Dodano: 22.07.10 - 23:33 | Dział: Co w prasie piszczy

SÄ„DOWE WYGRANE MACIEREWICZA

Antoni Macierewicz (PiS), byÅ‚y szef komisji weryfikacyjnej WSI, od poczÄ…tku lipca wygraÅ‚ dwie sprawy sÄ…dowe – z TVN oraz z Waldemarem Å»akiem, szefem wywiadu WSI. Od momentu opublikowania „Raportu z weryfikacji WSI” Macierewicz wygraÅ‚ blisko 20 spraw, które wytoczyÅ‚y mu osoby umieszczone w „Raporcie”.

W poniedziałek 12 lipca 2010 r. Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo o ochronę dóbr osobistych skierowane przez Waldemara Żaka, byłego szefa wywiadu Wojskowych Służb Informacyjnych, przeciwko Antoniemu Macierewiczowi i ministrowi obrony narodowej.

Pozew zostaÅ‚ skierowany do sÄ…du w kwietniu 2007 r., po opublikowaniu Raportu o nieprawidÅ‚owoÅ›ciach w WSI, w którym znalazÅ‚o siÄ™ nazwisko Å»aka (w rozdziaÅ‚ach „Penetracja rosyjska: zagrożenia dla wewnÄ™trznego i zewnÄ™trznego bezpieczeÅ„stwa
paÅ„stwa”, "Ingerencja WSI na rynku paliwo-energetycznym oraz „Operacja ZEN”).

SÄ™dzia Tomasz Gal w ustnym uzasadnieniu stwierdziÅ‚, że dziaÅ‚ania ówczesnego PrzewodniczÄ…cego Komisji Weryfikacyjnej nie mogÄ… być uznane za dziaÅ‚ania bezprawne, ponieważ sporzÄ…dzenie i publikacja „Raportu” byÅ‚a dziaÅ‚aniem na podstawie ustawy. Nie można wiÄ™c mówić o bezprawnym naruszeniu dóbr osobistych, skoro pozwany (czyli Antoni Macierewicz) wykonywaÅ‚ prawo. Waldemar Å»ak, na którym ciążyÅ‚o udowodnienie nieprawdy, nie zdoÅ‚aÅ‚ podważyć prawdziwoÅ›ci „Raportu”.

Z kolei 5 lipca Sąd Najwyższy oddalił kasację telewizji TVN przeciwko Antoniemu Macierewiczowi. Spółka żądała od Macierewicza przeprosin i wpłaty 100 tys. zł na cel społeczny.

Przedmiotem sprawy byÅ‚ wywiad Macierewicza dla „Rzeczpospolitej” z 2008 r., w którym polityk PiS stwierdziÅ‚ m.in., że prywatne telewizje „bogacÄ… siÄ™, czerpiÄ…c z paÅ„stwowej kasy, ale nie wypeÅ‚niajÄ… podjÄ™tych zobowiÄ…zaÅ„”. MówiÅ‚ też, że szef MON Bogdan Klich „przedwczeÅ›nie zawarÅ‚ ugodÄ™ z ITI” w procesie, który współwÅ‚aÅ›ciciele ITI (wiÄ™kszoÅ›ciowego udziaÅ‚owca telewizji TVN) wytoczyli MON za stwierdzenia raportu z weryfikacji WSI na ich temat. ITI przegraÅ‚a z Macierewiczem proces wytoczony mu za raport. W ujawnionym w lutym 2007 r. przez Å›p. prezydenta Lecha KaczyÅ„skiego raporcie autorstwa A. Macierewicza napisano m.in., że wywiad wojskowy PRL „podejmowaÅ‚ wysiÅ‚ki powoÅ‚ania firmy telewizyjnej”. Celem powoÅ‚ania tego rodzaju firmy „miaÅ‚o być uÅ‚atwienie plasowania agentury na Zachodzie”. W raporcie podano, że zwiÄ…zany z wywiadem wojskowym dyrektor generalny FOZZ Grzegorz Å»emek miaÅ‚ pod koniec lat 80. podjąć na zlecenie wywiadu rozmowy w tej sprawie z firmÄ… ITI i reprezentujÄ…cymi jÄ… Janem Wejchertem i Mariuszem Walterem.

W czerwcu 2008 r. Klich przeprosiÅ‚ Wejcherta, Waltera i grupÄ™ ITI za zamieszczenie w raporcie „nieuprawnionych, krzywdzÄ…cych i podważajÄ…cych wiarygodność biznesowÄ…” informacji, iż współpracowali oni z wojskowymi sÅ‚użbami PRL. ByÅ‚ to wynik ugody zawartej w procesach wytoczonych przez nich MON za raport.

Macierewicz nazwał to zmową i działaniem na szkodę Skarbu Państwa i MON. Wtedy szef MON wstrzymał zapowiadane przeprosiny innych osób z raportu.

W styczniu 2010 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł prawomocnie, że Macierewicz nie musi przepraszać za swe słowa o związkach ITI i Wejcherta z wojskowymi służbami PRL. Utrzymując wyrok I instancji z kwietnia 2008 r., SA uznał, że Macierewicz działał w granicach prawa jako urzędnik państwowy. Wcześniej prawomocnie oddalono powództwo ITI.

Dotychczas Antoni Macierewicz wygraÅ‚ blisko 20 procesów wytoczonych mu w zwiÄ…zku z publikacjÄ… „Raportu”, m.in. z wÅ‚aÅ›cicielem telewizji Polsat Zygmuntem Solorzem–Å»akiem, dziennikarzem Edwardem MikoÅ‚ajczykiem, Piotrem Niemczykiem, AgorÄ…, wspomnianÄ… telewizjÄ… TVN i koncernem medialnym ITI.

dk, niezalezna.pl