÅ„ca swoich dni, nie mógÅ‚ im tego wybaczyć. „Zoologicznie” nienawidziÅ‚ Polaków i musiaÅ‚ on tÄ™ przegranÄ… wojnÄ™ jakoÅ› odreagować. Zabroniono w Rosji Sowieckiej mówić i pisać o tej klÄ™sce. Do dzisiaj niemal nikt w Rosji i paÅ„stwach satelickich nie sÅ‚yszaÅ‚ o przegranej „bitwie warszawskiej”, zaÅ› 20 lat później Stalin zgotowaÅ‚ polskim oficerom wziÄ™tym do niewoli w II wojnie Å›wiatowej piekÅ‚o jakim byÅ‚y rozstrzeliwania w Katyniu, Ostaszkowie i Starobielsku.

Na zakończenie trzeba przypomnieć, że wychowankowie profesora W. Sierpińskiego rozpracowali również niemiecką maszynę szyfrującą Enigma, stosowaną przez hitlerowców podczas II wojny światowej.

Edward Janusz Roeding
Gdańsk 30.10.2008 r.

Źródło:

* - „JesteÅ›my w czołówce Å›wiatowej” Magazyn „Solidarność” 09.1998 r.

** - „Bitwa warszawska 1920” Wikipedia, wolna encyklopedia.

***-M. Ścieżyński, "Radiotelegrafista jako źródło wiadomości o nieprzyjacielu", Przemyśl 1928, cyt. za A. Pepłoński, "Wywiad w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920", Warszawa 1999, s.227.