Dodano: 07.03.18 - 9:54 | Dział: Oko Cyklopa

OKO CYKLOPA... (2)



OKO CYKLOPA

SÅ‚awomir M. Kozak
































Aniutkowi poÅ›wiÄ™cam…

........................................................................................


Pierwszy komitet powołano na mocy decyzji podjętej 4 lipca 1776 roku przez Kongres, wyznaczającej Benjamina Franklina, Thomasa Jeffersona, i Johna Adamsa(1) do "przedłożenia godła dla pieczęci Stanów Zjednoczonych Ameryki." Oficjalny cel był jasny. Stworzenie znaku państwowego, będącego symbolem suwerenności kraju, dla wyrażenia zjednoczenia trzynastu kolonii Ameryki w akcie niepodległości.
Jako, że powołane do tego osoby nie miały w owych sprawach żadnego doświadczenia, w skład komitetu powołano również artystę. Był nim Pierre Eugene Du Simitiere, mający spore rozeznanie w sprawach heraldyki. Między 4 lipca, a 13 sierpnia 1776 roku, każdy z członków komitetu przedstawił pozostałym własną propozycję pieczęci. Po wielu konsultacjach, 20 sierpnia 1776 roku, dokonano wyboru i przygotowano szczegółowy opis godła.
Pierwsza jego strona przedstawiaÅ‚a: "tarczÄ™ z emblematami szeÅ›ciu europejskich kultur, które wyemigrowaÅ‚y do Ameryki: trzy z Wielkiej Brytanii i trzy z Europy kontynentalnej. Po jednej stronie tarczy bogini wolnoÅ›ci, trzymajÄ…ca włóczniÄ™ i noszÄ…ca czapkÄ™ frygijskÄ…, a po drugiej - bogini sprawiedliwoÅ›ci z wagÄ…." U szczytu umieszczono rysunek "Oka OpatrznoÅ›ci w trójkÄ…cie, z którego rozchodziÅ‚y siÄ™ promienie chwaÅ‚y, obejmujÄ…ce tarczÄ™ i obie postacie". Pod spodem zaÅ› znalazÅ‚ siÄ™ napis MDCCLXXVI przedstawiajÄ…cy rzymski zapis roku 1776. Data ta nie ma nic wspólnego z DeklaracjÄ… NiepodlegÅ‚oÅ›ci. Nie odnosi siÄ™ do 4 lipca. Wszystko Å‚Ä…czy jÄ… z Iluminatami. Na pierwszej stronie umieszczono również Å‚aciÅ„skÄ… sentencjÄ™ "E PLURIBUS UNUM" oznaczajÄ…cÄ… "z wielu jedno". Zastanawia tu frygijska czapka. To stożkowate czerwone nakrycie gÅ‚owy, wschodniego pochodzenia, uznano za symbol „wolnoÅ›ci” przez jakobinów dopiero w czasie rewolucji francuskiej (1789-1792). Jak dostaÅ‚ siÄ™ do Stanów Zjednoczonych w roli symbolu rewolucji na wiele lat przed niÄ…? Otóż, wbrew powszechnej wiedzy, symbol ten wyeksportowano w przeciwnÄ… stronÄ™. Najpierw zagoÅ›ciÅ‚ w Stanach Zjednoczonych, wprost z Zakonu Iluminatów, gdzie peÅ‚niÅ‚ rolÄ™ stroju „epopta iluminata” (stopieÅ„ wtajemniczenia).
Druga strona pieczęci, to efekt pracy Benjamina Franklina i propozycji Thomasa Jeffersona. Znalazł się na niej: "Faraon siedzący na otwartym rydwanie, z koroną na głowie i mieczem w dłoni, przejeżdżający w pogoni za Izraelitami przez rozstępujące się wody Morza Czerwonego. Odblaski z ognistej kolumny w obłoku wyrażają boską obecność i panowanie, promieniując na Mojżesza, który stojąc na brzegu morza z rozpostartymi rękami powoduje jego zamknięcie i zatopienie Faraona." Dookoła rysunku umieszczono napis "REBELLION TO TYRANTS IS OBEDIENCE TO GOD", oznaczający "bunt wobec tyranów jest posłuszeństwem Bogu."
Drugi komitet powołano do życia 25 marca 1780 roku. Znaleźli się w nim: przewodniczący - James Lovell z Massachusetts i członkowie - John Morin Scott z Nowego Jorku oraz William Churchill Houston z New Jersey. Tym razem także posiłkowano się konsultantem. Został nim Francis Hopkinson z Filadelfii, jeden z sygnatariuszy Deklaracji Niepodległości. Hopkinson zaprojektował flagę amerykańską, która została przyjęta przez Kongres 12 lipca 1777 roku, a w 1778 roku także banknot 40 i 50 dolarowy. W banknocie 50-dolarowym wykorzystał on motyw niedokończonej piramidy. W 40-dolarowym, symbol oka promieniującego na krąg z trzynastoma gwiazdami.
Propozycja pieczÄ™ci gotowa byÅ‚a 10 maja 1780 roku. Pierwsza strona przedstawiaÅ‚a: "tarczÄ™ z trzynastoma (sześć czerwonych i siedem biaÅ‚ych) ukoÅ›nymi pasami oraz stojÄ…cym po prawej stronie żoÅ‚nierzem, który trzyma miecz, a po lewej alegorycznÄ… postać z gaÅ‚Ä…zkÄ… oliwnÄ…, reprezentujÄ…cÄ… pokój. Rysunek wieÅ„czy grupa trzynastu gwiazd, a u spodu znajduje siÄ™ napis: BELLO VEL PACI (dla wojny lub pokoju)”. Na drugiej strona pieczÄ™ci umieszczono siedzÄ…cÄ… "boginiÄ™ wolnoÅ›ci", w czapce frygijskiej, trzymajÄ…cÄ… laskÄ™. U doÅ‚u znowu dodano napis MDCCLXXVI, przedstawiajÄ…cy rok 1776.
Trzeci komitet powstaÅ‚ 4 maja 1782 roku. MiesiÄ…c wczeÅ›niej w Paryżu rozpoczęły siÄ™ rozmowy pokojowe miÄ™dzy Stanami Zjednoczonymi i AngliÄ…. ZakoÅ„czenie prac nad pieczÄ™ciÄ… majÄ…cÄ… sygnować przyszÅ‚y traktat okazaÅ‚o siÄ™ kwestiÄ… priorytetowÄ…. W skÅ‚ad trzeciego komitetu powoÅ‚ano: Artura Middleton’a i John’a Rutledge z PoÅ‚udniowej Karoliny (zastÄ…pionego niebawem przez Artura Lee), oraz Elias’a Boudinot z New Jersey. Sekretarz kongresu - Charles Thomson poleciÅ‚ i tym razem konsultanta. ZostaÅ‚ nim William Barton. Po piÄ™ciu dniach prac Barton przedstawiÅ‚ dwa projekty.
13 lipca 1782 roku Charles Thompson otrzymał polecenie opracowania ostatecznego wyglądu Wielkiej Pieczęci Stanów Zjednoczonych, w oparciu o wyniki prac poprzednich trzech komitetów. 20 lipca 1782 roku Thomson przedstawił swój projekt Kongresowi, który jeszcze tego dnia został zatwierdzony. Projekt zawierał pisemny opis heraldyczny.
Na pierwszej stronie pieczÄ™ci znalazÅ‚ siÄ™ amerykaÅ„ski orzeÅ‚ z tarczÄ… na piersiach. TrzymaÅ‚ on z jednej strony gaÅ‚Ä…zkÄ™ oliwnÄ…, a z drugiej trzynaÅ›cie strzaÅ‚. Nad jego gÅ‚owÄ… znajdowaÅ‚a siÄ™ grupa trzynastu gwiazd, umieszczonych na tle promieni przebijajÄ…cych obÅ‚ok. W dziobie trzymaÅ‚ wstÄ™gÄ™ z Å‚aciÅ„skÄ… sentencjÄ… "E PLURIBUS UNUM" ( "z wielu jedno"). Wówczas ten „orzeÅ‚” byÅ‚ jeszcze stylizowany na feniksa. Feniks dla masonerii byÅ‚ zawsze symbolem „nieÅ›miertelnoÅ›ci i zmartwychwstania”. Ma reprezentować osobÄ™ „wtajemniczonÄ…”, która w wyniku inicjacji „narodziÅ‚a siÄ™ powtórnie”. Jego wyobrażenie znaleźć można nie tylko na banknotach i pieczÄ™ciach, ale również w wielu urzÄ™dowych budynkach Ameryki. Na przykÅ‚ad w Sali Senatu w budynku Kapitolu, gdzie tylko nad podium widnieje wizerunek orÅ‚a, natomiast w innych jej miejscach znajdujemy wszÄ™dzie feniksa, bÄ…dź też skrzyżowanie feniksa z orÅ‚em, z dÅ‚ugÄ… szyjÄ… i charakterystycznym czubem. William T. Still napisaÅ‚: „Nie może być żadnych wÄ…tpliwoÅ›ci, co do tego, że pierwotnym pierzastym symbolem nowej republiki byÅ‚ feniks, a nie orzeÅ‚ amerykaÅ„ski. Inny jest ksztaÅ‚t dzioba, dÅ‚uższa szyja, a maÅ‚y czubek z piór z tyÅ‚u gÅ‚owy nie pozostawia wÄ…tpliwoÅ›ci”.
Według projektu, kolorystyka tarczy z trzynastoma pasami powinna być następująca:
7 pasów białych
6 pasów czerwonych
niebieskie pole u góry.
Trudno nie zauważyć odniesienia do trzech podstawowych „cnót masoÅ„skich”, jakimi sÄ…: mÄ™stwo (kolor czerwony), czystość (kolor biaÅ‚y) i sprawiedliwość (kolor niebieski).
To te wÅ‚aÅ›nie kolory wystÄ™pujÄ… na amerykaÅ„skiej fladze, zaprojektowanej przez Hopkinson’a(2).

1.- John Adams, Jr. (ur. 30 października 1735 w Braintree, Massachusetts, zm. 4 lipca 1826 w Quincy, Massachusetts) – amerykaÅ„ski politolog, dyplomata i polityk. Pierwszy Wiceprezydent USA (1789-97), a nastÄ™pnie drugi. Prezydent USA (1797-1801).
2.- Francis Hopkinson (ur. 2 października 1737, zm. 9 maja 1791), Amerykański autor, był jednym z sygnatariuszy Deklaracji Niepodległości, jako delegat z New Jersey.


CDN