Dodano: 04.02.15 - 11:41 | Dział: W kręgu wydarzeń

W tej sprawie Grecy majÄ… racjÄ™





Akurat w tej sprawie Grecy mają rację - te długi są nie do spłacenia

I nie dotyczy to tylko Greków, ale też Hiszpanów, Portugalczyków, Włochów, ale również i Polaków. Jeszcze przed udzieleniem Grecji słynnej już pomocy Trojki dług publiczny Grecji wynosił w relacji do greckiego PKB 120 proc.

Dziś wynosi on blisko 175 proc., Grecja ma do oddania prawie 400 mld euro, przy spadku greckiego PKB przez ostatnie 8 lat o blisko 25 proc. W podobnej sytuacji jest wiele krajów UE i połowa świata. Lichwa i globalizacja oraz dwa żarłoczne potwory, spekulacja i zadłużenie zbierają swe śmiercionośne żniwo. Mimo, że Amerykanie od początku kryzysu wydrukowali blisko 4,5 bln dol., a Europejczycy blisko 3 bln euro, Japonia też nie żałuje drukarskiej prasy, to świat jest bardziej zadłużony w 2014r. niż w 2008r.

Od początku kryzysu w 2008r. długi na świecie wzrosły o blisko 40 proc. do kwoty ponad 100 bln dol., ale za to giełdy kapitałowe czy surowcowe wzrosły o 30-40 proc. Gorący pieniądz trafia wyłącznie do banków i walutowych spekulantów, na sile przybierają wojny walutowe, a światowa lichwa nie ma żadnych już ograniczeń. Rozwarstwienie majątkowe osiągnęło niespotykane, co najmniej od XIX wieku rozmiary, 2,5 tysiaca miliarderów ma majątek wartości blisko 8 bln dol., 400 najbogatszych obywateli USA posiada więcej majątku niż 15 0mln ubogich Amerykanów, 1 proc. Amerykanów posiada 86 proc. amerykańskich aktywów, ale na świecie mamy też 1 miliard ludzi zarabiających i żyjących za blisko 2 dolary dziennie.

WÅ›ród Greków milionerów i miliarderów też nie brakuje, ich pieniÄ…dze spokojnie leżą w szwajcarskich, amerykaÅ„skich, cypryjskich i niemieckich bankach. Å»eby lepiej byÅ‚o w Grecji czy Hiszpanii, najpierw musiaÅ‚o by być gorzej w Niemczech, a na to siÄ™ nie zanosi. Nadwyżka handlowa Niemiec w 2014r. byÅ‚a wrÄ™cz rekordowa i wyniosÅ‚a 220mld euro, wiele krajów UE to dla Niemiec wyÅ‚Ä…cznie rynki zbytu i poddostawcy półproduktów, części zamiennych lub montownie. Polska bardziej nawet niż Grecja jest dziÅ› dobitnym przykÅ‚adem tego półkolonialnego systemu gospodarczego i finansowego uzależnienia. My do spÅ‚acenia mamy bagatelka blisko 400 mld dol. dÅ‚ugu zagranicznego i blisko 1 bln zÅ‚ dÅ‚ugu publicznego. OczywiÅ›cie „pomocowe” pieniÄ…dze dla Grecji do zwykÅ‚ych Greków i realnej greckiej gospodarki nie trafiÅ‚y i nie trafiÄ…, one jedynie przez GrecjÄ™ przeleciaÅ‚y i trafiÅ‚y do wÅ‚oskich, niemieckich, francuskich, brytyjskich czy wreszcie amerykaÅ„skich banków. Bank Goldman Sachs już raz pomagaÅ‚ restrukturyzować grecki dÅ‚ug. WedÅ‚ug niemieckiego planu Grecy majÄ… nadal oszczÄ™dzać i zaciskać pasa, reformować i wyprzedawać za bezcen majÄ…tek narodowy czyli pluć krwiÄ…, jeść trawÄ™ i bez szemrania spÅ‚acać dÅ‚ugi, które Grecy poddajÄ… w coraz wiÄ™kszÄ… wÄ…tpliwość co do ich nieuczciwego i spekulacyjnego charakteru. OczywiÅ›cie Grecy nie sÄ… tak naiwnym narodem jak Polacy i na caÅ‚e szczęście uniknÄ™li też terapii szokowej Leszka Balcerowicza, który teraz bÄ™dzie reformowaÅ‚ UkrainÄ™. Uruchamiany przez EBC program dodruku ponad 1bln euro niewiele pobudzi i wzmocni europejskÄ… gospodarkÄ™, te pieniÄ…dze trafiÄ… głównie na konta bankowe posÅ‚użą spekulacji i kupowaniu dÅ‚ugów i bezwartoÅ›ciowych papierów, w tym obligacji, takich wÅ‚aÅ›nie krajów jak Grecja, Portugalia czy Hiszpania.

Wydaje się, że zarówno Komisja Europejska, jak i zwłaszcza kanclerz Merkel oraz prezydent Hollande nie zdają sobie sprawy jak wielkie konsekwencje może mieć zwycięstwo Syrizy i jak wielkie z tego mogą wyniknąć jeszcze perturbacje i zaraźliwy przykład dla wielu narodów i państw nie tylko w Europie. Unię czeka przecież recesja, deflacja i nadal bardzo wysokie bezrobocie, tonie wspólna waluta, a wirtualny plan pobudzenia aktywności gospodarczej Junckera jest w powijakach. W siłę za to rośnie unijna biurokracja i unijne absurdy. W Europie 10 największych banków ma aktywa wielkości 15bln euro, co stanowi ponad 120 proc. europejskiego PKB, tanie kredyty w ramach programu LTRO w kwocie 1bln euro okazały się formą darowizny dla banków ze strony EBC, mimo to kredyty zagrożone i niespłacalne w hiszpańskich bankach to blisko 200mld euro i to również pomimo wielomiliardowej pomocy ze strony Unii. Jeśli więc Unia, a zwłaszcza Niemcy nadal będą trwać przy swoim planie oszczędnościowym dla innych krajów same na tym fantastycznie korzystając, choćby 100mld euro na obniżonych kosztach obsługi własnego długu to buntujących się krajów, które nie będą chciały spłacić długów nie do spłacenia będzie raczej przybywać.

W przyszÅ‚ym roku do Greków mogÄ… doÅ‚Ä…czyć Hiszpanie ze swojÄ… nowÄ… partiÄ… Podemos. Unia bardziej dziÅ› liczy siÄ™ z GrecjÄ… i WÄ™grami niż z posÅ‚usznÄ… półkoloniÄ… gospodarczÄ… nad WisÅ‚Ä…, która sama dostarcza dużo kapitaÅ‚u i taniej siÅ‚y roboczej i której wÅ‚adza chÄ™tnie podpisze kolejne, kosztowne zobowiÄ…zania na pokolenia. DziÅ› odbić kraj można nawet bez jednego wystrzaÅ‚u majÄ…c w rÄ™ku jego dÅ‚ugi. A, Przecież jak mawiaÅ‚ Napoleon „Kto naród ratuje, ten prawa nie Å‚amie”.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!



Janusz Szewczak
Główny Ekonomista SKOK
Janusz Szewczak - blog