Dodano: 11.11.16 - 13:07 | Dział: Zakamarki historii

Polska Niepodległa

- Ojcowie założyciele



Przywykliśmy traktować datę 11 listopada jako dzień odzyskania niepodległości, a Józefa Piłsudskiego jako jedynego ojca tej niepodległości. W tej optyce główną przyczyną odzyskanej wolności był czyn legionowy. Nikt nie zamierza umniejszać roli marszałka Piłsudskiego w walce o niepodległość w latach poprzedzających wybuch wojny, w jej trakcie, a zwłaszcza w pierwszych tygodniach i miesiącach budowania fundamentów wolności, ale nie oznacza to jednocześnie zlekceważenia roli innych osób, które walnie się do tej walki przyczyniły.

Z kolei 11 listopada 1918 r. jest datÄ… raczej symbolicznÄ…. Dopiero w 1937 r., a wiÄ™c po Å›mierci marszaÅ‚ka PiÅ‚sudskiego, zostaÅ‚a uznana przez jego nastÄ™pców za oficjalne Å›wiÄ™to paÅ„stwowe. SiÄ™gajÄ…c do roku 1918, trzeba odnotować, że Józef PiÅ‚sudski wraz z Kazimierzem Sosnkowskim 8 listopada zostali przez Niemców uwolnieni z wiÄ™zienia w Magdeburgu.Zostali oni najpierw przewiezieni samochodem do Berlina, a stamtÄ…d – „specjalnie dla nich zestawionym jednowagonowym pociÄ…giem” – do Warszawy, gdzie na Dworcu WiedeÅ„skim wysiedli o poranku 10 listopada 1918 r., witani przez najbliższych współpracowników z Polskiej Organizacji Wojskowej i regenta ksiÄ™cia ZdzisÅ‚awa Lubomirskiego, czÅ‚onka utworzonej przez okupanta niemieckiego Rady Regencyjnej.

ZRĘBY POLSKIEJ PAŃSTWOWOŚCI

W niczym nie odbierajÄ…c zasÅ‚ug polskim legionistom z czasów I wojny Å›wiatowej ani żoÅ‚nierzom POW-u, ani samemu komendantowi, zwÅ‚aszcza jego roli w listopadzie 1918 r. i kolejnych bardzo ważnych miesiÄ…cach ksztaÅ‚towania siÄ™ zrÄ™bów polskiej paÅ„stwowoÅ›ci, należy stwierdzić, że to wielkie dzieÅ‚o nie byÅ‚o zasÅ‚ugÄ… jednego czÅ‚owieka ani jednej opcji politycznej. W preambule konstytucji marcowej z 1921 r. wskazano wÅ‚aÅ›ciwych twórców NiepodlegÅ‚ej, gdy pisano o wdziÄ™cznoÅ›ci za „mÄ™stwo i wytrwaÅ‚ość ofiarnej walki pokoleÅ„, które najlepsze wysiÅ‚ki swoje w sprawie niepodlegÅ‚oÅ›ci bez przerwy poÅ›wiÄ™caÅ‚y (...)”. W ostatnim pokoleniu współtworzyli jÄ… obok Józefa PiÅ‚sudskiego tacy politycy, jak: Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty, Ignacy DaszyÅ„ski oraz wojskowi: Kazimierz Sosnkowski, Edward Rydz-ÅšmigÅ‚y, Józef Haller, Józef Dowbor-MuÅ›nicki, Tadeusz Rozwadowski. Każdy z nich odegraÅ‚ istotnÄ… rolÄ™ na okreÅ›lonym polu i bez ich udziaÅ‚u budowa NiepodlegÅ‚ej nie mogÅ‚aby siÄ™ dokonać w takim ksztaÅ‚cie jak w 1918 r. Odegrali oni także ważnÄ… rolÄ™ w okresie, kiedy rozstrzygaÅ‚y siÄ™ kwestie zwiÄ…zane z walkÄ… o przebieg polskich granic czy obronÄ… Å›wieżo zdobytej niepodlegÅ‚oÅ›ci.

Dzisiaj nikt już nie kwestionuje roli, którÄ… odegraÅ‚ w tym dziele Roman Dmowski (prezes Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu), organizujÄ…c polskÄ… armiÄ™ u boku paÅ„stw zachodnich (BÅ‚Ä™kitna Armia gen. Hallera), co zapewniÅ‚o Polsce miejsce wÅ›ród zwyciÄ™zców na konferencji pokojowej w Paryżu; przygotowujÄ…c projekt polskich granic i broniÄ…c go na wspomnianej konferencji, wreszcie otwierajÄ…c siÄ™ na kompromis polityczny z Józefem PiÅ‚sudskim, którego owocem byÅ‚o powstanie jednego polskiego rzÄ…du, uznanego przez zachodnich aliantów. 11 listopada Dmowski przebywaÅ‚ w Waszyngtonie, gdzie w rozmowie z prezydentem Thomasem Woodrow Wilsonem prezentowaÅ‚ polskie aspiracje terytorialne. Ignacy Jan Paderewski z kolei – znany pianista, fundator pomnika Grunwaldzkiego, odsÅ‚oniÄ™tego w Krakowie w 1910 r., czÅ‚onek KNP w Paryżu, jeden z delegatów na konferencjÄ™ pokojowÄ… – swojÄ… wizytÄ… w Poznaniu w grudniu 1918 r. przyczyniÅ‚ siÄ™ do wybuchu powstania wielkopolskiego, które de facto przesÄ…dziÅ‚o o decyzji przyznania tej dzielnicy odradzajÄ…cej siÄ™ Polsce. Na poczÄ…tku 1919 r. stanÄ…Å‚ na czele rzÄ…du jednoÅ›ci narodowej. Wincenty Witos, przywódca ruchu ludowego, w październiku 1918 r. stanÄ…Å‚ na czele Polskiej Komisji Likwidacyjnej w Krakowie – tymczasowej polskiej wÅ‚adzy na terenie Galicji Zachodniej, majÄ…cej likwidować administracjÄ™ austriackÄ… i budować zrÄ™by polskiej. Wojciech Korfanty byÅ‚ czÅ‚onkiem Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu – tymczasowego organu polskiej wÅ‚adzy w Wielkopolsce, nastÄ™pnie zostaÅ‚ mianowany komisarzem Polskiego Komitetu Plebiscytowego na Górnym ÅšlÄ…sku, a w 1921 r. byÅ‚ przywódcÄ… III powstania Å›lÄ…skiego, które zdecydowaÅ‚o o powrocie do Polski części tej dzielnicy. Ignacy DaszyÅ„ski stanÄ…Å‚ na czele Tymczasowego RzÄ…du Ludowego Republiki Polskiej (TRzLRP), utworzonego w Lublinie jeszcze przed przyjazdem Józefa PiÅ‚sudskiego do kraju. ByÅ‚a to pierwsza próba utworzenia centralnego rzÄ…du niepodlegÅ‚ej Polski.

Wszyscy wymienieni oficerowie znaleźli siÄ™ z kolei na ważnych odcinkach polskiego wysiÅ‚ku militarnego, wspierajÄ…cego odbudowÄ™ wolnej Polski. Kazimierz Sosnkowski współtworzyÅ‚ Legiony Polskie i byÅ‚ szefem sztabu I Brygady Legionów. Edward Rydz-ÅšmigÅ‚y, podobnie jak Sosnkowski, byÅ‚ współtwórcÄ… Legionów, a od 1917 r. dowódcÄ… POW-u – formacji wojskowej zasÅ‚użonej w rozbrajaniu żoÅ‚nierzy austriackich i niemieckich oraz w powstaniach Å›lÄ…skich. Józef Dowbor-MuÅ›nicki dowodziÅ‚ powstaniem wielkopolskim, Józef Haller natomiast – najpierw II BrygadÄ… Legionów, a później BÅ‚Ä™kitnÄ… ArmiÄ… we Francji, która wiosnÄ… 1919 r. wróciÅ‚a do kraju i wsparÅ‚a walkÄ™ z bolszewikami. Tadeusz Rozwadowski przez 4 miesiÄ…ce kierowaÅ‚ obronÄ… Lwowa, a w czasie wojny z bolszewikami byÅ‚ szefem sztabu i współtwórcÄ… planu Bitwy Warszawskiej.

11 LISTOPADA

Przypomnijmy, co wydarzyÅ‚o siÄ™ 11 listopada 1918 r. ZakoÅ„czyÅ‚a siÄ™ I wojna Å›wiatowa. EmancypujÄ…ca siÄ™ spod kurateli Niemców Rada Regencyjna Królestwa Polskiego – zalążek polskiej wÅ‚adzy powoÅ‚any w czasie wojny przez niemieckie wÅ‚adze okupacyjne – podporzÄ…dkowaÅ‚a Józefowi PiÅ‚sudskiemu PolskÄ… SiÅ‚Ä™ ZbrojnÄ…, liczÄ…cÄ… ok. 10 tys. formacjÄ™ wojskowÄ… utworzonÄ… przez Niemców. JednoczeÅ›nie PiÅ‚sudskiemu podporzÄ…dkowaÅ‚ siÄ™ utworzony wczeÅ›niej w Lublinie TRzLRP. Tym samym rozpoczÄ…Å‚ siÄ™ proces koncentrowania wÅ‚adzy w rÄ™kach PiÅ‚sudskiego i budowy wokół niego centralnego oÅ›rodka wÅ‚adzy w Warszawie. Rozpoczęło siÄ™ też rozbrajanie żoÅ‚nierzy niemieckich w stolicy i innych miastach byÅ‚ego Królestwa Polskiego, które trwaÅ‚o już wczeÅ›niej na obszarze okupacji austriackiej. ByÅ‚y to fakty istotne dla budowy zalążków polskiej paÅ„stwowoÅ›ci, ale nie zamknęły one tego procesu. Nie powstaÅ‚ przecież jeszcze jeden polski rzÄ…d, bÄ™dÄ…cy reprezentacjÄ… najwiÄ™kszych siÅ‚ politycznych i majÄ…cy miÄ™dzynarodowe uznanie, nie byÅ‚o jeszcze fundamentów ustrojowych odradzajÄ…cego siÄ™ paÅ„stwa, nie obradowaÅ‚ jeszcze polski parlament – Polacy kontrolowali jedynie obszar dawnego Królestwa Polskiego i Galicji Zachodniej, a na wiÄ™kszoÅ›ci obszarów historycznie polskich stacjonowaÅ‚y jeszcze wojska austriackie i niemieckie. RozstrzygniÄ™cia w sprawie granic miaÅ‚y dopiero nastÄ…pić, a od kilku dni trwaÅ‚y już walki o Lwów. Z tej perspektywy ważna jest data 11 listopada 1918 r.

Bogdan Kędziora
Tyg. Niedziela