Dodano: 25.07.17 - 12:12 | Dział: Interwencje

Nowe pozwy w obronie prawdy historycznej!





Z inicjatywy Reduty Dobrego Imienia w minionym tygodniu złożone zostały dwa pozwy. Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych oraz Zbigniew Nowiński, skierowali do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew cywilny przeciwko BBC zaś Bogdan Bartnikowski złożył pozew przeciwko francuskiemu dziennikowi Le Parisien.

W styczniu br. na stronie internetowej BBC, pojawiÅ‚ siÄ™ artykuÅ‚ „Beware hate speech”, says Auschwitz Holocaust survivor” autorstwa Allana Little, w którym padajÄ… sÅ‚owa „Holocaust nie byÅ‚ jedynie niemieckim przedsiÄ™wziÄ™ciem. WymagaÅ‚ aktywnej kolaboracji ze strony norweskich urzÄ™dników, francuskiej policji, polskich maszynistów i ukraiÅ„skich bojówek paramilitarnych”. Po interwencji tekst zostaÅ‚ zmieniony.

– Oskarżanie polskich maszynistów o współudziaÅ‚ w HolokauÅ›cie jest nieporozumieniem. Polacy jako naród nigdy nie współpracowali z okupantami. W warunkach wojennych zdarzajÄ… siÄ™ sytuacje graniczne. JesteÅ›my przekonani, że maszyniÅ›ci którzy prowadzili pociÄ…gi do obozów koncentracyjnych nie robili tego z wÅ‚asnej woli. Trzeba pamiÄ™tać, że przymus lub zagrożenie życia nie jest kolaboracjÄ… – mówi Urszula Wójcik, rzecznik prasowy Reduty Dobrego Imienia.

Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych oraz Zbigniew Nowiński skierowali do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew cywilny przeciwko BBC o naruszenie dóbr osobistych.

Polacy żądają przeprosin na stronie internetowej BBC oraz wpłaty 30 000 PLN na rzecz Stowarzyszenia Dzieci Ofiar Obozów Hitlerowskich.

Z kolei druga sprawa zostaÅ‚a wykryta jakiÅ› czas temu. W lutym 2015 roku, z okazji 70. rocznicy wyzwolenia obozu francuski dziennik Le Parisien opublikowaÅ‚ artykuÅ‚, w którym użyÅ‚ sformuÅ‚owania „camp nazi polonais”. Przeciwko temu zwrotowi zaprotestowaÅ‚ Bogdan Bartnikowski, który byÅ‚ wiÄ™ziony w obozie. Powód skierowaÅ‚ sprawÄ™ do SÄ…du OkrÄ™gowego w Warszawie o naruszenie dóbr osobistych żądajÄ…c usuniÄ™cia oszczerczego sformuÅ‚owania i przeprosin.

Bogdan Bartnikowski urodził się 24 stycznia 1932 roku w Warszawie. Jest Polakiem, byłym wojskowym, znanym poetą i pisarzem. Jako dziecko walczył w Powstaniu Warszawskim. Był łącznikiem oddziałów powstańczych. W sierpniu 1944 roku trafił wraz z matką do obozu przejściowego w Pruszkowie pod Warszawą. Następnie razem zostali wywiezieni do niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Tam otrzymał numer 192 731. Początkowo przebywał w bloku dziecięcym obozu kobiecego, z czasem przeniesiony został do części przeznaczonej dla mężczyzn. Więziony był do stycznia 1945 roku. Później trafił do obozu Berlin-Blankenburg pod Berlinem. Od lat jest stale zaangażowany w działalność związaną z upamiętnianiem niemieckich zbrodni w Auschwitz.
Obie sprawy prowadzi mec. Artur Wdowczyk z Kancelarii Adwokackiej AWdowczyk.

– Roszczenia zawarte w pozwach sÄ… ewidentnie zasadne. Podawanie nieprawdziwych informacji na temat Holocaustu jest bardzo szkodliwe, nadto narusza dobra osobiste wielu osób i spoÅ‚ecznoÅ›ci, które sÄ… stawiane w roli oprawców, co jest niezgodne z rzeczywistymi wydarzeniami. Droga sÄ…dowa jest obecnie najskuteczniejszÄ… metodÄ… obrony dobrego imienia Polaków, wobec nierzetelnych mediów – komentuje mec. Artur Wdowczyk.

To kolejna sprawa przeciwko mediom zagranicznym zainicjowana przez Redutę Dobrego Imienia. W maju br. złożony został pozew cywilny przeciwko hiszpańskiemu dziennikowi El Pais.

Reduta Dobrego Imienia