Dodano: 26.06.12 - 20:16 | Dział: Co w prasie piszczy

Wyrzucą nas z mieszkań i domów





Jeśli na nowe podatki pozwolimy, to jak owce zabeczemy

RzÄ…d planuje nowy podatek, który bÄ™dzie przypominaÅ‚ strzyżenie owiec razem ze skórÄ…. Ci, co majÄ… duże pieniÄ…dze, dadzÄ… sobie radÄ™, gorzej z resztÄ… narodu. PlanujÄ… wprowadzenie podatku katastralnego - jak siÄ™ na te zaawansowane już rzÄ…dowe plany potulnie zgodzimy, to jak owce zabeczemy. Ostatnio, oprócz dyskusji o EURO 2012, siadajÄ…c przy stoÅ‚ach, najwiÄ™cej mówi siÄ™ wÅ‚aÅ›nie o podatkach. RzÄ…d Platformy Obywatelskiej, jak pamiÄ™tamy, podniósÅ‚ stawkÄ™ VAT z 22 do 23 proc., akcyzÄ™ na wiele towarów. Od wrzeÅ›nia ub. roku o 3,1 proc. wzrosÅ‚a akcyza na quady, meleksy i skutery Å›nieżne. Ministerstwo Infrastruktury proponuje opÅ‚atÄ™ dworcowÄ…, senatorzy Platformy - obowiÄ…zkowe ubezpieczenie od ryzyka niesamodzielnoÅ›ci, czyli opÅ‚atÄ™ od staroÅ›ci. Jest też pomysÅ‚ pÅ‚acenia tzw. bykowego od osób samotnych i małżeÅ„stw po czterdziestce, które nie majÄ… dzieci. Może rzÄ…d, szukajÄ…c pieniÄ™dzy, wprowadzi jeszcze podatek od wiatru czy deszczu? Niedawno w gazetach pojawiÅ‚o siÄ™ mnóstwo informacji, że za bardziej wartoÅ›ciowy prezent, nie wyÅ‚Ä…czajÄ…c prezentu komunijnego, fiskusowi też należy siÄ™ haracz... Wiele osób uważa, że rzÄ…dzÄ…cy powinni siÄ™ popukać w gÅ‚owÄ™. PieniÄ…dze, z których by nas ograbiono na przykÅ‚ad “za prezent” dla dziecka, byÅ‚yby jednak niczym porównaniu do tych, które zamierzajÄ… z nas Å›ciÄ…gnąć po wprowadzeniu w Polsce Property Tax, czyli wspomniany podatek od wartoÅ›ci nieruchomoÅ›ci.

Pole do popisu dla wyceniajÄ…cych

Katastralny za progiem, gminy naciskajÄ…, liczÄ…c, że z tego bÄ™dÄ… miaÅ‚y wpÅ‚ywy. W sporej części gmin jest gotowy publiczny rejestr danych o gruntach i budynkach, inaczej zwany zintegrowanym systemem informacji o nieruchomoÅ›ciach, bez tego z podatkiem nie mogliby ruszyć. Jest i przeszkolona armia osób rwÄ…cych siÄ™ do pracy i pÅ‚acy za niÄ…, którzy – gdy zajdzie potrzeba – zajmÄ… siÄ™ wycenÄ… naszego mieszkania, domku na dziaÅ‚ce, nawet wybudowanego sposobem gospodarczym. JesteÅ› prawnym wÅ‚aÅ›cicielem nieruchomoÅ›ci, wyremontowaÅ‚eÅ› rozpadajÄ…cy siÄ™ dom, jego wartość wzrosÅ‚a, zapÅ‚acisz wyższy podatek. Nikogo nie bÄ™dzie obchodziÅ‚o, że wziÄ…Å‚eÅ› na ten remont kredyt, ani to, że wÅ‚aÅ›ciciel domu urobiÅ‚ siÄ™ po pachy. PoÅ‚ożyÅ‚eÅ› glazurÄ™ w Å‚azience – twoja strata, wzrosÅ‚a wartość kawalerki w bloku, bÄ™dziesz wiÄ™cej nosiÅ‚ fiskusowi. Mieszkasz w centrum Warszawy, a nie gdzieÅ› na obrzeżach miasta – niestety wartość takiej nieruchomoÅ›ci zazwyczaj bywa wysoka. Taki ci przysolÄ… podatek katastralny, że siÄ™ nie pozbierasz. Jedynie wartość nieruchomoÅ›ci w Property Tax siÄ™ liczy, a nie np. jej wielkość, uznano, że tak bÄ™dzie bardziej sprawiedliwie, ale nikt nie zaprzeczy o piÄ™knym polu dla tych, którzy bÄ™dÄ… wyceniać.

Bogaty siÄ™ uÅ›mieje, biedny – do slumsów

MówiÄ…, że katastralny przystrzyże bogatych, zapobiegnie pokoleniowej kumulacji kapitaÅ‚u, bogacz już nie bÄ™dzie miaÅ‚ piÄ™ciu paÅ‚aców, ale tylko cztery, jeden bÄ™dzie musiaÅ‚ prawdopodobnie sprzedać, żeby należność oddać fiskusowi. Ale, jak dobrze wiemy, bogaty sobie zawsze poradzi, gorzej z wykluwajÄ…cÄ… siÄ™ u nas niemrawo klasÄ… Å›redniÄ… niższÄ…, którÄ… nowy podatek zmusi wiÄ…zać koniec z koÅ„cem, a ludzi klasy finansowej najniższej wyrzuci do slumsów. Dlatego nie można dopuÅ›cić do wprowadzenia u nas katastralnego. Do tej pory podatnicy posiadajÄ…cy nieruchomoÅ›ci lub grunty, pÅ‚acÄ… podatki uzależnione od posiadanej lub zajmowanej powierzchni i na razie tak powinno zostać, chociaż rozwarstwienie spoÅ‚eczeÅ„stwa galopuje. Wprowadzenie katastralnego wprowadzić chciaÅ‚ już niejeden rzÄ…d, zachÄ™caÅ‚a do tego Komisja Europejska, co najmniej od poÅ‚owy lat 90. Kroki ku temu poczyniÅ‚ już rzÄ…d Akcji Wyborczej Solidarność i Unii WolnoÅ›ci, ale premier Jerzy Buzek baÅ‚ siÄ™ tego podatku wprowadzić ze wzglÄ™du na spodziewany opór spoÅ‚eczny. Sytuacja jest dzisiaj taka, o czym, dobrze wiemy po doÅ›wiadczeniach z “reformÄ… emerytalnÄ…”, że rzÄ…d Donalda Tuska ma w poważaniu wszelkie spoÅ‚eczne opory. Kpi sobie z nich w żywe oczy. Za “odwagÄ™” znajduje uznanie Brukseli.

Jaka stawka?

Property Tax jest dość powszechnie stosowany w krajach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (ang. skrót OECD), mimo że koszty wdrożenia podatku sÄ… wysokie, wzrasta cena wynajmu nieruchomoÅ›ci oraz zagrożenie koniecznoÅ›ciÄ… ich sprzedaży przez osoby o niskich dochodach. OECD nazywajÄ… “klubem paÅ„stw bogatych”, należy do niego także Polska, ale tak siÄ™ skÅ‚ada, że jesteÅ›my w tym klubie bogatych krajem biednym, ciÄ…gle na dorobku. Nasze wÅ‚adze doskonale o tym wiedzÄ…, że wprowadzenie katastralnego dla tysiÄ™cy polskich rodzin byÅ‚oby tragediÄ…, bo wyzuje je z wÅ‚asnoÅ›ci. Dla “strzyżonych” ważna bÄ™dzie stawka podatku, podawano stawki różne, nawet dochodzÄ…cÄ… do 2 proc. Ostatnio, nieoficjalnie mówi siÄ™, że stawka miaÅ‚aby wynosić 1 proc. Gdyby ustalono katastralny na poziomie na przykÅ‚ad 1,8 proc. (a wszystko jest możliwe) za domek postawiony na dziaÅ‚ce rekreacyjnej wart 100 tys., za który teraz pÅ‚acimy rocznie mniej wiÄ™cej ok. 150 zÅ‚ zÅ‚, fiskus żądaÅ‚by każdego roku kilka razy wiÄ™cej pieniÄ™dzy, a na dziaÅ‚kach lato spÄ™dzajÄ… zazwyczaj emeryci z wnukami. Za niewielkie mieszkanie w stolicy warte ok. 350 tys. zÅ‚, przy stawce podatku w wysokoÅ›ci 1 proc., należaÅ‚oby zapÅ‚acić każdego roku wysoki haracz, za skromny domek jednorodzinny skÄ…dÅ› ludzie musieliby wysupÅ‚ać ok. 5 tys. zÅ‚. W razie braku pieniÄ™dzy na uregulowanie należnoÅ›ci podatkowej majÄ… wchodzić na hipoteki.

Posłowie PiS: wycofajcie się!

W rezultacie nastÄ™powaÅ‚yby wywÅ‚aszczenia, nacjonalizacja, nastÄ™pnie sprzedaż domów, mieszkaÅ„, dziaÅ‚ek z domkami tym, którzy posiadajÄ… bogatsze portfele. Można przewidzieć, że po cenach nader przystÄ™pnych ze wzglÄ™du na dużą podaż. W paÅ„stwowych urzÄ™dach okreÅ›lajÄ… takie ruchy pożądanÄ… “zmianÄ… struktury wÅ‚asnoÅ›ci”. Jest w nich wyspecjalizowane, jak wiadomo, Ministerstwo Skarbu PaÅ„stwa zmieniajÄ…ce od lat strukturÄ™ wÅ‚asnoÅ›ci w Polsce w skali makro. ZakÅ‚ady paÅ„stwowe wielkie i mniejsze przechodzÄ… w rÄ™ce prywatne, najczęściej zagraniczne. W tym przypadku nie zastosowano katastru, ale inne, nie mniej skuteczne narzÄ™dzia zmuszajÄ…ce do przeksztaÅ‚ceÅ„. Strona rzÄ…dowa, jeÅ›li coÅ› o podatku katastralnym mówi, informuje przede wszystkim o tym, że podatek nie bÄ™dzie uciążliwy dla niezamożnego obywatela, dobierze siÄ™ za to do najbardziej zamożnych. Ale to nieprawda, zÅ‚upi jednych i drugich, przy czym ci pierwsi przeżyjÄ…, a być może i nie zapÅ‚acÄ… grosza, robiÄ…c korkociÄ…gi, na przykÅ‚ad zostanÄ… rzekomymi dzierżawcami swoich nieruchomoÅ›ci, lewych wÅ‚aÅ›cicieli fikus dÅ‚ugo bÄ™dzie szukaÅ‚. Szef klubu PiS Mariusz BÅ‚aszczak wysÅ‚aÅ‚ do premiera Donalda Tuska pismo, w którym postuluje wycofanie siÄ™ z przygotowaÅ„ do wprowadzenia katastralnego. UrzÄ™dnicy administracji paÅ„stwowej pytani o nowy podatek najczęściej robiÄ… maÅ›lane oczy. Co? O co chodzi? Jeszcze nie wiemy, może siÄ™ wkrótce dowiemy.

Postulat: mieszkanie bytowe bez podatku

Tymczasem już pod koniec ubiegÅ‚ego roku podsekretarz stanu Ministerstwa Finansów Maciej Grabowski wyjaÅ›niaÅ‚ dziennikarzom, że zintegrowany systemem informacji o nieruchomoÅ›ciach jeszcze trochÄ™ i bÄ™dzie pozwalaÅ‚ na wprowadzenie omawianego podatku, a zespół powoÅ‚any ds. opodatkowania nieruchomoÅ›ci przygotowuje propozycje zmian przepisów. PosÅ‚owie PiS Andrzej Adamczyk i Jerzy Szmit powoÅ‚ali siÄ™ na projekt dokumentu: “ZaÅ‚ożenia krajowej polityki miejskiej do roku 2020", w którym jest mowa o podatku katastralnym. Tak wiÄ™c zdawkowe informacje strony rzÄ…dowej, że o katastralnym na razie w gabinecie Tuska prawie siÄ™ nie myÅ›li, może pomyÅ›li siÄ™ jutro albo pojutrze, nie odzwierciedlajÄ… prawdy. WedÅ‚ug Szmita, podatek uderzy w szczególnoÅ›ci w osoby o niskich dochodach, które “przez pokolenia budowaÅ‚y swoje domy, skÅ‚adaÅ‚y wykupienie mieszkaÅ„ komunalnych” oraz w ludzi mÅ‚odych. Kataster wiąże siÄ™ z rynkiem, a na rynku rzÄ…dzÄ… spekulanci – uważajÄ… posÅ‚owie PiS. Jeżeli podatek od wartoÅ›ci nieruchomoÅ›ci miaÅ‚by zostać wprowadzony tylko po to, żeby “przystrzyc” bogatych, prosta sprawa, nie powinien być pÅ‚acony przez tych, którzy posiadajÄ… np. tylko jedno mieszkanie zabezpieczajÄ…ce potrzeby bytowe. Niech zapÅ‚acÄ… ci, którzy majÄ… po kilka lub kilkanaÅ›cie mieszkaÅ„, willi, paÅ‚aców. *

O podatkach od prezentów ślubnych
A propos podatków “od prezentów”, o których ostatnio tak czÄ™sto siÄ™ mówi. To nie jest wymysÅ‚, jak niektórzy uważajÄ…, fiskus może rzeczywiÅ›cie zażądać podatku od droższych prezentów komunijnych, Å›lubnych, urodzinowych, imieninowych, rocznicowych etc. UrzÄ…d skarbowy, może zgÅ‚osić roszczenia do obdarowanych. Czas komunii za nami, ale w lecie mamy sezon Å›lubny, wiÄ™c zatrzymajmy siÄ™ przy prezentach dla nowożeÅ„ców.

Prezenty otrzymane z okazji ślubu są traktowane jako darowizny, podlegają z tego tytułu podatkowi od spadków i darowizn. Czy i ile podatku zapłacą obdarowani zależy od tego, do jakiej grupy należą oni oraz ich darczyńcy. Dzieci i rodzice znajdują się w grupie podatkowej zerowej, a w tej grupie nikt nie musi się przejmować podatkiem. Są (nieliczni) rodzice wyjątkowo hojnie obdarowujący swoje dzieci gotówką. Powinni to zrobić przelewem, zasilając konto bankowe obdarowanego czy obdarowanej. Przekaz pocztowy też nie jest zły. Pokaźną darowiznę ślubną pieniężną czy rzeczową powinno się zgłosić do urzędu skarbowego w ciągu sześciu miesięcy.

Duża suma przekazana “w kopercie” do rÄ™ki nie jest dobrym pomysÅ‚em, ponieważ wówczas nowożeniec straci nielimitowane zwolnienie podatkowe. ZgÅ‚oszenie darowizny o dużej wartoÅ›ci do urzÄ™du skarbowego jest korzystne dla podatnika w przyszÅ‚oÅ›ci, który może powoÅ‚ać siÄ™, że otrzymaÅ‚ (spore pieniÄ…dze, mieszkanie) w prezencie Å›lubnym. A propos mieszkaÅ„ – urzÄ™dy skarbowe bieżąco sÄ… informowane przez notariuszy o transakcjach zakupu.

Tyle o zawiÅ‚oÅ›ciach niebiednych z grupy “zero”. Natomiast synowa, zięć i teÅ›ciowie zaliczani sÄ… do grupy pierwszej. Dla tej grupy kwota wolna od podatku wynosi 9637 zÅ‚ – taki limit dotyczy darowizny otrzymanej od jednej osoby w ciÄ…gu piÄ™ciu lat. Prezenty Å›lubne niższej wartoÅ›ci w tej grupie nie sÄ… opodatkowane.

Wiesława Mazur
Nasza Polska

Artykuł ukazał się w najnowszym numerze tygodnika "Nasza Polska" Nr 25 (868) z 19 czerwca 2012 r.