Dodano: 11.07.16 - 11:10 | Dział: Zakamarki historii

73. rocznica zbrodni na Wołyniu


W lipcu br. mija 73. rocznica kulminacji Zbrodni Wołyńskiej, w wyniku której na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1943-45 zginęło ok. 100 tys. Polaków, zamordowanych przez oddziały Ukraińskiej Armii Powstańczej i miejscową ludność ukraińską.

Prof. Motyka we „wSieci”: „JeÅ›li nie rozmawiamy o WoÅ‚yniu, to oddajemy pole radykaÅ‚om, którzy chcieliby skonfliktować PolskÄ™ i UkrainÄ™”
Sprawcy zbrodni woÅ‚yÅ„skiej to Organizacja UkraiÅ„skich Nacjonalistów - frakcja Stepana Bandery, podporzÄ…dkowana jej UkraiÅ„ska PowstaÅ„cza Armia oraz ludność ukraiÅ„ska uczestniczÄ…ca w mordach swoich polskich sÄ…siadów. OUN-UPA nazywaÅ‚a swoje dziaÅ‚ania „antypolskÄ… akcjÄ…”. To okreÅ›lenie ukrywaÅ‚o zamiar, jakim byÅ‚o wymordowanie i wypÄ™dzenie Polaków.

Pierwszy masowy mord na ludności polskiej na Wołyniu został dokonany 9 lutego 1943 r. przez oddział Ukraińskiej Armii Powstańczej, który zamordował 173 Polaków we wsi Parośla I w powiecie sarneńskim.
Wpływ na nasilenie się fali zbrodni miało porzucenie w marcu i kwietniu 1943 roku przez policjantów ukraińskich służby na rzecz Niemiec i przejście w szeregi UPA. Wielu z tych policjantów brało wcześniej udział w zagładzie Żydów. W nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku UPA spaliła osadę Janowa Dolina i zamordowała ok. 600 Polaków.

Szczególne nasilenie zbrodni nastąpiło w lipcu 1943 roku. Zamordowano wówczas ok. 10 - 11 tysięcy Polaków. 11 i 12 lipca UPA dokonała skoordynowanego ataku na Polaków w 150 miejscowościach w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim oraz łuckim. Wykorzystano fakt gromadzenia się w niedzielę 11 lipca ludzi w kościołach. Doszło do mordów w świątyniach m.in. w Porycku (dziś Pawliwka) i Kisielinie. Około 50 kościołów katolickich na Wołyniu zostało spalonych i zburzonych.

Zbrodni na Polakach dokonano w 1865 miejscach na Wołyniu. Największych masakr dokonano w Woli Ostrowieckiej, gdzie zamordowanych zostało 628 Polaków, w kolonii Gaj - 600, w Ostrówkach - 521, Kołodnie - 516.

Zbrodnie na Polakach dokonywane były niejednokrotnie z niebywałym okrucieństwem, palono żywcem, wrzucano do studni, używano siekier i wideł, wymyślnie torturowano ofiary przed śmiercią a także gwałcono kobiety.

UPA atakowała bazy samoobrony polskiej na Wołyniu, w których chroniła się ludność, m. in. Przebraże, w którym uratowało się ok. 10 tys. Polaków. Tylko część baz samoobrony przetrwała. Pomocy bazom samoobrony udzielała partyzantka sowiecka, a także żołnierze węgierscy sprzedając amunicję. Były przypadki pozyskiwania broni od Niemców. Polacy szukali ratunku uciekając do miast i miasteczek kontrolowanych przez wojsko niemieckie. Wielu z nich zostało wywiezionych na roboty przymusowe do Niemiec.

Określenie zbrodnia wołyńska dotyczy nie tylko masowych mordów dokonanych na terenach Wołynia, czyli byłego województwa wołyńskiego, ale także w byłych województwach: lwowskim, tarnopolskim i stanisławowskim (Galicja Wschodnia)a także województwach lubelskim i poleskim.

Masowe mordy na ludności polskiej na terenach Galicji Wschodniej rozpoczęły się jesienią 1943 roku.

UPA, kierowana przez Romana Szuchewycza „Tarasa CzuprynkÄ™” rozpoczęła „antypolskÄ… akcjÄ™” w Galicji Wschodniej w kwietniu 1944 roku. MiaÅ‚a ona być w zaÅ‚ożeniu nie tak drastyczna, jak ta przeprowadzona na WoÅ‚yniu. Zamierzano zmusić Polaków do opuszczenia domów pod groźbÄ… Å›mierci. W przypadku odmowy mieli być zabijani tylko mężczyźni. W praktyce czÄ™sto tego nie przestrzegano i dochodziÅ‚o do zbrodni na wszystkich mieszkaÅ„cach. Masowych mordów dokonano m. in. w Podkamieniu (100 - 150 zabitych), BryÅ„cach Zagórnych (100 - 145) Berezowicy MaÅ‚ej (130 - 135 ofiar). W zbrodniach oprócz UPA wziÄ™li udziaÅ‚ ukraiÅ„scy żoÅ‚nierze, ochotnicy do dywizji SS „Galizien” (Huta Pieniacka, 600 - 900 zabitych).

Z rÄ…k nacjonalistów ukraiÅ„skich ginęły także rodziny polsko-ukraiÅ„skie, UkraiÅ„cy odmawiajÄ…cy wziÄ™cia udziaÅ‚u w zbrodniczej akcji oraz ratujÄ…cy Polaków. „Kresowa KsiÄ™ga Sprawiedliwych” (wyd. IPN) opracowana przez Romualda NiedzielkÄ™ podaje, że UkraiÅ„cy uratowali 2527 Polaków. Za tÄ™ pomoc 384 UkraiÅ„ców zapÅ‚aciÅ‚o życiem.

Według szacunków polskich historyków ukraińscy nacjonaliści zamordowali około 100 tysięcy Polaków. 40-60 tysięcy zginęło na Wołyniu, 20-40 tys. w Galicji Wschodniej, co najmniej 4 tysiące na terenie dzisiejszej Polski. Terror UPA spowodował, że setki tysięcy Polaków opuściły swoje domy, uciekając do centralnej Polski. Zbrodnia wołyńska spowodowała polski odwet, w wyniku którego zginęło ok 10-12 tys. Ukraińców, w tym 3-5 tys. na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

W opinii znawcy problematyki polsko-ukraiÅ„skiej, historyka prof. Grzegorza Motyki „choć akcja antypolska byÅ‚a czystkÄ… etnicznÄ…, to jednoczeÅ›nie speÅ‚nia ona definicjÄ™ ludobójstwa”. Celem byÅ‚o bowiem zniszczenie na WoÅ‚yniu w caÅ‚oÅ›ci, a na innych terenach w części, polskiej grupy etnicznej.
lw, PAP

DODATEK HISTORYCZNY w Polityce