Dodano: 01.01.09 - 21:04 | Dział: Ciekawe miejsca - Pamięć, Historia

Trakt Królewski w świątecznej szacie

Warszawa – stolica Polski, miasto niezwykÅ‚e, miasto przepiÄ™kne, miasto po przejÅ›ciach, usadowione w Å›rodku Europy, na przeciÄ™ciu wszystkich szlaków komunikacyjnych. Urzeka przyjezdnych historiÄ… i klimatem. Ciekawi swojÄ… odmiennoÅ›ciÄ…. Tu przenikajÄ… siÄ™ wpÅ‚ywy kultury zachodniej i wschodniej Europy. Tradycja spotyka siÄ™ z nowoczesnoÅ›ciÄ…. Miasto zaskakuje dynamicznym rozwojem, wciąż pojawiajÄ… siÄ™ nowe inwestycje, zmieniajÄ…ce jego oblicze.

Warto wiedzieć, iż początki osadnictwa w Kotlinie Warszawskiej datuje się na X wiek. W końcu XIII wieku, tam, gdzie dziś wznosi się Zamek Królewski, założono nowy gród książęcy - dzisiejszą Warszawę.
Najwcześniejsza pisana wzmianka o Warszawie znajduje się w dokumencie z 1313 roku. Po bezpotomnej śmierci książąt mazowieckich Mazowsze zostało przyłączone do Korony Polskiej. Od 1569 roku obradowały tu wspólne polsko-litewskie sejmy Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a od 1573 roku obywały się wolne elekcje.
Po pożarze Wawelu Zygmunt III Waza przeniósł w 1596 roku stałą rezydencję królewską, dwory i urzędy koronne z Krakowa do rozbudowanego zamku warszawskiego.

Nazwa pojawia się w XIV-wiecznych zapiskach jako Warseuiensis (1321), Varschewia (1342) i XV wieku jako Warschouia (1482). Średniowieczna nazwa brzmiała Warszewa, Warszowa. Najprawdopodobniej pochodzi ona od formy dzierżawczej imienia Warsz (skróconej formy popularnego wówczas imienia Warcisław, Wrocisław), używanego m.in. wśród przedstawicieli rodu Rawów (Rawiczów) herbu Rawa, właścicieli części terenów w dzisiejszym centrum miasta, np. Solca i Mariensztatu.

Dzisiejsza Warszawa to miasto jednej gminy, podzielone na 18 dzielnic, 1,7 mln mieszkaÅ„ców. Najgęściej zaludnionÄ… dzielnicÄ… jest Ochota (9448 osób/km²), a najmniej gÄ™sto – Wilanów (414 osób/km²). Åšrednia dla caÅ‚ego miasta wynosi 3291 osób/km². Obecnie jest w mieÅ›cie osiem mostów, planuje siÄ™ w najbliższej przyszÅ‚oÅ›ci budowÄ™ jeszcze czterech przepraw przez WisÅ‚Ä™. W Warszawie znajduje siÄ™ okoÅ‚o 30 wiÄ™kszych staÅ‚ych teatrów, Filharmonia Narodowa, 28 kin, 55 galerii, 50 muzeów, 54 biblioteki, 63 domy kultury oraz 248 stowarzyszeÅ„ i fundacji. Stolica jest najwiÄ™kszym oÅ›rodkiem akademickim w Polsce. SwojÄ… siedzibÄ™ ma tu 66 uczelni.
Warszawa jest dobrze przygotowana na przyjęcie gości. W ponad 100 obiektach na turystów czeka około 30 tysięcy miejsc noclegowych, przy czym zarówno standard, jak i formy noclegów dostosowano do różnych potrzeb i warunków finansowych gości.

W okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, Warszawa ubiera się w odświętne szaty. Tysiące światełek i kolorowe iluminacje, robią wrażenie. Nie inaczej jest i w tym roku. Szczególnie Trakt Królewski wygląda imponująco, szkoda tylko, że zabrakło białego puchu, najwazniejszego atrybutu zimy. Poniżej świąteczne zdjęcia z tego właśnie miejsca.

Przyg.: Zbigniew Skowroński
(materiały: - Wikipedia, WarsawTour)







(foto - KWORUM)