Dodano: 24.05.15 - 16:53 | Dział: Interwencje

Petycja - Muzeum Żołnierzy Niezłomnych


Kilka tygodni temu radni lokalnego komitetu – Praska Wspólnota SamorzÄ…dowa – dziaÅ‚ajÄ…cego na Pradze-Północ w Warszawie wraz z radnymi PiS przygotowali i przegÅ‚osowali uchwaÅ‚Ä™, która daÅ‚a poczÄ…tek staraniom o pierwsze w Polsce muzeum poÅ›wiÄ™cone pamiÄ™ci o Å»oÅ‚nierzach WyklÄ™tych. To nie jest kolejna deklaracja do których przyzwyczaili nas już przedstawiciele najwyższych wÅ‚adz, tylko zobowiÄ…zanie i bardzo ważny dokument.

Ale to, czy pamięć o WyklÄ™tych zostanie zachowana zależy od Pani Hanny Gronkiewicz-Waltz. Dlatego prosimy: pomóżcie Pani Prezydent podjąć decyzjÄ™! PrzygotowaliÅ›my list otwarty w którym tÅ‚umaczymy dlaczego bohaterowie tacy jak gen. Fieldorf „Nil”, rtm. Pilecki czy sanitariuszka „Inka” zasÅ‚ugujÄ… na pamięć i szacunek.

Wskazaliśmy Pragę, dzielnicę Warszawy, jako miejsce powstania muzeum. Jedną z propozycji lokalizacji jest budynek przy ul. Strzeleckiej 11/13 zwany Pałacykiem Konopackiego, który znajduje się w sąsiedztwie dawnych katowni NKWD i sowieckich trybunałów wojennych. Właścicielem budynku jest m.st. Warszawa, dlatego na przeszkodzie budowy muzeum stoi tylko wola Pani Prezydent!

Inicjatorem akcji jest Praska Wspólnota Samorządowa.

Pomysłodawcą utworzenia muzeum:
Jacek Wachowicz, przewodniczÄ…cy PWS

Koordynator petycji:
Radosław Żydok

Oficjalna strona akcji:
www.muzeumniezlomnych.pl






















Szanowna Pani Prezydent,

W tym roku mija 70 lat od zakończenia II wojny światowej. W 1945 r. świat odetchnął, ale Polakom nie było dane cieszyć się wolnością. Związek Radziecki uznał Polskę za zdobycz wojenną i w momencie wkroczenia Armii Czerwonej na ziemie polskie zaczął brutalnie egzekwować prawo najeźdźcy.

Nowa wÅ‚adza, na czele której stanÄ™li przedstawiciele obcego paÅ„stwa oraz ich poplecznicy, rozpoczęła swoje rzÄ…dy od represji żoÅ‚nierzy Armii Krajowej, pozostaÅ‚ych przy życiu powstaÅ„ców warszawskich, czÅ‚onków podziemia niepodlegÅ‚oÅ›ciowego i patriotów uważanych za wrogów sowieckiej Rosji. Setki tysiÄ™cy patriotów, którzy nie godzili siÄ™ na zniewolenie ojczyzny, zostaÅ‚o pomordowanych przez NKWD – jednostki bÄ™dÄ…cej synonimem sowieckich zbrodni.

Wielu próbowaÅ‚o odnaleźć siÄ™ w nowym Å›wiecie, w którym zapomniana Polska staÅ‚a siÄ™ częściÄ… innego kraju, wielu jednak – nie chcÄ…c pogodzić siÄ™ ze zniewoleniem ojczyzny – chwyciÅ‚o za broÅ„. To Å»oÅ‚nierze NiezÅ‚omni, wyklÄ™ci przez historiÄ™.

Idee walki NiezÅ‚omnych, przedstawione przez pryzmat arcyciekawej historii powojennej Polski, powinny stanowić dziÅ› przykÅ‚ad dla mÅ‚odych ludzi. Patriotyzm, charakter, odwaga, wierność zasadom i przyrzeczeniom to wartoÅ›ci, którymi kierowali siÄ™ bohaterowie tacy jak gen. Fieldorf „Nil”, rtm. Pilecki czy sanitariuszka „Inka”. ObowiÄ…zkiem nas wszystkich jest ocalić ich przed zapomnieniem.

Dlatego domagamy się upamiętnienia Żołnierzy Niezłomnych. Apelujemy o stworzenie miejsca, które godnie upamiętni ich historię i pozwoli kolejnym pokoleniom Polaków zrozumieć powody oraz wartości, dla których poświęcili swoje życie.

Jako miejsce wskazujemy warszawską Pragę. Kiedy na lewym brzegu Warszawy padały jeszcze ostatnie strzały powstania, w podziemiach wielu praskich kamienic działały sowieckie katownie.

Stworzenie na Pradze miejsca upamiętniającego historię Żołnierzy Wyklętych byłoby symbolicznym gestem wobec naszych bohaterów, wyrażającym największy szacunek dla ich poświęcania i wartości, za które walczyli.

Kontakt:
Praska Wspólnota Samorządowa

www.pws.waw.pl
petycja@pws.waw.pl

foto:
Wizualizacja Muzeum Żołnierzy Wyklętych w odnowionym Pałacyku Konopackiego