Dodano: 24.12.15 - 10:42 | Dział: Na każdy temat

Zmiany w prawie spadkowym UE




Szanowni Czytelnicy GI KWORUM,
pragniemy PaÅ„stwu zaproponować nowy cykl publikacji na naszych Å‚amach. Tym razem bÄ™dzie to temat, jakże potrzebny w naszym codziennym życiu, informacje i porady z dziedziny prawniczej. Na poczÄ…tek artykuÅ‚ MaÅ‚gorzaty Przygodzkiej o zmianach w prawie spadkowym w UE. Prosimy o uwagi i sugestie, jak miaÅ‚by ewentualnie wyglÄ…dać nowy dziaÅ‚ „Porady Prawne”.
(red)


Zmiany w prawie spadkowym UE

Rok 2015 obfituje w zmiany prawne, które – czy nam siÄ™ to podoba czy nie – mogÄ… mieć duży wpÅ‚yw na nasze życie codzienne. Zaczęło siÄ™ od procedury karnej, która zostaÅ‚a w Rzeczypospolitej z poczÄ…tkiem lipca niemal wywrócona do góry nogami. Kolejny miesiÄ…c wakacyjny przyniósÅ‚ natomiast diametralne zmiany jeÅ›li chodzi o zasady postÄ™powania spadkowego na terytorium Unii Europejskiej, co może poważnie zainteresować naszych rodaków zza zachodniej granicy.

Od 17 sierpnia 2015r. zaczęło obowiÄ…zywać RozporzÄ…dzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 650/2012 z 4 lipca 2012r. Warto na wstÄ™pie zaznaczyć, że dokument reguluje zasady dziedziczenia w sytuacji, gdy spadkodawca zmarÅ‚ w dniu lub po dniu 17 sierpnia br. Co wiÄ™cej, obowiÄ…zuje on we wszystkich paÅ„stwa czÅ‚onkowskich UE, poza DaniÄ…, IrlandiÄ… i WielkÄ… BrytaniÄ…. MÄ™drcy Starego Kontynentu zafundowali nam zatem dwoistość uregulowaÅ„. JeÅ›li jednak mieszkasz obecnie w Niemczech i stajesz w obliczu postÄ™powania spadkowego z udziaÅ‚em spadkodawcy z Polski, nowe rozporzÄ…dzenie wydaje siÄ™ być bardzo dobrym rozwiÄ…zaniem. Rozwiewa wiele wÄ…tpliwoÅ›ci zwiÄ…zanych z tzw. jurysdykcjÄ… sÄ…dów – czyli daje nam odpowiedź na pytanie, który system prawny jest wÅ‚aÅ›ciwy dla postÄ™powania spadkowego.

Pierwszą i zarazem kluczową różnicą jest wprowadzenie zasady, zgodnie z którą generalnym kryterium jurysdykcji w sprawach spadkowych jest ostatnie miejsce zwykłego pobytu spadkodawcy, niezależnie od jego obywatelstwa czy miejsca położenia majątku spadkowego. Oznacza to mniej więcej tyle, że jeśli spadkodawca zdecydował się na emigrację, jurysdykcja w sprawach spadkowych przysługiwać będzie zasadniczo sądom innego państwa, a nie polskim.

Niektórym osobom mogÅ‚a w tym miejscu zrzednąć nieco mina – w koÅ„cu jakby nie patrzeć zarysowaÅ‚a siÄ™ perspektywa postÄ™powania sÄ…dowego w obcym paÅ„stwie, co zapewne wiąże siÄ™ z niebagatelnymi kosztami. Tu z pomocÄ… przychodzi jednak nowe narzÄ™dzie, wprowadzone mocÄ… rozporzÄ…dzenia. Chodzi mianowicie o tzw. europejskie poÅ›wiadczenie spadkowe, czyli dokument sÅ‚użący do wykazywania potwierdzonych w nim praw do spadku po okreÅ›lonej osobie. Może ono zostać wydane jedynie, gdy okolicznoÅ›ci sprawy sÄ… ustalone w sposób niewÄ…tpliwy i nie sÄ… kwestionowane. W przeciwnym wypadku, dla ustalenia praw do spadku, należy skorzystać z postÄ™powania o stwierdzenie nabycia spadku i potem ewentualnie starać siÄ™ o wydanie europejskiego poÅ›wiadczenia spadkowego.

Jakie są zalety takiego poświadczenia? Przede wszystkim nie trzeba już uczestniczyć w kolejnych procedurach dążących do rozciągnięcia skutków orzeczenia wydanego w jednym państwie na inne państwo. Nie ma zatem konieczności uzyskiwania tzw. stwierdzenia wykonalności. Uznanie poświadczenia następuje automatycznie, bez konieczności przeprowadzania dodatkowych postępowań sądowych. W Polsce, poświadczenie można uzyskać w postępowania sądowym (przed sądem rejonowym), opłata 300 zł, lub u notariusza, koszt to maksymalnie 400 zł.
Art. 69 RozporzÄ…dzenia przewiduje, iż: „PoÅ›wiadczenie rodzi skutki we wszystkich paÅ„stwach czÅ‚onkowskich bez wymogu stosowania jakiejkolwiek szczególnej procedury. Domniemywa siÄ™, że poÅ›wiadczenie prawidÅ‚owo stwierdza okolicznoÅ›ci, które ustalono na mocy prawa wÅ‚aÅ›ciwego dla dziedziczenia lub na mocy innego prawa wÅ‚aÅ›ciwego dla danych kwestii. Domniemywa siÄ™, że osoba wymieniona w poÅ›wiadczeniu jako spadkobierca, zapisobierca, wykonawca testamentu lub zarzÄ…dca spadku posiada status wymieniony w poÅ›wiadczeniu lub posiada prawa lub uprawnienia okreÅ›lone w poÅ›wiadczeniu bez żadnych warunków ani ograniczeÅ„ odnoszÄ…cych siÄ™ do tych praw lub uprawnieÅ„ innych niż okreÅ›lone w poÅ›wiadczeniu.”

Pamiętać należy także o możliwości złożenia przez spadkodawcę odpowiedniego oświadczenia, stwarzającego możliwość wyboru prawa właściwego dla sprawy spadkowej. Według nowych przepisów, może to być jedynie prawo państwa, którego spadkodawca jest obywatelem w chwili śmierci lub w chwili dokonywania takiego wyboru. Oświadczenie powinno być częścią testamentu lub stanowić samodzielne oświadczenie w formie wymaganej dla testamentu.
„Każdy może dokonać wyboru prawa paÅ„stwa, którego obywatelstwo posiada w chwili dokonywania wyboru lub w chwili Å›mierci, jako prawa, któremu podlega ogół spraw dotyczÄ…cych jego spadku. Każdy, kto posiada wiÄ™cej niż jedno obywatelstwo, może wybrać prawo każdego paÅ„stwa, którego obywatelstwo posiada w chwili dokonywania wyboru lub w chwili Å›mierci.” (art. 22).

CaÅ‚oksztaÅ‚t zmian wyglÄ…da naprawdÄ™ nieźle – pozostaje jednak pytanie, jak nowy model sprawdzi siÄ™ w praktyce. Podobnie jak przy każdym przedsiÄ™wziÄ™ciu majÄ…cym zmniejszyć nadmiar biurokracji, powinniÅ›my trzymać kciuki mocno Å›ciÅ›niÄ™te!

Przydatne linki:
- tekst RozporzÄ…dzenia: http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/ALL/?uri=CELEX%3A32012R0650

- wzór wniosku o wydanie poświadczenia:
http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/ALL/?uri=CELEX%3A32014R1329

- informacje Ministerstwa Sprawiedliwości RP:
www.ms.gov.pl/Data/Files/_public/aktual/2015/spadek-w-unii-europejskiej-informator.pdf

- opracowanie Ambasady RP w Paryżu:
www.msz.gov.pl/pl/p/paryz_fr_a_pl/c/MOBILE/informacje_konsularne/komunikaty_ogloszenia/wazne_zamiany_w_prawie_spadkowym_w_ue___europejskie_poswiadczenie_spadkowe


Małgorzata Przygodzka
aplikant adwokacki - LCG Kancelarie Prawne