Dodano: 15.02.16 - 10:43 | Dział: Zakamarki historii

Heda Antoni ps. "Szary"


Antoni Heda urodziÅ‚ siÄ™ 11 X 1916 roku w miejscowoÅ›ci MaÅ‚omierzyce koÅ‚o Iłży. W 1931 roku ukoÅ„czyÅ‚ szkoÅ‚Ä™ powszechnÄ… w Rzeczniowie. W tym samym roku rozpoczÄ…Å‚ naukÄ™ w PaÅ„stwowej Åšredniej Szkole Technicznej w Radomiu. W ramach praktyk zawodowych pracowaÅ‚ w parowozowni w Skarżysku – Kamiennej, oraz w fabryce zbrojeniowej w Warszawie. W 1936 roku ukoÅ„czyÅ‚ szkoÅ‚Ä™ i rozpoczÄ…Å‚ pracÄ™ w zakÅ‚adach zbrojeniowych w Starachowicach. Rok później zostaÅ‚ powoÅ‚any do odbycia sÅ‚użby wojskowej w Kielcach w 4 PuÅ‚ku Piechoty Legionów. W dowód uznania skierowano go do szkoÅ‚y podchorążych 2 dywizji piechoty w Sandomierzu. OtrzymaÅ‚ przydziaÅ‚ do plutonu dziaÅ‚ek przeciwpancernych. SÅ‚użbÄ™ wojskowÄ… ukoÅ„czyÅ‚ we wrzeÅ›niu 1938 roku w stopniu kaprala podchorążego. Antoni Heda powróciÅ‚ do pracy w Starachowicach, gdzie pracowaÅ‚ w biurze konstrukcyjnym, min: konstruowaÅ‚ gÅ‚owice do przeciÄ…gania gwintów w lufach.

W dniu wybuchu wojny nie zostaÅ‚ zmobilizowany, ponieważ miaÅ‚ za zadanie wraz z innymi pracownikami zabezpieczyć zakÅ‚ady na wypadek ataku Niemców. W dniu 6 IX 1939 roku dowodziÅ‚ skutecznÄ… obronÄ… przed niemieckim atakiem, zdobywajÄ…c wóz pancerny. Jednak ze wzglÄ™du na przewagÄ™ Niemców musiaÅ‚ siÄ™ wycofać w podstarachowickie lasy, gdzie doÅ‚Ä…czyÅ‚ do 51 puÅ‚ku piechoty dowodzonego przez ppÅ‚k. Emila Fieldorfa. OddziaÅ‚ zostaÅ‚ jednak rozformowany, a Antoni Heda po samotnym marszu przyÅ‚Ä…czyÅ‚ siÄ™ do grupy żoÅ‚nierzy, która nastÄ™pnie weszÅ‚a w skÅ‚ad Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie” gen. Franciszka Kleeberga i walczyÅ‚a pod jego dowództwem. W rodzinne strony wróciÅ‚ okoÅ‚o 20 października 1939 roku. UtworzyÅ‚ grupÄ™ która poszukiwaÅ‚a broni w okolicznych lasach. UdaÅ‚o mu siÄ™ zgromadzić trzy ciężkie karabiny maszynowe, dziesięć rÄ™cznych karabinów, czterdzieÅ›ci zwykÅ‚ych oraz granaty i amunicjÄ™. BroÅ„ zostaÅ‚a zÅ‚ożona w bunkrze w lasach maÅ‚omierzyckich.

W styczniu 1940 roku Antoni Heda wstÄ…piÅ‚ do Organizacji OrÅ‚a BiaÅ‚ego, jednak ta organizacja zostaÅ‚a szybko rozbita przez Niemców. W lutym 1940 roku wstÄ…piÅ‚ do ZwiÄ…zku Walki Zbrojnej, zostaÅ‚ wybrany na komendanta obwodu ZWZ Iłża i przyjÄ…Å‚ pseudonim ,,ZÄ…b”. Jednym z jego pierwszych posunięć byÅ‚o rozpoczÄ™cie akcji werbunkowej, dziÄ™ki temu lokalne struktury ZWZ liczyÅ‚y co najmniej 80 osób. Jednakże Niemcy dokonywali licznych aresztowaÅ„, które niszczyÅ‚y organizacjÄ™, sam Heda w obawie przed aresztowaniem musiaÅ‚ opuÅ›cić miejsce zamieszkania i ukrywać siÄ™ w Radomiu a nastÄ™pnie w Pionkach. SkontaktowaÅ‚ siÄ™ ze swoim przyjacielem Antonim DziurÄ… ps. ,,Sen” z którym chciaÅ‚ przekroczyć granicÄ™ Niemiecko – SowieckÄ… w celu wywiezienia stamtÄ…d jego rodziny. Niestety przy próbie przekroczenia granicy zostali aresztowani przez sowieckich pograniczników. Zostali skazani na 7 lat zesÅ‚ania, jednak wykorzystujÄ…c to że wÅ›ród zesÅ‚aÅ„ców znajdowaÅ‚ siÄ™ konfident postanowili nie dopuÅ›cić do wywózki. ZaczÄ™li siÄ™ przy nim przechwalać, że oszukali NKWD, a ich prawdziwym celem byÅ‚o rozpracowanie twierdzy brzeskiej. Zostali cofniÄ™ci z powrotem do BrzeÅ›cia tam przyznali siÄ™ że kÅ‚amali, za ten czyn kara zostaÅ‚a podniesiona im do 12 lat.

Od zsyÅ‚ki uratowaÅ‚ ich wybuch wojny niemiecko – sowieckiej w czerwcu 1941 roku. Zostali jednak przez Niemców wziÄ™ci za sowieckich wojskowych i z tego powodu umieszczeni w obozie jenieckim. UdaÅ‚o im siÄ™ jednak uciec w poÅ‚owie grudnia 1941 roku. Heda wróciÅ‚ w rodzinne strony i wÅ‚Ä…czyÅ‚ siÄ™ w dziaÅ‚alność nowopowstaÅ‚ej Armii Krajowej. ZaczÄ…Å‚ nosić pseudonimy ,,Szczupak” a później ,,Szary”. ZostaÅ‚ mianowany komendantem podobwodu Iłża, sam stanÄ…Å‚ na czele referatu organizacyjnego. W sumie wszystkie siÅ‚y mu podlegÅ‚e wynosiÅ‚y okoÅ‚o 600 ludzi, zorganizowaÅ‚ także kursy na których wyszkolono 12 podchorążych i 18 oficerów. Prowadzono również dziaÅ‚ania wywiadowcze w celu rozpoznania siÅ‚ jednostek nieprzyjacielskich, oraz typowano osoby kolaborujÄ…ce z okupantem.

W czerwcu 1943 roku uczestniczyÅ‚ we wprowadzeniu oddziałów mjr. Jana Piwnika ,,Ponurego” w lasy starachowickie. DokonaÅ‚ także w dniu 6 VIII 1943 roku rozbicia starachowickiego wiÄ™zienia i uwolnienia przetrzymywanych w nim żoÅ‚nierzy AK i 60 wiÄ™zionych tam Polaków. W PakosÅ‚awiu 15 IX 1943 roku jego oddziaÅ‚ rozbiÅ‚ silnÄ… jednostkÄ™ niemieckÄ… a kilka dni później żoÅ‚nierze z jego oddziaÅ‚u rozbroili niemieckich kolonistów w Gozdawie. W nocy z 30 na 31 X 1943 roku dokonaÅ‚ wraz z grupÄ… swoich żoÅ‚nierzy konfiskaty 2,5 mln zÅ‚ z kasy zakÅ‚adowej ZakÅ‚adów Starachowickich. W dniu 24 III 1944 roku jego oddziaÅ‚ zaatakowaÅ‚ zakÅ‚ady ,,Herman Goring Werke” w Starachowicach, a tydzieÅ„ później opanowaÅ‚ miejscowość Sienno. W dniu 5 VI 1944 roku rozbiÅ‚ niemiecki areszt w KoÅ„skich, uwalniajÄ…c 70 ludzi w tym 3 żoÅ‚nierzy ze swojego oddziaÅ‚u. W dniu 19 VII 1944 roku oddziaÅ‚ Hedy zatrzymaÅ‚ na stacji Wólka PlebaÅ„ska pociÄ…g wojskowy i zdobyÅ‚ 500 tysiÄ™cy sztuk amunicji. Amunicja ta staÅ‚a siÄ™ głównÄ… rezerwÄ… dla siÅ‚ OkrÄ™gu Radomsko – Kieleckiego AK. Wraz z rozpoczÄ™ciem akcji ,,Burza” na terenie OkrÄ™gu Radomsko – Kieleckiego utworzono 2 DywizjÄ™ Piechoty Legionów, Antoni Heda zostaÅ‚ mianowany kapitanem, a jego oddziaÅ‚ przemianowano na 2 batalion 3 puÅ‚ku. W dniu 2 IX 1944 roku pod Radoszycami rozbiÅ‚ niemieckÄ… ekspedycjÄ™ karnÄ…, która straciÅ‚a 28 ludzi, natomiast pod wsiÄ… Szewce koÅ‚o ChÄ™cin rozbiÅ‚ niemiecki oddziaÅ‚, który straciÅ‚ okoÅ‚o 100 polegÅ‚ych. ZwyciężyÅ‚ także w bitwie koÅ‚o Gajówki Piecyki w lasach przysuskich, choć skierowano przeciwko niemu okoÅ‚o 1000 żoÅ‚nierzy Wermachtu. Antoni Heda ps. ,,Szary” zostaÅ‚ 8 X 1944 roku mianowany dowódcÄ… 3 PuÅ‚ku Piechoty Legionów AK.

Ostatnim starciem z Niemcami jakie stoczyÅ‚ Heda, byÅ‚a bitwa pod PiekÅ‚em NiekÅ‚anskim w rejonie Piotrkowa. MiaÅ‚a ona miejsce 5 XI 1944 roku, zakoÅ„czyÅ‚a siÄ™ ona porażkÄ… w wyniku której odziaÅ‚ straciÅ‚ 12 zabitych, 20 rannych i 28 wziÄ™tych do niewoli. Kilka dni później Heda ,,Szary” podjÄ…Å‚ decyzjÄ™ o demobilizacji oddziaÅ‚u. Po wkroczeniu sowietów w styczniu 1945 roku i rozwiÄ…zaniu AK Antoni Heda postanowiÅ‚ siÄ™ ujawnić, jednak pod wpÅ‚ywem swojego przeÅ‚ożonego mjr. Stefana GÄ…dzio ps. ,,Kos” zaniechaÅ‚ tego. WyjechaÅ‚ do Wolborza rodziny swojej narzeczonej WacÅ‚awy Kotlickiej. PrzebywajÄ…c tam pobrali siÄ™ 7 IV 1945 roku. Antoni Heda jako doÅ›wiadczony partyzant zostaÅ‚ wytypowany do przeprowadzenia akcji rozbicia wiÄ™zienia kieleckiego. Akcja ta byÅ‚a spowodowana chÄ™ciÄ… uwolnienia dowództwa 2 Dywizji Legionów AK OkrÄ™gu Radomsko – Kieleckiego. W szczególnoÅ›ci pÅ‚k Antoniego Żółkiewskiego ps. ,,Lin", dowódcy dywizji. Same aresztowania byÅ‚y spowodowane przez kpt. AK BolesÅ‚awa CzerwiÅ„skiego ps. ,,Wir”, który poszedÅ‚ na współpracÄ™ z UB. Antoniemu Hedzie UB aresztowaÅ‚o trzech braci i szwagra z których dwóch braci i szwagier zostaÅ‚o zabitych. Warunkiem powodzenia akcji byÅ‚o wyjÅ›cie stacjonujÄ…cych w Kielcach jednostek LWP, KBW, MO i armii sowieckiej. Antoni Heda rozkazaÅ‚ aby w lasach pod SzydÅ‚owcem poumieszczać miny, które nastÄ™pnie detonowano, przeprowadzono także pozorowany atak na SzydÅ‚owiec. Wszystko to miaÅ‚o doprowadzić do wyjÅ›cia głównych siÅ‚ z Kielc, przez co oddziaÅ‚y partyzanckie miaÅ‚yby uÅ‚atwione zadanie w opanowaniu wiÄ™zienia. Heda stanÄ…Å‚ na czele 200 osobowego oddziaÅ‚u zÅ‚ożonego z poszczególnych grup żoÅ‚nierzy podziemia niepodlegÅ‚oÅ›ciowego. Zostali oni podzieleni na dwie grupy szturmowÄ… i osÅ‚onowÄ…. Koncentracja oddziałów partyzanckich odbyÅ‚a siÄ™ w pobliżu gajówki PodgorzaÅ‚e nieopodal Skarżyska – Kamiennej. Aby zdobyć samochody na akcjÄ™ postanowiono zatrzymywać samochody wojskowe, które z Kielc przewoziÅ‚y żoÅ‚nierzy. W ten sposób udaÅ‚o siÄ™ zdobyć 14 samochodów, zatrzymano również auto osobowe w którym jechaÅ‚o 4 funkcjonariuszy WUBP z Kielc. Zostali oni wyrokiem sÄ…du polowego skazani na Å›mierć za zbrodnie na Polakach. Sama akcja uwalniania więźniów rozpoczęła siÄ™ 4 VIII 1945 roku okoÅ‚o godziny 23.30 a zakoÅ„czyÅ‚a o 2.30 dnia nastÄ™pnego. Å»oÅ‚nierzom Hedy udaÅ‚o siÄ™ otworzyć 52 z 56 cel kieleckiego wiÄ™zienia, uwolniono okoÅ‚o 400 przetrzymywanych. Część więźniów kryminalnych wróciÅ‚a jednak nastÄ™pnego dnia do cel. W czasie akcji oddziaÅ‚ ,,Hedy" nie poniósÅ‚ strat w ludziach. Jednak pÅ‚k. Antoni Żółkiewski ps. ,,Lin”, zaraz po uwolnieniu zmarÅ‚ na zawaÅ‚ serca. Straty personelu wiÄ™ziennego wynosiÅ‚y 7 rannych i 2 zabitych. Antoni Heda w czasie walki z ochronÄ… wiÄ™zienia zostaÅ‚ niegroźnie ranny w nogÄ™. RekonwalescencjÄ™ przeszedÅ‚ w miejscowoÅ›ci Sorbin koÅ‚o Bliżyna, nastÄ™pnie zostaÅ‚ przewieziony do PiÅ‚y koÅ‚o KoÅ„skich, przebywaÅ‚ tam do koÅ„ca sierpnia.

Za tÄ… akcjÄ™ zostaÅ‚ mianowany przez pÅ‚k. Jana Zientarskiego ,,MieczysÅ‚awa” majorem. W zwiÄ…zku z powstaniem organizacji WIN rozpuÅ›ciÅ‚ podlegÅ‚e mu odziaÅ‚y i wyjechaÅ‚ wraz z żonÄ… do WÅ‚ocÅ‚awka. Tam pod faÅ‚szywym nazwiskiem Antoni WiÅ›niewski otrzymaÅ‚ posadÄ™ kierownika w zakÅ‚adach samochodowych w Solcu Kujawskim. NastÄ™pnie w czerwcu 1947 roku objÄ…Å‚ stanowisko kierownikach w zakÅ‚adach ceramicznych Emilianowie koÅ‚o Ostródy. Jednak z powodu dekonspiracji musiaÅ‚ uciekać z rodzinÄ…. ZamieszkaÅ‚ w wiosce rybackiej Smarzew koÅ‚o Gdyni, wspólnie z żonÄ… postanowili uciec za granicÄ™. ZostaÅ‚ jednak aresztowany 27 VII 1948 roku na stacji kolejowej Gdynia – Chylonia. ZostaÅ‚ nastÄ™pnie przewieziony do KoÅ„skich, stamtÄ…d przetransportowano go do Warszawy i 6 VIII 1948 roku osadzono go w areszcie Å›ledczym Ministerstwa BezpieczeÅ„stwa Publicznego. Dnia 16 VIII 1948 roku przewieziono go do wiÄ™zienia mokotowskiego, przebywaÅ‚ tam do wiosny roku nastÄ™pnego, skÄ…d 11 IV 1949 roku przewieziono go do Kielc. ByÅ‚ przetrzymywany w budynku WUBP w Kielcach na ul. Focha dnia 6 IX 1949 roku zostaÅ‚ przeniesiony do kieleckiego wiÄ™zienia.

Proces rozpoczÄ…Å‚ siÄ™ przed wojskowym sÄ…dem rejonowym 19 XII 1949 roku. Heda zostaÅ‚ oskarżony min: o rozbicie wiÄ™zienia w Kielcach, wydanie wyroku Å›mierci na 4 funkcjonariuszy UB, i mordowanie dziaÅ‚aczy komunistycznych w czasie wojny. Dnia 4 I 1950 roku sÄ…d wydaÅ‚ wyrok Å›mierci, Najwyższy SÄ…d Wojskowy w Warszawie wyrok podtrzymaÅ‚. Jednak decyzjÄ… prezydenta BolesÅ‚awa Bieruta wyrok Å›mierci zostaÅ‚ zamieniony na dożywotnie wiÄ™zienie. We wrzeÅ›niu 1950 roku przetransportowano go do wiÄ™zienia w Rawiczu, nastÄ™pnie przebywaÅ‚ w wiÄ™zieniu na Mokotowie w Warszawie i we Wronkach. ZostaÅ‚ zwolniony po tzw. ,,Odwilży” 16 XI 1956 roku. ZamieszkaÅ‚ w Warszawie gdzie otworzyÅ‚ prywatny warsztat. W kwietniu 1958 roku rozpoczÄ…Å‚ siÄ™ jego proces rehabilitacyjny zakoÅ„czony peÅ‚nym oczyszczeniem z zarzutów.

W latach 70 – tych rozpoczÄ…Å‚ z współpracÄ™ z nielegalnymi organizacjami patriotycznymi takimi jak ,,Ruch”. UtrzymywaÅ‚ także kontakty z Leszkiem Moczulskim i Andrzejem CzumÄ…, dziaÅ‚aczami Ruchu Obrony Praw CzÅ‚owieka i Obywatela. W 1980 roku wstÄ…piÅ‚ do NSZZ ,,Solidarność” Rolników Indywidualnych. AngażowaÅ‚ siÄ™ w tworzenie ruchu kombatanckiego żoÅ‚nierzy podziemia niepodlegÅ‚oÅ›ciowego przy ,,SolidarnoÅ›ci”. W dniu 12 XII 1981 roku zostaÅ‚ wybrany przewodniczÄ…cym Krajowego KoÅ‚a Kombatantów przy NSZZ ,,Solidarność”. Po wprowadzeniu stanu wojennego zostaÅ‚ internowany i przewieziony do oÅ›rodka odosobnienia na warszawskiej BiaÅ‚oÅ‚Ä™ce. PrzebywaÅ‚ tam do 17 VI 1982 roku, po wyjÅ›ciu nadal angażowaÅ‚ siÄ™ w dziaÅ‚alność patriotycznÄ… i niepodlegÅ‚oÅ›ciowÄ…. Po upadku komunizmu stworzyÅ‚ ÅšwiatowÄ… FederacjÄ™ Polskich Kombatantów, zostaÅ‚ honorowym obywatelem Iłży, Skarżyska Kamiennej, Starachowic, KoÅ„skich i StÄ…porkowa. W dniu 3 V 2006 roku zostaÅ‚ przez prezydenta Lecha KaczyÅ„skiego awansowany na stopieÅ„ generaÅ‚a brygady WP. Antoni Heda ps. ,,Szary” zmarÅ‚ 21 II 2008 roku, sejm RP minutÄ… ciszy uczciÅ‚ jego pamięć. PoÅ›miertnie prezydent Lech KaczyÅ„ski przyznaÅ‚ mu Krzyż Komandorski z GwiazdÄ… Orderu Odrodzenia Polski. ZostaÅ‚ pochowany na cmentarzu w Podkowie LeÅ›nej.

dr Szymon Szarek
źródło: S. Piątkowski, M. Sołtysiak, Antoni Heda "Szary", Kielce 2011

OMPiO