Dodano: 19.11.17 - 23:43 | Dział: Zakamarki historii

223. lata temu

powieszono przywódców Targowicy



Większość czołowych przywódców konfederacji targowickiej zostało skazanych na śmierć i powieszonych w czasie insurekcji kościuszkowskiej.

Wiersz anonimowego autora „Nagrobek Szymonowi Kossakowskiemu” ku przestrodze dedykujÄ™ dzisiejszym donosicielom na PolskÄ™ z PO, Nowoczesnej, PSLu i KODu:

Przechodniu! Wstrzymay twe modły, BOG ie za Prawych odbiera;
Jam Oyczyzny zdrayca podły - Jak kto żyie, tak umiera.
Straciłem życie i sławę, Niż pierwsze ostatnie wprzodu;
Sam sobie dałem Buławę, Stryczek był z Woli Narodu.
Śmierć mą nie głosiły Dzwony, Wyrok słuszny dni mych przerwą,
Jam tu został powieszony, I tu moje ginie ścierwo.


Kiedy w Wilnie powieszono hetmana wielkiego litewskiego Szymona Kossakowskiego, zaczęły bić dzwony koÅ›cioÅ‚a Åšw. Kazimierza, a tÅ‚um wiwatowaÅ‚ „Niech żyje Rzeczpospolita!”. Wkrótce caÅ‚e miasto znaÅ‚o na pamięć wiersz anonimowego autora „Nagrobek Szymonowi Kossakowskiemu”. Wyrok wykonano publicznie 25 kwietnia 1794 na placu przed tamtejszym ratuszem.

223. lata temu w Warszawie powieszeni zostali z wyroku sądu kryminalnego przywódcy konfederacji targowickiej: biskup inflancki Józef Kazimierz Kossakowski, hetman wielki koronny Piotr Ożarowski, hetman polny litewski Józef Zabiełło oraz marszałek Rady Nieustającej Józef Ankwicz. Jedynie Marszałek uznał słuszność wyroku i jako jedyny zachowywał się godnie.

28 czerwca 1794 r. zginÄ…Å‚ w Warszawie biskup wileÅ„ski Ignacy Jakub Massalski. Aresztowany na rozkaz Tadeusza KoÅ›ciuszki zostaÅ‚ wywleczony z wiÄ™zienia przez wzburzony tÅ‚um i powieszony bez sÄ…du na konopnym lejcu. To samo spotkaÅ‚o wówczas byÅ‚ego marszaÅ‚ka konfederacji targowickiej Antoniego CzetwertyÅ„skiego, dyplomatÄ™ Karola Boscampa–Lasopolskiego, szambelana Stefana Grabowskiego, instygatora królewskiego Mateusza Roguskiego, instygatora sÄ…dów kryminalnych Józefa Majewskiego, oraz rosyjskiego szpiega Marcelego PiÄ™tkÄ™.

Sąd Najwyższy Kryminalny skazał również nieobecnych, którzy uciekli z kraju - generała artylerii koronnej i marszałka konfederacji targowickiej Stanisława Szczęsnego Potockiego, hetmana wielkiego koronnego Franciszka Ksawerego Branickiego, hetmana polnego koronnego Seweryna Rzewuskiego, szambelana królewskiego Jerzego Wielhorskiego, posła podolskiego i komendanta Kamieńca Podolskiego Antoniego Polikarpa Złotnickiego, posła Racławskiego Adama Moszczeńskiego, posła wołyńskiego Jana Zagórskiego, oraz posła gnieźnieńskiego Jana Suchorzewskiego.

Otrzymali oni wyroki Å›mierci przez powieszenie, utratÄ™ wszystkich urzÄ™dów, wiecznÄ… infamiÄ™ i konfiskatÄ™ majÄ…tków. Wyroki wykonano „In affigie” 29 wrzeÅ›nia 1794 r., wieszajÄ…c obrazy wymienionych zdrajców.

Dzisiaj totalna opozycja, która nie może pogodzić się z tym, że przegrała wybory i nie ma żadnego pomysłu na to, jak być konstruktywną opozycją oraz alternatyw wobec rządowych propozycji, próbuje doprowadzić do obalenia demokratycznie wybranego rządu przy pomocy instancji międzynarodowych. Nawiązuje w ten sposób do tradycji Targowicy, na tym polegał ten mechanizm w XVIII wieku - u mocarstw próbowano załatwiać wewnętrzne sprawy Polski. Opozycja robi to ze względów politycznych i tym samym pełni rolę pożytecznych idiotów, ponieważ jej działania są wykorzystywane przez te struktury w ramach UE, które chcą obecnie zaszkodzić Polsce.

Konfederacja targowicka - spisek magnacki zawiÄ…zany w nocy z 18 na 19 maja 1792 w Targowicy (w rzeczywistoÅ›ci 27 kwietnia 1792 w Petersburgu), w porozumieniu z carycÄ… Rosji KatarzynÄ… II. Zawarta pod hasÅ‚ami obrony zagrożonej wolnoÅ›ci przeciwko reformom Sejmu Czteroletniego i Konstytucji 3 maja, uznana za symbol zdrady narodowej. Targowica udaÅ‚a siÄ™ ponieważ Polakom zabrakÅ‚o odwagi i tylko przyglÄ…dali siÄ™ bieżącym wydarzeniom upatrujÄ…c w dziaÅ‚aniach patriotów „prowokacji”. Czekali aż inni zrobiÄ… za nich to co należaÅ‚o do ich patriotycznego obowiÄ…zku. Obecnie majÄ…c na uwadze negatywnÄ… ocenÄ™ wystawionÄ… przez wyborców za 8. lat rzÄ…dów koalicji PO i PSL oraz akceptacjÄ™ przez Polaków programu PiS "Dobrej Zmiany" i ciążący na nas spoÅ‚eczny obowiÄ…zek dbania o dobro wspólne oraz szacunek dla Ojczyzny, za co w przeszÅ‚oÅ›ci pÅ‚aciliÅ›my najwyższÄ… cenÄ™, wzywam totalnÄ… opozycjÄ™ do zaprzestania szkodliwej dziaÅ‚alnoÅ›ci wobec wÅ‚asnego kraju. Uważam, że dalsze tolerowanie szkalowania naszej Ojczyzny, anarchizowanie, sianie zamÄ™tu i destrukcji jest niedopuszczalne i winno być traktowane przez paÅ„stwo polskie z caÅ‚Ä… surowoÅ›ciÄ….

MoherJ