Dodano: 04.12.16 - 12:03 | Dział: Oko Cyklopa

SZATAŃSKIE NASIONA…(2)



OKO CYKLOPA

SÅ‚awomir M. Kozak































Aniutkowi poÅ›wiÄ™cam…


SZATAŃSKIE NASIONA…(2)


Na początku lat 90. firma Monsanto zaczęła stosować manipulację genetyczną w uprawie roślin. Wynikiem ich prac było uodpornienie roślin na produkowany przez firmę, najpopularniejszy w świecie herbicyd(1) Roundup(2). W związku z tym, od tej pory zabija on wszystkie inne rośliny, oszczędzając zmodyfikowane genetycznie.

Sztandarowym przykÅ‚adem walki z tÄ… korporacjÄ… chemicznÄ… jest kanadyjski farmer Percy Schmeiser. Jego historiÄ™ w przejmujÄ…cy sposób pokazuje film zatytuÅ‚owany „Å»ycie wymyka siÄ™ spod kontroli”(3). Na 650 hektarowym polu, bÄ™dÄ…cym w posiadaniu jego rodziny od ponad stu lat, prowadziÅ‚ uprawÄ™ rzepaku. W ciÄ…gu 50 lat pracy i ciężkich badaÅ„ udaÅ‚o mu siÄ™ uzyskać odmianÄ™ wolnÄ… od chorób. ProsperowaÅ‚ dobrze. Do 1996 roku, kiedy to koncern Monsanto wprowadziÅ‚ swoje genetycznie modyfikowane nasiona do Kanady. Podczas zbiorów owego feralnego roku, huragan przeniósÅ‚ z sÄ…siednich pól zmodyfikowany rzepak na pole Schmeisera. NiedÅ‚ugo potem Schmeiser byÅ‚ już w części posiadaczem uprawy zmodyfikowanej roÅ›liny. Dla rolnika doglÄ…dajÄ…cego z pietyzmem przez lata swych zbóż byÅ‚o to odkrycie traumatyczne. Najgorsze jednak miaÅ‚o dopiero nadejść. W sierpniu 1998 roku firma Monsanto podaÅ‚a Schmeisera do sÄ…du z zarzutem bezprawnej uprawy opatentowanego przez niÄ… materiaÅ‚u siewnego. Dwa różne sÄ…dy uznaÅ‚y wniosek za zasadny i nakazaÅ‚y farmerowi zapÅ‚acić karÄ™ 100 000 USD. Zszokowany lecz nie poddajÄ…cy siÄ™ farmer odwoÅ‚aÅ‚ siÄ™ od wyroku do SÄ…du Najwyższego Kanady. Wyrok, choć korzystniejszy dla Schmeisera, nie uwzglÄ™dniaÅ‚ winy koncernu. SÄ…d orzekÅ‚, że farmer uprawiaÅ‚ nasiona Roundup Ready, jednak zostanie zwolniony z zapÅ‚aty gigantycznej kary, bo … uprawa ta go nie wzbogaciÅ‚a. IÅ›cie diabelski wyrok!

Od tego dnia Schmeiser wyznaczył sobie za punkt honoru walkę z nieuczciwymi praktykami chemicznych koncernów. Jeździ po całym świecie, współpracując z organizacjami ekologicznymi i przestrzega przed modyfikowanymi uprawami. Odwiedził już ponad 40 krajów, w których na rozlicznych wystąpieniach informuje rolników o zagrożeniach, jakie niosą genetycznie modyfikowane organizmy. Mówi o zanieczyszczeniu gleby, które powodują, o niebezpieczeństwie zubożenia różnorodności gatunkowej i przede wszystkim o braku prawa wyboru, które wkrótce może stać się przekleństwem rolnictwa na całym świecie.

W Saskatchewan, w zachodniej Kanadzie, ponad tysiąc farmerów złożyło pozew o odszkodowania przeciw firmom stosującym manipulację genetyczną, na skutek której ekologiczne gospodarstwa straciły swój dotychczasowy charakter. Farmerzy dostrzegali postępujące zanieczyszczenie swych upraw już od początku roku 2000, jednak ostatnie lata przyniosły prawdziwą klęskę. Uprawiany przez nich rzepak, w założeniu ekologiczny i wolny od jakichkolwiek zanieczyszczeń, okazał się rośliną genetycznie zmodyfikowaną. Wykazały to wyniki prób, jakim zbiory poddawane są w specjalistycznych laboratoriach. Ich rzepak posiada geny Roundup Ready firmy Monsanto i Liberty Link firmy Aventis. Dziś obie te firmy należą do koncernu Bayer.

Według przepisów, atestowane gospodarstwa ekologiczne musi oddzielać od upraw GMO dwustumetrowa strefa buforowa. Jednak suchy przepis nie uwzględnia czynnika wiatru. Ponadto, to farmerzy produkujący dotąd żywność ekologiczną muszą teraz udowadniać urzędom atestującym, że podejmują wszelkie środki ochrony przed sąsiednimi uprawami GMO. Absurd w najczystszej postaci! Farmerzy nie są dłużej w stanie kontynuować produkcji ekologicznej, ponieważ już ponad 60% upraw rzepaku w Saskatchewan jest genetycznie zmodyfikowane.

W wielu przypadkach pierwotny, genetycznie czysty materiaÅ‚ siewny należy do przeszÅ‚oÅ›ci. W Kanadzie nie ma już w ogóle nie zmodyfikowanego genetycznie, ziarna rzepaku i soi. MaÅ‚o tego, popularny na tamtejszym rynku olej „Canola” wziÄ…Å‚ nawet swojÄ… nazwÄ™ od Kanady. „Canola” jest znakiem towarowym kanadyjskiego oleju rzepakowego. UżywajÄ…c tradycyjnych metod hodowli roÅ›lin zmieniono w nim skÅ‚ad kwasów tÅ‚uszczowych, dlatego też rzepak ten i uzyskiwany z niego olej różni siÄ™ od wytwarzanego w Europie.

Globalizacja daje dziś możliwość bezwzględnym i żądnym zysków koncernom, przejęcia kontroli nad całym materiałem siewnym na naszej planecie. Szczególnie w krajach tak zwanego trzeciego świata.

W Indiach rolnicy już odczuli skutki zawierzenia korporacjom chemicznym. Monsanto, pod egidÄ… przejÄ™tej przez siebie hinduskiej firmy Mahyco, rozprowadziÅ‚ reklamówkÄ™ filmowÄ… promujÄ…cÄ… genetycznie modyfikowanÄ… baweÅ‚nÄ™ – Bollgard. Firma obiecywaÅ‚a w niej, że jej nasiona dadzÄ… wyższe plony, a ich jakość bÄ™dzie nieporównanie lepsza. Przekonywano rolników, że choć cena materiaÅ‚u jest czterokrotnie wyższa od klasycznych nasion, to zużycie pestycydów wydatnie spadnie, bo roÅ›liny modyfikowane genetycznie majÄ… mechanizmy obrony przed szkodnikami. Rolnicy, skuszeni takÄ… perspektywÄ…, zaciÄ…gali wysoko oprocentowane pożyczki, by móc skorzystać z tej wspaniaÅ‚ej szansy. Plony baweÅ‚ny BT okazaÅ‚y siÄ™ jednak katastrofalne. RoÅ›liny chorowaÅ‚y na wszystkie możliwe choroby. BaweÅ‚nÄ™ zaatakowaÅ‚a sÅ‚onecznica okrężówka(4), na którÄ… roÅ›lina miaÅ‚a być odporna. Rolnicy rzucili siÄ™ do kupowania pestycydów, by ratować resztki zbiorów. Wpadli w spiralÄ™ zadÅ‚użeÅ„, z której dużej ich liczbie nie udaÅ‚o siÄ™ wyjść. By ratować stan posiadania i przyszÅ‚ość swych rodzin, wielu z nich sprzedaÅ‚o wÅ‚asnÄ… nerkÄ™, tysiÄ…ce innych popeÅ‚niÅ‚o samobójstwo.

Ich los interesuje nielicznych. Przede wszystkim najbliższych, których życie zamieniło się dosłownie z dnia na dzień w koszmar. Poza nimi los dał im jednak jeszcze kogoś. Przewodnika w beznadziejnej codzienności i nadzieję dla przyszłych pokoleń. Silniejszą duchem od wielu mężczyzn kobietę. Jest nią doktor Vandana Shiva, fizyk i ekolog. Już od ponad 20 lat walczy o urodzajną ziemię, czystą wodę i zdrową żywność. O powrót normalności. Znienawidzona przez chemiczne giganty, szanowana przez tych, którym ziemia wyrywana jest spod nóg. Doktor Shiva jeździ po Indiach i otwiera ludziom oczy. Pokazuje im prawdziwe oblicze brutalnego świata rządzonego przez złotego cielca i przypomina o naturze. Jest dla nich szansą na przetrwanie. Z własnych funduszy kupiła pole u podnóży Himalajów i uprawia je zgodnie z wielowiekową tradycją. Z prawem naturalnym i rozumem.

Doktor Vandana Shiva uprawia różne odmiany tradycyjnych roślin, rozmnaża je i przechowuje. Ratuje w ekologiczny sposób naturalny materiał siewny dla przyszłych pokoleń. Walczy o zachowanie różnorodności biologicznej w swoim kraju. Naucza rolników. Mówi o tym, że wielkie korporacje w pogoni za zyskiem zniszczyły większość zdrowych nasion ogromnej ilości roślin. I to w tak krótkim czasie. Opowiada o tym, że od wieków uprawiany przez jej naród ryż basmati(5) został objęty korporacyjnym patentem i by nadal go uprawiać trzeba będzie płacić jego amerykańskim właścicielom. Podobnie z indyjską miodlą(6), której jej przodkowie używali w kuchni czy stosowanym przez hinduską medycynę ludową tumerlikiem, naturalnym antybiotykiem. Inne lekarstwa przestają działać na uodparniające się choroby, toczy się więc już na świecie walka o dary natury. To samo dotyczy bazylii tulasi(7) czy imbiru(8) . Doktor Shiva walczy z gigantami, i z nieubłaganym czasem. W Amerykańskim Biurze Patentowym leżą już wnioski patentowe na co trzeci gatunek roślin występujących w Indiach.

Hindusi zaczynają to pomału dostrzegać:

„Najnowsze badania upraw genetycznie modyfikowanej baweÅ‚ny, która jest szeroko stosowana jako pokarm oraz w przemyÅ›le włókienniczym, spowodowaÅ‚y wzrost obaw co do jej nieszkodliwoÅ›ci.

Wstępne doniesienie opublikowane pod koniec kwietnia w Nowej Zelandii, podaje, że tysiące owiec zdechły w rezultacie pasienia się na polach, na których uprawiano genetycznie modyfikowaną bawełnę. Owce i kozy zaczęły zdychać po siedmiu dniach jedzenia delikatnych liści i łodyg bawełny Bt, które pozostały na polach po jej zbiorze.

W grudniu 2005 roku ogłoszono wyniki trzymiesięcznych badań, w rezultacie których ustalono, że robotnicy zajmujący się zbieraniem genetycznie modyfikowanej bawełny cierpieli na ostrą alergiczną reakcję skóry w postaci swędzenia i pęcherzy pozostawiających odbarwienia na czarnej skórze, które były widoczne jeszcze po pięciu miesiącach.

Brytyjskie Towarzystwo Medyczne już wcześniej zasygnalizowało, że stosowanie genetycznie modyfikowanych produktów może wiązać się z pewnymi zagrożeniami, w tym z wytworzeniem odporności na leki przeciwko chorobom wenerycznym - w tym przypadku w rezultacie wystawienia kobiet na działanie genetycznie modyfikowanych składników zawartych w środkach higieny osobistej.

Co wiÄ™cej, zbiory genetycznie modyfikowanej baweÅ‚ny zawiodÅ‚y w pewnych regionach Indii, co doprowadziÅ‚o do wie¬lu samobójstw, których powodem byÅ‚o zadÅ‚użenie narosÅ‚e z powodu wysokich kosztów uprawy tej baweÅ‚ny. ZachÄ™ciÅ‚o to Indyjski Komitet ds. Inżynierii Gene¬tycznej do przyznania po trzech latach uprawiania genetycznie modyfikowanej baweÅ‚ny, że odmiany Mech-184 Bt, Mech-162 Bt i Mech-12 Bt firmy Mahyco-Monsanto sÄ… nieudane.”(9)



1.- Herbicydy (łac. herba - trawa, caedo - zabijam) są to chemiczne środki służące do selektywnego niszczenia chwastów w uprawach.
2.- Herbicyd nieselektywny, który zwalcza niemal wszystkie rośliny, stosowany w celu zwalczenia uciążliwych chwastów.
3.- Film na DVD do kupienia w biurze Fundacji ICPPC. http://www.gmo.icppc.pl. E-mail: biuro@icppc.pl.
4.- Słonecznica okrężówka (Helicoverpa armigera syn. Heliothis armigera) - motyl nocny z rodziny Noctuidae. Żeruje na bawełnie, pomidorach i kukurydzy.
5.- Ryż Basmati uważany jest za najbardziej szlachetną i najdroższą odmianę ryżu na świecie. Nazywany jest "królem ryżu". Rośnie w Indiach i Pakistanie, u podnóży Himalajów. 8 czerwca 1994 roku firma RiceTec złożyła wniosek patentowy w Stanach Zjednoczonych na ryż o nazwie Basmati, a 2 września 1997 patent został przyznany. Po opatentowaniu ryżu wprowadzone zostały opłaty licencyjne, które mocno dotykają producentów indyjskich i pakistańskich.
6.- RoÅ›lina w sanskryptach ayurwedyjskich nazywana sarva nivarini, czyli „lekarstwo na wszystkie choroby”. Ma wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci przeciwbakteryjne, antygrzybiczne, przeciwwirusowe. Preparaty zawierajÄ…ce ekstrakt z miodli odmÅ‚adzajÄ… i ujÄ™drniajÄ… skórÄ™, Å‚agodzÄ… stany zapalne, skutecznie dziaÅ‚ajÄ… od wewnÄ…trz na takie problemy skórne jak: alergie, egzemy, swÄ™dzenie, Å‚upież, nadmierne przetÅ‚uszczanie siÄ™. Wykorzystuje siÄ™ praktycznie wszystkie jej części - nasiona, liÅ›cie, korÄ™, owoce.
7.- Bazylia azjatycka (dewanagari) Ocimum tenuiflorum L. – gatunek roÅ›liny z rodziny jasnotowatych. Jedna z najważniejszych roÅ›lin w symbolice hinduistycznej, czczona przez wielu hinduistów podczas nabożeÅ„stw. Odmiana ciemna kojarzona jest z KrisznÄ…, a jasna z RamÄ…. Z jej gaÅ‚Ä…zek robi siÄ™ korale medytacyjne.
8.- Imbir (Zingiber Boehm.) bylina występująca w stanie dzikim w strefie tropikalnej Azji i Australii. Roślina przyprawowa uprawiana w Indiach, Chinach, Malezji.
9.- „Zdychanie owiec wypasanych na terenach, gdzie rosÅ‚a genetycznie modyfikowana baweÅ‚na”, Nexus, nr 51.



CDN