Dodano: 05.01.18 - 21:30 | Dział: Ciekawe miejsca - Pamięć, Historia

Trzech Króli

Orszak Trzech Króli upamiętni setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę

Hasło Orszaku „Bóg jest dla wszystkich” ma zwrócić uwagę uczestnikom, że Bóg przyszedł na świat żeby odkupić każdego człowieka – podkreślają organizatorzy. Tegoroczny Orszak ma być jedną z największych imprez upamiętniających odzyskanie niepodległości przez Polskę. W sobotę 6 stycznia Orszaki przejdą ulicami ponad 660 miejscowości w kraju i za granicą.

Jolanta Skwarek z Fundacji Orszak Trzech Króli powiedziała, że tegoroczne uroczystości będą nawiązywały do setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Jak dodała, tegoroczny śpiewnik, który przygotowano w liczbie 300 tyś. egzemplarzy, zawiera 14 kolęd wraz z ich rysem historycznym. Skwarek zaznaczyła również, że w tym roku Trzej Królowie będą nie tylko przedstawicielami trzech kontynentów, ale też trzech pokoleń: młodego, które poznaje Boga, tego, które zakłada rodziny i seniorów.

Z kolei pomysłodawca Orszaku Piotr Giertych przypomniał historię tego dzieła. - Już w 2008 roku mieliśmy 170 uczniów, którzy wzięli udział w jasełkach. Wynajęliśmy teatr, ale on okazał się za mały. Tego samego dnia myśleliśmy co z tym zrobić. Postanowiliśmy wyjść na ulice Warszawy - powiedział.
- To olbrzymia liczba osób, które się angażują i organizują piękne Orszaki. Kilka lat temu rozpoczęły się Orszaki za granicą, organizowane w większości przez Polonię - ludzi, którzy tęsknią za polską tradycją, za jasełkami i chcą wrócić do tych pięknych chwil - zaznaczył Giertych. Wyraził również nadzieję, że kiedyś Orszak przejdzie również ulicami Betlejem.

Giertych przypomniał także ideę Orszaku. - Jezus Chrystus jest centrum. Idziemy do szopki, idziemy pokłonić się Chrystusowi. Druga cecha to otwartość. To impreza apolityczna, zapraszamy na nią wszystkich. Orszak to też nie manifestacja przeciwko komuś. To jest spokojne przejście, pełne zabawy. To teatr, tańce, muzyka, przepiękne barwne widowisko - podkreślił pomysłodawca.

Warszawski Orszak Trzech Króli w ubiegłych latach był pozdrawiany przez papieży Benedykta XVI i Franciszka. Od 3 lat w Orszaku uczestniczy także prezydent RP Andrzej Duda. 6 stycznia 2018 barwne korowody przejdą ulicami 644 miejscowości w Polsce i 16 za granicą.
Źródło: KAI, WMaPCh24.pl