Dodano: 04.11.17 - 13:19 | Dział: Godne uwagi

Korzystny bilans

Polską już nie straszy się dzieci, Polska nie jest też już „kamieni kupą”, wręcz przeciwnie stawiana jest za wzór gospodarczych i finansowych zmian i sukcesów.

Polski Sejm i polski rząd coraz skuteczniej spełniają aspiracje Polaków, bo wielu „Batmanów” w tej nowej ekipie walczy o lepszą Polskę z coraz lepszym skutkiem. Na 3 miesiące przed końcem roku, po wrześniu 2017 r. mamy 3 mld zł nadwyżki w budżecie państwa - to historia niespotykana od 25 lat. Wzrost gospodarczy za III kw. może sięgnąć poziomu 4,5 - 4,6 proc. a wzrost PKB na koniec roku przekroczyć 4 proc. Dochody podatkowe będą w 2017r. wyższe od zakładanych w budżecie o blisko 30 mld zł, a same dochody z VAT osiągną historyczny rekord, o którym mogły pomarzyć jedynie rządy PO-PSL na poziomie ok. 150mld zł. Inwestycje ostro ruszyły na przełomie IIIi IV kw. tego roku i będą kontynuowane na wielką skalę w 2018r., tylko wydatki na CPK w okolicach Baranowa, przekop Mierzei Wiślanej, Via Carpatia, a także inwestycje kolejowe i drogowe mogą sięgnąć kwoty ok. 200mld zł.

Deficyt budżetowy w 2017r. może być niższy od zaplanowanego o 30mld zł czyli być niższy aż o połowę. Wielkie galerie handlowe, które dzięki lobbystom w Brukseli uniknęły jak na razie podatku handlowego nie unikną już płacenia podatku CIT, podobnie jak super i hipermarkety i gigantyczne biurowce. Ponad 1mld zł popłynie na odnowę i odbudowę dworców kolejowych, a blisko 60mld zł na samą kolej, nakłady na służbę zdrowia do 2025r. wzrosną do niespotykanej w Polsce wielkości 6 proc. PKB. Polska gospodarczo jest coraz silniejsza, polski budżet jest coraz bardziej zasobny i skuteczny. Sprzedaż detaliczna we wrześniu 2017r. wzrosła o 7,5 proc. , a przed nami dopiero zakupy świąteczne. Jesteśmy w fazie silnego wzrostu i jako polski rząd dbając o polskie interesy nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa.

Nie tylko nie wyprzedajemy jak poprzednicy majątku narodowego, ale go odzyskujemy w ramach repolonizacji. Będziemy chcieli też odzyskać należne nam odszkodowania za niemieckie zbrodnie w II wojnie światowej, popełnione na Polakach i polskiej substancji gospodarczej i majątkowej, które mogą iść w setki miliardów dolarów, a to również znacząco by wzmocniło polskie państwo i polską gospodarkę. Już w perspektywie dwóch najbliższych lat możemy znacząco poprawić wskaźniki gospodarcze i finansowe, a przede wszystkim zasobność portfeli Polaków, jak i wyniki polskich firm. Polska może stać się znaczącym graczem na arenie międzynarodowej, ze względu na swą stabilną sytuację finansową i gospodarczą. Polskie mamy obowiązki i zamierzamy im sprostać.

Zapraszamy na profil Janusz Szewczak na Facebooku!

Janusz Szewczak
Polski analityk gospodarczy, nauczyciel akademicki i publicysta, poseł na Sejm VIII kadencji
wPolityce