Dodano: 21.01.18 - 22:18 | Dział: Krótko, celnie i na temat...

ZSRE


Szanowni Państwo!

Dziesięć przykazań ma 279 słów. Deklaracja Niepodległości Stanów Zjednoczonych 300 słów. Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie przewozu cukierków karmelkowych 25 911 słów! Co z tego wynika? Czy tylko śmieszność unijnych biurokratów? Obawiam się, że nie. Nie od dziś wiadomo, że ideologia komunistyczna przyświeca brukselskim poczynaniom. Dla osiągnięcia ideologicznego celu, trzeba było jednak odstąpić od brutalnego terroru, na rzecz metod bardziej wyrafinowanych. Mnożenie absurdalnych przepisów jest jedną z tych metod.

Przekonać się o tym można nawet w najbliższym sklepie spożywczym. Za PRL-u stało się najpierw w długiej kolejce po koszyk, który upoważniał do zajęcia miejsca już we właściwej kolejce. Trzeba było być wyposażonym w kartki upoważniające do zakupu odpowiedniego towaru i pieniądze o odpowiednich nominałach. Nie daj Boże, gdyby pani sklepowa nie miała wydać, a w pobliskim kiosku nie chcieli rozmienić!

Zdawać by się mogło, że takie zwyczaje przeszły do lamusa. Nie przypominam sobie, żeby jakikolwiek kasjer w Anglii domagał się drobnych od klienta. Ale okazuje się, że to my, bardziej niż konserwatywni Anglicy, hołdujemy tradycji. Obecnie w poperlowskim sklepie nie tylko pozostał zwyczaj, że klient nigdy nie ma racji. Nadal psim jego obowiązkiem jest mieć drobne. Taki obowiązek nakłada podobno pięćset pięćdziesiąty któryś paragraf jakiegoś rozporządzenia, czy może dyrektywy unijnej.

O co tu tak naprawdÄ™ chodzi? A no, o to, żeby zniechÄ™cić nas do używania gotówki. PÅ‚acÄ…c kartÄ…, jesteÅ›my na krótkiej smyczy, pod czujnym okiem „wielkiego brata”. On przecież zawsze musi dokÅ‚adnie wiedzieć, gdzie?, co?, i za ile?, kupujemy. ZwiÄ…zek Socjalistycznych Republik Europejskich korzysta z wypróbowanych wzorców.

Małgorzata Todd
www.mtodd.pl
Lub http://sklep.mtodd.pl




KOMENTARZ DO FELIETONU

Ad. Zamienił stryjek... 2/2018 (343)

Szanowna Pani Małgorzato

OdnoszÄ™ wrażenie, że „dobra zmiana” dobrej zmiany, z którÄ… mamy obecnie do czynienia, jest rodzajem miotania siÄ™ w trudnej zewnÄ™trznej sytuacji politycznej kraju i ma niestety sporo elementów rejterady od podstawowych zaÅ‚ożeÅ„ tejże dobrej zmiany. Pozostaje pytanie czy to jest totalna rejterada czy tylko manewr obliczony np. na zyskaniu na czasie. W powstaÅ‚ej sytuacji geopolitycznej, wedÅ‚ug naszej ekipy rzÄ…dzÄ…cej, szukanie wsparcia za oceanem staÅ‚o siÄ™ jedynÄ… alternatywÄ…. PodjÄ™ta gra z zamorskim sojusznikiem jest ryzykowna i wymaga wielkiego doÅ›wiadczenia i kunsztu dyplomatycznego. Dlaczego ? Ponieważ, nasz zamorski „przyjaciel” to „dwa w jednym” i sytuacja zmienia siÄ™ dynamicznie w zależnoÅ›ci od tego w jakiej relacji pozostajÄ… te dwa silnie powiÄ…zane ze sobÄ… komponenty – na zasadzie „czy pies macha ogonem czy też ogon macha psem”. Obecnie mamy do czynienia, na nasze nieszczęście, z drugim wariantem. Czyżby nasz rzÄ…d nie miaÅ‚ Å›wiadomoÅ›ci takiego stanu rzeczy i wdaÅ‚ siÄ™ w tÄ… ryzykownÄ… grÄ™ politycznÄ…. Mam szczerÄ… nadziejÄ™, że tak byÅ‚o, bo inaczej to co o tym wszystkim myÅ›leć?

Serdecznie PaniÄ… pozdrawiam – Ewa DziaÅ‚a- SzczepaÅ„czyk

.....................................................................................................
.....................................................................................................


MaÅ‚gorzata Todd zaprasza na Å‚amy kolejnego wydania KABARETU INTERNETOWEGO, gdzie możecie PaÅ„stwo przeczytać i obejrzeć caÅ‚ość. A jest to wielka uczta dla ducha i kompendium wiedzy z wielu dziedzin życia, nie tylko POLITYKI: Apele, Petycje, Audiobooki, Ciekawe filmy na You Tube, GoÅ›cinne wystÄ™py, KÄ…cik Muzyczny, ZauÅ‚ek Sztuki, OgÅ‚oszenia ITD…

20 stycznia 2018 r. | Nr 3/2018 (344)