Dodano: 26.06.16 - 21:16 | Dział: Zakamarki historii

Rocznica Czerwca 76


Na dziÅ› przypada czterdziesta rocznica strajków w Radomiu, Ursusie i PÅ‚ocku. W obchodach rocznicowych udziaÅ‚ wezmÄ… prezydent Andrzej Duda i premier Beaty SzydÅ‚o. UroczystoÅ›ci rozpocznÄ… siÄ™ o godz. 13.00 w Radomiu przy pomniku ofiar Radomskiego Czerwca ‘76. Odprawiona zostanie uroczysta Msza ÅšwiÄ™ta.

40 lat temu, 25 czerwca 1976 r., w wielu zakładach pracy zorganizowano strajki w związku z ogłoszoną przez rząd podwyżką cen. Do największych wystąpień robotniczych doszło w Radomiu, Ursusie i Płocku. Protesty brutalnie stłumiła milicja i SB. W całym kraju aresztowano ok. 2,5 tys. osób.
24 czerwca 1976 r. w transmitowanym przez radio i telewizję wystąpieniu sejmowym premier Piotr Jaroszewicz przedstawił informację na temat planowanej podwyżki cen detalicznych, która miała wejść w życie 28 czerwca.

MiÄ™so i jego przetwory miaÅ‚y zdrożeć o 69 proc., drób o 30 proc., masÅ‚o i nabiaÅ‚ o 50 proc., a cukier nawet o 100 proc. Aby zrekompensować skutki tej podwyżki wÅ‚adze zapowiedziaÅ‚y wypÅ‚acanie rekompensat, ale ich zasady powszechnie uznawano za skrajnie niesprawiedliwe. Ludzie zarabiajÄ…cy najmniej (poniżej 1300 ówczesnych zÅ‚ miesiÄ™cznie) mieli otrzymywać miesiÄ™cznie tytuÅ‚em rekompensaty po 240 zÅ‚, zaÅ› zarabiajÄ…cy najlepiej (powyżej 8000 zÅ‚) – nawet 600 zÅ‚.

25 czerwca wybuchły strajki w wielu przedsiębiorstwach. Rano ogłoszono je co najmniej w 54 dużych zakładach przemysłowych, a w ciągu całego dnia strajkowało łącznie około 80 tys. osób z 97 zakładów w 24 województwach.
Wprawdzie w porównaniu z Grudniem 1970 r., gdy – wedÅ‚ug oficjalnych danych – na Wybrzeżu zginęło ponad 40 osób, do robotników już nie strzelano, ale protesty spacyfikowano bardzo brutalnie. Dramatyczne opisy wielokrotnego bicia i znieważania przy każdej okazji można przeczytać w dziesiÄ…tkach relacji i usÅ‚yszeć z ust wielu Å›wiadków.

Zatrzymywani w Radomiu, Ursusie i PÅ‚ocku stawali przed kolegiami i sÄ…dami. Z Radomia zapamiÄ™tano także osÅ‚awione “Å›cieżki zdrowia” – szpaleryzomowców bijÄ…cych przepuszczanych pomiÄ™dzy nimi manifestantów. W Ursusie w dwóch procesach skazano siedem osób na kary od 5 do 3 lat wiÄ™zienia. Wielu ludzi zwolniono z pracy.

WÅ‚adze jeszcze wieczorem 25 czerwca wycofaÅ‚y siÄ™ z forsowanego projektu podwyżki cen, co zapobiegÅ‚o eskalacji konfliktu, ale także zmianom w kierownictwie partii i rzÄ…du. Premier Jaroszewicz – w odczuciu spoÅ‚ecznym główny odpowiedzialny za niefortunnÄ… podwyżkÄ™ cen, zgÅ‚osiÅ‚ I sekretarzowi KC PZPR Edwardowi Gierkowi swÄ… rezygnacjÄ™. Dymisja nie zostaÅ‚a jednak przyjÄ™ta. Skutkiem tego, skoro nie byÅ‚o nowego kierownictwa, nie zweryfikowano też oceny wystÄ…pieÅ„ robotniczych. W wielu miastach na żądanie Gierka wÅ‚adze partyjne zorganizowaÅ‚y wiece poparcia dla partii i jej polityki. Na masówkach publicznie piÄ™tnowano “warchołów” z Radomia i Ursusa.

Wydarzenia z Radomia, Ursusa i PÅ‚ocka dla dalszej historii Polski okazaÅ‚y siÄ™ bardziej znaczÄ…ce. Zaczęły siÄ™ bowiem tworzyć ugrupowania opozycyjne. Pierwszy byÅ‚ KOR – Komitet Obrony Robotników. W 1977 r. powstaÅ‚ z kolei Ruch Obrony Praw CzÅ‚owieka i Obywatela (ROPCiO).
Mly/PAP

wPolityce