Dodano: 27.11.16 - 22:41 | Dział: Oko Cyklopa

SZATAŃSKIE NASIONA... (1)



OKO CYKLOPA

SÅ‚awomir M. Kozak
































Aniutkowi poÅ›wiÄ™cam…

........................................................................................






„PojÄ™cia prawa i bezprawia u mocnych sÄ… inne niż u sÅ‚abych.”
(Adolf Dygasiński)




W 2007 roku, nakÅ‚adem Oficyny Wydawniczej „3.49”, ukazaÅ‚ siÄ™ prawdziwy bestseller. Książka zatytuÅ‚owana „Nasiona kÅ‚amstwa”, którÄ… napisaÅ‚ Jeffrey M. Smith. To najprawdziwszy rarytas, jedna z nielicznych tego typu pozycji na naszym rynku. Czyta siÄ™ jÄ… z zapartym tchem, jak powieść sensacyjnÄ…, bo też opisywane przez autora sprawy zasÅ‚ugujÄ… na to okreÅ›lenie. We wprowadzeniu do książki czytamy:

„W dniu 23 maja 2003 roku prezydent Stanów Zjednoczonych, George W. Bush, przedstawiÅ‚ program „Inicjatywy Zażegnania GÅ‚odu w Afryce" przy pomocy żywnoÅ›ci modyfikowanej genetycznie. W swoim przemówieniu oskarżyÅ‚ jednoczeÅ›nie EuropÄ™ o utrudnianie walki z gÅ‚odem, jej „bezpodstawnymi i nienaukowymi obawami" wobec żywnoÅ›ci GM. Bush byÅ‚ Å›wiÄ™cie przekonany, iż żywność genetycznie modyfikowana jest kluczem do wiÄ™kszych plonów, zwiÄ™kszenia amerykaÅ„skiego eksportu i do lepszego Å›wiata w ogóle.

Owo wystÄ…pienie Busha byÅ‚o częściÄ… planu korporacji, które chcÄ… przejąć Å›wiatowe zapasy żywnoÅ›ci. Plan ten przedstawiono w styczniu 1999 roku na konferencji biotechnologicznej. Przedstawiciel Grupy Konsultingowej „Arthur Andersen" wyjaÅ›niÅ‚ wtedy, jak jego firma pomogÅ‚a go stworzyć koncernowi Monsanto. Doradcy z „Arthur Andersen" zapytali najpierw Monsanto, jak koncern ten widzi swojÄ… przyszÅ‚ość w ciÄ…gu piÄ™tnastu do dwudziestu lat. ZarzÄ…d Monsanto odpowiedziaÅ‚: chcemy, aby 100 procent nasion na Å›wiecie byÅ‚o modyfikowane genetycznie i opatentowane. Pracownicy firmy „Arthur Andersen" stworzyli wtedy odpowiedniÄ… strategiÄ™, która pozwoliÅ‚aby Monsanto osiÄ…gnąć ten cel. Przedstawili Monsanto odpowiednie plany i procedury, które pozwoliÅ‚yby temu koncernowi zdominować rynki nasion i roÅ›lin uprawnych tak, aby nie istniaÅ‚y już naturalne nasiona i uprawy rolne.

CzęściÄ… tego planu byÅ‚y wpÅ‚ywy Monsanto w rzÄ…dzie amerykaÅ„skim. RolÄ… rzÄ…du byÅ‚a promocja biotechnologii w kraju i na caÅ‚ym Å›wiecie, co pozwoliÅ‚oby Monsanto wprowadzić żywność genetycznie modyfikowanÄ… na rynek na tyle szybko, by nikt siÄ™ temu nie sprzeciwiÅ‚. Konsultant z dziedziny biotechnologii powiedziaÅ‚ wrÄ™cz: „PrzemysÅ‚ biotechnologiczny liczy na to, że po pewnym czasie przejmie Å›wiatowy rynek żywnoÅ›ci, zalewajÄ…c go produktami modyfikowanymi genetycznie. Wtedy nikt już nie bÄ™dzie mógÅ‚ nic na to poradzić. I wtedy każdy bÄ™dzie musiaÅ‚ siÄ™ temu poddać."[1]

Szczegółowy plan podboju rynku światowego przedstawił prelegent z innej firmy biotechnologicznej. Przedstawił wtedy wykresy prognoz, pokazujące jak rok po roku spada liczba naturalnych upraw. Według tych prognoz w ciągu pięciu lat 95 procent wszystkich upraw będzie modyfikowana genetycznie.

Część uczestników owej konferencji byÅ‚a przerażona owym aroganckim i niebezpiecznym brakiem szacunku dla przyrody. Lecz dla przemysÅ‚u biotechnologicznego ów brak szacunku i zagrożenie dla ekologii byÅ‚o wyÅ‚Ä…cznie znakomitym interesem. Wyczytać to można, na przykÅ‚ad z jednej z reklam Monsanto: „Widzicie, iż nie ma prawie żadnej różnicy miÄ™dzy żywnoÅ›ciÄ… od Matki Natury a stworzonÄ… przez czÅ‚owieka. Sztuczny jest podziaÅ‚ na jednÄ… i drugÄ…."[2]

Aby wprowadzić w życie ów plan dominacji, firmy biotechnologiczne mu¬siaÅ‚y przejąć rynek nasion. W szybkim tempie przejęły zatem 23 procent firm produkujÄ…cych nasiona na caÅ‚ym Å›wiecie. Monsanto zdominowaÅ‚a rynek zgodnie ze swoimi planami: przejęła 91 procent Å›wiatowego rynku żywnoÅ›ci modyfikowanej. Niemniej przemysÅ‚owi biotechnologicznemu nie udaÅ‚o siÄ™ jedno: wymiany zapasów i źródeÅ‚ naturalnych ziaren na genetycznie modyfikowane. Na caÅ‚ym Å›wiecie pojawili siÄ™ ludzie, którzy wcale nie uważajÄ…, iż żywność modyfikowana jest bezpieczna. Ci ludzie stawili opór.

Åšwiatowy sprzeciw wobec żywnoÅ›ci modyfikowanej genetycznie prze¬rodziÅ‚ siÄ™ w globalnÄ… bitwÄ™. W USA spada eksport modyfikowanej kukurydzy i soi. Nawet gÅ‚odujÄ…ca Afryka nie chce otrzymywać żywnoÅ›ci modyfikowanej w ramach pomocy miÄ™dzynarodowej. Koncern Monsanto przeżywa poważne kÅ‚opoty finansowe i gwaÅ‚townie poszukuje nowych rynków zbytu. RzÄ…d Stanów Zjednoczonych utrzymuje, iż źródÅ‚em tych kÅ‚opotów jest opór Unii Europejskiej wobec żywnoÅ›ci modyfikowanej. I chce go zÅ‚amać. 13 maja 2003 roku Stany Zjednoczone zgÅ‚osiÅ‚y swojÄ… skargÄ™ wobec postawy Unii do Åšwiatowej Organizacji Handlu (WTO). WedÅ‚ug USA zakaz wprowadzenia żywnoÅ›ci modyfikowanej na rynki unijne, jest po¬gwaÅ‚ceniem umów miÄ™dzynarodowych.

Tego samego dnia Robert Zoelick, przedstawiciel Izby Handlowej USA obwieÅ›ciÅ‚: „Ogromna ilość dowodów naukowych Å›wiadczy za tym, iż żywność modyfikowana jest bezpieczna i zdrowa." Zoelick po raz kolejny zacytowaÅ‚ tu mantrÄ™ biotechnologów, mantrÄ™, na której opierajÄ… siÄ™ plan przejÄ™cia kontroli nad Å›wiatowÄ… żywnoÅ›ciÄ…, skarga zÅ‚ożona przed WTO oraz prezydencka kampania walki z gÅ‚odem. MantrÄ™, która jest kÅ‚amstwem”.

(1. Stuart Laidlaw, „StarLink Fallout Could Cost Billions”, The Toronto Star, 09/01/2001
2. Robert Cohen, “Milk, the Deadly Poison, Argus Publishing, Englewood Cliffs, NJ, 1998, str. 133).


Cóż to jest, ta żywność modyfikowana genetycznie, nazywana skrótowo GM lub GMO(1)? Skorzystajmy z publikacji „Masz prawo wiedzieć” wydanej przez FundacjÄ™ ICPPC(2):

„Na stronie Ministerstwa Åšrodowiska można przeczytać:

„...Organizm genetycznie zmodyfikowany to organizm inny niż organizm czÅ‚owieka, w którym materiaÅ‚ genetyczny zostaÅ‚ zmieniony w sposób nie zachodzÄ…cy w warunkach naturalnych..."
(źródło: http:/www.gmo.mos.gov.pl)

Innymi słowy genetyczna modyfikacja w przypadku GMO oznacza sztuczne wstawienie obcych genów do materiału genetycznego danego organizmu. Geny przenosi się przekraczając granice między gatunkami np. geny zwierząt do rośliny. Metody przy tym stosowane są nieprecyzyjne! Nigdy w przyrodzie takie organizmy nie powstają w sposób naturalny np.: pomidor z genem ryby, ziemniak z genem meduzy, karp i ryż z genami człowieka, sałata z genem szczura, soja i kukurydza z genami bakterii!

Genetycznie zmodyfikowane rośliny uprawia się komercyjnie dopiero od 10 lat. 70% światowej produkcji roślin GM odbywa się w USA i Kanadzie, 20% w Argentynie, 5% w Brazylii 4% w Chinach. W krajach UE niewielkie ilości w Hiszpanii, Niemczech, Francji, Czechach. Najczęściej uprawia się soję, kukurydzę, rzepak i bawełnę. Około 60% przetworzonych produktów spożywczych zawiera soję lub kukurydzę.

Wprowadzeniu roślin GM na rynek towarzyszyły kampanie wielkich korporacji obiecujące:

uzyskanie wyższych plonów,
mniejsze zużycie herbicydów,
rozwiązanie problemu głodu na świecie,
możliwość zachowania czystości naturalnych nasion.

Po 10 latach komercyjnych upraw i niezależnych doÅ›wiadczeÅ„ prawda okazuje siÄ™ być inna!”.


Największym producentem genetycznie produkowanej żywności na świecie jest firma Monsanto. W roku 1929 firma wynalazła polichlorowane bifenyle (PCB), stosowane przez wiele następnych lat w transformatorach i kondensatorach. Z czasem okazało się, że są wysoce toksyczne, destrukcyjnie wpływają na reprodukcję zwierząt i zdrowie ludzi, a poza tym powodują raka. W latach 70. wycofano je z produkcji, jednak tony PCB krążą nadal w środowisku. I nie pozostaje to bez wpływu na ryzyko zachorowalności na nowotwory.

W roku 1945 Monsanto rozpoczęła produkcję DDT (chlorowany węglowodór) używanego do zwalczania insektów. DDT jest silnie toksyczne i również powoduje raka. Chociaż w krajach rozwiniętych zabroniono produkcji tego środka już pod koniec lat 60., to nadal jest on stosowany w krajach trzeciego świata.

W czasie wojny w Wietnamie, od 1962 do 1970 roku, stosowano wytwarzany przez Monsanto preparat o nazwie „Agent Orange” (defoliant(3)), zawierajÄ…cy silnie trujÄ…ce dioksyny(4). To ten Å›rodek spowodowaÅ‚ wypÅ‚atÄ™ odszkodowaÅ„ w wysokoÅ›ci 180 milionów USD dla weteranów tej wojny za wykryte u nich choroby wÄ…troby i nowotwory. 500 000 dzieci wietnamskich urodziÅ‚o siÄ™ zdeformowanych, ale one na pieniÄ…dze liczyć nie mogÄ…. UrodziÅ‚y siÄ™ w nieodpowiednim miejscu.

W 1976 roku Monsanto uruchomiła produkcję pierwszej plastikowej butelki na napoje (Cycle Safe), którą w następnym roku wycofano z użycia, z powodu działania rakotwórczego.

W roku 1985 firma wprowadziła na rynek słodzik Aspartam (Nutra Sweet), którego produkcji wkrótce zakazano z powodu prawdopodobieństwa wywoływania nowotworu mózgu. Gdzieniegdzie pojawiają się informacje, że używa się go nadal w produkcji coca-coli, poza terytorium USA.

Całkiem niedawno reklamowała BST (rBGH, Posilac) - zmodyfikowany genetycznie hormon wzrostu, który zwiększa u krów produkcję mleka. Okazało się, że zwiększa również ryzyko zachorowania na raka piersi, okrężnicy i prostaty u pijących to mleko. Stosowanie BST jest zakazane w krajach UE...

Dzisiaj Monsanto przekonuje cały świat do kupowania wyrobów genetycznie modyfikowanych (GMO).

1.- GMO - Genetycznie zModyfikowany Organizm (organizm transgeniczny).
2.- ICPPC – International Coalition to Protect the Polish Countryside – MiÄ™dzynarodowa Koalicja dla Ochrony Polskiej Wsi.
3.- Defolianty są to substancje chemiczne, które powodują zrzucanie liści przez rośliny. W Wietnamie używano ich do odsłaniania obiektów w lasach. Agent Orange jest ciemnobrązową, oleistą cieczą nie rozpuszczającą się w wodzie. Jest bardzo lepki i z tego powodu mieszany bywał przed użyciem z olejem napędowym. Podczas wojny w Wietnamie zużyto prawie 40 milionów litrów tego preparatu.
4.- Dioksyny to potoczna nazwa grupy bardzo toksycznych chemicznych związków organicznych otrzymywanych w wyniku syntezy.


CDN