Dodano: 06.11.17 - 12:12 | Dział: WPiS

Ukazał się już 10/2017 WPiS - Zapraszamy do lektury

Do dystrybucji trafił październikowy numer miesięcznika „Wpis”. Zachęcamy do jego lektury. Przygotowaliśmy jak zawsze zestaw ciekawych i aktualnych materiałów. Piszemy m.in. o zakazie handlu w niedziele, proteście rezydentów, wyborach parlamentarnych w Austrii i wojskach cybernetycznych tworzonych przez Polskę. Październikowy „Wpis” to 90 stron interesujących tekstów.

W bieżącym numerze:

● Matko, masz tu 500 zł na dziecko, ale haruj w niedzielę! – Leszek Sosnowski pisze o konieczności zakazania handlu w niedziele. Krytykuje też pomysł wprowadzenia tzw. niedziel handlowych.

● Paliusz wyrazem gotowości pasterza do złożenia ofiary nawet swego życia – homilia abp. Marka Jędraszewskiego wygłoszona na uroczystej Mszy św. w katedrze na Wawelu, podczas której nowy metropolita otrzymał papieski paliusz.

● Triumf młodej prawicy! – Adam Sosnowski opisuje zwycięstwo chadeków w niedawnych wyborach parlamentarnych w Austrii i przedstawia sylwetkę przyszłego kanclerza Sebastiana Kurza.

● Syria rwie się do życia – rozmowa ze znanym fotografikiem Adamem Bujakiem, który opowiada o swojej podróży do ogarniętej wojną Syrii.

● W Europie zmusza się kobiety do małżeństw nieletnich, obrzezania i morduje je w imię „honoru rodziny” – artykuł o ciężkim losie kobiet w muzułmańskich rodzinach mieszkających w Europie.

● Droga Salvadora Dalí od surrealistycznej błazenady do nawrócenia na katolicyzm – kolejny tekst cyklu o nawróceniach ludzi kultury i sztuki. Tym razem możemy przeczytać o znanym hiszpańskim malarzu Salvadorze Dalím.

● Jestem lekarzem. Jestem rezydentem. I mam duże wątpliwości… – krytyczny wobec protestu rezydentów głos młodego lekarza na czwartym roku specjalizacji. Czy ten strajk nie jest aby motywowany politycznie?

● Mleko matki jest lekiem – rozmowa z dr. Aleksandrą Wesołowską, prezesem Fundacji Bank Mleka Kobiecego, która finansuje gromadzenie kobiecego mleka oraz badania nad nim.

● Naród, niepodległość, bezpieczeństwo – relacja ze zorganizowanego przez wydawnictwo Biały Kruk III Dnia Patrioty, który odbył się 21 października w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

● Zamiast otrzymać reparacje wojenne od Niemców, płaciliśmy je Sowietom! – prof. Artur Śliwiński omawia kwestię reparacji wojennych należnych Polsce.

● Polska tworzy wojska cybernetyczne – dr Piotr Łuczuk, autor wydanej niedawno książki „Cyberwojna”, pisze o nowym rodzaju wojsk powołanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

● Pomnik Piłsudskiego (1) – dr Bohdan Urbankowski, znawca postaci Józefa Piłsudskiego, przybliża sylwetkę i dokonania Marszałka w związku z obchodzonym właśnie Rokiem Piłsudskiego.

● Józef Piłsudski kibic i organizator polskiego sportu – kolejny odcinek cyklu o historii polskiego sportu. Krzysztof Szujecki pisze tym razem o sportowych pasjach marszałka Józefa Piłsudskiego.

● Jak należy rozumieć reformę w Kościele? – tekst wykładu emerytowanego prefekta watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerharda Müllera, poświęconego reformacji i stosunkowi Kościoła katolickiego do niej. Wykład wygłoszony 16 października 2017 r. na Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie, podczas uroczystości nadania kardynałowi doktoratu honoris causa.

● Spotkanie z Bratem Albertem we Lwowie w 1899 r. – artykuł o dobroczynnej działalności Brata Alberta Chmielowskiego zamieszczony w 1899 r. w wydawanym w Petersburgu polskim piśmie „Kraj”.

● W Małej Toskanii pod Krakowem, czyli jak Uniwersytet Jagielloński robi wino – reportaż z winnicy należącej do Uniwersytetu Jagiellońskiego, w której powstaje cenione wino.

● Świato-podgląd – a w nim przegląd informacji ze świata ominiętych przez inne media: w Niemczech zamkną jeden z najstarszych klasztorów cysterskich, w Ekwadorze półtora miliona osób wzięło udział w demonstracji przeciw gender, a w Kambodży postkomuniści niszczą demokrację.

● Krzyżówka z nagrodami

A ponadto: nowości książkowe wydawnictwa Biały Kruk, oferta kalendarzy na nadchodzący rok oraz październikowy wiersz Leszka Długosza.

WPiS