Dodano: 11.01.18 - 15:50 | Dział: Oko Cyklopa

AMERYKAŃSCY KONDOTIERZY (6)



OKO CYKLOPA

SÅ‚awomir M. Kozak































Aniutkowi poÅ›wiÄ™cam…




W tydzieÅ„ po zakoÅ„czeniu rzÄ…dów Donalda Rumsfelda w Pentagonie siÅ‚y Stanów Zjednoczonych zostaÅ‚y tak mocno nadwerężone przez „wojnÄ™ z terroryzmem", że byÅ‚y sekretarz stanu, Collin Powell, ogÅ‚osiÅ‚, iż „czynna armia jest w stanie zaÅ‚amania". Zamiast przemyÅ›lenia swojej polityki zagranicznej rzÄ…d wystÄ…piÅ‚ z planami „spiÄ™trzenia" oddziałów w Iraku i w swoim styczniowym orÄ™dziu o stanie paÅ„stwa Bush zaproponowaÅ‚ uzupeÅ‚nienie wojsk Cywilnym Korpusem Rezerwy.

- Taki korpus funkcjonowaÅ‚by podobnie do naszych wojsk Rezerwy. UlżyÅ‚by brzemieniu, jakie dźwigajÄ… siÅ‚y zbrojne, pozwalajÄ…c na zatrudnianie cywilów w ważnych dla prowadzonych za granicami kraju misji zawodach, kiedy Ameryka ich potrzebuje — oÅ›wiadczyÅ‚ Bush.

Prezydent wyraźnie delektowaÅ‚ siÄ™ tÄ… nowÄ… nazwÄ… okreÅ›lajÄ…cÄ… coÅ›, co rzÄ…d zrealizowaÅ‚ już wczeÅ›niej w ramach swojej „rewolucji" w resorcie obrony poprzez bezprecedensowe zaangażowanie kontrahentów. Podczas gdy proponowane przez Busha przyspieszenie staÅ‚o siÄ™ zarzewiem gorÄ…cej debaty w kongresie i wÅ›ród spoÅ‚eczeÅ„stwa, rosnÄ…ce uzależnienie rzÄ…du od wojskowych kontrahentów przeszÅ‚o zupeÅ‚nie nie zauważone bez poÅ›wiÄ™cenia tej sprawie przez media należnej uwagi.

- RosnÄ…ce wykorzystywanie kontrahentów, prywatnych siÅ‚ lub, jak powiedzieliby niektórzy, „najemników", uÅ‚atwia rozpoczynanie wojen i walkÄ™, ponieważ potrzeba do tego tylko pieniÄ™dzy - stwierdziÅ‚ Michael Ratner, prezes OÅ›rodka Praw Konstytucyjnych, który oskarżyÅ‚ kontrahentów o nadużycia w Iraku. - W chwili gdy ludność jest wzywana do udania siÄ™ na wojnÄ™, rodzi siÄ™ sprzeciw, pozwalajÄ…cy zapobiegać wojnom toczonym dla chwaÅ‚y, gÅ‚upim wojnom, a w przypadku Stanów Zjednoczonych wojnom hegemonistycznym, imperialistycznym. Prywatne siÅ‚y sÄ… niemal koniecznoÅ›ciÄ… w przypadku dążenia Stanów Zjednoczonych do utrzymania swojego chylÄ…cego siÄ™ ku upadkowi imperium.

W miarÄ™ postÄ™pu rozmów w sprawie wprowadzenia Cywilnego Korpusu Rezerwy oraz w obliczu promowania przez firmÄ™ Blackwater pomysÅ‚u wprowadzenia prywatnej „brygady kontraktowej", która ma dziaÅ‚ać razem z siÅ‚ami zbrojnymi, krytycy wojny w kongresie skupiajÄ… siÄ™ na czymÅ›, co postrzegajÄ… jako podtrzymywanÄ…, nie deklarowanÄ… eskalacjÄ™ poprzez wykorzystywanie prywatnych siÅ‚.

- „SpiÄ™trzenie" implikuje zderzenie, które ma poczÄ…tek i koniec - powiedziaÅ‚a Jan Schakowsky. - Przy jednej trzeciej lub jednej czwartej części siÅ‚ rozlokowanych w polu, nawet częściowa debata jest niebezpieczna dla naszej demokracji, ponieważ wojna jest najbardziej krytycznÄ… z rzeczy, jakie robimy.

Liczba zabitych pracowników kontraktowych nie jest dodawana do ogólnej liczby zabitych Amerykanów, a ich przestępstwa i gwałty nie są dokumentowane ani karane, co jeszcze bardziej maskuje prawdziwe koszty wojny.

- Kiedy wprowadza się najemników, do których nie stosuje się prawa, Konwencja Genewska i powszechne zasady moralne zostają wyrzucone przez okno - twierdzi Kucinich. - Wprowadzanie prywatnych kontrahentów oznacza w rzeczywistości, że są oni wykonawcą rządu i jego polityki.

Kucinich powiedziaÅ‚, że planuje zbadanie potencjalnego udziaÅ‚u prywatnych siÅ‚ w tak zwanym „czarnym worku", akcjach „pod faÅ‚szywÄ… flagÄ…" lub tajnych operacjach w Iraku.

- Jaka jest różnica między tajną i jawną działalnością, o której brak informacji? Nie ma żadnej - powiada Kucinich i dodaje, że problemy z kontrahentami nie ograniczają się wyłącznie do nadzoru i przezroczystości. - To prywatyzacja wojny.

RzÄ…d „...Å‚Ä…czy profity najemników prywatnej wojny z podżeganiem do wojny. Pobudzamy najemników do lobbowania administracji i kongresu, by ci stworzyli im wiÄ™cej okazji do czerpania zysków, a te okazje to kolejne wojny. Z tego wÅ‚aÅ›nie wzglÄ™du rola prywatnych kontrahentów powinna być ostro ograniczona przez kongres".

O autorze:
Jeremy Scahill jest laureatem Nagrody Georgea Polka8 w kategorii dziennikarstwa Å›ledczego. CzÄ™sto publikuje swoje artykuÅ‚y w magazynie The Nation, jest też korespondentem ogólnokrajowej audycji radiowej Democracy Now! Pisze dużo na temat Iraku, byÅ‚ej JugosÅ‚awii i Nigerii. Obecnie jest czÅ‚onkiem Fundacji Puffina". Mieszka na Brooklynie w Nowym Jorku. Jego artykuÅ‚ zatytuÅ‚owany „Bushs Shadow Army" („Prywatna armia rzÄ…du Busha"), który ukazaÅ‚ siÄ™ po raz pierwszy w tygodniku The Nation z 2 kwietnia 2007 roku, pochodzi z jego wydanej w roku 2007 książki Blackwater: The Rise ol the Worlds Most Powerful Mercenary Army {Blackwater - powstanie najpotężniejszej na Å›wiecie armii zaciężnej). WiÄ™cej informacji na temat tej książki można znaleźć na stronie internetowej zamieszczonej pod adresem http://www.blackwaterbook.com.


PRZYPISY

8. Nagroda przyznawana co roku amerykańskim dziennikarzom przez Uniwersytet Long Island na Brooklynie. Ustanowiono ją w roku 1949 na cześć Georgea Polka z CBS, który zginął podczas relacjonowania wojny domowej w Grecji. Nagroda przyznawana jest w wielu kategoriach, które zmieniają się co roku. Nagrodę tę przyznaje się również za całokształt osiągnięć w dziedzinie dziennikarstwa. - Przyp. tłum.

9. Fundacja wspierająca i nagradzająca artystów, którzy często są dyskryminowani ze względu na rasę, płeć oraz poglądy polityczne i społeczne. - Przyp. tłum.


Nic dodać, nic ująć…

CDN