Dodano: 26.05.09 - 23:43 | Dział: Ciekawe miejsca - Pamięć, Historia

Zakopane i okolice

Zakopane – zimowa stolica Polski, największy i najpiękniejszy ośrodek miejski w bezpośrednim otoczeniu gór. Cudownie położone, na wysokości 750-1126 m n.p.m. ,w niewielkiej kotlinie, przerywane wieloma potokami, wpadającymi do rzeki Zakopianka i choć ciągle kojarzone z zimą i sportami zimowymi, bardzo atrakcyjne dla turystów również w pozostałych trzech porach roku.

Nie każdy potrafi jeździć na nartach i korzystać z dobrodziejstw ukształtowania terenu, dlatego w niezimowych miesiącach, też w Zakopanem i okolicy, mnóstwo turystów, spragnionych mocnych wrażeń, podczas wędrówek po górach. Wiele jest również do zwiedzenia w samym mieście, liczne zabytki m.in. kościół Matki Boskiej Częstochowskiej ze słynnym starym Cmentarzem, zabytkowa góralska zabudowa drewniana oraz wille w stylu zakopiańskim. Trudno nie wspomnieć o słynnych na cały świat Krupówkach, gdzie każdy turysta musi obowiązkowo się znaleźć. W Zakopanem znajduje się m.in. Muzeum Kornela Makuszyńskiego, Jana Kasprowicza, Karola Szymanowskiego.

Początki Zakopanego sięgają XVI w., kiedy to, podobno, Stefan Batory wydał pierwszy przywilej osadniczy, zatwierdzony przez króla Michała Wiśniowieckiego …w 1670 roku . W 1676 roku, jak głoszą przekazy, wieś liczyła 43 mieszkańców, 148 lat później Zakopane wraz z częścią Tatr zostało sprzedane rodzinie Homolasców. Rozkwit Zakopanego rozpoczął się w drugiej połowie XIX w., kiedy to właściwości klimatyczne Zakopanego zaczął popularyzować Tytus Chałubiński.

Dziś, miasto to leżące w Kotlinie Zakopiańskiej na obszarze 84 km kw. liczy sobie prawie 28 tys. mieszkańców, które odwiedza około 2,5 mln turystów rocznie, i nic dziwnego. Tu właśnie i w okolicy znajduje się niezliczona ilość atrakcyjnych miejsc do zwiedzania. A pomaga w tym kolej linowo-terenowa na Gubałówkę, kolejka linowa na Kasprowy i Butorowy Wierch i dobrze zorganizowana (i co ważne, niezbyt droga) komunikacja podmiejska. Tu znajduje się skocznia narciarska Wielka Krokiew, Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, jak również organizowane są liczne festiwale i imprezy folklorystyczne.

Kto był tu dawno, nie pozna tego miejsca, tak tu się wszystko rozbudowało i unowocześniło, jednocześnie zachowując ten dawny klimat i smak. Ludzie są tu niezwykle przyjaźnie nastawieni do turystów, praktycznie niczego tu im nie brakuje. Przebogata drobna wytwórczość pamiątkarska, liczne punkty gastronomiczne jak również baza noclegowa przystosowana do rozmiarów każdej kieszeni i powietrze, niespotykane gdzie indziej. Warto tu przyjechać, choć na kilka dni i przeżyć to wszystko na jawie.

Poniżej, efekt, takiej właśnie niezapomnianej majowej wyprawy, do zimowej stolicy Polski i cudownych gór, polskich Alp.

Przygotował:
Zbigniew Skowroński

Widok na Tatry z Gubałówki



(foto - KWORUM)