Dodano: 10.11.09 - 18:09 | Dział: Zakamarki historii

Wolność i niepodległość


Rządy ostatniego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, doprowadziły nasz kraj do niewoli. Jego uzależnienie się od stanowiska carycy Katarzyny spowodowało, że władczyni Rosji zaczęła ingerować w politykę naszego państwa. Toteż w roku 1772, Polska na długie lata utraciła swoją suwerenność.


Przez długo ciągnące się lata naszej niewoli narodowej, nikt nie mógł zapomnieć, że kiedyś nasz kraj był wolną ojczyzną, w której jedyną i zarazem ukochaną mową była mowa polska. Wszyscy zatem upatrywali w różnego rodzaju zrywach narodowych, możliwości naszego ratunku. Aż tu na szali politycznych rozgrywek, pojawił się konflikt niemiecko- rosyjski, który wywiązał wybuch wojny. Wojna ta, wkrótce rozpętała się jako konflikt światowy, dający nam furtkę do upragnionej wolności.

Skupiony wokół Józefa Piłsudskiego obóz polityczny, za głównego wroga uważał Rosję. Zwolennicy marszałka, opowiadali się za współpracą wojskową z Austro - Węgrami. Całkowicie odmienną koncepcję na naszą narodową niepodległość, mieli sojusznicy obozu Narodowej Demokracji – endecji z Romanem Dmowskim na czele. Uważał on bowiem, że Polacy, powinni sprzymierzyć się ze swoim wschodnim sąsiadem. W czerwcu 1908 roku, działacze organizacji bojowej z inicjatywy Józefa Piłsudskiego i Kazimierza Sosnkowskiego, powołali tajny Związek Polskiej Walki Czynnej.

Dwa lata po utworzeniu takiego związku, władze austriackie zezwoliły na szkolenie wojskowe polskiej młodzieży. Ale oprócz tego, polska młodzież uczyła się tam patriotyzmu i obrony dla spraw swojego kraju. We Lwowie utworzono z inicjatywy Piłsudskiego Związek Strzelecki, zaś w Krakowie, Towarzystwo Strzelec. Młodzież, która w tych szkołach pobierała nauki, otrzymała wychowanie w duchu patriotycznym i bojowym. Na początku I wojny światowej, w podkrakowskiej miejscowości Oleandry, Piłsudski sformował polski oddział I Kompani Kadrowej, w której skład weszła szkolona w Strzelcu młodzież.

Latem 1914 roku, Austriacy zgodzili się na powołanie w Galicji, Legionów Polskich. Pułk Strzelców pod dowództwem Józefa Piłsudskiego skierowano pod Nowy Korczyn i pod Opatów. W grudniu, pułk Strzelców przekształcono w I Brygadę Legionów Polskich. Na początku 1915 roku, powstała II Brygada Legionów pod dowództwem Józefa Hallera, i ze względu na miejsce jej uformowania, nosiła nazwę Karpackiej.

Pod koniec 1915 roku, Legiony Polskie liczyły już ponad 20 tysięcy żołnierzy. Gdy w Rosji wybuchła rewolucja, dla Piłsudskiego nie stanowiła ona większego już zagrożenia. Po woli, zaczęły klarować się losy I wojny światowej oraz naszej niepodległości. Wojna zakończyła się w dniu 11 listopada 1918 roku, z chwilą podpisania przez Niemcy rozejmu pod Paryżem. Wówczas to, Rada Regencyjna czyli Rząd Tymczasowy Polski, przekazał władzę Piłsudskiemu, w nowonarodzonym kraju. Od tej pory, utarło się powiedzenie, że znów wybuchła Polska.


EWA MICHAŁOWSKA WALKIEWICZ