Dodano: 16.05.09 - 11:57 | Dział: Nasze zdrowie

W obronie pacjentów

Zbliża się dziesiąty Kongres Stowarzyszenia Primum Non Nocere Stowarzyszenie zwróciło się z zasadniczymi pytaniami, do Komitetów Wyborczych biorących udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które zarejestrowały listy ogólnopolskie.

Pytania skierowane są do ugrupowań politycznych w czasie, gdy zabiegają one o społeczne poparcie. Dotyczą planów działań na terenie Polski jak i w Parlamencie Europejskim, dla zapewnienia społeczeństwu dostępu do leczenia , pomocy dla poszkodowanych w wyniku błędów i wypadków medycznych, ewentualnych przekształceń własnościowych, ewentualnego zwiększania wydatków publicznych na ochronę zdrowia i zasad funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. Treść wysłanego listu zawierającego pytania, przekazujemy poniżej.
Odpowiedzi, po ich otrzymaniu zostaną także przekazane do publicznej wiadomości.

Po dziesięciu latach działania Kongres Stowarzyszenia Primum Non Nocere będzie obradować dn. 24 maja, na kilkanaście dni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Kongres spróbuje zdecydować czy i ewentualnie która z koncepcji Komitetów Wyborczych zyska nasze poparcie.


Stowarzyszenie Pacjentów „Primum Non Nocere”
Oddział Terenowy w Łodzi
ul. Więckowskiego 13
90-721 Łódź
Tel. kom.: 601-210-219
sppnn.lodz@free.ngo.pl

............................................................


Komitet Wyborczy XXX
tu adres



Szanowni Państwo,

W związku ze zbliżającymi się wyborami, jak i kongresem naszego Stowarzyszenia chcielibyśmy poznać Państwa stanowisko, jak też planowane działania, tak w Polsce jak i na forum Parlamentu Europejskiego w następujących kwestiach:

1. Jakie podejmiecie Państwo działania, by jeśli dojdzie do błędu lekarskiego lub wypadku medycznego, poszkodowany otrzymywał natychmiastową pomoc
i nie był zmuszany do procesowania się latami?

2. Jaki jest stosunek Komitetu Wyborczego do ograniczania świadczeń medycznych, finansowanych ze środków publicznych? Czy wprowadzenie koszyka świadczeń gwarantowanych będzie stanowić takie ograniczenie czy też zwiększy dostęp do leczenia? Czy szeroka prywatyzacja placówek ochrony zdrowia ograniczy czy poprawi dostęp społeczeństwa do leczenia?

3. Jakie należy podjąć działania dla odbudowania prestiżu zawodu lekarza, który jest nadszarpnięty korupcją i ukrywaniem błędów i wypadków medycznych?

4. Czy zwiększenie wydatków na ochronę zdrowia poprawi dostęp do leczenia czy też zwiększy korupcję, a może jedno i drugie?


Otrzymane od Państwa odpowiedzi i zawarte w nich deklaracje będą dyskutowane przez uczestników naszego Kongresu i zdecydują o udzieleniu poparcia w zbliżających się wyborach.
Prosimy o przesłanie odpowiedzi w formie pisemnej lub elektronicznej (będą one zamieszczone na naszej stronie internetowej) w nieprzekraczalnym terminie do dn. 21 maja br. na podany powyżej adres.

Jednocześnie zapraszamy przedstawicieli komitetu Wyborczego i kandydatów do PE na jubileuszowy 10 Kongres naszego Stowarzyszenia, który odbędzie się dnia 24.05.2009r. w Warszawie, pl. Trzech Krzyży 4 (Instytut Głuchoniemych). Początek obrad o godz. 1100.
Przed Kongresem, o godz. 1000 w kościele pod wezwaniem Św. Aleksandra przy pl. Trzech Krzyży w Warszawie, odprawiona będzie Msza Święta w intencji wszystkich chorych i w intencji Stowarzyszenia.

Prezes Zarządu Generalnego
Adam Sandauer

Wiceprezes Zarządu Generalnego
Witold Szmigielski

Łódź, dn. 08.05.2009r.