Dodano: 08.10.17 - 16:21 | Dział: Oko Cyklopa

PROCHY I RURY…(7)



OKO CYKLOPA

SÅ‚awomir M. Kozak































Aniutkowi poÅ›wiÄ™cam…





Saidow, Surikow, muzułmańskie inklinacje do powstań i handel narkotykami

Wybiórczość Dunlopa w korzystaniu przezeÅ„ z artykuÅ‚u Jasieniewa najbardziej rzuca siÄ™ w oczy w przypadku jego niepowodzenia w identyfikacji Mehmeta („Turek, niegdyÅ› doradca islamskiego premiera Turcji, [Necmettina] Erbakana").67 Jasieniew identyfikuje Mehmeta, Å‚Ä…czÄ…c go nie tylko z Erbakanem, ale i z CIA, wywiadem saudyjskim i Al-Qaida:

W roku 2003 turecki obywatel Mehmet, który naprawdÄ™ nazywa siÄ™ RusÅ‚an Saidow, przekonaÅ‚ prezydenta Republiki Czeczenii, Ahmeda Kadyrowa, że może być użyteczny w jego polityce „narodowego pojednania". Saidow wziÄ…Å‚ udziaÅ‚ w zorganizowaniu wizyty Kadyrowa w Arabii Saudyjskiej, gdzie Kadyrow zawarÅ‚ umowÄ™ z szefem saudyjskich sÅ‚użb specjalnych, ksiÄ™ciem Naifem Ibn Abdel-Azizem, że arabscy bojownicy dowodzeni przez podpuÅ‚kownika Aziza ben Saida ben Ali al Hamdiego (alias Abu al Walid al-Hamadi), podkomendnego ksiÄ™cia Naifa, zostanÄ… usuniÄ™ci z Czeczenii do maja 2004 roku. Umowa stwierdzaÅ‚a, że Kadyrow gwarantuje bezpieczne przejÅ›cie dla Abu al-Walida. GrajÄ…c na dwa fronty z zamiarem usatysfakcjonowania obu stron, Saidow (przypuszczalnie do spółki z samym Abu al-Walidem) przekazaÅ‚ tÄ™ informacjÄ™ CIA. CIA najwyraźniej obawiaÅ‚a siÄ™, że po opuszcze¬niu Czeczenii arabscy bojownicy pojawiÄ… siÄ™ w Iraku i przyÅ‚Ä…czÄ… do terrorystycznej grupy JordaÅ„czyka Abu Musab al-Zarkawiego bÄ™dÄ…cej jednÄ… z części skÅ‚adowych sieci Al-Qaidy.

StarajÄ…c siÄ™ temu zapobiec i chcÄ…c zdyskredytować Kadyrowa w oczach ksiÄ™cia Naifa, CIA daÅ‚a Saidowowi „zadanie". 13 kwietnia w Czeczenii w rejonie w Nozhai-Yur rosyjskie oddzia¬Å‚y zabiÅ‚y Abu al-Walida (lub utrzymywaÅ‚y, że tego dokonaÅ‚y). Saidow zapÅ‚aciÅ‚ 300 000 dolarów tym, którzy przeprowadzili tÄ™ operacjÄ™. Ich szefowie w Moskwie otrzymali 500 000 dolarów. Nie znana jest suma, jakÄ… CIA zapÅ‚aciÅ‚a Saidowowi.

Jasieniew opisuje Saidowa jako handlarza, zarówno narkotyków, jak i broni, zaangażowanego w dostawy rosyjskiej broni dla wspieranych przez Arabię Saudyjską jemeńskich secesjonistów w Adenie. Było to w czasie, kiedy Rosja oficjalnie zaprzestała dostaw do tego niegdyś marksistowskiego kraju, wspierając dla odmiany jedność Jemenu:68

W maju-czerwcu 1994 roku Saidow zorganizował razem z Usmanem Ima-jewem i Choż Ahmedem Nuchajewem, przy zgodzie Pawia Graczowa i Dżochara Dudajewa, dwadzieścia dwa loty, przesyłając broń i amunicję poprzez czeczeński port lotniczy Sheik Monsur do portu lotniczego w Adenie w Jemenie.69

Wiosną 1995 roku Saidow zaczął współpracować ze stowarzyszeniem zorganizowanym pod wodzą Władimira Filina i Aleksieja Lichwincewa [patrz niżej] w celu uregulowania handlu [narkotykami] przez port w Noworosyjsku.
Saidow jest opisywany przez Jasieniewa jako posiadający dobre stosunki nie tylko z CIA, ale również z tureckimi islamistami i Aymanem al-Zawahirim, partnerem bin Ladena w Al-Qaidzie:70

Od sierpnia 1995 roku Saidow rezyduje w Turcji. W grudniu 1995 roku opublikował w języku tureckim ekstremistyczną książkę The Muslims of the Caucosus in the 19th century: Ge-nocide by Russio (Koukozcy muzułmanie w XIX wieku - zagłado przez Rosję). Przywódca Partii Dobrobytu i przyszły premier Turcji Necmettin Erbakan napisał dobrą recenzję tej książki. W lipcu 1996 roku Saidow stał się jego doradcą.71

W grudniu 1996 roku Ayman al-Zawahiri zostaÅ‚ aresztowany w Dagestanie za nielegalne przekroczenie granicy.72 PosiadaÅ‚ faÅ‚szywy sudaÅ„ski paszport. Po aresztowaniu go Saidow udaÅ‚ siÄ™ do MachaczkaÅ‚y [stolicy Dagestanu], gdzie zorganizowaÅ‚ petycjÄ™ do wÅ‚adz popierajÄ…cÄ… Zawahiriego. PetycjÄ™ podpisaÅ‚o dwudziestu szeÅ›ciu muzuÅ‚maÅ„skich duchownych oraz deputowany do Rosyj¬skiej Dumy PaÅ„stwowej Nadirszach Chaczilajew.73 Saidowowi udaÅ‚o siÄ™ uzyskać wyrok sÄ…dowy skazujÄ…cy Zawahiriego na sześć miesiÄ™cy wiÄ™zienia, które Zawahiri odsiedziaÅ‚ w areszcie...

Od połowy lat 1990. Saidow pozostawał w stałych stosunkach z saudyjskim biznesmenem Adnanem Chashoggim, księciem Turki al-Faisalem (ówczesnym szefem saudyjskich tajnych służb, a obecnie ambasadorem saudyjskim w Wielkiej Brytanii) i księciem Naifem.74

Jasieniew wyjaśnia ponadto, że Sidow nie był zwolennikiem Putina, ale muzułmańskim działaczem, który z pasją przeciwstawiał się Rosji, a Putinowi w szczególności:

We wrześniu 2003 roku Saidow uczestniczył w kongresie ekstremistycznej organizacji Hizb ut-Tahrir al-lslami w Jordanii, gdzie oświadczył, że Hizb ut-Tahrir al-lslami jest organizacją aktywnie działającą w podziemiu w całej Rosji, Środkowej Azji i na Krymie...75

8 grudnia 2004 roku Saidow zwróciÅ‚ siÄ™ do muzuÅ‚maÅ„skiej mÅ‚odzieży w Moskwie w nastÄ™pujÄ…cymi sÅ‚owami: „Po Ukrainie pomaraÅ„czowa rewolucja czeka RosjÄ™". „Nasi liberaÅ‚owie powiadajÄ…, że w roku 2008 sytuacja w Moskwie bÄ™dzie taka jak obecnie w Kijowie". „Jednak wszystko bÄ™dzie inaczej i nie w roku 2008, ale wczeÅ›niej". „Amirowie i mudżahedini sprawiÄ… wkrótce, że Kreml zatrzÄ™sie siÄ™ ze zgrozy". W roku 2005 „rzucÄ… do piekieÅ‚ sÅ‚ugÄ™ szatana", to znaczy prezydenta Putina, który rzekomo „jest poszukiwany przez MiÄ™dzynarodowy TrybunaÅ‚ w Hadze".

Ten sam cel wyzwolenia muzułmanów został przypisany przez Jasieniewa organizatorowi spotkania we Francji, Antonowi Surikowowi:

13 grudnia 2004 roku w Adygei Surikow spotkaÅ‚ siÄ™ z gru¬pÄ… wyznawców sufi i oÅ›wiadczyÅ‚: „W przeszÅ‚oÅ›ci byliÅ›my przeciwko ahl-ad-dalala (tym, którzy pobÅ‚Ä…dzili) z ich arabskimi pieniÄ™dzmi. ZwykliÅ›my mówić, że nie należy odseparowywać siÄ™ od Rosji, ale teraz Rosja znalazÅ‚a siÄ™ na krawÄ™dzi upadku i chaosu, wiÄ™c oddzielimy siÄ™ [od Rosji] razem ze wszystkimi muzuÅ‚manami z Kaukazu. Na historycznie naszych ziemiach, od Psou i Morza Czarnego po LabÄ™ i KubaÅ„ zostanie stworzone nowe paÅ„stwo".

(Przypisywany tu Surikowowi cel rozbicia Rosji jest tym samym, który we wczeÅ›niejszych tekstach, których współautorem byÅ‚ Surikow, przypisywany jest przez rosyjskich „radykałów" Stanom Zjednoczonym: „RadykaÅ‚owie uważajÄ…, że Stany Zjednoczone wykorzystujÄ… tureckie i muzuÅ‚maÅ„skie elementy... Od Azerbejdżanu poczynajÄ…c, radykaÅ‚owie przewidujÄ… strategicznÄ… penetracjÄ™, która nieodwoÅ‚alnie rozbije FederacjÄ™. WpÅ‚yw Stanów Zjednoczonych bÄ™dzie ukierunkowany na byÅ‚e Å›rodkowo-azjatyckie republiki ZwiÄ…zku Radzieckiego, na CzeczeniÄ™ i inne północno-kaukaskie autonomiczne republiki muzuÅ‚maÅ„skie Tatarstan i Baszkorstan. W rezultacie zwartość terytorialna Rosji zostanie nieodwracalnie przekreÅ›lona").76

Jasieniew utrzymuje również, że latem 2004 roku meta-grupa rozpoczęła realizowanie przedsięwzięcia w Bliskowoł-żańskim Rejonie Federalnym, którego celem było wyszkolenie kadr dla wołżańsko-uralskiej sekcji międzynarodowej ekstremistycznej organizacji Hizb ut-Tahrir, której działalność została zakazana przez Sąd Najwyższy Rosyjskiej Federacji w roku 2003. Przedsięwzięcie to jest finansowane przez prywatne filantropijne fundacje z Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej.

W tym kontekÅ›cie możemy poddać w wÄ…tpliwość zaÅ‚oże¬nie Dunlopa, że zaaranżowane przez Surikowa spotkanie w roku 1999 na poÅ‚udniu Francji byÅ‚o zwoÅ‚ane w celu promowanie zamiarów „rodziny" Jelcyna. Z opisu Jasieniewa wynika, że bardziej prawdopodobne jest, iż miaÅ‚o ono sÅ‚użyć wojujÄ…cemu islamowi i handlowi narkotykami.

Portrety Saidowa i związki Surikowa z al-Zawahirim, Er-bakanem i Hizb ut-Tahrir potwierdzają opinię hinduskiego analityka B. Ramana i innych mówiącą, że skupiając się wy-łącznie na Al-Qaidzie w badaniu islamskiego dżihadizmu Amerykanie popełniają błąd.77 Pełny zakres islamskiego dżihadizmu jest znacznie bardziej złożony.
We wnioskach wrócę do możliwości, że rząd Stanów Zjednoczonych może mieć wspólne cele z Hizb ut-Tahrir i metagrupą w Rosji, nawet gdy zwalcza islamski terroryzm w wydaniu Al-Qaidy na Środkowym Wschodzie i Zachodzie.


PRZYPISY

67. John B. Dunlop, „«Storm in Moscow»”..., str. 42. Ważny i okrojony przez Dunlopa opis Mehmeta zawiera dziwny i nie zwiÄ…zany z tematem cytat: „W sprawie Erbakana patrz Shireen T. Hunter, Islam in Russia, str. 365”. Ale nie ma potrzeby identyfikowania Erbakana, a Hunter milczy na temat Mehmeta.

68. Patrz na przykład Mohamed H. Heikal, Daily Yomiuri, 8 sierpnia 1994.

69. Książka Surikowa, Crime in Russia (str. 33) potwierdza, że „czeczeÅ„ski transport uzbrojenia do portu lotniczego w Adenie byÅ‚ realizowany nawet w czasie wojny domowej w Jemenie w roku 1994”.

70. Independent (Londyn), 5 sierpnia 2005.

71. Milli Gorus, główna organizacja Turków w Niemczech ma podobno wÅ›ród swoich celów „obalenie laickiego systemu rzÄ…dów w Turcji i ustanowienie islamskiego paÅ„stwa i ustroju spoÅ‚ecznego... ByÅ‚y turecki premier Nec-mettin Erbakan, którego partia Refah zostaÅ‚a zakazana przez turecki SÄ…d Konstytucyjny w styczniu 1998 roku za «dziaÅ‚alność skierowanÄ… przeciwko Å›wieckiemu reżymowi kraju», jest wciąż niekwestionowanym przywódcÄ… Milli Gòrii!}, mimo iż jej prezesem jest jego bratanek Mehmet Sabri Erbakan”. Patrz Lorenzo Vidino, „The Muslim Brotherhoods Conquest of Europe” („Podbój Europy przez Bractwo MuzuÅ‚maÅ„skie”), Middle East Quarterly, zima 2005, http://www.meforum.org/article/687.

72. Proszę porównać z Independentem (Londyn), 5 sierpnia 2005.

73. 20 stycznia 2002 roku „wÅ‚adze Dagestanu oÅ›wiadczyÅ‚y, że aresztowaÅ‚y Nadirszacha Chaczilajewa, przywódcÄ™ mniejszoÅ›ci narodowej Laków Dagestanu i byÅ‚ego deputowanego do Dumy PaÅ„stwowej, pod zarzutem organizowania zamachu w Machaczkale na ministra spraw wewnÄ™trznych. Chaczilajew, który przewodniczyÅ‚ kiedyÅ› Unii MuzuÅ‚manów Rosji i byÅ‚ również przedstawiany jako jeden z najpotężniejszych bosów mafii dagestaÅ„skiej, zostaÅ‚ zatrzymany podczas weekendu”. Jamestown Foundation, Monitor, 21 stycznia 2002, http://jamestown.org/publications_details.php7volume_id=25&issue_id=2179&article_id=19084). ProszÄ™ porównać z książkÄ… Shireen T. Hunter, Islam in Russia, str. 264-265.

74. Jurij Jasieniew, „RosjÄ™ czeka...

75. „Rosja jest również zaniepokojona dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… HT [Hizb ut-Tahrir al-lslami], ponieważ obawia siÄ™, że ten ruch przeniknie do muzuÅ‚maÅ„skich regionów Rosji. Rosyjskie sÅ‚użby specjalne współpracujÄ… obecnie Å›ciÅ›le z paÅ„stwami Åšrodkowej Azji w zwalczaniu HT”, Ahmed Rashid, Jihad: The Rise of Militant Islam in Central Asia (Dzihad - powstanie wojujÄ…cego islamu w Åšrodkowej Azji), Yale University Press, New Haven, 2002, str. 132. ProszÄ™ porów¬nać z oÅ›wiadczeniem Surikowa na temat sufitów, patrz niżej.

76. Graeme Herd, Ene Ròngelep, Anton Surikow, Crisis for Estonia? Russia, Estonia and a Post-Chechen Cold War (Kryzys w Estonii? - Rosja, Estonia ipostczeczeÅ„ska zimna wojna), Brasseys for the Centre for Defence Studies, Londyn, 1994, str. 29, 33.

77. ProszÄ™ porównać z B. Raman, ..Istanbul: The enemy within” („IstambuÅ‚ - nieprzyjaciel wewnÄ…trz”), AsiaTimes,22/11/2003,http://www.atimes.com/atimes/Middle_East/EK22Ak01.html. Raman ukazuje w tym opisie bezpoÅ›rednie zwiÄ…zki miÄ™dzy tureckimi terrorystami (byÅ‚ymi uczniami Erbakana) i takimi grupami, jak Lashkar-e-Toiba, sponsorowanymi przez pakistaÅ„ski wywiad ISI.


CDN