Dodano: 07.01.17 - 17:49 | Dział: WPiS

Ukazał się grudniowy 12/2016 Numer WPiS


Do sprzedaży trafił właśnie grudniowy numer naszego miesięcznika społeczno-kulturalnego „Wpis”. Na 90 stronach przygotowaliśmy zestaw interesujących tekstów – reportaży, wywiadów, artykułów historycznych – które zapewnią Państwu ciekawą i przyjemną lekturę na okres świąteczny. Piszemy m.in. o genezie obchodzenia Bożego Narodzenia, przypominamy postacie Heleny Modrzejewskiej, Anny Jagiellonki i Maurycego Beniowskiego, zamieszczamy materiały z premiery najnowszej książki Białego Kruka.

● O początkach święta Narodzenia Pańskiego – historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Krzysztof Ożóg pisze o dziejach obchodzenia świąt Bożego Narodzenia w chrześcijańskim świecie.

● Boże Narodzenie trwa w Betlejem cały rok – reportaż z Betlejem w Palestynie, miejsca narodzin Chrystusa, naznaczonego dziś konfliktem izraelsko-palestyńskim.

● Mniej bezpieczeństwa i wolności, a więcej biurokracji i nakazów – politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego i minister w kancelarii prezydenta RP prof. Krzysztof Szczerski pisze zmianach, jakich potrzebuje Unia Europejska i polskim miejscu w niej.

● Już dla starożytnych pobożność była podstawą cnót obywatelskich – wykład historyka starożytności prof. Marii Dzielskiej z UJ, wygłoszony podczas premiery książki „Świat Chrystusa” w Krakowie.

● By nie zginąć, trzeba budować arkę – relacja z uroczystej prezentacji najnowszej książki naszego wydawnictwa zatytułowanej „Świat Chrystusa”, jaka odbyła się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach 3 grudnia br.

● Pomnik Kaina – wykład historyka z UJ, prof. Andrzeja Nowaka, wygłoszony na premierze książki „Świat Chrystusa” w sanktuarium w Łagiewnikach.

● Trzy kobiety mojego życia – wystąpienie ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza wygłoszone podczas gali wręczenia mu Nagrody im. Kazimierza Odnowiciela „Patriota Roku 2016”. Uroczystość odbyła się 22 października br. w Operze Krakowskiej, a jej organizatorem było wydawnictwo Biały Kruk.

● Postprawda słowem roku 2016 – Adam Sosnowski pisze o manipulacjach medialnych, jakich świadkami jesteśmy we współczesnym świecie i ich wpływie na politykę oraz zachowania wyborcze ludzi.

● Mroczny protekcjonizm kontra nacjonalizm gospodarczy – ekonomista prof. Artur Śliwiński pisze o dwóch zjawiskach obecnych w gospodarce: protekcjonizmie i nacjonalizmie gospodarczym.

● To jest naprawdę Kraków, który był mi wszystkim – przedstawiamy fragment wspomnień znanej aktorki Heleny Modrzejewskiej, w których we wzruszający sposób opisuje ona swój przyjazd do rodzinnego Krakowa po latach spędzonych na obczyźnie.

● Jako konserwatysta zostałem relegowany z obiegu wartościowych twórców – rozmowa z krakowskim poetą i pieśniarzem Leszkiem Długoszem z okazji 75. urodzin artysty.

● Spór o autora Trylogii, czyli spór o kulturę narodową – kolejny odcinek opowieści dr Justyny Chłap-Nowakowej o Henryku Sienkiewiczu, jego czasach i twórczości. W roku 2016 przypada 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci pisarza.

● Dlaczego katolik z protestantem pogodzić się nie może – trzecia część artykułu Adama Sosnowskiego o różnicach teologicznych między katolicyzmem a protestantyzmem.

● Stefan i Anna, czyli o straconych szansach na nową dynastię –przypominamy dzieje małżeństwa Anny Jagiellonki i Stefana Batorego w rocznicę objęcia przez tę parę polskiego tronu.

● Beniowski: zesłaniec, odkrywca, król Madagaskaru – prezentujemy niezwykłe losy hrabiego Maurycego Beniowskiego, podróżnika, odkrywcy, uciekiniera z rosyjskiej niewoli, który stał się pierwowzorem bohatera poematu Juliusza Słowackiego.

● Rosja używa swoich wpływów w świecie radykalnego islamu do niepokojenia świata – rozmowa z Władimirem Bukowskim, rosyjskim pisarzem, krytykiem polityki Kremla, dysydentem i obrońcą praw człowieka w ZSRS.

● Świato–podgląd – przegląd wiadomości ze światowych mediów, a w nim m.in.: Austria ściąga do kraju swoje zasoby złota, chybiona akcja związku niemieckiej młodzieży katolickiej oraz bolesne zwycięstwo ruchów pro-life w Teksasie.

● Krzyżówka z nagrodami

A ponadto: świąteczne życzenia dla czytelników „Wpisu”, bożonarodzeniowy wiersz Leszka Długosza oraz książkowe nowości naszego wydawnictwa.

WPiS