Dodano: 15.05.17 - 20:24 | Dział: Oceny-Poglądy-Analizy

Kiedy nowa Konstytucja





Oczywiście, że warto, a nawet trzeba z narodem rozmawiać w sprawach fundamentalnych i ustrojowych, również w sprawie nowej Konstytucji, bo ta stara - obecna przygotowana jeszcze przez Leszka Balcerowicza, Bronisława Geremka i Aleksandra Kwaśniewskiego, nie tylko nie spełnia oczekiwań Polaków, ale nie jest też w stanie sprostać obecnym wyzwaniom i nie jest oparta na wartościach chrześcijańskich. Zmiana Konstytucji to niezwykle skomplikowana operacja i to nie tylko z powodów politycznych, często te dobre Konstytucje przechodziły w skutek podstępu, a nawet spisku i zamachu stanu, jak choćby Konstytucja 3 Maja.

Nie warto wierzyć jednak, że KonstytucjÄ™ piszÄ… caÅ‚e spoÅ‚eczeÅ„stwa stowarzyszenia czy organizacje pozarzÄ…dowe. KonstytucjÄ™ piszÄ… prawnicy, politycy i wiÄ™kszoÅ›ci parlamentarne. Naród musi mieć „produkt” - projekt Konstytucji, żeby debatować, krytykować czy nawet odrzucić, ale to nie miliony piszÄ… UstawÄ™ ZasadniczÄ…. Pojawia siÄ™ pytanie z kim warto by toczyć spory w sprawie konkretnych zapisów, bo chyba nie z przedstawicielami PO i Nowoczesnej, skoro byÅ‚y prezydent BronisÅ‚aw Komorowski sam pomysÅ‚ debaty, którÄ… chce zainicjować prezydent Andrzej Duda, okreÅ›la; „To tak jakby zaprosić kryminalistÄ™ do dyskusji nad kodeksem karnym”. Kto jak kto, ale byÅ‚y prezydent BronisÅ‚aw Komorowski coÅ› o kryminalistach pewnie wie, a jego „subtelny sposób debaty z PIS przy pomocy dechy czy przewodniczÄ…cego klubu PO SÅ‚awomir Neumana, który chce rozmawiać przy pomocy bejsbola, raczej nie wróżą rzeczowej współpracy i intelektualnego, wysokiego poziomu.

SwojÄ… drogÄ… byÅ‚y prezydent BronisÅ‚aw Komorowski powinien najpierw wÅ‚Ä…czyć siÄ™, nie tyle do debaty konstytucyjnej, co do debaty, o tym co uczyniÅ‚ byÅ‚emu v-ce ministrowi MON Romualdowi Szeremietiewowi czy red. W.SumliÅ„skiemu i być tym ostatnim, który poucza Polaków w kwestii praworzÄ…dnoÅ›ci czy grozić komukolwiek TrybunaÅ‚em Stanu. OczywiÅ›cie, że „Naród ma prawo, a nawet powinien wypowiadać siÄ™ na temat ustrojowego ksztaÅ‚tu swojego paÅ„stwa” - jak to trafnie okreÅ›liÅ‚ czÅ‚owiek wielkiej kultury osobistej i kompetencji m.in. Krzysztof Szczerski tyle, że ten ksztaÅ‚t musi mieć jednak charakter konkretnych propozycji ustrojowych, jednoznacznych zapisów lub gotowego projektu. Z pewnoÅ›ciÄ… istotnych zmian w nowej Konstytucji wymagaÅ‚by RozdziaÅ‚ X Finanse publiczne, bo w tej obecnej skrajni monetaryÅ›ci i liberalni globaliÅ›ci w sposób jednoznacznie niekorzystny dla Polski i Polaków zapisali kwestiÄ™ deficytu, dÅ‚ugu czy polityki pieniężnej: choćby tylko w kontekÅ›cie treÅ›ci artykuÅ‚u 220 Konstytucji RP, mówiÄ…cej o tym, że polski rzÄ…d nie może pożyczać pieniÄ™dzy na polskim rynku z centralnego banku paÅ„stwa czyli NBP, ale może siÄ™ zadÅ‚użać i to znacznie drożej w zagranicznych bankach komercyjnych lub na rynkach zagranicznych.

W obecnej sytuacji na rynku długu, na całym świecie poważne dyskusje i wątpliwości, może budzić też zapis w art. 216, dotyczący poziomu długu w wysokości 3/5 w relacji do rocznego PKB naszego kraju, a nawet treść art. 227 dotyczący polityki pieniężnej. Wątpliwości więc i ułomności tej obecnej Konstytucji z pewnością nie brakuje tyle, że na współpracę merytoryczną, a nawet zwykłą kulturą osobistą ze strony szalejącej z nienawiści, totalnej opozycji, jak widać nie ma co liczyć.

Do tak poważnej debaty jak zmiana Konstytucji trzeba się z pewnością perfekcyjnie przygotować, choćby ucząc się na węgierskich wzorcach i doświadczeniach, 100-lecie odzyskania niepodległości po latach zaborów, to na pewno dobry czas na poważną debatę konstytucyjną, choć niepodległość, szacunek i znaczenie, Polska miała i bez Konstytucji w minionych wiekach.

Zapraszamy na profil Janusz Szewczak na Facebooku!

Janusz Szewczak
Polski analityk gospodarczy, nauczyciel akademicki i publicysta, poseł na Sejm VIII kadencji
wPolityce