Dodano: 26.03.16 - 20:34 | Dział: Głos Polonii

Misterium Męki Pańskiej

Naszego Pana Jezusa Chrystusa w JOM



Od dwóch tysiÄ…ce lat byli przeÅ›ladowani i mordowani chrzeÅ›cijanie, za to, że mieli odwagÄ™ przyznać siÄ™ do Chrystusa, że mówili PrawdÄ™. Tak byÅ‚o zawsze w każdej epoce i nadal trwa ten dziwny czas. WÄ™drujemy, każdy wÅ‚asnymi drogami, żyjemy jak potrafimy, czÄ™sto depczemy napotkanych na drodze, oskarżamy, wydajemy niesÅ‚uszne wyroki. My to co innego, wiemy najlepiej, ale oni, czy oni wiedzÄ… ?(…) i tak odnowa zaczyna siÄ™ odzieranie, a nawet obnażanie innych z szat. Czy jesteÅ›my wstanie wyobrazić sobie umÄ™czonego, obnażonego, a jednak ciÄ…gle godnego Boga czÅ‚owieka?, ciÄ…gle czystego zawstydzajÄ…cego wielu, mocnego miÅ‚oÅ›ciÄ… ?...

Na te pytania i wiele innych próbują odpowiadać ludzie wiary i księża, jednakże nie jest to łatwe. Prawda nigdy nie była popularna, choć dzięki niej, mamy się czym szczycić jako naród walczący o wolność własnego państwa i innych narodów. Młodzi ludzie kształtowani w prawdzie rosną na wspaniałych ludzi. Warto im poświęcać czas, angażować w religijno-patriotyczne programy. W Misterium Męki Pańskiej wystawianej w JOM dorosły nam dzieci na wspaniałych młodych ludzi, jest ich sporo, gotowych społecznie pracować dla innych.

Misterium MÄ™ki Naszego Pana Jezusa Chrystusa w JOM co roku wystawiane od dwunastu lat, jest takim przykÅ‚adem ogromnej wiary, która wciąż otwiera siÄ™ na innych. Chcemy gÅ‚osić sÅ‚owo Chrystusa , nie tylko sÅ‚owem , ale obrazem scenicznym i postawÄ…. „Co mogÄ™ zrobić dla Ciebie? Ja, sÅ‚aby czÅ‚owiek dla obnażonego Boga – CzÅ‚owieka ?” (…) .

Zrezygnowaliśmy z obnażania i krzyżowania Jezusa . Nie chcemy Go krzyżować, ani odzierać z szat, to było dawno, nie chcemy jak faryzeusze, Piłat, Judasz, czy bezduszni żołnierze, nie chcemy się Go zapierać jak Piotr. Dość krzyżowania Prawdy, mówimy o tym co było, ale nie czynimy, dajemy świadectwo prawdzie słowem, pieśnią i świadczącą sceną zamarłą w bezruchu.

Wiemy, że Jezus bÄ™dÄ…c u kresu wytrzymaÅ‚oÅ›ci, do koÅ„ca kochaÅ‚ czÅ‚owieka ” Ojcze wybacz im bo niewiedzÄ… co czyniÄ…” ...Zanim odszedÅ‚ daÅ‚ nam swojÄ… MatkÄ™ za naszÄ… MatkÄ™. Przypomnijmy sÅ‚owa Jezusa wypowiedziane do Matki na Golgocie: „Niewiasto – oto syn twój!, zaÅ› do ucznia Jana; „ Synu – oto twoja Matka.” Każdy wystÄ™pujÄ…cy w Misterium jest gÅ‚osicielem Ewangelii wg. Åšw. Jan. W naszym Misterium prezentowanym w JOM 19 i 20 marca wystÄ…piÅ‚y postacie biblijne, które oprócz słów jakie sÅ‚yszymy podczas Mszy Åšw. zebrani usÅ‚yszeli sÅ‚owa poetyckie, żaÅ‚osne strofy przeprosin za krzywdy i zniewagi jakie doznaje Jezus od 2016 lat. Wszyscy wystÄ™pujÄ…cy zagrali swoje postacie wspaniale, jak prawdziwi aktorzy wytwarzajÄ…c nastrój tamtych piÄ™knych, radosnych i tych tragicznych dni zdrady i Å›mierci Syna Bożego. Nasze Misterium rozpoczyna siÄ™ od spotkania Jezusa z SamarytankÄ…, której Jezus mówi wszystkie grzechy. NastÄ™pna scena to przyprowadzenie jawnogrzesznicy Marii Magdaleny zÅ‚apanej na cudzołóstwie. W tej scenie widzimy MiÅ‚osierdzie Jezusa, wobec grzesznej kobiety, której grozi ukamienowanie, dziÄ™ki sÅ‚owom Jezusa; „kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci na niÄ… kamieniem” zostaÅ‚a przy życiu. Nie oznacza to, że możemy grzeszyć, Jezus poleca owej kobiecie, aby „odtÄ…d już nie grzeszyÅ‚a”. Nie daje przyzwolenia na linczowanie grzesznika przez innych grzeszników. Ten kto zostaÅ‚ przyÅ‚apany, miaÅ‚by być ukamienowany przez tych, którzy przyÅ‚apać siÄ™ nie dali? „W nauczaniu Nauczyciela z Nazaretu miejsca na takÄ… hipokryzjÄ™ nie ma.

Niech siÄ™ nikomu nie wydaje, że jest bezgrzeszny i ma prawo potÄ™piać innych. Åšw. PaweÅ‚ nie pozostawia nam zÅ‚udzeÅ„ piszÄ…c: „Wszyscy zgrzeszyli, nie ma ani jednego, który by dobrze czyniÅ‚”. Bóg nie chce, aby grzesznik umarÅ‚, lecz aby siÄ™ nawróciÅ‚ i żyÅ‚. Kolejny obrazek to uzdrowienie chorego, scena z dziećmi „Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie ‘ Kolejne obrazki z życia Jezusa to zdrada przez Judasza, „Wieczernik” umycie nóg apostoÅ‚om i zdrajcy również, ukazuje ogromnÄ… miÅ‚ość Boga do czÅ‚owieka „Czy rozumiecie co wam uczyniÅ‚em? Jeżeli wiÄ™c Ja, Pan i Nauczyciel umyÅ‚em wam nogi, to i wyÅ›cie powinni sobie nawzajem nogi umywać. DaÅ‚em wam bowiem przykÅ‚ad, abyÅ›cie i wy tak siÄ™ miÅ‚owali!!!” Kolejna scena to modlitwa w Ogrójcu i pojmanie, potem zaparcie siÄ™ Piotra, przesÅ‚uchanie u ArcykapÅ‚anów i u PiÅ‚ata, potem droga krzyżowa na GolgotÄ™, gdzie dokonaÅ‚o siÄ™ zbawienie czÅ‚owieka. Nie odkrywam nic nowego, my to wszystko wiemy, ale warto o tym mówić, dajÄ…c Å›wiadectwo Prawdzie. W Misterium wystÄ…pili: jako Jezus, Szymon Klimczuk, Maria, Agnieszka TyraÅ‚a

Postacie biblijne: Samarytanka, Ania Jarosz, Maria Magdalena, Kasia Smolecki, Weronika, Nicola LeÅ›niak, Szymon z Cyreny – Roman Klecha, PiÅ‚at – Krzysztof WÄ…sik. żona PiÅ‚ata – Marzena Klech, Rebeka z dzieckiem, MaÅ‚gorzata Mendrala z córkÄ… Maja , ArcykapÅ‚ani; Zbigniew Malicki, Zbigniew Gardacki. Å»oÅ‚nierze: Jan Zbroja, Jacek Smolecki, Jan Witkowski, Jan Kosakowski. Kobiety Dzieci, sÅ‚użące i sÅ‚użący; Natalia Smolecki, Klaudia Malicki, Martyna Lipski,Maria Lipski, Marta Szczypta. NajmÅ‚odsze dzieci: od 4 lat Marcel, JaÅ›, Zuzia, Emanuel Klimczuk. ApostoÅ‚owie; Piotr, Antoni Bosak, Jakub, SÅ‚awomir Sura , Jan, Patryk Malicki Bartek Mendrala, Mateusz, Bartek Mendrala, Judasz, Jacek Kocol, Roman Klecha, Adam Chudoba, Mateusz Szczypta, Marcin Klecha, Józio BarnaÅ›, Zbyszek Robak, PaweÅ‚ KiebaÅ‚a

Narratorzy: Teresa LeÅ›nia, MaÅ‚gorzata MieteÅ‚ka. Oprawa muzyczno-wokalna Mariusza Zych, Å›piewaÅ‚a chór wspaniaÅ‚ych dziewczÄ…t w skÅ‚adzie; Angelika Robel, Kasia i Asia KozÅ‚owski, Marcelina ZabÅ‚ocki, Natalia DÄ…browska, Victoria Tryba. ÅšwiatÅ‚a i nagÅ‚oÅ›nienie nieoceniony, niezastÄ…piony - Ryszard Siek. Dekoracja – Teresa Grzasko. Opiekun duchowy o. Jerzy KarpiÅ„ski SJ, scenariusz i reżyseria autorka relacji. W obydwa dni obecny byÅ‚ o. Tomasz Oleniacz SJ superior JOM.

Wiek wystÄ™pujÄ…cy od 4 lat do 70. Kiedy Jezus odchodzi do Ojca Piotr peÅ‚en żalu pyta; „Boże, czemuÅ› go nie ocaliÅ‚!!!, odpowiada mu gÅ‚os Jezusa za scenÄ… – „Dlaczego nie wierzysz mi, dlaczego jesteÅ› smutny, boisz siÄ™ ludzi i tego co Å›wiat niesie. A przecież Ja dajÄ™ ci wiarÄ™, nadziejÄ™ i miÅ‚ość, które zawieść nie mogÄ…. SprawdziÅ‚eÅ› to przecież. Patrzysz na grób mój, już nie dÅ‚ugo bÄ™dzie on pusty, wszak powiedziaÅ‚em ci, że żyć bÄ™dÄ™, a ty ze mnÄ…, że zwyciężę, a ty razem ze mnÄ…, że Å›mierć pokonam i grzech, i że życie panować bÄ™dzie. WiÄ™c podnieÅ› gÅ‚owÄ™, uÅ›miechnij siÄ™, bÄ…dź promienny nadziejÄ…, i nie martw siÄ™ o jutro, bo Ja Zmartwychwstanie i Å»ycie, jestem z tobÄ… i bÄ™dÄ™ w tobie, jeÅ›li Mnie pokochasz i podasz mi rÄ™kÄ™. Piotrze, czy miÅ‚ujesz mnie? CzÅ‚owieku, czy miÅ‚ujesz mnie bardziej? Na co Piotr odpowiada, stojÄ…c zdziwiony przy pustym krzyżu; „Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że CiÄ™ kocham”. Na scenÄ™ pod krzyż wyszli wszyscy wykonawcy zasÅ‚uchani w sÅ‚owa narratora ; „Teraz już chyba rozumiesz, już nie masz wÄ…tpliwoÅ›ci, że zawsze możesz powracać, ciÄ…gle zaczynać od nowa, i że zawsze jesteÅ› kochany, nawet wtedy, kiedy odchodzisz, gdy drogÄ™ gubisz i Å›cieżki życia plÄ…czesz, że zawsze jest KtoÅ›, kto czeka, kto na drogÄ™ wychodzi, kto ma otwarte ramiona, gotowe ciebie przytulić, gdy zmÄ™czony i zniechÄ™cony drogÄ… powracasz znowu skruszony, i mówisz kolejne „przepraszam”. A On wybacza, jakby to byÅ‚o pierwszy raz, i zapomina, że siÄ™ na chwilÄ™ zgubiÅ‚eÅ›. Jeszcze rany opatrzy, balsamem Å‚ask obmyje i powie cicho gdzieÅ› w sercu, że tÄ™skniÅ‚, że szukaÅ‚, że teraz jest szczęście. Misterium zakoÅ„czyliÅ›my modlitwÄ… za poÅ›rednictwem ÅšwiÄ™tego Jana PawÅ‚a II i Maryi o pokój na Å›wiecie, o zgodÄ™ w rodzinach i w naszej Ojczyźnie, aby żaden czÅ‚owiek nie pragnÄ…Å‚ chleba, by mÅ‚odzi ludzie nie szukali pracy u obcych, aby każdy Polak poczuÅ‚ siÄ™ bezpieczny pod opiekÄ… Jasnogórskiej Pani, Królowej Polski, za tych co odeszli, za wszystkich wykonawców, przeÅ›ladowanych chrzeÅ›cijan, aby Jezus rozwiÄ…zaÅ‚ wszystkie trudne sprawy, których sami nie damy rady. Co roku napotykamy jakieÅ› trudnoÅ›ci, ale pomimo to, zbieramy siÄ™ aby być razem, przeżyć ten czas, przygotowania Misterium uwieÅ„czony prezentacjÄ… w NiedzielÄ™ PalmowÄ… otwierajÄ…cÄ… ÅšwiÄ™ta Wielkanocne. Wszyscy wystÄ™pujÄ…cy, niektórzy od samego poczÄ…tku ponad 10 lat, inni 5 lub 8 lat, każdego roku przeżywajÄ… tak samo, grajÄ… jakby zatrzymaÅ‚ siÄ™ czas, jakby mówili do obecnego Mistrza, a nie kolegi, czy znajomego z koÅ›cioÅ‚a. Ma to ogromnÄ… wymowÄ™, bowiem czujemy siÄ™ jak w jednej rodzinie. SÅ‚owa, które mówiÅ‚ Jezus wÄ™drujÄ…cy po Ziemi ÅšwiÄ™tej majÄ… magicznÄ… moc, kto raz siÄ™ w nie wsÅ‚ucha, ten pragnie je sÅ‚yszeć czÄ™sto.


Kończąc składam serdeczne podziękowania redakcji za zamieszczanie naszych relacji, życząc błogosławionych świąt Wielkiej Nocy.

Alina Szymczyk
Fot: Ryszard Siek

Chicago