Dodano: 02.06.09 - 22:20 | Dział: Interwencje

List Otwarty „Å»oÅ‚nierzy SolidarnoÅ›ci”




Prezydent RP - Lech Kaczyński
Premier RP - Donald Tusk
Marszałek Sejmu - Bronisław Komorowski
Marszałek Senatu - Bogdan Borusewicz

Panie Prezydencie, Panie Premierze, Panowie Marszałkowie !!!

ByliÅ›my w tamtych wiosennych dniach 1989 roku na pierwszej linii frontu pokojowych dziaÅ‚aÅ„ poczÄ…tkujÄ…cych demokracjÄ™ i niepodlegÅ‚ość w naszej Ojczyźnie. ZresztÄ… nie po raz pierwszy. Od pierwszych pamiÄ™tnych dni „polskiej solidarnoÅ›ci” w latach 1980/1981 r. a także później, w ciÄ…gu tragicznych oÅ›miu lat wojny z komunizmem, zawsze stawaliÅ›my na czele, dajÄ…c bezinteresowny przykÅ‚ad ofiarnoÅ›ci i poÅ›wiÄ™cenia. Tacy byliÅ›my przed 1989 r i tak przyszÅ‚o nam robić porzÄ…dki w Polsce w pierwszych demokratycznych latach po 1989 r. Takie sÄ… fakty.

Kiedy już na początku XXI wieku , gdy odszedł od nas Papież Jan Paweł II , przypominaliśmy o naszych prawach, mając zarazem pewność, iż podobnie jak w innych wolnych i demokratycznych krajach UE jak i świata, nasze zasługi zostaną uhonorowane, upomnieliśmy się do Rządu RP o nasze prawa.

WzorujÄ…c siÄ™ na paÅ„stwach gdzie bezwzglÄ™dnie oceniono kolaborantów i zdrajców, zaÅ› tych co najbardziej ofiarnie walczyli o uzyskanie przez naród wolnoÅ›ci i niepodlegÅ‚oÅ›ci, godnie uhonorowano. ZwróciliÅ›my siÄ™ do Polskich wÅ‚adz o prawne rozwiÄ…zanie zasÅ‚ug represjonowanych „żoÅ‚nierzy solidarnoÅ›ci” w walce o uzyskanie w 1989 r. niepodlegÅ‚oÅ›ci Polski . Odzew byÅ‚ natychmiastowy , od 2005 r. wszyscy znaczÄ…cy politycy przeÅ›cigali siÄ™ w deklaracjach i obietnicach skÅ‚adanych Weteranom SolidarnoÅ›ci.

ChcieliÅ›my po raz kolejny przypomnieć o tym, iż nigdy nie wystÄ™powaliÅ›my o gratyfikacje pieniężne. Jeżeli już takie propozycje ktoÅ› skÅ‚adaÅ‚ to robili to wyÅ‚Ä…cznie niektórzy politycy , których nikt z naszego Å›rodowiska do tego nie upoważniÅ‚. Nam głównie chodziÅ‚o o uprawnienia kombatanckie przynajmniej na tym poziomie jakie przez kilkadziesiÄ…t lat przyznawano zdrajcom i i sÅ‚użalczym funkcjonariuszom obcego imperialistycznego paÅ„stwa. Tolerowanie przez kolejne rzÄ…dy uprawnieÅ„ kombatanckich skwapliwie wykorzystywanych przez funkcjonariuszy UB, SB , ZOMO i aparatczyków PZPR jest gorszÄ…cym i oÅ›mieszajÄ…cym PolskÄ™ faktem . Postawienie naszego solidarnoÅ›ciowego Å›rodowiska wobec tego faktu pokazuje nam kto jest w tym PaÅ„stwie honorowanym weteranem . Daje nam to także do zrozumienia, że nasza ofiarna walka o uzyskanie niepodlegÅ‚oÅ›ci, oraz dzisiejsze starania o uhonorowanie tej walki, jest wedÅ‚ug dziaÅ‚aÅ„ kolejnych rzÄ…dów, niepotrzebnÄ… , konfliktujÄ…cÄ… ze Å›rodowiskiem „wojennych kombatantów”, przesadnÄ… bataliÄ….

Często ostatnio zżymamy się na inne kraje europejskie, że nie widzą wielkiej roli Polski w likwidacji porządku jałtańskiego, że nie doceniają czasu i sposobu polskich przemian. Ale jak Europa ma nas doceniać skoro kolejne rządy III RP nie potrafią docenić wysiłków tysięcy działaczy podziemia z lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku?
Wyrwanie się Polski ze szponów komunizmu nie byłoby możliwe bez tych działaczy, którzy latami anonimowo drukowali, kolportowali, szkolili się, utrzymywali tajne struktury NSZZ " Solidarność", a także innych organizacji Polski Podziemnej. Dzisiaj częstokroć żyją oni w biedzie, zapomniani. Ich dawni przeciwnicy z aparatu bezpieczeństwa PRL mają się o wiele lepiej.

Panie Prezydencie, Premierze, Panowie Marszałkowie !

Nadszedł już czas aby spłacić dług wobec osób represjonowanych po 1980 roku.
My, weterani polskiego podziemia koÅ„ca XX wieku, domagamy siÄ™ jak najszybszego uchwalenia specjalnej ustawy o nadaniu tym ludziom uprawnieÅ„ kombatanckich. Jeżeli Å›wiÄ™to, XX rocznica uzyskania przez PolskÄ™ wolnoÅ›ci, ma być podsumowaniem osiÄ…gnięć wolnego kraju to nie może dalej funkcjonować zakÅ‚amanie wobec problemu uhonorowania „Å»oÅ‚nierzy SolidarnoÅ›ci”. Bez poÅ›wiÄ™cenia i ofiarnoÅ›ci tych ludzi, nie byÅ‚o by dzisiaj rocznicy uzyskania przez PolskÄ™ WolnoÅ›ci. TÄ™ prawdÄ™ powinniÅ›my na zawsze zapisać w polskiej pamiÄ™ci.


Podpisali:
Andrzej KrzyżaÅ„ski - Konin– wiÄ™zieÅ„ polityczny w PRL w latach 1982-1986, dwukrotnie skazany przez SÄ…d Wojskowy na trzy lata i SÄ…d Rejonowy na 2 lata wiÄ™zienia
Witold Sypniewski – Warszawa-wiÄ™zieÅ„ polityczny w PRL, aresztowany w 1982 r.
Franciszek Romaszko- Konin- więzień polityczny w PRL, internowany w 1981/1982
Jan Henryk Grzelak – Warszawa – wiÄ™zieÅ„ polityczny w PRL, aresztowany w 1982

Warszawa 2 czerwca 2009 r.

Adres do korespondencji:
Andrzej Krzyżański
62 -510 Konin ul Margaretkowa 1/25
e-mail ; kzlis@konin.lm.pl tel - 603 845 087

Do wiadomości:
JarosÅ‚aw KaczyÅ„ski – Prezes Prawa i SprawiedliwoÅ›ci
Marek Jurek – PrzewodniczÄ…cy Prawicy Rzeczypospolitej
Media