Dodano: 19.11.17 - 22:29 | Dział: Oko Cyklopa

PROCHY I RURY…(13)



OKO CYKLOPA

SÅ‚awomir M. Kozak































Aniutkowi poÅ›wiÄ™cam…


Problem końcowy - metagrupa a rząd Stanów Zjednoczonych

Wydaje się oczywiste, że ta metagrupa z jej wpływami i koneksjami na co najmniej trzech kontynentach była na tyle potężna, aby spowodować zmiany - poprzez rosyjski 11 września - w rosyjskiej historii. Rodzi się pytanie, czy ta grupa mogła również wywołać podobne zmiany w amerykańskiej historii.

Jak już wiemy, rosyjskie źródła utrzymują, że rząd Stanów Zjednoczonych miał dostęp do tej metagrupy w przypadku szczególnie delikatnych przedsięwzięć, takich jak likwidacja Abu al Walid al-Hamadiego.

TwierdzÄ… też, że ta metagrupa byÅ‚a zaangażowana w szereg sponsorowanych przez Stany Zjednoczone zmian reżymów w Europie Wschodniej, od obalenia Ceaucescu w Rumunii poczÄ…wszy, a na niedawnej detronizacji Szewardnadze w Gruzji skoÅ„czywszy. Wall Street Journal Å‚Ä…czy to ostatnie wydarzenie z „caÅ‚Ä… gamÄ… pozarzÄ…dowych organizacji... wspieranych przez amerykaÅ„skie i inne zachodnie fundacje".115 JednÄ… z nich byÅ‚ Instytut im. Alberta Einsteina zaÅ‚ożony wspólnie przez NED i sieć fundacji Sorosa, który pomógÅ‚ w utworzeniu dysydenckiego mÅ‚odzieżowego ruchu Kmara w Gruzji. Z Instytutem im. Alberta Einsteina jest podobno zwiÄ…zany Audrius Butkiavicius, rezydujÄ…cy obecnie w Gruzji czÅ‚onek metagrupy.116

PowinniÅ›my tu dodać jeszcze tak zwanÄ… rewolucjÄ™ tulipanów z marca 2005 roku, która zmusiÅ‚a do ustÄ…pienia wieloletniego przywódcÄ™ Kirgistanu Askara Akajewa. (To wÅ‚aÅ›nie po tym wydarzeniu Far West otworzyÅ‚a swoje biuro w Kirgistanie).117 Nagorny utrzymuje, że zamach zostaÅ‚ zorganizowany przez brytyjskie sÅ‚użby specjalne i Czeczenów z IstambuÅ‚u przy „technicznej pomocy" Amerykanów.118 Od tego momentu szmugiel heroiny przez Kirgistan ulegÅ‚ podobno potrojeniu.119

Wracając do wcześniej postawionego pytania, wdaje się również możliwe, że rząd Stanów Zjednoczonych mógł rozważać możliwość użycia organizacji Hizb ut-Tahrir i metagrupy do politycznych zmian w samej Rosji, nawet gdy w tym samym czasie zwalczano islamistów z Al-Qaidy. To nie pierwszy raz, kiedy rząd Stanów Zjednoczonych wykorzystywał pełnomocników w handlu narkotykami, jednocześnie wyjaśnia w znacznej mierze rolę Stanów Zjednoczonych w przywracaniu w roku 2001 w Afganistanie wpływów głównych handlarzy narkotyków. Podejrzane typy, takie jak Nuchajew, Chodorkowski i Chashoggi, już wcześniej wykazali zainteresowanie takimi inicjatywami, a zachodni biznesmeni wyrazili chęć współpracy z tymi sojusznikami metagrupy.

Wygodnie jest traktować wszystkie środki służb specjalnych Stanów Zjednoczonych jako figury na szachownicy poruszane zgodnie z zachciankami ich kontrolerów. Nie jest to jednak trafna metafora w odniesieniu do metagrupy, która ma najwyraźniej odpowiednie zasoby do negocjowania i wywierania wpływu na rządy, z którymi współpracuje.

Od momentu pojawienia się pierwszych pogłosek o roli tej metagrupy w rosyjskim 11 września zastanawiam się, czy mogła ona również odegrać podobną rolę w amerykańskim 11 września. Muszę zaznaczyć, że w tej chwili nie posiadam przekonywających danych, które dowodziłyby takiej jej roli. Jest jednak faktem, że dwaj dobrze poinformowani i wiarygodni świadkowie, Sibel Edmonds i Indira Singh, niezależnie podkreślały wagę międzynarodowego handlu narkotykami w kontekście wydarzeń z 11 września 2001 roku.

Administracja Busha zrewanżowała się za to Sibel Edmonds, wyrzucając ją z pracy w imię interesu państwa. W odpowiedzi Edmonds zaczęła otwarcie mówić o obawach dotyczących tej części świata, w której metagrupa ugruntowała swoje wpływy.

SE [Sibel Edmonds]: To interesujÄ…ce. W jednym z wywiadów ze mnÄ… mówiÄ… „kraje tureckie", ale mi wydaje siÄ™, że chodziÅ‚o im nie tylko o TurcjÄ™, ale i Azerbejdżan oraz wszystkie „stany", w tym Tadżykistan i Kirgistan, a także [nie tureckie kraje, takie jak] Afganistan i Pakistan. Te wszystkie kraje odgrywajÄ… dużą rolÄ™ w tym, o czym mówiÄ™.

CF [Chris Oeliso]: Czy ma pani na myśli szmugiel narkotyków?

SE: MiÄ™dzy innymi. Tak, to główna część. To zadziwiajÄ…ce, że w tej caÅ‚ej „wojnie z terroryzmem" nikt nigdy nie wspomina o tych sprawach.120


Indira Singh, która straciła swoje wysokie stanowisko u J.P. Morgana po opowiedzeniu FBI o Ptechu i 11 września, zabrzmiała jeszcze bardziej dramatycznie w swoim publicznym oświadczeniu wygłoszonym w Kanadzie:

- Robiłam wiele rzeczy w czasie moich badań, ale kiedy wdepnęłam w narkotyki, powiedziano mi, że jeśli wspomnę coś o pieniądzach z narkotyków w powiązaniu z wydarzeniami z 11 września, to będzie to mój koniec.121


Fałszywe dylematy teorii o wydarzeniach z 11 września

Jak już wcześniej powiedziałem, ograniczanie świadomości roli handlu narkotykami w naszym społeczeństwie daje handlarzom de facto możliwość wywierania politycznego wpływu bez żadnej krytyki lub sprzęci Przykładem tego jest dyskusja na wydarzeniami z 11 września w samej Ameryce, gdzie na liście podejrzanych ta metagrupa z reguły się nie pojawia.

W artykule tym starałem się zasugerować, że ta metagrupa miała w rzeczywistości, zarówno motyw - przywrócenie afgańskich żniw opiumowych oraz zdestabilizowanie terenów położonych wzdłuż szlaków handlowych Środkowej Azji - jak i możliwości wykorzystania kontaktów al-Zawahiriego w Al-Qaidzie oraz CIA w Waszyngtonie. Co więcej, jest to najlepszy kandydat do wyjaśnienia najtrudniejszych anomalii (a może raczej paradoksów) otaczających wydarzenia z 11 września. Chodzi o to, że wiele z nich prowadzi w kierunku Arabii Saudyjskiej, a inne w zupełnie przeciwnym - do Izraela.122

A oto warta przytoczenia uwaga dobrze poinformowanej osoby z Waszyngtonu na temat poprzednika metagrupy, BCCI: „Kto inny mógÅ‚by poÅ‚Ä…czyć razem coÅ› zwiÄ…zanego z ArabiÄ… SaudyjskÄ…, Chinami, Izraelem i Stanami Zjednoczonymi?”123 Obecnie metagrupa wystawia sobie to samo Å›wiadectwo, ponieważ jednoczy zwolenników muzuÅ‚maÅ„skiego salafizmu (Saidow) z co najmniej jednym obywatelem Izraela (Kosman).

Zaangażowanie metagrupy w „rosyjski 11 wrzeÅ›nia” nie dowodzi jej zaangażowania w amerykaÅ„ski, jednak Å›wiadomość jej obecnoÅ›ci w postaci nieokreÅ›lonej SiÅ‚y X dziaÅ‚ajÄ…cej na caÅ‚ym Å›wiecie czyni poprzednie ustalenia w sprawie wydarzeÅ„ z 11 wrzeÅ›nia dziwnie ograniczonymi. Problemy odpowiedzialnoÅ›ci byÅ‚y wielokrotnie bezmyÅ›lnie ograniczane do faÅ‚szywych dylematów wykluczajÄ…cych możliwość zaangażowania tej lub innej SiÅ‚y X.

Wczesnym tego przykÅ‚adem jest naiwne pytanie Michaela Moorea skierowane do prezydenta Busha w: Dude, Wheres My Country? (Kolego, gdzie jest mój kraj?): „Kto zaatakowaÅ‚ Stany Zjednoczone 11 wrzeÅ›nia - dializowany facet z jaskini w Afganistanie, czy też twoi przyjaciele, Arabia Saudyjska?”124 Znacznie szerzej zakrojonym dylematem jest ten, który wyartykuÅ‚owaÅ‚ David Ray Griffin w swojej dociekliwej krytyce raportu komisji w sprawie wydarzeÅ„ z 11 wrzeÅ›nia:

IstniejÄ… dwie podstawowe teorie na temat wydarzeÅ„ z 11 wrzeÅ›nia. Każda z nich jest „teoriÄ… spiskowÄ…”. Jedna z nich to oficjalna teoria spisku, zgodnie z którÄ… zamachy z 11 wrzeÅ›nia zostaÅ‚y zaplanowane i zrealizowane wyÅ‚Ä…cznie przez terrorystów z Al-Qaidy kierowanej przez OsamÄ™ bin Ladena... PrzeciwnÄ… do niej jest teoria alternatywnego spisku, która gÅ‚osi, że zamachy z 11 wrzeÅ›nia mogÅ‚y siÄ™ udać tylko dlatego, że byty zaaranżowane przez administracjÄ™ Busha i jej agencje.125

Griffin nie wyklucza oczywiście możliwości trzeciej teorii, która głosi, że za atakami stała Siła X, jednak jego niezdolność do uznania takiej możliwości jest przykładem niemal uniwersalnego kulturowego zaprzeczania, o którym już wcześniej wspomniałem. W Ameryce jest niewielu ludzi zdolnych zrozumieć, że ta siła w kontakcie z rządem Stanów Zjednoczonych niekoniecznie musi być tylko jego narzędziem, ale również tym, co wywiera nań wpływ.

Osobiście doradzam, aby badacze wydarzeń z 11 września skupili się na powiązaniach firmy metagrupy Far West Ltd, zwłaszcza na tych, które prowadzą do Chashoggiego, Bierezowskiego, Dicka Cheneya, Joeego Allbaugh, Neila Busha oraz firm Dilligence i Halliburton.


PRZYPISY

115. Wall Street Journal, 24 listopada 2003.

116. „W czerwcu 1992 roku niezależny litewski minister obrony Au-drius Butkiavicius byÅ‚ gospodarzem sympozjum poÅ›wiÄ™conego podziÄ™kowaniu Instytutowi im. Alberta Einsteina za jego kluczowÄ… rolÄ™ w procesie odzyskiwania niepodlegÅ‚oÅ›ci przez paÅ„stwa baÅ‚tyckie". Thierry Meyssan, „The Albert Einstein Institution: non-violence according to the CIA” („Instytut imienia Alberta Einsteina - niestosowanie przemocy wedÅ‚ug CIA”), http://www.voltairenet.org/article30032.html). ProszÄ™ porównać z: Paul Labarique, „Les dessous du coup dÉtat en Géorgie" , Voltaire, 7 stycznia 2004.

117. Saidow sam stwierdziÅ‚, że byÅ‚ w Andiżanie w czasie kolejnych zamieszek w uzbeckiej Dolinie Fergana, która okala trasÄ™ narkotykowÄ… wiodÄ…cÄ… przez kirgiskie miasto Osz. „W dniach 11-18 maja byÅ‚em w Uzbekistanie w Dolinie Fergana, gdzie byÅ‚em Å›wiadkiem tÅ‚umienia przez dyktatorski reżim isiamisty Karimowa powstania ludzi w Andiżanie”.
http://www.muslimuzbekistan.com/rus/rusnews/ 2005/05/rusnews30052005_5.html.

118. http://www.apn.ru/?chapter_name=impres&data_id=430&do-=view_single.

119. „Z Osz do Andiżanu", http//www.polit. ru/analytics/2005/06/06/andij_print.html.

120. Christopher Deliso, „The Stakes Are...

121. Zenanie Indiry Singh, Obywatelska Komisja w sprawie 11 września, str. 130, http://justicefor911.org/September-Hearings.doc.

122. Chashoggi jest przypuszczalnie najwyraźniejszym przykładem powiązań na linii Arabia Saudyjska-Izrael. Jednym z niewielu badaczy w Stanach Zjednoczonych, który odważył się analizować ślady związane z wydarzeniami z 11 września prowadzące do Izraela, jest Michael C. Ruppert, który przedstawił swoje poglądy w książce Crossing the Rubicon: The Decline of the American Empire at the End of the Age of Oil (Przekraczanie Rubikonu - schyłek amerykańskiego imperium po koniec wieku ropy naftowej), New Society Publishers, Gabriola Island, 2004, 259-268,578-579.

123. Jonathan Beaty, S.C. Gwynne, The Outlaw Bank..., str. 347.

124. Michael Moore, Dude, Wheres My Country (Kolego, gdzie jest mój kraj), Warner Books, Nowy Jork, 2003, str. 15. Ta sama powierzchowna analiza stanowi skazę jego filmu Fahrenheit 911.

125. David Ray Griffin, The 9/11 Commission Report: Omissions and Distortions (Raport Komisji w sprawie wydarzeń w Dniu II Września - przeoczenia i przeinaczenia), Olive Branch Press/Interlink, Northampton, 2004, str. 5.

CDN