Dodano: 14.07.17 - 22:09 | Dział: Internet i komputery

Powstaje Wirtualny Kalifat!





Wirtualny Kalifat może przyczynić się do reaktywacji komórek Państwa Islamskiego nawet po rozbiciu ich terrorystycznej działalności w Iraku oraz w Syrii. EUROPOL informuje o istnieniu 30 tysięcy nielegalnych stron internetowych, które sympatyzują z ISIS i wciąż kolportują jego propagandę!

Eksperci zwracajÄ… uwagÄ™, że atutem ISIS jest jego zdolność obronna w perspektywie dÅ‚ugoterminowej. Jak informuje dziennik „The Huffington Post”, absolutny odwrót siÅ‚ ISIS i ucieczka zagranicznych dżihadystów w ich rodzinne strony, głównie w poÅ‚udniowej Azji i północnej Afryce, bÄ™dzie poczÄ…tkiem konspiracyjnej dziaÅ‚alnoÅ›ci ISIS w internecie.

“To może być moment, w którym PaÅ„stwo Islamskie proklamuje Wirtualny Kalifat” - uważa prof. Ahmet S. Yayla. Ekspert ds.kryminologii, prawa i nauk spoÅ‚ecznych na Uniwersytecie Georga Masona jest przekonany, że w sieci terroryÅ›ci bÄ™dÄ… niewidoczni, ale na tyle potężni, aby w dalszym ciÄ…gu werbować zwolenników na caÅ‚ym Å›wiecie.

Kyle Wilhoit z DomainTools, który bada zdolności cybernetyczne kilku grup terrorystycznych, wykrył, że Zjednoczony Wirtualny Kalifat, który jest internetowym ramieniem ISIS, działa od prawie 3 lat.

Eksperci zwracajÄ… uwagÄ™ na optymalne wykorzystywanie internetowych komunikatorów przez terrorystów. Np. aplikacja Telegram umożliwia przekazywanie informacji o wysokim poziomie szyfrowania. “DziÄ™ki temu dżihadyÅ›ci mogÄ… informować o przebiegu dziaÅ‚aÅ„ operacyjnych i kolejnych celach bez obaw, że mogÄ… zostać namierzeni” - tÅ‚umaczy Wilhoit. Pod koniec czerwca br. rosyjska sÅ‚użba bezpieczeÅ„stwa FSB oÅ›wiadczyÅ‚a, że organizatorzy zamachu na petersburskie metro komunikowali siÄ™ wÅ‚aÅ›nie przy pomocy tej aplikacji.

Sam werbunek do ISIS odbywa się w dużej mierze za pomocą sieci społecznościowych, takich jak Twitter czy Facebook. W kwietniu br. FBI aresztowało brytyjskiego hackera Dżunajda Hussajna, znanego również jako Abu Hussajn Britani. Hussajn koordynował pracę tzw. Legionu, czyli grupy kilkunastu wirtualnych recruiterów ISIS. Wykorzystując komunikatory, tj. Whatsapp i Telegram, oraz ogromną liczbę kont na sieciach społecznościowych, terroryści werbowali, kierowali i inspirowali sympatyków ISIS z całego świata do przeprowadzania zamachów w swoich krajach lub przyłączenia się do walk na Bliskim Wschodzie.

Zjednoczony Wirtualny Kalifat posiada również pododdziaÅ‚ hakerów zÅ‚ożony wyÅ‚Ä…cznie z kobiet. W marcu br. hakerki wÅ‚amaÅ‚y siÄ™ do ponad 100 kont na Twitterze. Eksperci podkreÅ›lajÄ…, że powstanie żeÅ„skiej formacji hakerów jest kolejnym przykÅ‚adem “dżihadu medialnego”, którego zadaniem jest werbunek jak najwiÄ™kszej liczby muzuÅ‚maÅ„skich hakerów do walki z „niewiernymi”. ŹródÅ‚o: Facebook
MWÅ‚

PCH24