Dodano: 03.04.10 - 15:30 | Dział: EKOInformacje

Misja Fundacji

Polskiej Niezapominajki

Mamy miejsce w starym budynku Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, który przeszedł remont kapitalny i znajduje się w Warszawie przy ul. Rakowieckiej 30, 02-528 Warszawa.

Pomysł powołania fundacji i dorocznego Święta Polskiej Niezapominajki w dniu 15 maja jest konsekwencją sukcesu medialnego, jakim było utworzenie w Programie Pierwszym Polskiego Radia EkoRadia, czyli codziennej rozszerzonej prognozy pogody, komentującej nie tylko bieżące obserwacje synoptyczne, ale przede wszystkim omawiającej warunki meteorologiczne, zdrowotne i przyrodnicze. EkoRadio nadawane od 1990 roku sięgnęło do stałych kojarzeń pogody, zdrowia oraz rytmów przyrody. Dla naszego kraju jest to skojarzenie pożyteczne, bowiem pozyskuje opinię publiczną dla szerokiej ochrony środowiska naturalnego. Niestety pierwsza i druga wojna światowa oraz czasy PRL-u, sprzyjały wielkiemu zniszczeniu, zarówno przyrody, jak i tożsamości historycznej naszych krajobrazów.

Sukces medialny EkoRadia przesÄ…dziÅ‚ o wzroÅ›cie zainteresowania RadiosÅ‚uchaczy problematykÄ… ekologicznÄ…, która byÅ‚a przez wiele lat niedoceniana w konstrukcji programów polskojÄ™zycznych mediów. A przecież z polskich krajobrazów zniknęło za miastem wiele obrazów i widoków umacniajÄ…cych naszÄ… pamięć narodowÄ…. Ocenia siÄ™, że w ciÄ…gu 17 lat nadawanej audycji, jest ona aprobowana i sÅ‚uchana przez co najmniej 3 miliony ludzi. Z uporem wartym lepszej sprawy przemilcza siÄ™ ciÄ…gle w mediach fakt niewÄ…tpliwy, iż Polska w Unii Europejskiej wykazuje najwyższy odsetek ludnoÅ›ci zamieszkujÄ…cej na obszarach wiejskich i leÅ›nych. Opinia publiczna nie zdaje sobie sprawy, iż 1/3 powierzchni PaÅ„stwa Polskiego to Lasy PaÅ„stwowe, a wiÄ™c wÅ‚asność spoÅ‚eczna i Ministerstwo Åšrodowiska jest swego rodzaju administratorem bezcennych „darów bożych”. Dla wielu ekonomistów, socjologów i demografów, popularność EkoRadia nie byÅ‚a zaskoczeniem, a raczej potwierdzeniem bÅ‚Ä™dów polityki spoÅ‚ecznej oraz edukacyjnej, utrzymujÄ…cej siÄ™ w Polsce od 1945 roku.

Idąc śladem tego powodzenia medialnego w 2002 roku powstała nowa inicjatywa skierowana zwłaszcza wobec młodzieży szkolnej oraz gmin wiejskich. Obok wprowadzonego w lutym święta walentynek, kreujemy w całym naszym Państwie, a nawet na Litwie i Białorusi, Święto Niezapominajki, każdego roku, w dniu 15 maja. Efekt był jeszcze silniejszy, bowiem zwyczaj ten w ciągu zaledwie pięciu lat, wprowadziły dziesiątki gmin wiejskich zwłaszcza, a także szkoły różnych typów, a nawet drobniejsze zakłady szkolne, czy też przedszkola. Jest to szczególny gest, zważywszy na naszą bardzo trudną sytuację demograficzną.

Ten kolejny pomysł, podobnie jak i EkoRadio, jest przyjmowany w Polskim Radio z umiarkowaną akceptacją, ponieważ tłumaczono nam, iż słuchacz oczekuje wyłącznie suchej, krótkiej prognozy pogody, która przyjęta jest powszechnie w mediach elektronicznych, a zwłaszcza w stacjach komercyjnych. Zapomniano, iż radio publiczne ma dodatkowe obowiązki wobec swego społeczeństwa w zakresie ochrony przed narastającymi anomaliami i kataklizmami klimatycznymi. W krajach wyższej cywilizacji i kultury od dawna przyjęto, iż istnieją trzy wielkie problemy stojące przed ludzkością: bezpieczeństwo polityczne i zagrożenie wojną, w tym również narastający terroryzm, bezpieczeństwo energetyczne oraz szeroko pojęte bezpieczeństwo meteorologiczne i klimatyczne. EkoRadio nawiązuje przez 17 lat do tego nowego w światowych mediach podejścia na rynku informacji.

W powstałej sytuacji postanowiliśmy powołać do życia i zarejestrować fundację non profit, której działalność oparta byłaby na dorobku medialnym EkoRadia oraz na obfitej korespondencji ze Słuchaczami. Szczególnie mobilizującym dla nas sygnałem jest popularność naszej strony internetowej www.niezapominajki.pl, na którą w przeciągu 12 miesięcy weszło ponad pół miliona internautów.

Nasze generalne założenia misji fundacji opierają się na uznanych w krajach rozwiniętych założeniach wyzwań i dylematów ery biologicznej na naszej Planecie Ziemia. Sprowadzają się one do problemów najistotniejszych dla przetrwania ludzkości.

Celem fundacji będą działania na rzecz środowiska przyrodniczego i kulturowego, a tym samym społeczeństwa, prowadzące do głębszego kojarzenia ekologii z pamięcią narodową, ładem przestrzennym, tożsamością krajobrazów oraz ludzi żyjących w Naszej Ojczyźnie. Wprowadzamy szczególnej wartości humanizm w zieleni, jako sposób myślenia i działania.

ZagrożeÅ„ ekologicznych naszej planety należy doszukiwać siÄ™ nie tylko w niszczonej przyrodzie i pojawiajÄ…cych siÄ™ nieustannie globalnych niebezpieczeÅ„stwach. Raczej musimy podjąć walkÄ™ z szerzeniem siÄ™ wÅ›ród ludzi swego rodzaju „kalectwa pamiÄ™ci” oraz zatrważajÄ…cego poczucia bezpieczeÅ„stwa ekologicznego. Każde uderzenie żywiołów pokazuje, jak nasza bezbronność ludzi pozbawionych doÅ›wiadczenia, jest skutkiem braku pamiÄ™ci o doÅ›wiadczeniach poprzednich pokoleÅ„. W codziennym zachowaniu ludzi niezapominajka ma przypominać, że ekologia musi być dziedzinÄ… afirmujÄ…ca obronÄ™ czÅ‚owieka podtrzymujÄ…cego nierozerwalny, harmonijny zwiÄ…zek z przyrodÄ…. Chcemy też powtarzać stale, iż cena wprowadzonej wygodnej cywilizacji jest wysoka i musimy za niÄ… pÅ‚acić.

Fundacja za swój cel przyjęła także utrwalanie świadomości społecznej człowieka w kształtowaniu środowiska. Człowiek ewidentnie rozwija się, kształtuje swą życiową przestrzeń, ale powinien ograniczać niszczycielskie skutki swych poczynań. Znamiennym przykładem groźnej działalności człowieka jest wyniszczenie w Polsce około 48 tysięcy parków w krajobrazie wiejskim oraz 28 tysięcy drobnych spiętrzeń wodnych i oczek wodnych małej retencji. Przez lata komunizmu w Polsce starannie wyniszczano również całą gospodarkę wodna i obszary bagienne i podtopione, uznając iż melioracja ma znaczenie wyłącznie dla jednostronnego osuszania. Niszczono również naturalne spiętrzenia wodne i całe układy hydrograficzne. Działanie to przynosiło ewidentne straty dla środowiska naturalnego, często nieodwracalne. Ubożyło też przestrzeń życiową ludzi. Dziś na obszarach tych pojawiło się totalne zagrożenie życia i susza.

Fundacja swoimi zadaniami będzie wyzwalać i kształtować szacunek społeczeństwa zarówno w małej, jak i w dużej ojczyźnie, poprzez promowanie walorów przyrodniczych i kulturowych naszego otoczenia.

W Polsce dzisiaj całkowicie zapominamy o uwrażliwieniu szerokiej opinii publicznej na wartości rodzimego krajobrazu i jego cech powoli zatracanych.

Szczególną uwagą pragniemy otaczać lasy, których gospodarze w swej polityce coraz mniejszą uwagę przywiązują do produkcji drewna i surowców, a powiększają nacisk na funkcje społeczne, zdrowotne i biometeorologiczne naszych lasów. Stąd pragniemy umieścić naszą fundację organizacyjnie w pobliżu administracji leśnej, a zwłaszcza tej jej części, która odpowiada za hodowlę i nasiennictwo lasów. Przebudowa krajobrazów leśnych musi powierzyć zieleni podstawowe zadanie oczyszczania atmosfery z narastającego zanieczyszczenia, zwłaszcza dwutlenkiem węgla.

Pragniemy kontynuować naszą współpracę z tą częścią specjalistów, którzy wskażą nam drogę zaprzyjaźniania się z przyrodą na każdym kroku.

Wszystkie działania podejmowane przez Fundację powinny zaowocować wychowaniem społeczeństwa korzystającego z najnowszych zdobyczy cywilizacyjnych, ale odnoszącego się z należytym szacunkiem do środowiska naturalnego. Jak wiadomo, przed Polską stoi wysoki próg sprawności cywilizacyjnej.

Polskie Niezapominajki