Dodano: 10.11.17 - 16:41 | Dział: Śladami naszych przodków

Narodowe Święto Niepodległości


Obchody narodowe w dniu 11 listopada



Narodowe Święto Niepodległości, my Polacy obchodzimy w dniu 11 listopada. Tego dnia w szczególny sposób celebrujemy, odzyskanie przez Polskę wolności i suwerenności.

Po 123 latach zaborów


W 1918 roku, po 123 latach zaborów i naszego niebytu na mapach politycznych świata, Polacy z dumą fetowali niepodległość. Święto Niepodległości, zostało wpisane w naszą historię w 1937 roku. Jednak już dwa lata później, kiedy to wybuchła II wojna światowa, było ono w jedyne sercach naszych patriotów. Święto to, przywrócono z chwilą upadku w Polsce komunizmu, co datuje się na rok 1989.

Nasza Niepodległość

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości, było procesem długotrwałym. Nasza Polska Niepodległość, ściśle zależy od momentu zakończenia 1 wojny światowej i zawarciu rozejmu militarnego w Compiegne w dniu 11 listopada 1918 roku, co pieczętuje ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej, jak nam wiadomo, przybył do Warszawy z więzienia w twierdzy w Magdeburgu, Józef Piłsudski ze swoim adiutantem Kazimierzem Sosnkowskim. Z tego też powodu kraj nasz ogarnęła wielka euforia, a Rada Regencyjna przekazała Piłsudskiemu władzę.

Upragniona Wolność


Po 123 latach naszej polskiej poniewierki, my Polacy mieliÅ›my WÅ‚asne PaÅ„stwo! W latach 1919–1936, rocznice odzyskania niepodlegÅ‚oÅ›ci fetowano w sposób wojskowy. W 1919 roku, nie byÅ‚o sprzyjajÄ…cej sytuacji, szczególnie na Górnym ÅšlÄ…sku, by uczcić dzieÅ„ odzyskania niepodlegÅ‚oÅ›ci, ponieważ trwaÅ‚y jeszcze regularne zmagania wojenne o granice Rzeczypospolitej.

Po zwycięstwie nad bolszewikami

Pierwszy raz w sposób szczególnie patriotyczny, upamiętniono odzyskanie niepodległości, w dniu 14 listopada 1920 roku. Tego dnia, uhonorowano Józefa Piłsudskiego jako zwycięskiego Wodza Naczelnego w wojnie polsko-bolszewickiej, wręczając mu marszałkowski buzdygan. W 1928 roku, plac Saski w stolicy naszego kraju, nazwano placem marszałka Piłsudskiego.

Okres II wojny światowej

Organizatorzy przygotowywanych obchodów rocznicy 11 listopada w czasie II wojny Å›wiatowej, byli narażeni na represje. Jednak mimo tego, pamięć o ÅšwiÄ™cie NiepodlegÅ‚oÅ›ci starano siÄ™ za wszelkÄ… cenÄ™ podsycać. Na murach i ogrodzeniach, regularnie pojawiaÅ‚y siÄ™ napisy takie jak „Polska żyje”, i „Jeszcze Polska nie zginęła”. Od 1942 roku, w miejscach tych pojawiÅ‚ siÄ™ znak Polski WalczÄ…cej, którego twórczyniÄ… byÅ‚a Anna SmoleÅ„ska.


Ewa MichaÅ‚owska – Walkiewicz