Dodano: 30.04.09 - 19:21 | Dział: Głos Polonii

Wyszli z "Forum Polonii"




Rezolucja


Do Walnego Zjazdu Wspólnoty Polskich Organizacji w Austrii - „Forum Polonii” WiedeÅ„ 28-29 marca 2009 roku.

Wielce Szanowni Uczestnicy Walnego Zjazdu, Drodzy Rodacy,

Niżej wymienione organizacje pragnÄ… poinformować PaÅ„stwa o rezygnacji z czÅ‚onkostwa w „Forum Polonii”.

Ponieważ wycofanie siÄ™ na raz 6-ciu organizacji (i być może w przyszÅ‚oÅ›ci także innych), liczebnych, aktywnych, o bogatej tradycji organizacyjnej, z przynależnoÅ›ci i dziaÅ‚alnoÅ›ci w „Forum Polonii” jest wydarzeniem bez precedensu w jego historii a także znaczÄ…cym i brzemiennym w skutki w Å›rodowisku Polonii w Austrii, żądamy by podczas Walnego Zjazdu „F.P.” w dniu 28.03.2009, na poczÄ…tku jego obrad, zostaÅ‚y przedstawione w peÅ‚nym brzmieniu delegatom Walnego Zjazdu „F.P.” i zaproszonym goÅ›ciom, poszczególne oÅ›wiadczenia o rezygnacji n/w organizacji z czÅ‚onkowstwa w
„F. P.”. OÅ›wiadczenia te, które sÄ… merytorycznym uzupeÅ‚nieniem niniejszej rezolucji, zostaÅ‚y dostarczone w formie elektronicznej i pocztÄ… zarzÄ…dowi „Forum” w ostatnim tygodniu.
Oficjalnie od Walnego Zjazdu „F. P.” w marcu 2007, a nieoficjalnie dużo wczeÅ›niej, obserwowaliÅ›my i doÅ›wiadczaliÅ›my powstanie, w jego ramach, specyficznego ukÅ‚adu ideowo-towarzyskiego pod kierownictwem prezesa Andrzeja Lecha, który naszym zdaniem miaÅ‚ i ma nadal szczególnie negatywny wpÅ‚yw na sposób kierowania WspólnotÄ….
Wielokrotnie otwarcie podczas zgromadzeÅ„ przedstawicieli organizacji polonijnych oraz posiedzeÅ„ ZarzÄ…du "Forum Polonii", tak dÅ‚ugo jak mogliÅ›my tam przemawiać suwerennym gÅ‚osem, informowaliÅ›my ZarzÄ…d „F.P.” i prezesa Andrzeja Lecha o jego i niektórych innych czÅ‚onków wÅ‚adz „Forum”, m. in. Barbary Kling – przewodniczÄ…cej zarówno Komisji Statutowej jak i SÄ…du Polubownego, obecnie sekretarza w ZarzÄ…dzie F.P., Mariusza Michalskiego – skarbnika w ZarzÄ…dzie, Jerzego Konarzewskiego – równoczeÅ›nie czÅ‚onka SÄ…du Polubownego i Komisji Rewizyjnej, AlinÄ™ Majewski – w różnych okresach tej kadencji sekretarza ZarzÄ…du, Andrzeja KempÄ™, od kwietnia 2008 czÅ‚onka ZarzÄ…du, o ich dziaÅ‚alnoÅ›ci niezgodnej ze Statutem „Forum”, czyli niezgodnej z prawem austriackim, i w rezultacie caÅ‚ej Wspólnoty, o niejawnym i sprzecznym z interesami niektórych organizacji polonijnych gospodarowaniu funduszami „F.P.”, a w niektórych przypadkach także niezgodnych z prawem i karalnym, o naruszaniu dobrego imienia wielu organizacji polonijnych i ich dziaÅ‚aczy, o niegodnych, dziaÅ‚aczy spoÅ‚ecznych, zachowaniach czÅ‚onków wÅ‚adz „Forum”, którzy, peÅ‚niÄ…c funkcje publiczne w ramach „F.P.”, pochodzÄ…ce przecież z wyboru, czyli oparte także na indywidualnym zaufaniu, powinni wznieść siÄ™ ponad ich wÅ‚asne interesy czy interesy reprezentowanych przez nich w „Forum” organizacji.

W w/w okresie miaÅ‚y też miejsce we Wspólnocie skandaliczne zdarzenia eliminowania z życia spoÅ‚ecznego niewygodnych dla ukÅ‚adu osób poprzez min. „zakaz reprezentowania „Forum” i pozbawienie możliwoÅ›ci kandydowania przez nastÄ™pne kilka kadencji do jego wÅ‚adz oraz wykluczenie z ZarzÄ…du“, Piotra Radowskiego i Piotra LeÅ›niaka, osób bardzo zasÅ‚użonych dla „Forum Polonii”, peÅ‚niÄ…cych w historii tej organizacji funkcje prezesa lub czÅ‚onków jego najwyższych wÅ‚adz., zdarzenia krzywdzÄ…ce tych i innych polonijnych dziaÅ‚aczy spoÅ‚ecznych i w efekcie także ich rodzime organizacje.

Nie zgadzajÄ…c siÄ™ na takie postÄ™powanie prezesa Andrzeja Lecha i ulegÅ‚ych mu osób we wÅ‚adzach „F.P.” w październiku 2007 r. czterech czÅ‚onków ustÄ…piÅ‚o z ZarzÄ…du „Forum” na znak protestu.

Nie z naszej winy nie udaÅ‚o nam siÄ™ w ciÄ…gu ostatnich 2 lat doprowadzić do rzetelnej i odpowiedzialnej mediacji miÄ™dzy prezesem Andrzejem Lechem i osobami wspierajÄ…cymi go w ZarzÄ…dzie bÄ…dź w SÄ…dzie Polubownym „F.P.”, w których to organach wÅ‚adzy Wspólnoty mieli i majÄ… przewagÄ™ jego zwolennicy z jednej strony a przedstawicielami organizacji polonijnych kontestujÄ…cych ich postÄ™powanie.
Prezes Andrzej Lech postÄ™powaÅ‚ i postÄ™puje nadal autokratycznie, czÄ™sto samowolnie:, i jeÅ›li swojej przewagi gÅ‚osów we wÅ‚adzach „F.P.” nie mógÅ‚ wykorzystać dla realizacji swoich i / lub jego zwolenników celów, to Å‚amaÅ‚ arogancko prawo. I czyni to nadal.
Dla przykÅ‚adu nie majÄ…c przewagi gÅ‚osów w Komisji Statutowej „Forum”, bÄ…dź bÄ™dÄ…c jej niepewnym, wraz z BarbarÄ… Kling i Jerzym Konarzewskim, niejawnie, z naruszeniem prawa i zasad współpracy spoÅ‚ecznej, „spreparowali“ zmiany w Statucie „F.P.”, które umocniÅ‚y jego wÅ‚adzÄ™ i ukÅ‚adu ideowo-towarzyskiego, który stworzyÅ‚ wokół siebie. Nie zareagowaÅ‚ odpowiedzialnie na publicznÄ… krytykÄ™, że kieruje WspólnotÄ… Organizacji, w odczuciu krytykujÄ…cych, w sposób, niezgodny ze statutowymi celami „F.P.” i ideowymi zasadami, na których opiera ona swoje istnienie.
W ciÄ…gu ostatnich kilku lat pod prezesurÄ… Andrzeja Lecha „Forum Polonii” przestaÅ‚o być w istocie rzeczy organizacjÄ… suwerennÄ… i ideowo pluralistycznÄ…, demokratycznÄ…, opierajÄ…cÄ… swoje dziaÅ‚anie także na chrzeÅ›cijaÅ„skiej i patriotycznej podstawie. CaÅ‚kowicie zatracona też zostaÅ‚a naczelna idea przyÅ›wiecajÄ…ca powstaniu Wspólnoty Polskich Organizacji w Austrii – „Forum Polonii” – możliwie jak najszerszej integracji Å›rodowisk polonijnych w Austrii.

JeÅ›li n/w organizacje zdecydowaÅ‚y siÄ™ wystÄ…pić z „Forum” to znaczy, że caÅ‚kowicie cofnęły one kierownictwu a przede wszystkim jego zarzÄ…dowi, udzielone wczeÅ›niej wotum zaufania. Oznacza to też, że utraciÅ‚y one wiarÄ™ w to, że „F.P.” może stać siÄ™ znów wiodÄ…cÄ…, reprezentacyjnÄ… organizacjÄ… Polonii w Austrii, skutecznie pracujÄ…cÄ… dla dobra Polonii w Austrii i spoÅ‚ecznoÅ›ci austriackiej oraz naszej Ojczyzny, jak również, iż nie widzÄ… one, w istniejÄ…cej sytuacji, możliwoÅ›ci wspólnego wyjÅ›cia z tego organizacyjnego kryzysu. ZresztÄ…, naszym zdaniem, opartym na faktach, zarówno prezes Andrzej Lech jak i jego najbliżsi współpracownicy, nie kryjÄ… w praktycznym dziaÅ‚aniu, że sÄ… zadowoleni z podziaÅ‚u organizacyjnego w Polonii austriackiej, że powstaÅ‚Ä… sytuacjÄ™ uważajÄ… za korzystnÄ… dla siebie. Z ich strony nie napotkaliÅ›my na jakiekolwiek organizacyjne zaniepokojenie zaistniaÅ‚ym konfliktem. Krytykowani przez n/w organizacje dziaÅ‚acze polonijni, peÅ‚niÄ…cy w „F.P.” nadal funkcje kierownicze: Andrzej Lech, Barbara Kling, Mariusz Michalski, Andrzej Kempa, zapewne nie myÅ›lÄ… dobrowolnie ustÄ…pić z peÅ‚nionych funkcji tak jak to miaÅ‚o miejsce w październiku 2007 r. i późniejszym w przypadku Barbary Niemirowicz, Lecha Krawczyka (wówczas sekretarza w ZarzÄ…dzie „F.P”), Andrzeja Michalskiego i WiesÅ‚awa LipiÅ„skiego a także Janusza Mikulskiego (wówczas szefa Komisji Rewizyjnej), którzy podjÄ™li takÄ… decyzjÄ™ jako protest ale też i po to, by umożliwić objecie funkcji we wÅ‚adzach „F.P.” osobom, które naszym zdaniem potrafiÄ… moralnie, zgodnie z prawem i skutecznie dziaÅ‚ać na rzecz dobra wspólnego Polonii w Austrii, majÄ…c przy tym zaufanie wszystkich organizacji skupionych we Wspólnocie. Ten fakt zostaÅ‚ wykorzystany ale do wzmocnienia ukÅ‚adu w kierowniczych organach poprzez niezgodne ze statutowymi procedurami tzw. „wybory uzupeÅ‚niajÄ…ce”.

Organizacje, które wystÄ…piÅ‚y z „F.P.” reprezentujÄ… liczebne, aktywne, znaczÄ…ce spoÅ‚ecznie grupy polonijne, nierzadko o historycznych, chlubnych dla Polaków i Polski, tradycjach, nie mogÄ… pozwolić sobie na pozostawanie dalej w federacyjnej strukturze organizacyjnej, która ulegÅ‚a pod prezesurÄ… Andrzeja Lecha tak daleko idÄ…cej transformacji prawnej (zmiany w Statucie F.P.) i ideowej. N/w organizacje powinny i bÄ™dÄ™ szukać innych możliwoÅ›ci skutecznego dziaÅ‚ania i rozwoju. MajÄ… one nadziejÄ™, że z czasem przekonajÄ… do swoich racji postÄ™powania także inne organizacje polonijne i ich dziaÅ‚aczy.

Z poważaniem:

Chór Polonii Wiedeńskiej "Gaudete"
Polskie Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół Polski" w Austrii
Stowarzyszenie Polskich Rodzin Katolickich w Austrii
Polska Młodzież Katolicka
Szczep "Polanie" ZHPpGK
Polsko-Austriacki Klub Informacji i Kultury "Sierpień '80".


Do wiadomości: zainteresowanych instytucji, organizacji i mediów.

Wiedeń, 28 marca 2009 r.


.........................................................

Oświadczenie


Do ZarzÄ…du „Forum Polonii”
Boerhaavegasse 25/5
1030 Wien


Niniejszym oÅ›wiadczamy, że wystÄ™pujemy z „Forum Polonii”.

TrwajÄ…ca od piÄ™ciu lat zÅ‚a sytuacja w „Forum”, polegajÄ…ca min. na bezpardonowym zwalczaniu niewygodnych osób i naruszaniu prawa, w różnych jego obszarach, spowodowaÅ‚a, że kilka znaczÄ…cych czynnych organizacji, na znak protestu zrezygnowaÅ‚o z delegowania swoich przedstawicieli do jego kierowniczych organów. W wielokrotnie wysyÅ‚anych do zarzÄ…du pismach zwracana byÅ‚a uwaga na niedopuszczalny i wysoce szkodliwy dla „Forum” styl pracy prezesa Andrzeja Lecha i kilku dziaÅ‚aczy różnych organów „Forum Polonii”, których skupiÅ‚ on wokół siebie.
Ten alarmujÄ…cy stan rzeczy absolutnie nie zmobilizowaÅ‚ zarzÄ…du do dziaÅ‚aÅ„ zapobiegajÄ…cych dalszemu pogÅ‚Ä™bianiu siÄ™ kryzysu a protesty, byÅ‚y wÅ‚aÅ›ciwie caÅ‚kowicie ignorowane. Szczególnie celowaÅ‚ w tym sam prezes Andrzej Lech, który np. na uwagi, ażeby wyjaÅ›niÅ‚ sprawÄ™ istnienie takiego samego, jak jego, nazwiska i imienia na tzw. „liÅ›cie Wildsteina” odpowiadaÅ‚ wymijajÄ…co i przeważnie arogancko czym Å‚amaÅ‚ nie tylko dobre obyczaje ale i uchwaÅ‚y zjazdowe podjÄ™te 2 lata temu.
Jakby maÅ‚o byÅ‚o tego kilka miesiÄ™cy temu zostaÅ‚a przeprowadzona zmiana dotychczasowego Statutu „Forum“, przy czym projekt zmian opracowano w niezgodny z ogólnie stosowanym w przypadkach wspólnot, sposób. Nie wnikajÄ…c bardziej w szczegóły stwierdzamy, że Statut ten w wielu swoich zapisach ma dezintegrujÄ…cy i antagonizujÄ…cy PoloniÄ™ austriackÄ…, charakter poprzez np. nadawanie niektórym grupom uprzywilejowanego statusu, gÅ‚oszenie neutralnoÅ›ci Å›wiatopoglÄ…dowej czy odebranie pewnym Å›rodowiskom, prawa do peÅ‚nego udziaÅ‚u w pracach „Forum”. Naszym zdaniem wiÄ™kszość wprowadzonych zmian spowodowaÅ‚a, że jest to Statut mogÄ…cy zapewne mieć zastosowanie w pojedynczej organizacji ale z pewnoÅ›ciÄ… nie we wspólnocie organizacji. Wspólnota organizacji ma, w życiu spoÅ‚ecznym, szczególny status już choćby dlatego, że jej czÅ‚onkami sÄ… pewne Å›rodowiska i grupy a nie pojedyncze osoby.

„ Forum Polonii” powstawaÅ‚o przy czynnym udziale Klubu „SierpieÅ„ ‘80”, który caÅ‚kowicie poparÅ‚ przyÅ›wiecajÄ…cÄ… wówczas ideÄ™ możliwie jak najszerszej integracji Polonii austriackiej dla dobra jej samej jak i naszej Ojczyzny.
Klub „SierpieÅ„ ‘80” byÅ‚ przez kilkanaÅ›cie lat jednym z najaktywniejszych czÅ‚onków „Forum”. Poprzez klubowe inicjatywy „Forum Polonii” staÅ‚o siÄ™ znane i uznawane w caÅ‚ym polonijnym Å›wiecie.
Niestety sytuacja jaka panuje w „Forum” i prowadzona, przez niektórych czoÅ‚owych czÅ‚onków kierowniczych gremiów dziaÅ‚alność i ich postawa, powoduje, że nie widzimy w nim aktualnie miejsca dla naszej organizacji. Absolutnie też nie chcemy, ażeby nasze, choćby nawet tylko symboliczne, uczestnictwo w „Forum” legitymizowaÅ‚o poczynania i postawÄ™ niektórych dziaÅ‚aczy zwiÄ…zanych z jego kierowniczymi organami.

Decyzja o wystÄ…pieniu z „Forum Polonii” i sposobie jej przekazania zostaÅ‚a podjÄ™ta na zebraniu zarzÄ…du Polsko-Austriackiego Klubu Informacji i Kultury „SierpieÅ„ ‘80” w dniu 15 stycznia 2009 roku.

Na zakoÅ„czenie chcielibyÅ›my wyrazić nadziejÄ™, że obecny gÅ‚Ä™boki kryzys w „Forum” ma charakter przejÅ›ciowy. Wierzymy w rozsÄ…dek wielu dziaÅ‚aczy, którzy, jeżeli tylko zechcÄ… to spowodujÄ…, że „Forum Polonii” zacznie ponownie dziaÅ‚ać dla dobra polonijnej spoÅ‚ecznoÅ›ci w Austrii i naszej Ojczyzny jako autentyczna Wspólnota Polskich Organizacji w Austrii – „Forum Polonii”. Rzetelna analiza ostatnich lat, wewnÄ…trz „Forum”, oraz zmiana jego dotychczasowego, antypolonijnego, kursu mogÅ‚yby stanowić przyczynek do rozważenia przez nas możliwoÅ›ci o ponownym przystÄ…pieniu Klubu „SierpieÅ„ ‘80” do Wspólnoty.

Z polonijnym pozdrowieniem:
Inż. Piotr Radowski , prezes
Arkadiusz Wach , sekretarz

Polsko-Austriacki Klub Informacji i Kultury „SierpieÅ„ ‘80”
Wien, 23 marca 2009 r.