Dodano: 31.10.14 - 22:57 | Dział: Co w prasie piszczy

Wszystkich Świętych a Halloween


W ciÄ…gu najbliższych dni w Å›rodkach masowego przekazu bÄ™dzie wiÄ™cej niż zwykle o tym, że życie na ziemi ma swój kres. Niech nam siÄ™ to kojarzy z tym, o czym Å›piewamy w psalmie: „Izraelu, złóż nadziejÄ™ w Panu, teraz i na wieki” (Ps 131,3). „Teraz”, to znaczy: za czasu doczesnoÅ›ci, za tych dni, które mamy tu, i na wieki. Czy można podsumować tÄ™ nadziejÄ™ tylko w taki sposób, że istnieje życie po Å›mierci, że nie wszystko koÅ„czy siÄ™ na grobie? Niektórzy próbujÄ… tak wÅ‚aÅ›nie robić, ale nie jest to prawda. Nie da siÄ™ streÅ›cić chrzeÅ›cijaÅ„skiej nadziei „na wieki” w ten sposób: „Istnieje życie czÅ‚owieka także i po Å›mierci”. TakÄ… nadziejÄ™ wyraziÅ‚ w swoim testamencie nawet Adolf Hitler.

Kiedy mówimy o nadziei, to mamy na myÅ›li nie tylko trochÄ™ wiÄ™cej — my mamy na myÅ›li nieskoÅ„czenie wiÄ™cej! I atmosfera tych dni - uroczystość Wszystkich ÅšwiÄ™tych, DzieÅ„ Zaduszny - jest potężnym Å›rodkiem ewangelizacji. Jest to ewangelizacja przez kulturÄ™.
Ale trzeba zwrócić uwagÄ™ na pewne niebezpieczeÅ„stwo dla trwaÅ‚oÅ›ci tego elementu kultury polskiej. Tym niebezpieczeÅ„stwem jest wmieszanie siÄ™ „Å›wiÄ™ta Halloween”, z dyniami, straszydÅ‚ami, w atmosferÄ™ dnia Wszystkich ÅšwiÄ™tych i Dnia Zadusznego. Oto fragmenty z reklam:

„W Halloween dzieci idÄ… na zabawÄ™, gdzie grajÄ… w różne gry. Jak widzimy z zaÅ›wiatami można też kontaktować siÄ™ inaczej - na wesoÅ‚o. Å»yczymy miÅ‚ej zabawy!”.
Warto zestawić te dwie propozycje. Z jednej strony ta, która jest zakorzeniona od wieków w kulturze KoÅ›cioÅ‚a i w kulturze narodu — uczenie dzieci, że jest to czas modlitwy przy grobach pradziadków, krewnych, że jest to czas dziÄ™kczynnej modlitwy przy mogiÅ‚ach powstaÅ„ców. Z drugiej strony -„Å»yczymy miÅ‚ej zabawy!”

Takie sÄ… fakty. Nie byÅ‚oby jednak dobrze, gdybyÅ›my podeszli do tego pÅ‚ytko, a z tym siÄ™ czasem spotykam, że ludzie wierzÄ…cy krytykujÄ… obyczajowość „Halloween” na takiej zasadzie: „To sÄ… zwyczaje nowe i zachodnie, dlatego z nimi walczymy. Tymczasem my powinniÅ›my poprzestawać na zwyczajach starych i polskich”. Po pierwsze, nie wszystkie stare zwyczaje sÄ… dobre. Po drugie, nie wszystkie nowe zwyczaje sÄ… nieodpowiednie. Ważne jest jedno: dzieÅ„, w którym wszyscy modlimy siÄ™ za zmarÅ‚ych, o Boże zbawienie, Boże Å›wiatÅ‚o, Å›wiatÅ‚ość wiekuistÄ…, że dzieÅ„, w którym dbamy o cmentarze, bÄ™dÄ…ce znakiem naszej wdziÄ™cznoÅ›ci i pamiÄ™ci o tych, którzy odeszli — zostaje zamieniony na kolejnÄ… okazjÄ™ do zabawy. Tak jakby 364 dni w roku byÅ‚o za maÅ‚o, żeby urzÄ…dzić disco! Jeszcze w tym 365 też trzeba to zrobić!

Tak wiÄ™c najbliższe dni to dni nie tylko modlitwy, ale też bardzo szczególnej walki — walki o bogactwa kultury, i chrzeÅ›cijaÅ„skiej, i polskiej, a szczególnie walka o przekazanie tej kultury nastÄ™pnemu pokoleniu. Dzieci, które dopiero rozglÄ…dajÄ… siÄ™ po Å›wiecie i jeszcze nie wiedzÄ…, czy powiedzieć: „Åšwietnie! WesoÅ‚ej zabawy!” czy też powiedzieć: „ÅšwiatÅ‚ość wiekuista niechaj im Å›wieci”, powinny siÄ™ dowiadywać od najbliższych, od rodziców, krewnych, przyjaciół, od tych wszystkich, którym leży na sercu szerzenie Dobrej Nowiny o zbawieniu w Jezusie Chrystusie.

Oprac. Agnieszka Bugała
Niedziela